EX ADVERTENTIE-RLAI) TOOR DE STAD EX HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIELWS- 1832. No. 65. ZATURDAG den 14 Augustus. e r'X* ll r uw' .Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 14 AUGUSTUS 1852, des voormiddags ten tien uur. k k .E.Sf SNEEKER S3! BINNENLAND. het Beurtvecr Bedelaars in de va n BUITENLAND. - gebragt nende ecu gevonden afsneed en gesteld gemeenschap op uitgebreide schaal te grond ten. van men met Londen Liverpool Verscheidene jaren ontdekte de Pruissische regering eene van valsch papieren geld te Elberfeld voor eene waarde van ongeveer 24.000 was. De misdadiger ontkwam en de regering loofde 2000 tblr. den policie-agentdie hem weder in Een der geslepenste man- nam de taak op zich reisde het gelukte hem eindelijk den ma vertrouwelijk met hem te om mede naar voor gemeenschap- De policie-agent liet vlugschrift van den heer V. Hugo, ge naamd Napoleon le Petit, hetwelk zooveel o|>- spraak maakt, is in het licht verschenen, en wordt, gelijk te verwachten was, in menigte gekocht. Men verzekert steeds, dat de schrijver zich naar Jersey heeft begeven. GOURAN gestoken moeijelijkhed Hel bI ijkt werkelijk het de niet belijders van het geven sluiten. FRANKFORT, 8 Augustus. De aandacht van het publiek is thans bijzonder gevestigd op een paar heerlijke oude portretten van Peter den Groote en van keizer Paul van Rusland die zich in eene der zalen van den zoogenaamde Romer bevinden. Tot dusverre heeft men nog niet, kunnen ontdekken, hoe deze ook voor de geschiedenis zoo belangrijke kunstgewrochten in het bezit van den Frankfurter senaat zijn geko men. BERLIJN, 10 Augustus, geleden fa b rijk waarin thlr. vervaardigd naar Amerika uit voor handen zou leveren, nen van het corps naar Amerika en 1 schuldige uit te vinden kennis met hem te ken en eindelijk zoo worden dat hij hem overhaalde Duitschland te gaan en daar pelijke rekening te werken. moet gedurende al dien tijd zijne rol voortref felijk gespeeld hebben. De valsche munter werd volkomen misleid en ging met hem op reis. Naauwelijks kwam de boot te Southampton aan of de agent telegrafeerde naar Berlijn men zond een’ commissaris met twee agenten naar Bremer haven en de lang verwachte misdadiger werd eindelijk hij zijne komst aldaar gearresteerd. LONDEN, 4 Augustus. De dagbladen van Bombay vermelden den overgang van eenen Eu ropeaan den zoon van den majoor Lawrie tol liet Mahomedanismus. De Engelsch-Indisclie nieuwsbladen zijn over die godsdienstwisseling zeer verbolgen. Laatsll. zaturdag heeft het anker van een lersch vaartuig den tusschen Engeland en Ier land gelegen telegrafischen kabel naar boven waarvan alstoen de ekwipaadje, mee- fraaijen hennepen kabel te hebben een stuk ter lengte van 472 yards medenam. Bij de aankomst te Bel fast werd de dwaling ontdekt, en men zal zich men hoort menigeen zeggen dat het Nederlandsche voorgeslacht der der zeventiende eeuw nog niet bij uitgedoofd. Belgie verkeert van Frankrijk in andere en indien bet gegeven voor beeld bier bij velen allezins goedkeuring vindt meent men het niet in allen deele te kunnen navolgen. liet, vlugschrift departement voor de zaken der Hervormde eere- dienst enz. op den Fluwelen Burgwal aan degenen die hem over zaken onder dal de partement behoorende wenschen te spreken daartoe gelegenheid zal geven; voorts, dat alle stukken voor genoemd departement bij voortdu ring aan voormeld locaal bezorgd of ingezonden behooren te worden onder bel adresAan het departement voor de zaken der Hervormde Eeredienst enz. Dezer dagen is op den diooggeniaakten grond van het Haarlemmer-meerop de boogie van het Lutke-meertje eene verzameling van menschen-beenderen ontdekt, welke men. op goeden grond kan houden voor de overblijfse len van hel kerkhof van het dorp Nieuwerkerk hetwelk, volgens zekere kaart van 1531. daar gelegen is geweest doch door het meerwater overstroomd en verlaten is geworden. Het beeft niet aan personen ontbroken die zich zeer be reidvaardig hebben betoond om zich van dat. gebeente meester te maken en het weg te voe ren doch de bevoegde overheid beeft daarin voorzien en deze lieden zijn door de hulp- marechaussée afgewezen. Het algemeen provinciaal stads- en aca demisch, ziekenhuis te Groningen is thans ge reed. Het heeft beneden 21 zalen van verschil lende grootte benevens wachtkamers voor de heeren studenten. De boven-verdieping bestaal insgelijks uit verschillende vertrekken en is in- gerigt tot een verloskundig etablissement, met eene woning voor de baker, kamers voor hoog- leeraren en studenten enz. Ruim 200 zieken kunnen in het gesticht doelmatig worden ver pleegd. Men zal er nu nog een badhuis bij bouwen. SNEEK 12 Augustus. Gisteren had alhier de aangekondigde Harddraverij plaats waarbij de volgende dertien paarden naar den bijzonder fraaijen en kostbaren prijs, eene zware zilve ren koffijvaas, dongen: Blaauw langst, ruin van B. W. Bruinsma te Tjummarum bruin langst, merrie van J. H. W. van Loon te Harlingen zwart langst, merrie van K. A. Wassenaar te St. Jacobie-Paroehie zwart langst, ruin van A. J. VVietsma te Gauw: zwart langst, ruin van J. B. Wouters te Oudeschoot; zwart langst, ruin van W. van der Meulen le Akkrum; zwart langst, ruin van T. D. van der Werf te Twijzel blaauw bles merrie van J. P. Terpstra te Tjummarum bruin langst, ruin van A. R. de Boer te Workum bruin kortst, mer rie (Willemijnlje) van A. de Boer te Harlingen zwart langst, ruin (Hercules) van P. J. van der Wier te Loënga zwart langst, ruin van T. van der Molen te IJsbrechtum zwart bles ruin van A. H. Veldstra te Stavoren. Men ziet uit deze opgave, dat er onder de ze meestal schoone paarden ook eenige hard dravers van gevestigden roem waren. Alles liet zich dus aanzien dat de ijverige bemoeijihgen van de directie, om deze harddraverij luister rijk te doen zijn met een gunstig gevolg zou de bekroond worden. Honderden aanschouwer» inwoners en vreemdelingen maakten zich ge reed of begaven zich reeds naar de plaats van den wedstrijd, toen ongelukkiglijk het, tot nu toe gunstige, weder vervangen werd door ee nen aanhoudenden, soms vrij sterken regen, die tot het einde van den wedstrijd voortduur de. Dit deed natuurlijk zeer velen spoedig huis waarts keeren die derhalve geene getuigen wa ren van den anders gunstigen afloop dezer hard draverij waarbij het paard van den heer Wou ters den prijs behaalde. Deze teleurstelling werd eenigzins vergoed door het welgelukken van het Vuurwerk in den avond van dien dag, op de Marktstraat alhier, door dezelfde directie gegeven. liet weder was, in vergelijking van dat van den namiddag goed ten minste droog; het vuurwerk was uitmun tend schoon duurde ongeveer een uur lang en werd alhier, zoo ver wij weten, nimmer op zoodanige luisterrijke en onbekrompene wijze aan het publiek ten beste gegeven. De aan- schouwers waren dan ook ontelbaar, en elk spreekt met lof van deze daad der ijverige di rectie. Heeren bti 'gemcestcr en wethouders dezer stad, vergezeld van den stads-architeclhebben lieden alhier eene schouwing en opneming ge daan van die gebouwen welke zich in eenen bouwvalligen staat bevinden cn alzoo voor het algemeen gevaarlijk zouden kunnen worden. De minister van financiën voorloopig be last met het bestuur van het departement voor de zaken der Hervormde en andere eeredien- komen welke voor handel en verkeergewigtige gevolgen zal hebben. Door het volteekencn van een kapitaal, ten bedrage van verscheiden hon derd duizend ponden sterling is men in staat eene Engelscli-continentale stoomboot- Ives- Twintig stoomschepen zullen de havens Amsterdam, Rotterdam, Hamburg, Bre- Swinemunde, Kopenhagen en Stockholm 1 en Plymouth in ver snelde gemeenschap brengen. Zoo zal men b. v. in 44 uren van Kopenhagen en in 4G uren tan Swinemunde le Londen kunnen zijn. PARIJS, 8 Augustus. Ter beurze alhier werd in de algeloopene week veel gesproken over het verwerpen van het verdrag nopens den nadruk door de tweede kamer der slalen-generaal in Nederland. Zulks had echter geenen nadeeligeu invloed op de fondsen maar wel de onrust daardoor ontstaan dat men sedert eenige weken aanzienlijke kapitalen in verschillende onderne mingen inzonderheid iu spoorweg-aciiën heeft i en vreest,, dat zulks tot financiële en aanleiding zal geven. meer en meer dat de regering voornemen heeft gehad om al der R. Katholieke godsdienst van openbaar onderwijs uit te Het berigtdat in de daad een zoo danig ontwerp bestond ,-beeft onder de Protes tanten een niet gering misnoegen verwekt en aanleiding gegeven lol breedvoerige en dikwerf zeer levendige woordenwisseling in de te Parijs gevestigde Protestantsclie kerkeraden. Ouder de geestelijken die zich zeer nadrukkelijk bij die gelegenheid hebben uitgelaten noemt men den predikant Cocjuerel die heeft verklaard dat men, ingeval de regering mogt blijven volhar den bij haar gevoelen een beroep moest doen op den voorzitter, en zoo men van hem geen regt kon erlangen zijne toevlngl behoorde te nemen tot de buitenlaudsche drukpers. De admiraal Baudin die de Protestantsche godsdienst belijdt, en nog al eeuigen invloed bezit, heeft zich mede met de zaak bemoeid, en met rondborstigheid zich over deze aangele genheid onderhouden met den minister Fortooi. Het is gebleken dat een en ander indruk heeft gemaakt en de regering heeft bewogen om ten minste vooreerst af te zien van liet ten uilvoer leggen van dergelijke ontwerpen. DeCotisiilulionnelontv\ne, een’ brief van zijn’ correspondent uit Rome, die bijzonderheden be vat van de ontdekking eencr zamenzwering te Genua, beraamd en betaald door hel revolution- nair comité te Londen. De correspondentie tusschen de leden van het complot werd onder anderen gevoerd door middel van zijden zakdoe ken die, gewasschende kleur verloren en dan de instruction le lezen gaven van hendie liet zich ten taak stellen om een sociaal-dcmo- cratisch Europa te scheppen. Ten gevolge dier ontdekking zijn er in Italië reeds eenige perso nen gearresteerd, waarvan een, Lombardijse li officier, zich in de gevangenis om bet leven bragt. BRUSSEL, 8 Augustus. Het besluit van de tweede kamer in Nederland ten aanzien van liet gesloten tractaat met Frankrijk ter wering van den nadruk, is, gelijk van zelf spreekt, hier te lande niet onopgemerkt gebleven. Het verhoogt Oud-Nederland in de schatting der Belgen en de geest van zestiende en de nakomelingen is echter ten aanzien omstandigheden PUNTEN TER BEHANDELING Verzoek van D. J. Bakker tot vergrooting van een Polkast. Reglement en vrachtlijst voor tusschen Groningen en Sneek. Rekening van de Commissie van Spijsultdee- ling van 1851/1852. Verplegingskosten enz. van Koloniën. Subsidiën aan Armbesturen voor 1853. Idem voor de dienstdoende Schutterij. Reglement van Orde voor de Kamer Koophandel. Verzoek van I. C. C. Erbé over de voldoe ning van de pacht der Marktgelden. Rapporten en voorstellen. stellen. LONDEN, 7 Augustus. Dezer dagen is al hier eene grootsche onderneming tot stand ge sten heelt, bij missive van b dezer ter Kennis van de belanghebbenden gebragt, dat hij op woensdag 11 Aug., en voorts eiken woensdag, ’s namiddags ten één uur, in het locaal van het maanden pogingen in het werk om een En- gelsclizilveren horologie in handen te krijgen op welks kast no. 14869 en naast het scharnier

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1