EN ADIEIiTENTIE-BLAD 1001! DE STAD EN HET AlillONDISSEHENT SNEER. NIEEWS- ‘I 1852. No. 68. WOENSDAG den 25 Augustus. 1 l/ïde Jaargang. -4 ,E\ TE KOEGELEN SNEEKER BINNENLAND. is BUITENLAND. 55 ja ren l In deze gemeente als door de ■JJIIIIIIIIIIIIIHIIIIBIIIliaMllffllIIl BUiffll Er werd steen betaald. zeer goed Als een bewijs, schadelijke remedieëu al een een lijk, zeer waarschijnlijk ten als er iit menigte bij e|ke ziekte zeer ten niidcele COURANT. gegeven worden in ziektegevallen en boe ze al te spoedig worden aangewend vooral wan neer ze gratis geschieden daartoe diene |iet volgende. In een der gehuchten dezer gemeen te leed een kind van bijna een jaar pud sints eenige dagen, aan stuipen. De behoeftige ouders viel het moeijelijk eenen geneesheer en genees middelen te bekostigen zij hoopten zonder deze aan te wenden dat hun kindje zon her stellen. Een buurman, die het kind ziet lijden en daarmede bewogen is, geeft den rat'd, |iet kind kattebloed in te geven en is verder be hulpzaam, de ouders daarvan te voorzieii, liet kind wordt zulks toegediend en hocw.-l oogenblik schijnbaar beter, is het reeds, half uur later, een gevolge van een middel, zoo zijn die al te onbedacht en worden beproefd en meestal of doodelijk werken. den dat zich eene commissie alhier vorme of dat er eene commissie benoemd wordewelke zich uitsluitend die zaak aantrekt, en die van al wat merkwaardig gevonden zal worden (zoo zij al niet bij magie mogt zijn of baar de mid delen mogten ontbreken, om er een kabinet van aan te leggen) eene beschrijving zal doen ver vaardigen. De vermaarde reizigster mevrouw Ida Pfeif fer, heeft de reis van Serawak naar de Neder- landsche bezittingen op Borneo volbragt en te Batavia aangekomen, In de Brilsche bezit tingen is zij overal niet de hartelijkste voorko menheid en gastvriendschap ontvangen dit heeft ook in de Nederlandsche bezittingen op Borneo plaats gevonden. Op verzoek van den gotiver- neur-generaal beeft mevrouw Pfeiffer zich den 5 Junij naar Buitenzorg begeven van waar zij eenige logten zou ondernemen naar de geberg ten in de Preangcrlanden. Aanvankelijk beeft zij bet voornemen, daarna Sumatra, Celebes, de Molukken en de kust van Nieuw Guinea te be zoeken, De genoemde reizigster (thans 55 jaren oud) heeft acbtervolgens bezocht Palestina Ijsland Noorwegen en Zweden, Brazilië. Valparaiso, Tahiti, Canton, Singapore, Ceylon, Madras, Calcutta, Benares, Allahabad, Agra, Delhi, Bombay, Bagdad, Mesopotamie. Babylon Mos- sul en Niniie, Perzie den Tigris, Armenie, Georgië en Mingrclie Europcesch Rusland Kertsch Odessa, Konstantinopel Athene en nu laatstelijk Borneo. Hare reisbeschrijvingen zijn te Weenen in bet Iloogduitsch uitgegeven en eene Engelsche vertaling daarvan te Londen. ROTTERDAM 21 Augustus. Gisteren mor gen ging de bediende van den beer S. op de Hoogstraat, een’ wissel ontvangen, groot ƒ1406. Na deozelven te hebben ingecasseerd is hij met het geld doorgegaan. Ontniddellijk is daarvan aangifte aan de policie gedaan, die terstond ba re maatregelen heeft genomen waardoor naar wij vernetüen de schuldige gisteren avond te Scheveningen is gearresteerd. DOKKUM 18 Augustus. Uit de nieuwe mon sters vlas, welke beden aangevoerd weiden, blijkt, dat de kwaliteit in de woudstreken bui tengewoon voldoende is. Er werdom bet nieuwtje, 46 stuivers per steen betaald. Ook van de klei laat zich de kwaliteit zeer goed aan zien. BEILEN, 17 Augustus. bevindt zich een man van 90jarigen ouderdom die eenen zeer zonderlingen levensloop wel der mededeeling waardig, gehad beeft: Johannes Thier (dit is zijn naam) is de zoon van eenen kleermaker uit Weenen en werd in gemelde stad den 12 Augustus 1762 geboren. In zijne jeugd werd bij tol hoedemakcr opgeleid en leer de dit beroep bij den bof-hoedemaker van kei zer Jozeph de tweede. Voor dezen vorstdie hij zegt meermalen gesproken te hebben beeft hij zelfs nog hoeden vervaardigd. Op negen tienjarige» ouderdom, toen hij vreesde dat men hem als militair zoude oproepen, heeft bij zijne geboortestad en vaderland verlaten en is als handwerksgezel gaan reizen. Achtereenvolgend heeft hij als zoodanig Hongarije Polen Rus land een gedeelte van Turkije Pruissen de overige Duilsche staten Zweden Noorwegen Denemarken Zwitserland Belgie en de Neder landen doorkruist. Nadat hij zich reeds een paar jaren in dit koningrijk had opgehouden heeft hij zich in het jaar 1800 in Slecnwijk als knecht verhuurd van waar bij in 1806 in deze gemeente is komen wonen in welke bij zich tot nu toe onafgebroken heeft opgehouden. Of schoon dus reeds omstreeks 54 jaren in dit land verblijvende, spreekt hij nog geen woord zuiver Hollandse!)terwijl het Duitscbdal bij voor den dag brengt zeer gebroken is waarom men hem dan ook moeijelijk kan verstaan. Deze man, die tot de behoeftige klasse behoortvoor ziet gedeeltelijk nog zelf in zijne behoeften en daar bij Roomsch Calholiek is heeft hij bet plan aanstaande zondag de godsdiensl-oefe- ning te Assen te gaan bij wonen zoodat hij dan heen en terug, nog zes uren te voet zal af- leggen RUINEN, 17 Augustus, welke wonderbare en SNEEK24 Augustus. Sedert onze laatste opgave van den 17 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel op nieuw 6 runderen wegens de longziekte afgemaakt zoodat liet ge tal thans bedraagt 1156. De Tielsche Courant meldt liet volgende: Door Z. Exc. den minister van bionenland- sche zaken zijn na gehouden vergelijkend exa men in de gemeente Maasbommel en Al phei) tol de gemeente Appeltern behoorende R. C. onderwijzers benoemd. Hel regt daartoe wordt den minister beiwist, en men beweert, dat volgens de nog vigerende wellen geene an dere dan Protestanlsclie onderwijzers naar ge noemde betrekkingen konden dingen. Ingevolge die benoeming echter, zijn de personen, die gedurende de vacature de scholen hebben waar genomen van wege het gemeente-bestuur ver zocht de schoolhuizen te ontruimen. In ant woord hierop is door de kerkeraden van Maas bommel en Alphei) het gemeente-bestuur, bij insinuatie, berigt, vdat de genoemde waarne mers door ben tol hunne kosters •aangesteld wa ren dat de bedoelde gebouwen het wezenlijke eigendom der Hervormde gemeente waren en hunnen kosters ter bewoning waren afgestaan, zoodat aan liet verzoek van den gemeente-raad geenszins voldaan kon worden.” Daarop heeft men te Maasbommel op last van twee leden van den gemeente-raad in den nacht van den 8 op den 9 Augustus, bet schoolhuis aldaar, dat den avond te voren door den koster be hoorlijk gesloten was, weten binnen te komen, en zich aanvankelijk in bet bezit van hetzelve gesteld. Van bet gebeurde is door de bevoeg den zoo spoedig mogelijk proces-verbaal op gemaakt.” In eenen bij liet Pollcieblad gevoegden staat wordt aangewezen de geqtialificeerde hoegroot heid der geldswaarden, in liet jaar 1851 ont vreemd, natuurlijk voor zooveel die ontvreem dingen bij de policie bekend zijn. Die opgave luidt als volgt: Waarde van het ontvreemde doormiddel van braak ofopen?lui(ing/34,778,82, insluiping bij dag ƒ14,052.86. insluiping bij avond ƒ15,801,24 zakkenrollerij 2.176.67 op- ligting en misbruik van vertrouwen ƒ28,050,76’. Totaal ƒ95,560,352. De aan de justitie over geleverde daders staan tot de onbekend geble- vene of voorlvlugtige daders, bovengenoemde sommen tot maatstaf genomen als 415,540. Weder is ter algemeene rekenkamer over- gebragt voor eene som van ƒ61.310 aan inge trokken muntbiljetten van 1000 ƒ500 100 en ƒ10 zoodat thans, met inbegrip der bij vori ge aankondiging vermelde som van 16,678,110 voor een bedrag van ƒ16,739,420 aan muntbil jetten krachtens deze wet uitgegeven is inge trokken. Door de Nederlandsche Ilandcl-Maatscbap- pij zijn bevracht geworden acht schepen, als: Voor Amsterdam 4; voor Rotterdam 2; voor Middelburg 1 voor Schiedam 1. Het Haarlemmermeer is, zoo commissie bekend gemaakt en door velen onzer gezien is, droog geworden, nadat die ontzag gelijke waterplas vele eeuwen bestaan had en steeds meer en meer om zich heen nu aan de zen dan'aan genen kant, zijne oevers bad uit gebreid; groot is ook liet getal vaartuigen, dat iu die lange reeks van jaren op liet Meerdoor eene of andere reden gezonken of vergaan is; men denke slechts aan den strijd op liet Meer ten tijde der belegering in bet jaar 1573. Aan merkelijk en menigvuldig zullen dus de voor werpen zijn, die, misschien al dadelijk, mis schien later, bij de greppeling of bij de ver bouwing in den droog geworden grond zullen worden ontdekt. Reeds is volgens medegedeeld berigt, het vroegere kerkhof van Nieuwerkerk gevonden; reeds zijn van tijd lot tijd, nu bier dan elders, belangrijke voorwerpen aangetrof fen, en in de laatste dagen schijnt hetzonder dat er bepaald naar gezocht werd dat zich merkwaardige antiquiteiten hebben voorgedaan en er zich werkelijk b. v. reeds in het Meer gevondene munten in handen van personen bin nen de stad Haarlem bevinden. Het mag dus waarlijk wel van het grootste gewigt geacht wor- WEENEN, 17 Augustus. Van goederhand wordt verzekerd, dat de onderliandelingen over de bezetting van den Kerkdijken Staat reeds geëindigd zijn. Onze regering heeft aan den wensch van den paus gehoor gegeven en de Kerkelijke Staat zal derhalve door de vreemd;: troepen ontruimd worden. Men noemt den l Januarij 1853 als bel tijdstip, waarop de Fran* sche bezeiiing Rome zal verlaten. WEENEN, 18 Augustus. De koningin der Nederlanden die ziel) thans te Ischl bevindt zal, naar men verneemt, vier weken aldaar ver toeven. FRANKFORT, 16 Augustus. In weerwil van den regen die stroomswijze nederviel werd gisteren bet Te Deum dat op verzoek van den Franschen gezant in de Domkerk alhier plaats had door vele nieuwsgierigen bijgewoond. De kerk was op eene passende wijze versierd en over den toegang naar bet boofd-altaar hingen twee groole Franscbe vlaggen, ’s Avonds was bet hótel van den Franschen gezant door een groot gas-transparanteen’ adelaar voorstellen de waarboven de letters L. N. te lezen waren op eene schitterende wijze verlicht. Ook in du naburige badplaatsen Homburg en Wiesbaden werd Napoleons geboortedag, door de aanwezige Franschen op eene plegtige wijze gevierd. Men beeft opgemerktdat met uitzonde ring der leden van bet Franscbe gezantschap geen der overige vreemde diplomaten gisteren liet Te Deum in de Domkerk mede heeft bij gewoond. Ook was geen officier of soldaat van de hier in garnizoen liggende troepen bij deze plegliglieid aanwezig. In de nabijheid van Bazel is de Rijn plot seling 6 voet gerezen en op onderscheidene punten buiten zijne oevers getreden. Ten ge volge van dien Imogen waterstand die zich reeds langs den geheelen Bovenrijn uitstrekt konden de schipbruggen bij Kniel ingen en Kehl niet geopend worden, waardoor de dienst der stoom- boolen tot Kehl afgebroken is. Ook te Maiuz Koblentz enz. is de Rijn sterk aan bet wassen. FRANKFORT, 17 Augustus. In de laatste dagen zijn in de omstreken van Bonn herhaal de malen reizigers door roovers aangevallen en beroofd. Daar tevens onderscheidene inbraken in de steden aan den Rijn plaats hadden, ver moedt men dat zich daar eene bende dieven ophoudt, waarvan men liet spoor echter nog niet beeft kunnen ontdekken. Den 14 dezer zijn de eerste Dcensche troe pen in Altona binnengerukt en bij de burgers ingekwartierd die ze met eeuen zigtbaren afkeer ontvingen. BERLIJN 17 Augustus. Uit Warschau ver neemt men verschrikkelijke bijzonderheden no pens de verwoestingen welke de cholera daar aanrigt. De prins stadhouder heeft 500 ponden thee beschikbaar gesteld om iederen morgen eene zekere hoeveelheid aan de armen der hoofd stad te doen uitreiken. Gedurende de twee laatste dagen telde men 254 cholera zieken van. wel ke 214 overleden. Op liet platte land moet het zoo erg gesteld wezendat de oogst hier en daar op het veld blijft liggen bij gebrek aan de noodige handen. De lijders worden in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1