NIEUWS- EN ADVEBTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 69. ZATURDAG den 28 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTHAAD VAN SNEEK ZATUliDAG DEN 28 AUGUSTUS 1852, des voormiddags ten tien uur. i£.sz con SNEEKER BINNENLAND. A BUITENLAND. A 1 en bragt lic’t die ecu’ onbe- NT. Iti de jongste werd uit deze gemeente een adres opge- aan Z. M. den koning, door 50 lioof- liuisgezinnen en vaders van kinderen Daarin worden bellekkelijk den i het onderwijs alhier feiten en het licht gebragt die ofschoon waar Toen het concert geëindigd was verliet llaynan bet locaal en ging naar zijn logement. Ook op dien weg werd hij door ve len gevolgd die nu en dan blijken gaven van wrevel. In den Deenschen Volks thing hebben zit ting 17 landlieden, 7 schoolonderwijzers, 9 predikanten waaronder een bisschop. De boo- gere onderwijzersstand is er vertegenwoordigd WEENEN, 20 Augustus. De tegenwoordige eerste minister van Parma de heer Ward is oorspronkelijk een jockey of rijknecht uil Yorks hire. De hertog van Lucca nam hem tijdens zijn verblijf te Londen in dienst en benoemde hein tot opziener over zijne stoeterij maar het bleek weldra dat de heer Ward niet alleen veel paarden-, maar ook veel menschenkennis bezat. Hij won het vertrouwen van den hertog derwijze, dat deze niets deed zonder zijnen raad in te winnen. In de onlusten vóór het revolu tiejaar 1848verrigtte de heer Ward het eerst eene vertrouwelijke zending naar Florence en overhandigde den groothertog van Toskane de acte van abdicatie van den hertog van Lucca. In den beginne vertrouwde de groothertog naau- welijks zijne oogen en aarzelde, of hij den voor- maligen jockey als diplomaat zoude ontvangen maar de Luccascbe gezant had zijne geloofsbrie ven in den zak. In het jaar 1849, toen de hertog zijne overige staten aan zijnen zoon af stond werd Ward de eerste raadsman van den nieuwen vorst, dien hij tot eenen volmaakten sportsman vormde, terwijl hij tevens gewigtige diplomalisfche diensten bewees. In deze laatste hoedanigheid kwam hij te Weenen alwaar hij de verbazing van prins Schwartzenberg verwek te ook met den baron Meyendorff stond bij op zeer goeden voet. Ward heeft ook in lateren tijd weder Engeland bezocht, waar hij zich ech ter wel gewacht heeft op aristocratische soirées te verschijnen zijne borst is overdekt met rid derorden uit alle landen maar zijn accent en zijne ruwe taal verraden nog eenigzins zijne vroegere afkomst. Lord Palmerston met wien hij dikwijls in aanraking is gekomen, verklaart hem voor een’ der merkwaardigste mannen wel ke hij ooit op zijne lange diplomatieke loopbaan PUNTEN TER BEHANDELING Betrekkelijk het verstrekken eener bijdrage in de kosten van begrinding van den Hetndijk. Missive omtrent de voldoening der kosten van verpleging enz. van Bedelaars in de Kolonie. Missive enz. omtrent de Gemeente-Begrooting voor 1853. Rapporten. ’s GRAVENHAGE 22 Augustus. Bij besluit van den 16 dezer, heeft Z. M. het ministerie van oorlog gemagtigd om ook dit jaar de bij de wet bedoelde najaars-oefeningen der miliciens niet te doen plaats hebben zoodat zij in hun ne haardsteden kunnen blijven. ROTTERDAM, 23 Augustus. lieden namid dag, circa te half 1 ure, had een knaap van 7jarigen ouderdom het ongeluk in den Goud- schen Singel te vallen en zoude gewis ver dronken zijn zoo niet de heer C. .1. J. Lam- bertz, zich onmiddellijkgeheel gekleed, te water had begeven; hij had liet geluk den knaap te redden. Dit moet reeds de 18de maal zijn dat de heer Lambertz zijn leven veil geeftom anderen te redden. liet Handelsblad heeft dezer dagen berigt dat de minister van justitie bereids een vol tooid ontwerp van wet op de regterlijke orga nisatie bij den raad van state zoude hebben in- gedieuu.” Wij zijn verzocht te melden dat dit nog geenszins het geval is, en dat dit berigt alzoo is ongegrond. Men kan dit in billijkheid ook niet verwachten. Eerst den 15 Julij jl. heeft de heer Strens de portefeuille van het de partement van justitie op zich genomen. Slechts weinige dagen te voren werden de onderhandc- lingcn over de aanvaarding dier betrekking met den heer Strens aangevangen. Hij had alzoo geen’ tijd, om zich, hetzij vóór, hetzij na de aanvaarding der ministeriële betrekking met het ontwerp der regterlijke organisatie bezig te hou den dat het nu reeds aan den raad van state zou kunnen worden aangeboden. Het zou ver keerd zijn, overdreven verwachtingen te doen ontstaan. v. h. R.) De Oostenrijksche veldmaarschalk Haynau was dezer dagen te Brussel op een concert. Ook bevond zich onder de toehoorders de Bel gische luitenant-generaal de Cliazal. Het duur de niet lang, of een aantal lieden schaarde zich om den maarschalk beschouwde hem van het hoofd tot de voeten, en velen deden dit niet op de vriendelijkste wijze. Men verhaalde dit aan de Cliazal die niet wist dat Haynau in de zaal was en onmiddellijk ging deze naar zijnen krijgsmakker, om met elkander te spreken over hun militair leven. De aandrang werd echter grooter, en weldra werd er gefluit en gesist. Nu vatte de Cliazal het woord op en publiek onder het oog, dat personen, vreemdeling zoo beleedigden zich zeer tamelijk gedroegen. Zijne stem werd echter niet gehoord’, en het gefluit en gesis nam toe, doch naar die mate schaarden zich ook al meer en meer de aanzienlijke vreemdelingen op liet concert tegenwoordig, notabele inwoners der hoofdstad en officieren der Brusselsche burger wacht om den maarschalk. De Cliazal deed echter uit voorzorg de policie roepen en wan delde middelerwijl met den maarschalk en eeni- ge andere personen door de zaalsteeds gevolgd door een dreigend publiek, dat evenwel altijd een pad openliet, als de wandelende krijgslie den naderden. Toen het concert geëindigd was verliet Hayi ontmoet heeft. Ward maakt geen geheim van zijne onaanzienlijke afkomst. De portretten van zijne ouders, in eenvoudige Yorkshire!' boeren- kleeding hangen in de prachtige zalen van den eersten minister van Parma. WEENEN, 21 Augustus. De rijke ijzerkoo- per Heinrich een Hongaar van geboortedie vroeger reeds in verwikkelingen met de policie was geraakt, wegens liet verstrekken van een reispas aan zijn’broeder te Parijs, is thansdoor het krijgsgerigt veroordeeld tot acht weken ge vangenis als in het bezit zijnde van oproerige en geschriften. Deze veroordeeling baart veel ongerustheid en opzien daar de bedoelde verzameling niets anders was dan een album der geschiedenis van den laatsten lijd met ijver en moeite bijeenverzameld, en zonder de minste politieke bedoeling. In de afgeloopene week is te Venetië bet gedenkteeken voor den onsterfelijken meester der Italiaansche schilderschool onthuld en daar mee de wensch van keizer Ferdinand om Ti- tiaan ook door een meesterstuk van moderne kunst te vereeuwigen vervuld geworden. Pro fessor Zandomenigbi beeft de hem toeverlrouwde laak, waaraan hij twaalf jaren arbeidde, volko men vervuld. Volgens het eenstemmig oordeel der bevoegde kunstregterskan men zich geen schooner voorstelling noch fraaijer en zinrijker groepering der voortreffelijkste beelden van Ti- liaan denken, als genoemde kunstenaar voordit gedenkteeken in Carrarisch marmer heeft gele verd. Hel werk kost één millioen lires. WEENEN, 22 Augustus. Üit alle deeien der Ooslenrijksche monarchie komen de gunstigste berigten nopens den oogst in. Men meldt uit Mantua, dat het proces te gen de leden van het geheim genootschap liet Doodenbotiddezer dagen ontdekt, met ijver wordt voorlgezet. Men gelooftdat reeds in den loop van September het meerendeel der vonnissen zal bekend worden. Daar het hier een geval van hoog verraad geldthoudt men liet er voor, dat de beschuldigden strengelijk zullen worden gestraft; te meer, wijl een der gevangenen zoodanige naauwkeurige bekentenis sen heeft afgelegd dat er hoegenaamd niet aan hoog verraad te twijfelen valt. FRANKFORT, 18 Augustus. liet vieren van den Napoleons-dag in sommige Duitsche staten heeft alhier en welligt elders geen’ goeden in druk gemaakt. Men bevroedt niet (dus leest men in een volksblad hetwelk daar ter stede bijval heeft gevonden) dat men in Weenen zon der schaamrood te worden dergelijk feest heeft willen dulden. Beroofd, verminkt en mishan deld door Napoleon Bonaparte, zijn onze vor sten door hem in hel stof vertredenof door het begunstigen van zijne hebzucht aan zijnen zegc-wagen geketend zijn onze kinderen op binnenlandsclie bloedvelden gesiagtof hebben zij verre van hunne woonplaats, onder de ko gels van de Spaansche guerilla’s of de-Jansen der Kozakken den laatsten ademtogt uitgebla zen. Dit is nog geene halve eeuw geleden, en dit hebben volk en vorst reeds zoozeer verge ten dal beide met de meeste onverschilligheid een dergelijk feest hebben kunnen aanzien Wij zijn dergelijken smaad zoozeer gewoon, dat wij bijna daaraan niet meer denken. Wij gelooven nietdat men een ander volkbij voorbeeld het Engelsche iets dergelijks zou durven aan bieden.” LONDEN, 23 Augustus. De lieer Green, de veteraan onder de luchtschippers, heeft de zer dagen weder eenen wetenschappelijken togt gedaan. Vergezeld door de heeren Welsch en Nicklin van liet observatorium te Kew steeg hij uit Vauxhall Gardens op, en kwam hij te Cambridge neder. Zij hadden eenen afstand van 60 Engelsche mijlen afgelegd de togt duurde 1 uur 35 minuten, en zij bereikten eene hoog te van 19,400 voet. De thermometer teekende op dat punt 7 graden fahrenheit. De latere oogstberigten uit Dublin luiden gunstig. Het onafgebroken schoone weder heeft de vrees voor mislukten oogst bijna weggeno men. Naar hetgeen men uit het Noorden en Zuiden hoort, mag men aannemen, dat de scha dedoor de aardappelziekte veroorzaakt, veel geringer is dan zij geraamd werd. De houders door 6 professoren 4 land- en 3 zee-officieren. De regtsgeleerdheid en de administratie leverden 16, het tegenwoordig ministerie 3, en vroegere kabinetten 8 volksvertegenwoordigers. Slechts 4 leden treden op voor het groote landbezit de hoogere burgerklasse vindt haren tolk in den koopman-consul Haagen en de klein-burgers zonden drie leden ter vergadering, namelijk, eenen boekdrukker, eenen boekbinder en eenen horologiemaker. GRONINGEN, 23 Augustus. Johannes En gels Oorthuisvan wieu reeds vroeger in de Prov. Gron. Cour, melding is gemaakt, die ‘prenten met zijn 10 cents mesje, achter zijns meesters koeijen een’ ploeg, eene wipkar en een wcntel- blok zeer kunstig had vervaardigd, isvooreeni- gc dagen met twee lieeren die zich zijn lot hebben aangetrokken uit Onstwedde naar Gro ningen vertrokkenom het herdersleven met de school te verwisselen. Volgens zeggen van genoemde heeren zou hij nog eerst een 4tal ja ren geregeld ter scholc gaan om zich verstan delijk en zedelijk te ontwikkelen en te vormen waarna hij tot eene of andere betrekking zoude worden opgeleid. In den afgeloopen winter heeft de heer burgemeester van Onstwedde hem reeds alle dagen driemaal ter school gezonden, om de vermogens van dit knaapje te ontwikke len. Wij prijzen het edele doei dat deze hee ren met dit jongsken beoogen en hopen tevens dat hij zich in allen deele de achting waardig maakt van zijne weldoeners.” BAARDWIJK, 24 Augustus, dagen zonden den van onderteekend. onderwijzer en daadzaken aan ongelooflijk voorkomende echter waar zijn onder anderen wordt den onderwijzer daarin ten laste gelegd dat hij sommige zijner school lieven gebruikt tot het schillen van aardappelen anderen tot het doen van boodschappen enz. Slechts gedeelte der kinderen die geschikt zijn onderwijs te ontvangen, komen ter school zoodat, wanneer die toestand onverhoopt langer mogt voortduren het opkomend geslacht dom zal zijn. Algemeen verlangt men vurig ten deze verandering ten goede. HMïMllIlhli! ióSjiiMSiBiII

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1