NIEUWS- EN AIWEIITENTIE-BLAI) TOOI! DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNIER, I il I 1852. No. 71. ZATURDAG I VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 6 SEPTEMBER 1852, des voormiddags ten tien uur. den 4 September. Hi BINNENLAND. Iste BUITENLAND. r willIHM !-1 ’^(faargang- Mimiiiinite EGELENjwl om verhooging jEj| ijiiiSia iiSfc-S- Js SNEEKER ir e 3 I Policie lot f r t 1 I’ 2 n -j Ic n J S e t P L Een der roeden telijk verbrijzeld in den kap van COURANT - den krijgsraad van financiën en baron Bay X. i De Peslher Zig. van ministers Duscbek De keizer heeft die 4jarig vesting-arrest ver- Rapporten. SNEEK 3 September. De Christelijke Afge scheidene gemeente alhier had, in bet laatst een nieuw net kerkgebouw niets doelmatigs ontbrak als Thans heeft zij aan eenen milden zoodanig speeltuig te danken en orgel werd gisteren nademiddag het noemt ingewijd, bij eene MEPPEL29 Augustus. Het tegenwoordige weder is, inzonderheid voor de bijenhouders in deze provincie, allergunstigst. De rijgheide staat thans in vollen bloei en het is vooral bij hel dere dagen dat de bij de meeste honig uit ha ren bloesem trekt zoodat men mag aannemen zoo als de Drentenaar zegt dat dagelijks alleen in dit gewest wel vijfentwintig duizend ponden honig gewonnen worden. Opmerkelijk is het tevens, dat de boekweit, die reeds had uitge bloeid op nieuw heerlijk slaat te bloeijen maar daar een bewolkte hemel het geschikstis. om hieruit honig op te zamelen, trekt de bijen houder dezer dagen van liet nederige hcideplan- tje het meeste voordeel. De gouden de beantwoording uitgeloofd is met aan den heer A. Wij deelen dit te doen zien welke strek king de Vlaamsche gezelschappen hebben maar ook omdat de heer Sniederswien deze onder scheiding te beurt viel een Noord-Brabander van geboorte is die sedert eenige jaren in Bel gië zijn verblijf houdt. De universiteit van Bonn heeft eenige moei jelijke dagen beleefd. Ten gevolge der veel vuldige tweegevechten tusschen de studenten had de directeur van policie op zekeren morgen in overleg met den regter der universiteit, beslag gelegd op de tuighuizen der 5 studenlen-cor- poraliën of land manschaften. Spoedig deden de voorzitters der korporaliën oproepingen aan plakken, en de jongelui kwamen trouw op. Zij verlangden thans de uitlevering der wapenen en begaven zich daartoe naar verschillende autori teiten. Van lieverlede begonnen er baldadighe den die zelfs toenamen, toen eenigen in hech tenis genomene studenten waren losgebroken. De militaire magt moest nu tusschen beiden tre den de studenten die zich ook toen bleven verzetten, moesten met geweld tot rust worden bij bet zoogenaamde Holland staande polder-molen door den bliksem getroffen. van den molen were! gedeel- van daar af sloeg de bliksem den molen daalde af tol in het onderste gedeelte dat tot woonhuis ver strekt alles op zijnen weg vernielende men vermoedt, dat hij door de opene huisdeur is verdwenen. De vrouw van den molenaarzich met haren zuigeling van 20 dagen in huis bevindende en in bewusteloozen toestand gevonden heeft op verschillende plaatsen van haar ligchaam brand wonden na dadelijk toegediende geneeskundige hulp is zij, hoewel ijlende, buiten gevaar. Het in de wieg liggende kind is onder de vreesse- lijke vernielingen ongedeerd gebleven. Een an der kind een jongentje van 6 a 7 jaar zich op de werf in de onmiddellijke nabijheid van den molen bevindende, is almede tot veler ver bazing van onder de afgeslagene voorwerpen zonder belangrijk letsel opgenomen. De mole naar, die op kleinen afstand bezig was met de koeijen te melken, verbeeldde zich, dat op het vreeslijk oogenblik op den molen en zijn woon huis, in de gedaante van een bal, een klomp vuur nederstorlte. Van den 29 Augustus. Gisteren namid dag vijf ure woedde boven de gemeente Arkel een hevig onweder de bliksem en donder wa ren zoo erg, dat bijna niemand in huis durfde blijven. Een schip, toebehoorende aan schip per T. Bordat in het Zederik Kanaal lag, werd door den bliksem getroffen die het vaar tuig nagenoeg geheel uit elkanderen sloeg: o. a. vloog de mast in duizend splinters. De visschen in de nabijheid van het vaartuig werden ook door den bliksem gedood en kwamen boven drijven. ALPHEN, gemeente Appeltern 29 Augustus. In een der laatste nummers van de Tielsche Courant wordt melding gemaakt op welke wijze liet eigendomsregt van de Hervormde gemeente te Maasbommel in den nacht van den 15 Aug. geschonden is, door zich op eene onwettige wijze in het aanvankelijk bezit te stellen van het dier gemeente toebehoorende school-gebou w. Ook te Alphen ziet de Hervormde gemeente zich in hare regten gekrenkt, aangezien een smid, vergezeld door twee leden van den gemeente raad de deur van het aan de Protestanten toe- bchoörende scboollocaal met geweld geopend heelt, waarop onmiddellijk de onlangs aange stelde R. C. onderwijzer, met een dertigtal kin deren de school binnentrad. Het is te hopen dat de reglhebbenden spoedig door de regter- lijke magt, aan wie dadelijk van het voorgeval lene is kennis gegeven, in hunne regten zullen hersteld worden en de aanleggers van bet feit mogen ondervinden dat liet willekeurig met voeten treden van de pligt der regtvaardigheid niet straffeloos gepleegd worde. WEENEN, 26 Augustus, deelt eene reeks vonnissen mede. De gewezene tijdens de revolutie v. zijn ter dood veroordeeld, straf echter in 6 en anderd. FRANKFORT, 28 Augustus. In Silesië is de lust lot landverhuizing dermate toegenomen dat duizenden zich gereed maken om in den loop van dezen herfst naar Amerika en Australië te vertrekken. Zij vormen zich lot vereenigingeu van 100 tot 200 personen, tot de gegoede klasse behoorende die voornemens zijn onderscheidene koloniën te vestigen. BERLIJN, 29 Augustus. Reizigers, die uit Kopenhagen komen verzekeren dat daar eene gedrukte stemming heerscht veroorzaakt door geruchten nopens het bestaan van plannen tot opheffing van de constitutie en eene daarmede in verband staande troonsverandering. LONDEN, 28 Augustus. De Times behelst heden een artikel in antwoord op een dezer dagen door den Fransclien Monileur medege deeld vertoogwaarin laatstgenoemd blad te velde trok tegen de Times, die liet Fransche volk had voorgesteld als te verkeeren in diep zedelijk verval. Zoo de Times ooit scherp was in zijne uitdrukkingen tegen Lodewijk Napoleon dan is dit voorzeker nu het geval. Na zijne houding, van 2 December af, in de scherpste kleuren te hebben afgeschilderd, komt hij tot de slotsom, dat voor zulk een man als Lode wijk Napoleon geen verdragen heilig zijn,” en zeer verheugd is liet blad, »dal de Engelsche constitutie door zijn haat vereerd en door zijne vrees geheiligd is.” Na vervolgens, tot eigenlijke wederlegging van het artikel een tafereel te hebben opgehangen van den tegen woordigen toestand van Frankrijk vraagt de Times of men er thans niet als van zelf toekomt om denzelven te vergelijken bij de ongunstige tijdperken van het Romeinsche keizerrijk en na voorts nog eenige niet vleijen- de opmerkingen voor den president te hebben geurt besluit het blad met de verklaring dat de Fransche pers ware zij vrij ook geheel andere toonen legen het bestuur van Lodewijk Napoleon zou hebben aangeslagen dat er ook van de tribune, zoo zij er nog bestond andere woorden zouden worden gehoord en dat het vergeefs is te verwachten, dat Frankrijk op ee- nigerlei wijze ijdel op zijne slavernij en trolsch op zijne oneer zoude worden. PARIJS, 29 Augustus. Verscheidene officiers- generaais moeten bij den president eene poging hebben aangewend, om de terugroeping der ge neraals Bedeau Lamoricière en Lefló te erlan gen doch die poging moet geheel mislukt zijn ook uithoofde der brieven van de generaals, in antwoord op het berigt, hoe hunne pensioenen geregeld waren de generaal Bedeau had onder anderen aan den minister van oorlog geschre ven dat hij geen denkbeeld had van de erken telijkheid welke men liet regt zou hebben van hem te cischen omdat men hem iets betaalde, dat men hem schuldig was. Gij hadt mij kun nen bestelen (dus luidt het) en omdat gij zulks niet gedaan heb, wilt gij, dat ik u dankbaar ben.” PARIJS, 29 Augustus. Het Nieuws van den dag heeft lieden geene belangrijke staatkundige beteekenis. Men begint veel te spreken van waarop zich bekende wedrenners zijnde een zilveren schenkblad gewonnen door den en de premie, bestaande uiteen en tabakspotdoor den heer Laverinan beide met hunne paarden in Friesland te huis behoorende; bet feest om 2 ure begonnenwas legen 7 ure afgeloopenen had plaats onder den toevloed van een zeer lal de N. Rolt. rijk publiek. Men schrijft uit Belgie aan Courant Voor eenige maanden heeft de rederijkers-ka- mer eene belangrijke vraag uitgeschreven na melijk: Welke voordeelen kunnen er, voor l'luamsch-Belgie voortvloeiden uit eene naau- were verbroedering tusschen Noord- en Zuid- Nederland? beschouwd uil een stoffelijk zede lijk en staatkundig oogpunt. De gouden me daille, voor algemeene stemmen toegekend Snieders Jr. te Antwerpen, niet enkel mede om t_ - gebragt. De soldaten moesten tot tweemaal toe vuren om hen uiteen te doen gaan. Verschei dene studenten werden gewond, anderen in hechtenis genomen. In Toscane maakt het proces van Guerrazzi een betreurenswaardig onderwerp uit der ge sprekken. Het dreigt zaken openbaar te doen worden die elke partij verderven. De stille weldenkende burger hoort die wederzijdsche be schuldigingen aan en wat hij nog eerde in de maatschappij, wordt voor hem verachtelijk. Het ondermijnt zijn geloof aan de regtschapenheid bij aanzienlijken en aan de trouw bij de burgers en de meer behoeftige» en, om zich te schut ten voor zoo veel zedeloosheid omhoog en voor zoo veel stoutheid omlaag trekt hij zich zoo veel mogelijk uit het politiek maatschappelijk leven terug, tot dikwijls groote schade voorliet algemeen. Mogten toch die regeren en gere geerd worden wederkeerig voor elkander zor gen en elkander de eer geven die elk in zijneh stand toekomt! Dat zou aller geluk bevorderen. SCHOONHOVEN28 Augustus. Heden na middag, circa 4 ure, woedde boven deze stad een hevig onweder. De ongemeen zware don derslagen die den bliksem snel opvolgden vervulden ieder met vrees voor ongelukken. Die vrees was dan ook niet overdreven want even buiten de stad, in de jurisdictie Zevenderwerd een bij het zoogenaamde Holland staande water- PUNTEN TER BEHANDELING: De Gemeente-Rekening over 1851. Verzoek van de Agenten van Policie, klasse, om verhooging van jaarwedde. Brief van den Commissaris van F- aanbeveling. Missive van Curatoren van de Latijnsche School betrekkelijk het oprigten van een stedelijk Gym nasium. Benoeming van eene Commissie voor de hand en bouwkundige Teekenschool. Verzoek van B. de Jongh Van tractement. Voorstellen en voorgaande jaar gesticht, waaraan een orgel. gever een zoodanig speeltuig te danken en dit nieuwe orgel werd gisteren nademiddag zoo als men het noemt ingewijd, bij eene open bare, vrij talrijk bezochte, godsdienstoefening, waarin de leeraar dier gemeente, de weleerw. lieer K. van Goor, predikte over Ps. 150: 41’. Deskundigen verzekeren dat het orgel allezins geschikt is voor dit kerkgebouw, en dat het zelve den maker, den heer Van Dam, te Leeu warden in allen opzigte eer aandoet. Naar wij vernemen, is door de Israëlitische boofd-commissie te ’sGravenhage nu wederom als opzigter bij de Israëlitische gemeente alhier aangesteld geworden de lieer J. A. Frijda en wel in de plaats van den lieer I. de Groot. Men schrijft uit Groningen 29 Aug.: Op de harddraverij van gisteren 20 meest met eer en roem signaleerdenis de prijs theeservies en heer De Boer, zilveren tabakskomfoor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1