NIEUWS- EN AIIVEHTENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1852. No. den 8 September. WOENSDAG I 72. j 7de 7) N .1 SNEEKER I BINNENLAND. Duik 2de prij I-— F rank- opmerking fiksche bedre- De uitkomst was de den belas ano de directe den behoeftige gemeenten een groot aantal na- maal gekleed en zijn gegaan het kind van geheel bewusteloozen toestand gen. I SNEEK, 7 September. Gisteren nademiddag ruim 3 uur, kwam er eene bui op in het zuid-oosleti welke hare rigting nam naar het noord-westen en alzoo ook over deze stad been dreef. Zij loste zich op, eerst in harden wind en vervolgens in sterken regen en zware don derslagen. Men kan zeggen, dat dit het zwaar ste onweder is geweest, dat hier nog in ditjaar heeft plaats gehad en nogtans zijn wij ten minste voor zoover wij weten verschoond gebleven van ongelukken welke de vele onwe- ders in den laatsten tijd elders ook in ons vaderlandin ruime mate hebben te weeg ge- bragt. Sedert onze Augustus, zijn in slagen moge, om bijval, me- ondersteuning te vinden op alle zij Werkzaam is, om het opko- ’WKW -Os (Zondbl.') NIEUWE TONGE, 1 September. De her stelling tart Z. E. den minister van binnenland- scbe zaken is in de laatste dagen zoo spoedig toegenomen dat hij lieden namiddag ten twee uren, met zijne echtgenoot, en vergezeld dooi den heer mr. S. II. Anemaetde gemeente van Nieuwe Tonge verlaten heeftgaande naai- Her- kingen alwaar reeds eenige dagen de boeijer zeilree gelegen had, om naar Zierikzee te ste venen. Zijne Excellentie schijnt voornemens te zijn om achtervolgens de eilanden Schouwen Duiveland en Tholen te bezoeken en zich ver volgens naar Bergen op Zoom begeven. laatste opgave van den 31 Augustus, zijn er, in de gemeente Wijmbril- seradeel op nieuw 7 runderen wegens de long ziekte afgemaakt, zoodat liet getal thans bedraagt 1167. Gisteren nademiddag heeft de D. Schutterij alhier hare jaarlijksche oefening in het schieteb naar den vogel en naar den schijf gehouden waarbij eenige manschappen eene veilheid aan den dag legden. aldus: Bij het schieten naar den vogel is gewonnen: de 1ste prijs, door Remke Rodenburgserjant; 2de prijzen Jacoh Miedcma en Arend Brens, beide schutters; 3de prijzen Feije Brouwer, korporaal en Krol, schutter; Bij liet schieten naar den schijf zijn gewonnen de 1ste prijzen door W. van Eijck Heslinga serjant, en Kestenskorporaal; 2de prijzen Sjoerd Schoonhoven en II. Zcl- le beide serjanten 3de prijzen, Kemke Rodenburg, bovenge noemd en Jacob Miedema bovengenoemd. Woensdag, den 8sten dezer, zal de eerste kamer der staten-generaal hare werkzaamheden hervatten. Aan hare beraadslagingen zijn on derworpen de volgende voordragten van wet als: 1) nopens de betaling van het achterstallig aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland 2) wegens den waarborg en ting der gouden en zilveren werken; 3) tot wijzing der ontheffingen ter zake van belastingen enz. in het hertogdom Limburg 4) tot veranderde toepassing van het tarief op het artikel eau de carmes; 5) tot onteigening van perceelen over den weg langs de nieuwe haven te Groningen 6) tot regeling van pligt der provincie, om te hulp te komen en turalisatiën. Men schrijft uit 's Gravenhageaan Amsl. Cour, nopens de terugroeping van Franschen gezant. Men verneemt, dat de minster van rijk bij bet Nederl. hof, baron d’André ten ge volge van de verwerping, door de tweede kamer der staten-generaal van de overeenkomst we gens den nadruk teruggeroepen is. Hedenmid dag (3 Sept.) beeft de koning den baron d’An dré in een afscheids-gehoor ontvangen, lieden middag is de heer Demalarettot hiertoe secre taris van legatie, als zaakgelastigde van Frank rijk bij het Nederl. hof, aan den minister van Buitenlandsche zaken voorgeslekl.” Men meldt uit Utrecht, dd. 27 Aug.: Heden namiddag, viel van Oude Gracht Hendrikus van jaren die spoedig gezonken meer de; de lieer Thomas Steplianus sierlijkst gebloeid hebben, vrucht hebben gezet ten gevolge waarvan zij met een tien-of twaalf tal appels prijken welke tot heden echter nog slechts de grootte van een hoenderei bereikt hebben. Dit verschijnselhetwelk, zoolang nis de tegenwoordige kruidtuin beslaat nog nim mer werd waargenomen moet zonder twijfel aan de vele heete dagen worden toegeschreven die elkander zonder lusschenpozen hebben op gevolgd. Gisteren namiddag, omstreeks zes ure, werd door de policic op de Delftschevaart al hier, waar men verkooping hield, een’ zakken roller gevat op het oogenblik dat hij een’ heer diens liorologie wilde ontvreemden. De schul dige schijnt dit handwerk reeds lang bij de hand te hebben gehad. Hij ging met den agent, die hem arresteerde, bedaard mede lot bij de Sehot- sclie kerk in de Lombardstraat daar echter wil de hij ontvlugten en greep er eene verbazende worsteling tusschen hen plaats. De agent bleef hoewel met gescheurde kleederen meester, en bragt den schuldige behoorlijk op het bureau op de Kaasmarkt, in verzekerde bewaring. UTRECHT, 3 September. Op den 31 Aug. heeft alhier plaats gehad de vierde algemeene vergadering van rijks veeartsen onder voorzit ting van den heer F. C. Hekmeijer. Het groot ste gedeelte der zitting werd besteed aan liet behandelen van wetenschappelijke veeartsenijkun- dige onderwerpen daaronder bekleedde de in- enting der longziekte van hel rundvee geene geringe plaats daar toch werden de resultaten medegedeeld van ongeveer 350 inentingen door eenige leeraren van ’s rijks veeartsenijschool ver ligt, en deelde de heer Van Dommelen insge lijks een overzigt mede van de meer dan 200 inentingen door hem bewerkstelligd. Deze ver slagen kunnen als zeer belangrijk worden ge noemd en zij zullen met de overige bespro kene onderwerpen ingevolge een besluit op die vergadering genomen binnen kort publiek wor den gemaakt. STAPHORST, 1 September. Gisteren avond omstreeks 9 uren, zag men alhier, in bet wes ten aan den hemel het zoo zeldzame natuur verschijnsel van eenen prachtigen maan-regen- boog. Alhoewel derzelver kleuren een weinig flaauwer waren dan de gewone was liet gezigt op denzelven bij het heldere maanlicht aller- sierlijkst. Men wil dat iets dergelijks ver schijnselen zijn van een aanstaand nat getijde. OUDE PEKELA2 September. Sedert ge- ruimen tijd heeft men vooral ook ten platten lande, de opmerking gemaakt, dat de Israëlie ten aldaar allengs meer en meer de kunsten handwerken, enz. beginnen te beoefenen. De hierna volgende mededeeling zal doen blij ken dat dit ten opzigte van dé Israëlieten te Pekela zeer gunstig staat. Zoo tellen wij er drie droogisten één horo- logiemakertwee gouddraad- en kantiellema- kers twee sigarenmakers, twee borstelmakers, vier looijers één parkamentmaker één schrijn werker één schoenmaker, één blikslager zoo dat wij een getal van 19 handwerkslieden bij de Israël letische gemeente tellen die allen een behoorlijk bestaan vinden. Wij vinden ons verpligt deze onze opmerking in dit veel gelezen blad méde te deelenten einde de maatschappij: tot nut van Israël in Nederland” er dewerking en plaatsen waar mend geslacht tot handwerkslieden op te lei den. was, des namiddags te 2 ure, brand gesticht op hare kamer, in een’gang in de Bloemstraat no. 39 te Amsterdam. Zij had zich daartoe van eene menigte lucifers bediend door haar aangestoken even voordat zij met haar kind on der het zware onWedér de deur uitging. Hel vuur tastte het eerst eene chiffonnnière aan die ten deele is üitgebrand. De goederen wa ren voor- eehe belangrijke som in eene brand- waarborg-maatschappij verzekerd bij onderzoek is gebleken dat er nagenoeg niets aanwezig was van alles wat als verbrand was opgegeven. De vrouw is den volgenden dag, na bekentenis van het door haar gepleegd feit, in handen der jus titie gesteld, die ook de chiffonnière tot over tuigend bewijs heeft in beslag genomen. De man schijnt niets van de zaak geweten te heb ben. Maandag den 30 Aug. is liet kasteel Bitre- mont (nabij Doornik) getuige eenmaal vaii zulk droevig drama in openbare veiling ge- bragt. In open kales reed mevr, de Bocarmé met haren zoon Gonzales naar het gemeente huis, om den verkoop, die aldaar plaats zou hebben bij te wonen. Naauwelijks hadden de erfgenamen der nalatenschap plaats genomen en was men gereed tot den verkoop over te gaan of een hevig onweder barstte los. Niet één persoon onder het talrijk publiek bood zich tian. Ook de overige nummers van goederen ondervonden hetzelfde lot met uitzondering van twee of drie, die koopers vonden tegen den prijs der waarde. Daar ook deze laatsten den Verkooper niet voordeelig toeschenen zoo is de veiling van alles uitgesteld tot 28 Sep tember. Uit Yvetot vertrok in den nacht een in woner naar Barentin met zijn’ hond, dien hij niet dan met veel moeite in zijn rijtuig had kunnen krijgen. De hond wierp ter laatstge- melde plaats twee jongen. In den namiddag van den dag, volgende op dien der aankomst, keerde zijn meester naar Yvetot terug, na last te hebben gegeven om de jongen te verdrin ken. De knecht van het logementdie het op zich genomen had, verzuimde dit bevel uit te voeren. Groot was de verwondering van den eigenaar van den boud, als hij den volgenden morgen de twee jongen aan de moer zag zuigen in zijn eigen hondenhok. De hond was onmid- dellijk na de aankomst van zijn meester- naar Barentin teruggeloopen om zijne jongen te ha len. Hij had eene distantie van hij de zes uren afgelegd. Een soortgelijk geval beeft in 1837 met den hond van eenen linnenkooper te Oudenaarde plaats gehad. De hond had jongen geworpen buiten de Kortrijksche poort te Gent, en deze ihSgelijks bij nacht naar Oudenaarde gedragen. (Zondbl.') De jongste circulaire van den Franschen minister van policie, waarin den prefecten wordt voorgeschreven, om elke waarschuwing, die zij voor eenig dagblad noodzakelijk achteneerst ter beoordeeiing aan het centraal bestuur op te zenden is reeds nageleefd door den prefect van Pas de Calais. Zijne waarschuwing aan liet dagblad la Liberlè is ook geteekend dooi den minister van policie der redactie van genoemd blad toegezonden. Men zeide te Parijsdat de Presse eene twee de waarschuwing wachtte. Dan zou bij met den Constilulionnel tweemaal in het zwarte boek zijn aangeschreven en elk oogenblik bij ministerieel besluit, voor tijdelijk dood verklaard kunnen worden. Men kan denken hoe loom de redactie-pen zich op het papier beweegtals er steeds zulk een Elyséesch zwaard boven den lessenaar hangt De Mpniteur verklaart, dat de geruchten no pens eene ophanden zijnde ontruiming van Rome door de Fransche troepen, even ongegrond zijn als de uitleggingen welke aan dien maatregel worden gegeven en dat zij nergens minder ge loofd worden dan te Rome zelf. ROTTERDAM 3 September. Als eene zeld zaam voorkomende bijzonderheid kunnen wij vermelden dat twee granaat-appelboomen (Pw- nica Granalum L.) welken den verloopen zo mer in den Hortus Botanicus 'alhieraller- de stadswerf in de Doorn oud zeven was en geen teeken op de oppervlakte van liet water vertoon- van Riezen mr. timmerman alhier, mogt het gelukken, na drie- daarna ontkleed te water te den grond in eenen 1 aan wal te bren gen. Hij bleef zoolang onder water, dat men vreesde, dat hij het slagtoffer geworden was van zijne menschlievendheid. Door spoedig aangebragte geneeskundige hulp is wel liet kind in het leven teruggeroepen doch slechts voor korten lijd daar het den vol genden morgen te 5 ure overleed. Den 30 Aug. II. heeft de vrouw van een schildersknecht^ terwijl deze naar zijn werk RANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1