NIEUWS- EN ADVEUTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ABBONDISSE1IENT SNEEK. I r 1852. No. 73. ZATURDAG den 11 September. d I !‘lfi M 1 SNEEKER BINNENLAND. eindigt de hoog- BUITENLAND. herig t aan 1 5 '1 J Ai pel. je: pd. at: id ad: VI. eenige da- en door den wa stap zijn aan koning marine -W F I COURANT. hem die tot en gc- een den waterstaat te spreken op eer zou ver- die zich op den veldwachter wilden Toen hij hen tot rust vermaande en ver naai- huis te gaan hebben zij hem door I en daad beleedigd zoodat bij genood- was zich van zijn wapen te bedienen ter I zij ruim 20 in getal echter op die wijze uiteen ongelukken is niets ten strengste onder einden loopen slechts rond toe zijn eenigzins gefatsoeneerd en met oogjes voorzien, waaruit men kan besluiten, dat er eenig versierselrin gen bellen of zoo iets, ingehangen heeft. Liet een en ander doet vermoeden dat bet een Drentsch oorijzer is en wel uit den vroegen tijd waarin het dragen van dit hoofdversiersel in deze provincie in gebruik raakte, en het daarom misschien wel 2 a 300 jaren oud zal zijn. zaturdag zijne reis naar Zeeland in de residentie leruggekomen. Z. Exc. heeft heden morgen zijne werkzaamheden zijn departement hervat. Dit ver en de van dat den koning on der het oog te brengen dat er geen beter mid del was, om Pruisseu door de lieele wereld in de verste landen bekend te maken dan een paar flinke oorlogschepen. De minister van oorlog von Bonin ondersteunde dit gevoelen ten sterk ste en men hooptdat een en ander groolen invloed op den koning zal uitoefenen in het belang der Duitsche marine. BERLIJN, 6 September. Uit Breslau meldt men het liet volgende: «Sinds eenige dagen ontvangen wij hier partijen van hoogst zeldzame vrachtgoederen. De Oostenrijksche policie heeft de depóts der zendclings-genoolschappen opge heven en de voorhanden bijbels onder regterlijk zegel over de grenzen gezonden. Meer dan 1000 centenaars zijn hier reeds aangekomen. LONDEN, 4 September. Dezer dagen is, gelijk bekend is, van wege de Turksche regering aan de beurzen van Londen en Parijs eene geld- leening opengesteld. Vermits het de eerste maal is, dat door Turkije op de groote Europesche geldmarkt eene aanvrage wordt gedaan moesten de speculanten en kapitalisten omzien naar juiste opgaven omtrent de financiële gesteldheid des lands, die niet door parlementaire beraadslagin gen en van regeringswege uitgegeven staten be kend is. Om hierin te voorzien zijn van de zijde der Turksche regering aan de beurs dezer hoofdstad eenige opgaven bekend gemaaktwaar onder men ook leest AMSTERDAM, 6 September. D e Provinciale Zeewwsche Courant meldt nopens bet bezoek van den minister van binnenl. zaken te Zie- rikzee dat de muzijkanten der stedelijke schut terij aldaar, bij het brengen eener serenade aan den minister, niet in uniform waren gekleed en dat er ook geene vlag van den groolen toren waaide, en vindt een en ander zeer verstandig. Waar het wezen van schennis der Koninklijke Majesteit niet aanwezig is moet ook de schijn worden vermeden. De audiëntie, door den mi nister in straks genoemde stad gegeven was niet druk welligt omdat weinig menschen wisten dat zoo iets zou plaats hebben. Te Stavenissc logeerde de minister ten huize van inr. Van der Lek de Clerctj. De correspondent der Prov. Zeeuws. Cour. verzekert volgens eene opmerking die hij dik wijls maakte dat de minister geenszins vreemdeling is in liet vak van en daarover onvoorbereid weet eene wijze, die deskundigen tot strekken. Z. Exc. de heer- Thorbecke is avond in goeden welstand van FRANKFORT, 3 September. In het Baden- sche rukt de roode loop bij voortduring vele menschen in liet graf. Er zijn ook vele geval len van cholerine voorgekomen maar van de eigenlijke cholera is in gansch Zuid-Duitschland tot dusverre geen spoor voorhanden. Uit Altona wordt medegedeeld dat liet aldaar gestationneerde Decnsche wachtschip van al de op de Elve passerende vaartuigen zonder onderscheid van vlaghel salut eischt. Eene Engclsche stoomboot, die zulks weigerde werd genoodzaakt bij te leggen en moest eene boete van 50 daalders betalen. FRANKFORT, 4 September. Gedurende de maand Augustus, zijn van Mannheim verzonden 282,927 centenaren vrachtgoederen en aangeko men slechts 51,689 centenaren. Het gemis aan toevoeren uit Holland wordt voornamelijk toege schreven aan den onzekeren afloop der tol-con- ferentiën te Berlijn daar vele speculanten af schrikt zijn, om voor ’s hands te Amsterdam en Rotterdam hunne gewone inkoopen voor den winter te bewerkstelligen. BERLIJN, l September. Bij de voorstanders eener Pruissische marine zijn de gunstigste ver- chtingen opgewekt, ten gevolge van den uit naai- Bornholm, door den koning tijdens verblijf te Putbus gemaakt. Over tafel werd boord de marine ter sprake gebragten de was van oordeel, dat hij even goed eene hebben kon als de koning van Dene marken, hoewel zijn Beijersche zwager meerma len verklaard had dat Pruisseu krachtens zijne naauwe betrekking met Rusland geene marine behoefde, omdat de Russische ingeval van nood ter dispositie was. De heer v. Manteuffel zeide maar bewees niet, dat liet onderhoud eener marine te duur voor Pruisseu zou uitkomen. Een der aanwezige zeeofficieren verhaalde, dat een rijk koopman toen de Mercurius in het vorige jaar een oefenings-reis naar Rio gemaakt had geen enkelen Pruissischen zeehandel-wis- sel had willen disconteren, zeggende, dat hij evenmin iets van Pruisseu wist, als hij ooit gehoord had van eenen Pruissischen zeehandel, haal verbaasde den koning uitermate, voorstanders der marine haastten zich oogenblik partij te trekken om door den president der Fransche noemd is tot ridder der orde van eer. AMSTERDAM, 7 September. De Noord- Brabanler verhaalt, dat de bevolking van ’s Ilertogenbosch opgetogen van vreugde was, toen zij op den middag van 5 dezer de tijding vernam dat hare liedertafel Oefening en Uit spanningin de hoofdstad des rijks, den eer sten prijs in den zang-wedstrijd had verworven. Onmiddellijk werd de Nederlandsche vlag van liet gebouw der overwinnende liedertafel uitge stoken en was haar triomf het onderwerp van alle gesprekken. Op den volgenden dag werd de liedertafel te ’s Ilertogenbosch terug verwacht en maakte men allerlei toebereidselen om haar op eene feestelijke wijze te ontvangen. Alle sociëteiten en maatschappijen, het plaatselijk be stuur, het garnizoen der vesting, boden hunne diensten aan, om liet zang-corps, uit 33 leden bestaande, te Orthen te gaan af halen. De lie dertafel Erata de harmonie Cecilia, de buks schutters, de handboogschutterijen voorafge gaan door hunne vaandels en standaards, het plaatselijk bestuur, de lioornmuzijkenz., zou den aan den oplogt deel nemen. De Hoornsche Courant van lieden beeft een artikel waarin wij in betrekking op de fees ten der lieder-tafels lezen optogten moesten vreemd zijn aan onze eeuw en vooral aan onze landgenooten. Vele nadenkenden herinneren zich waartoe zulke handelingen vroeger leidden en zien door liet weder invoeren van zulke de- monstratiën eene toekomst tegemoet, die wij hopen, dat niet verwezenlijkt moge worden.” RIDDERKERK, 5 September. Gisterenavond laat hebben hier eenige ongeregeldheden plaats gehad veroorzaakt door eenige losbandige kna pen die zich op den veldwachter wilden wre ken, zocht woord zaakt zelfverdediging hoewel waren, heeft hij ze gedreven van bijzondere bekend. De zaak wordt l zocht. MEPPEL, 3 September. Onder de onder scheidene voorwerpen die er nu en dan bij het graven der Hoogeveensche vaart, gevonden worden verdienen twee eenige vermelding het een zijnde een mans gouden vingerringom zijne buitengewone dikte, zwaarte en fijnheid van goud en het ander, een zilveren oorijzer om het antieke. Beide deze voorwerpen die voor gen in het Meppelerdiep gevonden beer B. Roelink, goud- en zilversmid alhier, ingekocht zijnheb ik ter bezigtiging gehad het oorijzer is wel dik maar zeer smal liet heeft overal dezelfde breedte welke niet meer bedraagt dan de middellijn van eenen gewonen pijpstcel stiften bevinden er zich niet aan; de zen gezant in Frankrijk generaal Fagel terug roepe ten einde den grijzen diplomaat den hoon te besparen door den prins-president uit Parijs verwijderd te worden. Hoe onze diplomatie zoo leeraar Vreede met ongekrenkte handhaving van onze waardigheid de goede verstandhou ding zal herstellen en of het ministerie dat zoo gedwee de staten-generaal op aandrang van den heer d'André buitengewoon deed beschrij ven en met den gezant op de standvastigheid der kamer schipbreuk leed, al dan niet zijne ontbinding nadert, zijn vragen, die, na ande re ongelukkige precedenten in de leiding van onze builenlandsche aangelegenheden hoogst waarschijnlijk zeer spoedig zullen beantwoord zijn.” Heden morgen ontvangen wij een uit ’s Gravenhage waarvan de schrijver ons zijne verwondering betuigt over de ligtgelooviglieid der Amsterdamsche beurs dezer dagen gebleken in eene daling der fondsen op het gerucht der voorgewende terugroeping van den Franschen gezant. Baron d’André erlangde verlof. Men schrijft uit ’s Gravenhage Men ver neemt dat onze stadgenootde lieer med. dr. J. A. Sanger, gepensioneerd chirurgijn-majoor, republiek be- van het legioen BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad SNEEK maken bekend datter gelegen heid van de op den 16 September e. k. alhier te houdeue Paarden m a r k tde navolgende premiën van Regeringswege zullen worden aan geboden als: 1. Eene som van tien guldens aan hem die de meeste paarden ter verkoop aanbiedt. 2. Eene som van tien guldens aan hem die het grootste getal paarden koopt. 3. Eene gelijke som van tien guldens aan hem die van da verst afgelegene plaats twee of meerdere paarden ter verkoop aan de markt brengt. 4. Een fraai paardendek aan den duursten prijs één paard verkoopt lijke premie aan den kooper daarvan. 5. Een stel fraaije hoofdstellen aan hem die één span paarden tot den hoogsten prijs verkoopt, en eene gelijke premie aan hem, die dat span paarden aankoopt. Dat voorts op dien dag van ’s middags twee tot vijf uur, eene commissie zitting zal honden ter Herbcrge van Gerrit Pieters Dijkstra buiten de voormalige Noorderpoort ten einde aangifte te ontvangen van hen die vermeenen op gezegde premiën aanspraak te hebben zul lende na dien tijd geene aangifte worden aan genomen; en dat, eindelijk, na gedaan onder zoek, deze premiën ten Raadhuize ten zes uur zullen worden uitgereikt. Sneek den 8 September 1852. Burgemeester en ICethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Bezelven -Den 1 dezer overleed te Utrecht, in den ouderdom van bijna 72 jaren de beer dr. Alexander Nnman ridder van de orde van den Neder!. Leeuw, commandeur van die der eiken kroon oud liooglecraar directeur van ’s rijks veeartsenijschool en seecretaris der commissie van landbouw in de provincie Utrecht. De weten schap verliest in Numan eenen ijverigen beoefe naar; de maatschappij een’edel mensch wegens den rijkdom zijner voortreffelijke hoedanigheden algemeen geacht en bemind zijne betrekkingen penen hartelijken en deelnemende!) vriend wiens afsterven zij diep betreuren doch wiens nage dachtenis steeds bij ben in eere zal blijven en waaraan de dankbaarste herinneringen verbon den zijn. De Prov. Utr. Cour, heeft een artikel van den hoogleeraar G. W. Vreede over de terug roeping van den Franschen gezant. De heer Vreede meent, dat de prins-president voortaan in Nederland slechts een’ zaakgelastigde zal doen resideeren en acht het dien ten gevolge nood- zakelijk dat ons gouvernement onmiddellijk on-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1