NIEliWS- E.\ AIIIEIITIOE-M VOOR DE STU) EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 75. Ör ZATURDAG den 18 September. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ide IwiF COURANT haga. na iiSk SNEEKER BINNENLAND. no. BUITENLAND. k III om grond Zuid-Hollandscbe mi schipbreukelingen hebben in hunne van ken de Groote Zilveren Medaille getuigschrift aan i Orde voor de vergadering van Wethouders. den Commissaris jaarwedde enz. van der Molen hebben. zouden van Door de hevige van Poücie, MAANDAG DEN 20 SEPTEMBER 1852, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING Jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger. Paa rd erna rkt. Verzoek van J. S. op grond pacht. WEENEN, 9 September. De koningin der Nederlanden zal binnen eenige dagen de baden van Iscbl verlaten, om naar Italië te vertrekken. De ooderhandelingen met Frankrijk, ten opzigte van deu nadiuk, Zijn zoo verre gevor- deid, dal men het sluiten van het Xractaal bin nen kort kan tegemoet zien. WEENEN, 10 September. Uit alle provin ciën komen berigten in nopens de onverbidde lijke gestrengheid, waarmeê de nieuwe censuur deu 1 dezer ingevoerd wordt toegepast. Vele werken, die reeds sinis een halfjaar vrij en on verlet werden uitgegeven ziju in beslag geno men. De legeuwooidige toestand is zoo druk kend voor de pers en de uitgevers, dat zij thans prins Metternich’s tijd zegenen en dien met ver langen herdenken. Uil Oostenrijksch Silesië verneemt men, dat de cholera thans de grenzen heeft overschre den en zich reeds in eenige gedeelten van Kra kau met zoo vele hevigheid als bij hare eerste verschijning in 1830 heeft vertoond. Zij heeft volkomen het oorspronkelijk Aziatisch karakter. WEENEN, 12 September. Men schrijft uit Napels dat de koning 432 staatkundige beschul digden heeft begenadigd. De uitbarstingen van den Etna duren ver woestend voort. De regering van Catanea heeft krachtige maatregelen tot beveiliging der bedreig de bewoners van Zufferana genomen. FRANKFORT, 10 September. Uit Lombar- dye verneemt men dat de weduwe van Lode- wtjk Philips haar vast verblijf zal vestigen op bet slot Giulia hetwelk de koning der Belgen in de nabijheid van het meer van Cotno bezit en waar reeds de noodige toebereidselen tol hare ontvangst worden gemaakt. FRANKFORT, 11 Septembed. De twijfelach tige afloop der ooderhandelingen met Pruissen nopens de tolkweslie, baart ernstige bezorgd heid iu de meeste Zuid-Duilsche Staten. Men STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van maandag, 13 September. In deze zitting hebben de commissiën van rapporteurs bare verslagen gedaan over vier aan hangige ontwerpen van wet, als: 1) wegens de verandering van het tarief, ter zake van het eau des carmes 2) nopens de ontheffing ter zake van de directe belastingen 3) ten opzigte van den waarborg van gouden en zilveren wer ken en 4) tot regeling van den pligt der pro vincie om behoeftige gemeenten tegemoet te komen. Drukken en ronddeelen en de beraadslagingen bepaald op overmorgen, woensdag, des middags <e 2 ure. Daarna zijn aclilervolgenszonder beraadsla ging, met algemeene stemmen, aangenomen: 1) het ontwerp wegens de onteigening van per- ceelen tot den aanleg eener nieuwe haven te Groningenen 2) wegens negenentwintig aan hangige naturalisatie-wetten. Vervolgens is de vergadering gescheiden. AMSTERDAM 15 September. Wij ontvan gen per telegraaf berigtdat de eerste kamer der slalen-generaal de wet op den waarborg aangenomen beeft met 28 tegeh 7 stemmen. Vrijdag wordt over de Russische schuld beraad slaagd. SNEEK, 17 September. Gisteren had alhier plaats de vroeger geannonceerde najaars-paarde- markt. In aanmerking nemende het onstuimige weder, dat ’s morgens heerschle en velen wel- ligt afschrikte qm hier te komen, en dat juist voor dit jaar op denzelfden dag te Leeuwarden ook paardemarkt werd gehouden zoo mag men zich toch over den goeden afloop zeer verheu gen. Uet getal der aangebragte paarden was vrij BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter kennis der Ingezetenen dat op woensdag den 10 Novem ber aanstaande, des voormiddags van negen tot des namiddags één uur, op het Gemeenle-huis alhier zal worden gehouden de vergaderingom de plaatsen aan te vullen der leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrijken te dezer Stede, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn (zijnde de heeren Do- minicus Egberts de Jong en Gosse Jans Gor ter) of die door overlijden of andere oorzaken zullen zijn uitgevallen. Dat de lijst der kiesgeregtigden voor een’ ie der ter inzage ligt op de Secretary dezer Ge meente; en dat de bezwaren tegen deze lijst, gedurende acht dagen te rekenen van heden bij het Gemeeutc-bestuur kunnen worden inge leverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend ge maakt. Sneek den 17 September 1852. Burgemeester en IEethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven belioorende te Zuid broek, als hebbende 4 January 11., in de Baai van Biseaye deelte der passagiers en equipage, te vijfentwintig personen die zich reeds in twee booten bevondenvan de verbrande Engelsche stoomboot Amazon, gered, en hen in bunnen deerniswaardigen toestand allertnensclilievendst verpleegd en te Brest aan wal gebragt. Men meldt uit Nieuwesluis dd. 12 Sept.: De berigten uit zee omtrent de haringvangst be ginnen gunstiger te luiden. Gisteren kwamen 2 hoekers in de eene met 95 ton de andere met 12 last, van welke men vernam, dat er meer haring over zee kwam en er in bet laatst der voorlaatste week hoekers warendie 40 50 en 60 kantjes vingen. Het is te hopen dat de gunstige berigten zich spoedig bevestigen mogen en de nateelt hel alles goed moge maken. Door den op 12 dezer onverwacht boog opzeltenden vloed is aan de werken der land aanwinning aan de Ooster-Scheldeeene niet onbeduidende schade loegebragt. In den loop dezer week wordt te Gronin gen verwacht de schroefstoomboot Red Rover, groot 260 tonnen die eene geregelde vaart tus- schen die stad en Londen zal houden zoowel voor vee en goederen als passagiers. Op den middag van den 12 dezerwas men aan het Kralingsclie Veer ooggetuige van een tooneel dat noodlottige gevolgen bad kunnen Drie stuurmansleerlingen, namelijk, Rotterdam naar Krimpen zeilen, rukwinden werd hunne boot bij het veer driemaal omgekanteld doch wisten zij zich telkenmale, door op de boot te klauteren, te redden. Door de spoedig aangebragte hulp van de schippers Jan van Es en Lou Visser werden zij weldra gelukkig uit het dreigend ge vaar aan wal gebragt. Door wederzijdsche gevolmagligden is te Washington den 26 Augustus jl.eene addi tion nele overeenkomst geteekend tot gelijkstel ling, ook bij indirecte vaartder vlaggen van Nederland en van de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika. Dezer dagen hebben zich te Mannheim 165 landverhuizers ingescheept, die zich over Rot terdam naar Baltimore zullen begeven. Deze personen behooren allen tot de Badensclie ge meente Kirchard die eene som van 10,000 gl. heeft bijeeugebragtom zich op deze wijze van hare verarmde ingezetenen te ontdoen. BEJLEN 13 September. De zucht voor mu- zjk en zang schijnt zich zeer te ontwikkelen niet alleen in de vette, maar ook in de meer schrale oorden van ons vaderland. Wij geloo- ven dat dezelve heilzatnen invloed kan uitoe fenen op het gevoel en den smaak van den mensch maar dat zij ook soms kwaad kan ver oorzaken daarvan hebben wij gisteren hier een voorbeeld gehad. Hier kwam met haast gereden een wagen uit N. in Friesland waarin zich t wee personen bevonden, die de hulp der policie inriepen om eene geschaakte schoone uit dat dorp op te zoeken, hetgeen dan ook gelukte, daar zij deze met haren minnaar te Weslcrbork in een logement in hunne zoete rust stoorden. Volgens het verhaal, is de geschaakte eene ^ja rige dochter van eenen welgcstelden landbouwer uil N. Haar minnaar, geboortig uit Hannover, 21 jaren oud, klompenmaker van beroep welk bedrijf bij te N. eenige jaren moet uiigeoefend hebben hanteerde nu en dan de fiool. De landbouwer H. en zijne familie moeten daarin veel genoegen gevonden en alzoo besloten heb ben om het meisje dit te laten loeren. Ai on derwijzende heeft de meester bet hart zijner leerlinge veroverd, en hebben zij gepasseerden donderdag nacht in sdlie de ouderlijke woning verlaten om naar bet vaderland van den kun stenaar te gaan ten einde met klompenmakcn of fioolspelen den kost te verdienen. Dit bun voornemen is verhinderd de schoone is wéder naar bet ouderlijk erf vervoerd en de minnaar naar den officier van justitie te Assen. De scheiding moet aandoénlijk ziju geweest. Staat der Gemeentc-eigendommcn. Brug over het Hoogënd. Reglement van Orde voor (Burgemeester en Verzoek van om verbooging van Rapporten. talrijk en vele derzclven werden tot aanzien lijke prijzen te gelde gemaakt. Uit ’s Hage meldt men liet volgende: Nog vóór de sluiting der zitting zal het voorloopig verslag over de voorgedragene armenwet aan de leden der tweede kamer worden rondgedeeld tegelijk met bet antwoord der regering op de daarin vervatte aanmerkingen. Reich: stukken zullen dan ook ter kennis van bet publiek ko men. Men verzekertdat het zittingjaar 1851/52 op zaturdag 18 dezer, namens den koning, door den minister van binnenlandscbe zaken zal worden gesloten terwijl ingevolge het grond- wettelijk voorschrift, op maandag 20 dezer, de vergadering der staten-generaal zittingjaar 1852/53 door den koning zal worden geopend. Men leest in de Amst. Courant: In ons notnmer van 24 Augustus jl. 200, gaven wij een kort berigt aangaande de hier te houden tentoonstelling der schilderijen bestemd tot verloting onder de inleekenaren op de Kunstkronijk. Maandag den 6 dezer werd deze tentoonstelling in het Odéon geopend en wij hebben reeds met genoegen geruimen lijd aldaar doorgebragt. Eene verzameling van 100 schilderijen van kunstenaars van algemeen er kende verdiensten en daaronder van hoogst er varen meesters, is natuurlijk van zeer groot ge- wigt voor hem, die prijs stelt op de schoone kunsten en op hare bevordering en uitbreiding in ons land. Dat dit laatste een der oogmerken is van den heer K. Fuhri, te ’s Hage die, als uitgever der Kunstkronijk zoo gepast zijne be langen weet te verbinden met die der deelheb bers en evenzeer met die der kunst en kunste naren blijkt ten duidelijkste uit den aankoop van zoo vele kostbare kunstwerken waardoor de verloting, bij den 13den jaargang van het gun stig bekende maandwerk die bij alle vorige jaargangen verre overtreft. Wij wensclien den uitgever steeds denzelfden goeden uitslag zijner onderneming toe en vertrouwen dat de ten toonstelling in deze stad en te ’s Hage het ge tal inteekenaren niet weinig zal vermeerderen. Directeuren der te Rotterdam gevestigde aatschappij tot redding van vergadering den llden dezer besloten, te doen uitrei en loffelijk R. R. Tunteler, voerende het Nederlandsche kofschip Geertruida, tehuis op den een ge- zamen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1