EN ADVEIIÏENTIE-DLAD VOOR DE SIAD EN IIET AIIIIONDISSEIIENT SNEER. MEOWS- 1852. No. 76. den September. WOENSDAG Wl 09 1 MllltWlfl 'MBIIIIII I TE G rill jl SNEEKER |||l 'd in de bevoegdheid BINNENLAND. vcrvol- BUITENLAND. r r’< opgave P I. r i e r e 3 3 1 1 1 S Uct strekt i dat ai de zaken I 14 betrekkin- onderschei- onzer wid en met an- zorgvuldig geïnspecteerd rigt worden n oeuvres welligt spoedige voorgrond staat, de toestand van zal den van Ten den een aan wel zoodanig, dat thans geen De toeschou- COURANT gewigtige onderwerp' Ik noem slechts de verbete- belaslingstelsel de inrigting der magthet Indisch muntwezen, de onzer naar ijden de vermenigvuldiging i gemeenschap binnenlands i regt en in de bevoegdheid van liet provinciaal gezag zij stelt den sleutel der provinciale kas in handen der regering enz. De minister van binnenlandsche zaken beeft de voordragt verdedigd, en de verschillende ge maakte bedenkingen beantwoord. Hij heeft voor al het grondwettig bezwaar trachten uit den weg te ruimen. Hij betoogde hoofdzakelijk dat men door het ontwerp de grondwettige bevoegdheid niet te buiten ging dat rijk provincie en ge meente één is even als de verschillende leden van één ligchaam dat daar, waar de gemeen te in hare behoeften niet kan voorzien het een provinciaal, ja een rijks-belang wordt, die te gemoet te komen; dat eigenlijk eene provincie in den regel zich geenszins aan zoodanige tege moetkoming onttrekt, en dat bier slechts wette lijke regeling plaats vindt, enz. De zitting is daarna gescheiden, zijnde deze de laatste van het zittingjaar 1851/52. Men schrijft aan de Amst. Cour. Ik verneem, dat de heer mr. van Wickevoort Cronimelin advokaat alhier, benoemd is tot particulier secretaris van Z. K. II. prins Hendrik heel park artillerie uit Hennes aangekomen is, om de vestingwerken dier haven te wapenen dat in de afgezonderde forten bij Parijs, alsme de te Vincennes, de equipages van den trein 1 en tot de dienst inge- en datbij alle oefeningen cnma- blijkbaar de voorbereiding tot eene noodzakelijke velddienst op den Ook in dit opzigt wordt ons bet Franscbe leger voor het oo- genblik als voortreffelijk afgescliilderd. Voorde kavalerie wordt meer gedaan dan nog ooit bet geval is geweest, en de verbeteringen bij dit wapen zijn in het oogvallend voor hen die zich den toestand der Franscbe ruiterij, tijdens de restauratie en de regering van Lodewijk Philips herinnert.” ASSEN, 18 September. Een vreemd ver schijnsel is door een’ korenkooper te Meppolin de gepelde zoowel als in de ongepelde garst op gemerkt. liet is bekend dal men de zooge naamde klander, een zeer schadelijk insect, in de gepelde garst aantreft. Thans heeft genoem de koopman een veel schadelijker dier in ge meld voedingsmiddel bespeurd n.l. een vlie gend insect, dat eerst de korrel uilvreel, daar na eene opening in dezelve maakt en gens zich in de vrije lucht begeeft. NIEUW-BU1NEN 16 September. -1 ons tot genoegen te kunnen berigten hier een brief van den minister voor der Hervormde eeredienst enz. ontvangen is waarbij Z Exc. zich bereid verklaard, om de stichting eener Herv. gemeente alhier te bevor deren en dadelijk een’ hulpprediker daarvoor te beuoemen indien namelijk door de Hervorm den nog ƒ100, door collecten zamen te bren gen, woide gevoegd bij de reeds toegezegde ƒ100, om met de door het rijk te verstrekken som van ƒ300 te dienen tot jaarwedde van dien hulpprediker, die alzoo ƒ500 zou beloo- pen. De godsdienstoefeningen zouden dan voor- loopig in de school gehouden worden. Men mag aldus verwachten dat hierdoor weldra in de godsdienstige belangen van de bewoners de zer veenslrekeu zal zijn voorzien. FRANKFORT, 15 September. Door een’land bouwkundige zijn bier proeven genomen tot voortplanting van eene nieuwe soort van hen nep bekend onder den naam van Cannabis Tsivgchaen waarvan bet zaad uit China was herwaarts gebragt, Daar te lande bereikt deze plant de hoogte van 30 lot 36 voet en levert een overvloedig produkt op van uitnemend goe de kwaliteit. In weerwil van de ongunstige weersgesteldheid, die aanvankelijk de ontwikke ling en gtoei der jonge planten verhinderde, hebben dezelve thans reeds de hoogte van 15 voet bereikt. Sedert naipen zij dagelijks 2 a 3 duim in wasdom toe, zonder dat nog een spoor van bloesem is te zien, waaruit men bestuit dat zij dit jaar niet volkomen uitgroeijcn zullen. Uit NeufcbaleJ wordt berigt, dat in bet archief van Valangin onlangs een in 1707 ge drukt werk is ontdekthebbende tot titelHet graf der kroonpretendenten op Neuenburg, of bewijs, dat de soevereiniteit dezes lands, na den dood der hertogin van Nemours, wederaan bet volk is teruggevallen.” Bij de benoeming des konings van Pruissen tot graaf van Neufclia- tel en Valangin zou dit werk op Jast van denzelven overal vernietigd zijn geworden en men kende liet slechts bij naam. In weerwil van de bezuinigingen, die, volgens de verzekering der Weener dagbladen door de regering beoogd worden, schijnen deze zich toch niet tot hei krijgswezen te zullen strek ken. Naar men verneemt, moeten nog in den loop van dit jaar door de keizerlijke fabrijken 100,000 nieuwe geweren vervaardigd en afge- leverd weiden. BERLIJN15 September. De vermindering der Rijntollen levert een nieuw en krachtig be wijs dat vermindering van regten niet altijd vet mindering van inkomsten over het geheel op levert. De Neue Pr. Ztg. verzekert namelijk uit goede bion vernomen te hebben, dat de kas der Rijntollen door het vermeerderd verkeer, der Nederlanden. Er is in den jongsien tijd veel en voorze ker te veel gesproken over de staatkundige opi nie van baron Forstner van Dambenoy, minis ter van oorlog, en dat heeft aanleiding gege ven om de handelingen van dien minister uit allerlei oogpunten te beschouwen. Zoo wordt aan de Groninger Courant de opmerking ge maakt dat de meesten van de onlangs benoem de generaals tot de R. Catholijke godsdienst be lmoren en tracht men daaruit te bewijzen dat de minister aan allen zonder onderscheid des geloofs regt laat wedervaren. Het eskadron Limbnrgsche jagers dat eene maand lang te Vught was gekantonneerd om in het versterkte kamp Willem II de gecombi neerde manoeuvres uit te voeren is op 14 de zer weder naar Tilburg vertrokken. Van alle zijden wordt het goed, gedrag der officieren on derofficieren en manschappen geprezen. Men betreurt het ongeluk den ritmeester Sprenger op donderdag avond II. bij zijne terugkomst van Tilburg overkomen, daar zijn paard schrikte en aan het hollen geraakte, waardoor de rijmees ter van bet paard viel en de knieschijf brak zoodat hij met den ziekenwagen naar Tilburg moest vervoerd worden. Men leest in de Prov. Nijmeegsche Cour. dd. 17 September: Gisteren avond, toen de tent van den heer hof-mechanicus Bamberg door het talrijk opge komen publiek geheel gevuld was ontzette zich een der vloerbalken, hetwelk het breken van onderscheiden andere balken ten gevolge had. Daardoor ontstond algemeene verwarring maar tot g'oot geluk werd de tent, zonder het min ste ongeluk te veroorzaken ontruimd, spoedigste werd daarop onder opzigt van heer stads architect, met de herstelling vang gemaakten het minste gevaar te vreezen is. wers hebben allen, bij liet verlaten der tent, bewijzen bekomen, dat men heden avond de re presentatie zonder betaling kan bezoeken.” ’s GR AVENHAGE 17 September. De minis ter van fiinanciën heeft ter kennisse van de be langhebbenden gebragtdat gedurende de maan den October, November en December dezes jaars en niet langer, ten kantore van de betaalmees ters in de arrondissementen de voldoening plaats hebben der pensioenen ten laste van slaat loopende over de 3de drie maanden 1852; zullende gezegde betaling aanvang nemen op vrijdag den 1 October aanstaande en voorts op gemeld tijdvak, betaalbaar zijn dagelijks, zon- en feestdagen uilgezoodeid. AMSTERDAM, 17 September. In de Preus- sisohe JZekrzeilung een aan het krijgswezen gewijd blad, leest men het volgende: Bij al de betuigingen van viedeHevende bedoelingen, is het opmerkelijk dat tegenwoordig in Frank rijk voor de wapening der vestingen inzonder heid aan de zeekust, veel gedaan wordt, waar van de dagbladen geen melding maken. Van een’onzer vrienden, die dezer dagen uitFrank- rijk teruggekeerd is, ontvangen wij de mede- dceling dat bijv, in Cherbourg onlangs een ge- aan uwe be- eenen vasten voet onderzoek en het overleg met de regering mogen niet De arbeid, daaraan be steed, het licht, daaruit te ontleenen zijn voorbereiding voor liet vervolg. «Indien men hetgeen werd verrigt niet en kel afmeet naar hetgeen men wenschelijk zou keuren, of vroeger, in bet verschiet, zonder den afstand te kennen, mogelijk achtte, maar met de wezenlijke voorwaarden en eischen der groote taak vergelijkt, men zal dan eene ge stadigheid van voortgang opmerken die het ver trouwen schenkt dat een volgend jaar het vo rige zal aanvullen. De koning heeft mij opgedragen u zijnen dank te betuigen voor uwe ijverige behartiging van de belangen des rijks. «Namens den koning sluit ik deze vergade ring der staten-generaal.” SNEEK 21 September. Men meldt uit Veen- dam dat aldaar den 10 dezer maand overleden is de lieer Heiman Sanders (vader van den al hier wonenden koopman Sanders) in den ou derdom van 82 jaren. Als eene merkwaardig heid ten dezen strekt, dat hij met zijne thans nog in leven zijnde weduwe 55^- jaar is gehuwd geweest en de talrijke generatie nalaat van 9 kin deren 53 kleinkinderen en 2 achterkleinkin deren. Sedert onze laatste opgave van den 14 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 4 runderen wegens de longziekte af gemaakt, zoodat het getal thans bedraagt 1173. In de zitting der eerste kamer van de sta- ten-generaal in den avond van 19 Sept, ge houden is het ontwerp van wet tot regelmg van den pl'gt der provinciën, om behoef.ige gemeenten te gemoet te komen verworpen met 28 legen 5 stemmen. Men was tegen het ontwerp, om verschillen de redenen, als: bij het tegenwoordig stelsel van verkiezingen zou door zulk eene wet te groote invloed kunnen uitgeoefend worden zij beeft eene Napoleontische, en ook eene so cialistische strekking zij grijpt te zeer in het STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting der beide kamers, van zalurdag dS September. Voorzitter de heer Martens van Sevenhoven. Door den griffier der eerste kamer wordt voot- lezing gedaan van een kon. besluit, waarbij de minister van binnenlandsche zaken gernagtigd wordt, de zitting der staten-generaal over 1851/52, op heden ten 2 ure, ijamcns den ko. ning te sluiten. Door den voorzitter wordt eene commissie benoemd om den minister in- en uitgeleide te doen. Die commissie bestaat uit de heeren,: de Lidth de Jcude Schooneveld de Sitter van Voorst, van Decckeren van Wassenaar van Hoë- vell Cremers en v. d. Linden. De minister, zich voor den troon geplaatst hebbende, spreekt de volgende rede uit: «Mijne hecren De staten-generaal hebben op nieuw met de regering ondervonden dat de reeks der jaren waai in van den ijver der wetgevende magt bui tengemeen veel wordt gevergd, nog niet is ge sloten.. Terugziende op sommige teellenen van den algemeenen toestand bij den aanvang uwer werkzaamheden mogen wij bet als eenen bij zonderen zegen dankbaar erkennen, dat wij ons in volkomene vrijheid en rust aan de wetgeving tot bevordering van de zaak des vaderlands, ongestoord konden wijden. Behalve de begroeting van uitgaven en de vaststelling der middelen hebben menige ande re zeer gewigtige onderwerpen u onvermoeid bezig gehouden, ring van ons I reg ter lijke jagt en visscherij de regeling gen van handel en scheepvaart dene zij delen van g dere landen. «Zoo niet alle aangelegenheden, Taadslaging onderworpen op zijn gebragt de vruchten van uw van worden voorbijgezien.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1