NIEliWS- E\ AÖÏERmiWAD VOOR DE STAD EN DET AlüiONDISSEMENT SNEEK. 11 1852. No. 77. ZATURDAG den 25 September. I BINNENLAND. I 1 V BJ V* ge- BUITENLAND. 1 5 I I i 2} I 3?< o; J. Schir- althans i- I- e n ii 11 L ver- SNEEKER 1 1 s t I 5 9r‘< U t r n i T i* pd. 82; 101 pd. :rsf. da- Ri- lie: 38. naar Ne- jen Zoo bereikte men het wezenlijk verras- tusschen Berlijn en Weenen van eenig tusschen-station te weldra zal dit op gelijke wijze en Brussel plaats hebben. Ook doeltreffende bliksetn-afleiders ver tel’ voorkoming van de stoornis die COURANT WEENEN, 17 September, liet dagblad Bi- lancia dat te Milaan het licht ziet en, zooals bekend is, onder den invloed van het burger; over liet loopende jaar gepacht is voor de be trekkelijk hooge som van ƒ86.50. Het Handelsblad deelt de volgende bijzon derheden mede getrokken uit een eigenhandig schrijven van den onderwijzer J. Pierik in de Kaap-kolonie gedateerd Winburg29 Julij 1852. Pierik heeft te Winburg (gelegen in de sou- vcreiniteittusschen de Modder- en de Vaaliri- vier, benoorden de Oranjerivier, ongeveer 300 uren van de Kaapstad), behalve liet schoolgeld dat voor iederen leerling een Kaapsgbe rijksdaal- der of nagenoeg 18 stuivers in de maand be draagt, en de voordeelen op de schoolbehoeften die niet gering zijn de volgende inkomsten 105 p. st. als gouvernements-onderwijzer en als voorzanger en scriba van de kerk 30 p. st. Bij zijne komst te Winburg, in Augnstus 1851 kreeg hij 40 kinderen ter school; maar door de vlugt van eenige familiën die inzonderheid de vijandelijkheden der Kaffers te duchten hadden was dit getal in Julij 11. tot op 20 verminderd. Evenwel zoude hij thans nog wel 100 leer lingen kunnen hebben, indien te Winburg, 30 steenen huizen bevinden voor de boeren in den om- hunne kinderen aldaar in den Ofschoon hij met zijnen toe- tevreden is, durft hij echter, uit- nie- zcr Boomsch is, en W. Manders, no. kwaamheden de eenige sollicitant was Roomsch-katholieke godsdienst belsed. De gezamenlijke landeigenaars in de ineen te Castricum (Noord-IIolland) zijn overeen gekomen om het regt tot de jagt op hunne gronden, bij inschrijving, publiek te doen ver pachten en de opbrengst van die verpachting te doen strekken tot stijving der algemeene armenkas welke maatregel met hel gunstigste gevolg is bekroond geworden zoodat die jagt SNEEK24 September. De Jouster paar den- en veemarkt, die des najaars aldaar wordt gehouden, is teregt beroemd. Zij is, in den zuidelijken hoek dezer provincie zonder weerga. Zij lokte altijd eene zeer talrijke menigte bezoe kers, verkoopers cn koopers van heind en verre en dit doet zij nog. Zulks zou men immers mede kunnen afleiden uit hetgeen hier gisteren bij gelegenheid dezer marktheeft plaats gehad. Er passeerden namelijk naar men ons van eene geloofwaardige zijde heeft verzekerd door deze stad ongeveer 350 rijtuigen bijkans uit sluitend het Noordeinde inkomende en zich langs den Lemster straatweg 'naar de Jouster markt begevende. De levendigheid die er op dezen dag alhier heerscht, is dus ook veel grooter cn zigt- baarder dan vroeger, toen men uit dezen om trek alhier met schepen derwaarts reisde. Zeer vele landlieden en belanghebbenden aan den Noordkant van ons wonende, zagen toen tegen de reis op, omdat men de tehuiskomst niet met zekerheid kon berekenen buiten en behalve andere beletselen. Thans, nu zij gebruik kun nen maken van het rijtuig zijn de toen be staande zwarigheden opgeheven. En waaraan heeft men dit te danken Aan de loffelijke verbetering der communicatie en het aanleggen van uitmuntende, altijd bruikbare wegen. Heden werd alhier gevankelijk binnenge- bragt zekere Cb. W. Pruiksma eene ongeveer 60jarige vrouw uit Groningen afkomstig. Deze vrouw had zich, omstreeks de kermis, gedurende eenige weken alhier opgehouden in gezelschap van eenen manspersoon die haar behulpzaam moest zijn in het ontvangen eener haar komende erfenis. Later bleek hetdat die erfenis slechts in haar brein bestond en dat zij, onder voorgeven die te moeten ontvangen, den haar vergezellenden persoon voor een aar dig bedrag had opgeligt, en dit kunstje ook te Leeuwarden had uitgevoerd. Om in deze handelingen wel te slagen bad zij door zeker iemand te dezer stede zich brie ven doen schrijven, door of namens dezen of genen i’egtsgeleerde geteekendwelke brieven dan, aan haar adres, door haar zclven op den post werden bezorgd. Men weet nietwaar men meer over verwon derd moet zijn of over de onbeschaamde bru taliteit van de gearresteerde, of over de ligt- geloovigheid der opgeligten. Op last der regtbank alhier, is zij gearres teerd te Westerbroek provincie Groningen. Den 29 Jnnij jl. werd te Nes op Ameland het vergelijkend examen afgenomen voor de va cerende betrekking van onderwijzer te Buren. Van de 10 sollicitanten die zich hadden aan gegeven namen de volgende zeven aan liet examen deel: Van den Berg, kweekeling te Ried; Manders, ondermeester te Amsterdam; Van der Meutenondermeester te Menaldum Riederis ondermeester te Wierum Rengers provisionele waarnemer te Gaast Van Tuinen ondermeester te Kootcn en Van de Wint prov. waarnemer te Buren. Na afloop van het examen bleek bet dat zich het meest onder scheiden hadden Van der Meulen en Van Tui nen die beide evenveel goedkeurings-teekens ontvangen hadden. Den 8 Julij daaraanvolgende werd door den gemcente-raad van Ameland en door de com missie van plaatselijk toevoorzigt met algemeene stemmen besloten magtiging aan te vragen tot aanstelling van Van Tuinen. In plaats hiervan beeft de minister van binnenlandsche zaken mag tiging verleend tot aanstelling van W. Manders te Amsterdam. De reden hiervan schijnt te zijn dat het meerendeel der bevolking te Buren W. Manders, no. 4 in be- die de hauer, nit Amsterdam, alsmede de heeren dr. Schick en von Baumhauerambtenaar bij het ministerie van binnenlandsche zaken te ’s Gra- venhage en de heer mr. De Sitter, lid der pro vinciale staten van Groningen. Het geheele getal leden bedraagt ongeveer 250. De eerste zitting had plaats op 20 September. ASSEN, 21 September. Gisteren morgen is bij de regtbank aangebragt de vordering van A. Bierman en S. Kropveld te Coevorden tegen de wed. en erven J. Schirring, te Emmen, tot betaling eener acceptatie van ƒ10,000, door J. Schirring aan eerstgemelden zullende zijn afge geven. Gelijk men weet, zou deze schuld, welke aan de wed. en kinderen van ring, bij diens leven, onbekend was voor een groot gedeelte volgens het beweren der eiscliersgeboren zijn uit successivelijk ge- nomene en niet betaalde loterij-briefjes. KOLONIËN. Door den demang van Tjibaroessa (afdceling Buitenzorg) is mededeeling gedaan van een plaats gehad hebbend gevecht tusschen den inlander bapa Raiija uit de kampong Rawa Bogo van het land Tjipaminkiesen eenen rhinoceros. Genoemde inlander had zich, opden5Juhj, naar liet bij zijne kampong gelegen bosch be geven om hout te kappentoen hij weder huiswaarts keerende eenen rhinoceros bemerk te die met blijkbaar vijandelijke oogmerken op hem aanliep en hem aanviel. Met zijnen gollok trachtte hij het woedende dier te weerstaan en te verjagen, hetgeen hem, na zelf vier wonden bekomen te hebben ook gelukte, door den rhinoceros eenen houw over den muil toe te brengen waarop deze de vlugt nam. De wonden door bapa Raiija bekomen hoe zeer van betrekkelijk weinig beduidenis zijn toch van dat belang, dat de lijder naar Buiten zorg is opgezonden en in de infirmerie aldaar ter verpleging is opgenomen. Eenige maanden geleden, is in de Javasche Courant berigt gegeven, dat te Soerabaya een monument zal worden opgerigtter eere van wijlen zijne excellentie den vice-admiraal E. B. van den Bosch waarvan het project door den lieer De Bruijn thans eerstaanwezend ingenieur van den waterstaat te Soerabaya. De kapitein ter zee J. W. Stoll heeft eene overeenkomst getroffen met de heeren Enthoven en Co. te ’s Gravenhage omtrent de vervaardi ging van dit monument. De genoemde firma heeft aangenomen om zeven maanden na de teekening van liet con tract, te zullen afschepen liet monument, ge heel afgewerkt naar den uitwendigen vorm der teekeningen van den ontwerper, van gegoten ijzer, geverfd en gebronsd, benevens al de pa len en liet hekwerk tegen de som van ƒ3100 Ned. cour. De benoodigde gelden zijn bereids derland overgemaakt. Onder dagteckening van den 22 Jnnij is, op last van den gouverneur-generaal door den commanderenden generaal van het Indische le ger, de navolgende dagorde uitgevaardigd: De gouverneur-generaal betuigt aan den lui tenant—kolonel De Brauw en aan allen, die onder diens bevelen deel namen aan de jongste krijgsverrigtingen in het Palembangschezijne tevredenheid over de moedige volvoering hun ner moeijelijke pligten. De gouverneur-generaal zal hetgeen van zijne zijde noodig is bijdragen opdat dit nieu we blijk der trouw waarmede het Indische le ger aan zijne hooge roeping beantwoordt ten spoedigste ter kennis van den koning gebragt worde, en hoopt weldra, door ontvangst van uitgewerkte verslagen, omtrent de verrigte krijgs bedrijven, in staat gesteld te zullen zijn, om dezulken, wieu het geluk te beurt viel, zich door uitstekende daden te onderscheiden, tot eene koninklijke belooning voor te dragen.” waar zich maar meer gelegenheid trek bestond om kost te besteden, stand zeer t hoofde der tegenwoordige omstandigheden mand aanraden, om zich thans als onderwij naar de Kaapkolonie te begeven tenzij men ge legenheid had om zich te vestigen in de sou- vereiniteit, waar de boeren nog zeer op Hol- landsche meesters gesteld zijn en eenigen nog een goed bestaan zouden kunnen vinden. In Pruissen beeft men onlangs hoogst be langrijke verbeteringen aan den telegraaf toege- bragt. Zoo bereikte men het wezenlijk send resultaat, om zonder de hulp telegraferen en tusschen Berlijn heeft men vaardigd dikwijls door onweders in de dienst wordt oorzaakt. De keizer van Rusland wijzigde onlangs zijn ministerie. Moet men als Europeesch nieuws soortgelijken maatregel tot vervelens toe opdisschen in Rusland blijft het niettemin eene zeldzaamheid. De nu aftredende minister van oorlog behield zijne portefeuille 25 jaren en hij verzocht nog zijn ontslag! AMSTERDAM, 21 September. De Noord- Brabander meldt dd. 20 September, dat de ziekte van den minister van justitie, die gedu rende een paar dagen een zeer ernstig karakter aannam, ten gunste is veranderd zoodat Z. Exc. zich veel beter bevindt. Genoemd blad beves tigt, wat onze buitengewone correspondent ons al dadelijk melddedat namelijk het gerucht van des ministers aanstaande aftreding niets an ders was dan een fabeltje. AMSTERDAM 22 September. Den 1 Octo ber e. k.zal alhier eene vergadering van deel hebbers der Ned. Rijn-spoorweg-Maatschappij plaats hebben, ten einde te raadplegen over de noodige financiële maatregelen te nemen voor de uitvoering van het plan tot verlenging des wegs naar de Duitsche grenzen en naar Rotter dam. De directie heeft in baar verslag deswege uitgegevengemelddat zij in onderhandeling wenscht te treden met eenen Engelschen aanne mer die bereids daartoe aannemingen heeft ge daan. De kosten welke de directie zoo min mogelijk maken wil zijn berekend als volgt onteigening tusschen Arnhem en de Duitsche grenzen en van Utrecht naar Rotterdam 960,000; we» van Arnhem naar de Duitsche grenzen 1,144,000 van Utrecht op Rotterdam ƒ2,880,000; materiaal ƒ1.800,000, enz., te zaaien ƒ7,080,000. Voor de plans van de brug over den IJssel en andere kunstwerken wordt dagelijks de goedkeuring der regering tegemoet gezien. De Belgische Indépendance geeft eene lijst van de personen die het gezond heids-con- greshetwelk thans zijne zittingen te Brussel houdt, bijwonen. Uit ons rijk noemt zij de heeren W, H. Suriugar en prof, von Baum-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1