NIEUWS- EN ADIEIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 I :yi 1852. No. 18. den 29 September. WOENSDAG llllilMWW 1 r c L I niiiDiiam^g^ iiWWiiiiiiiiiiiihiffl IE?/' f SNEEKER It r BINNENLAND. i t L 1 j J BUITENLAND. j r’< I e Ü.IMHIIIIIIII i i ii ii i t n P 3 8 L* COÖRANT: van Gelderland uitspraak gedaan p andere plaat- zoo als men die en geleider hem veroordeeld lot de straffe des te voeren door der openbare plei Groot was het aantal derge de regtzaal hadden beg dien de voorlezing de toespraak zigen maakte. aankomende paard. GOUDA 24 September. Uit het jaarlijksch verslag, gisteren avond in eene algemeene ver gadering van leden en begunstigers der werkin- rigting voor behoefligen alhier, door het be stuur uitgebragt blijkt, dat de stand dier zoo nuttige instelling niet ongunstig mag genoemd worden. De belangstelling van alle weldenken- den bleef de zaak krachtdadig ondersteunen en het is dan ook op haar, dat liet bestuur bij voortduring met vertrouwen het oog geves tigd houdt; immers zal Gouda zich blijven ver heugen in eene, schier eenige, inrigting, dan moet ook geen oogensebijnlijk goed saldo de medewerking doen verflaauwen maar integen deel ieder het. zijne bijbrengen, om den bloei te vestigen. De kosten van voeding en verwar ming enz. hebben in 1851 per persoon om streeks 11 cents per pag bedragen, terwijl, in de zeven eerste maanden dezes jaars 8820 per sonen meer zijn opgenomen dan in 1851 over hetzelfde tijdsverloop; waarlijk geen verblijdend bewijs voor den bloei van de hier ter stede ge vestigde fa brij ken. GRONINGEN, 23 September. Men verneemt, dat het zoo goed georganiseerd muzijk-corps der stedelijke schutterij opgehouden beeft te be staan want 19 muzijkanten hebben hun ontslag ingediend. Wenschelijk is bet, dat de gerezene oneenigheden tusseben gemeld corps en den ma joor dier schutterij in der minne bijgelegd wor den daardoor zou waarschijnlijk op het inge diend ontslag worden terug gekomen. Dingsdag namiddag te 4 ure sloeg de blik sem vergezeld van eenen hevigen knetterenden donderslag, in den grooten mast van het kof schip Calhanena Johannakapt. B. II. Kui per, dat, geladen met ballast en gaande op avontuur, tijdens bet ongeluk aan wal te Adu- arderzijt lag. De mast is geheel verpletterd en de bliksem schijnt eenen uitweg le hebben genomen uit bet dek aan bakhoordszijdeal thans daar is bet dek gebarsten; de groote mast is aan den snauwsmast blijven hangen waar door men in de gelegenheid was de ra’s te kun nen afnemen en den mast zoo goed mogelijk met touwen bij elkaar le houden. Bij het ope nen van het vooronderluik, kwam den kapitein een dikke stiklucht tegemoet. Van de schepe lingen die juist in de roef thee dronken is gelukkig niemand gekwetst. Het schip is beden hier in de haven teruggebragtom hersteld te worden. De Arnhemsche Courant meldt, dd. 21 September Het provinciaal geregtshof heeft heden namiddag te 1 ure in de zaak van Tbeodorus Cremer, beschuldigd van moord met voorbedachten rade lage en doodsuit galg, op een ophanging aan de nen dezer stad. nen die zich naar ;even en sterk de indruk van het arrestdoch vooral van den voorzitter, op de aahwe- Het scheen alsof dat krachtig woord ook eenigeu invloed had op den ter dood veroordeelde, die berouwloos was gebleven, ook na de bekentenis van zijne afsebuwelijke misdaadnog vreesselijk bezwaard door wetle- lijk onbewezene gruweldadenwaarvan de en kele opnoeming iederen menseb doet sidderen.” Uit eenen staat der Nederlandsche reederij in 1851 blijkt, dat zij bij het opmaken van dien Staal bestond uit 1533 schepen waaronder 1455 melende 194,599 lasten en 78 met onbekende maat. Voorts dat zij telt 76 schepen van 125 357 van 2550, 377 van 50100, en 567 boven de 100 lasten. Onlangs hebben onderscheidene dagbladen eenen brief medegedeeld van den onderwijzer B. Kleinenbcrg waarin deze, al te voorbarig en partijdig eene ongunstige schets gaf van den WEENEN, 21 September. De spanning tus seben Oostenrijk en Turkije wordt dag aan dag grooleren de lerugkeer van Omar Pacha naar Bosnië zounaar men zegtaanleiding geven tot een ernstig conflict. FRANKFORT, 21 September. II. M. de ko ningin der Nederlanden is den 18 dezer, van Ischl te München aangekomen en zal aldaar eenige dagen, ten bezoeke bij de koninklijke fa milie, doorbrengen. Naar men verneemt, had de Rijn zaturdag namiddag le Bazel zijnen hoogstelt stand bereikt en is sedert gisteren reeds weder in zijne bed ding teruggekeerd. Te Ilunnigen was de schip brug door den geweldigen aandrang des waters uiteengerukt en weggevoerd. De aldaar en el ders aangerigte schade laat zich nog niet bere kenen. Na mede vele verwoestingen te Kehl en Straatsburg veroorzaakt te hebben is de ge meenschap tusseben deze beide plaatsen thans weder hersteld. Ook in Mühlhausen was het kanaal buitengewoon hoog, en heeft het water in de omstreken dier stad veel schade veroor zaakt. Ook de Donau is bij Ulm en o sen tot eene hoogte gerezen gen hengst Pirate, opgekweekt door den heer Tb. Previnaire Jr. bij de wedrennen te Dns- seldorp den 20 en 21 Sept.; de twee belang rijkste prijzen heeft behaald gezamenlijk ten bedrage van ƒ3530. Deze wedrennen waren uitgeschreven voor continentale paarden en daarbij was Bantam mede een inlandse!) paard van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden bij den wedren op den eersten dag het tweede toestand, als onderwijzer in de Kaap-kolonie. Een brief van zijnen mede-reisgenootden on derwijzer J. Zoergeschreven uit de Kaapstad den 29 Julij 11. en gerigt aan zijnen vader, ademt eenen geheel anderen geestwaarom wij ons haasten daaruit het volgende mede le dee- len «Kleinenberg gaat naar den Pikelberg opeen tractement van 864. Bergman zal wel naar de Mosselbaai trekken tegen een salaris van ruim ƒ1200. En ik heb aanbieding, om als huison derwijzer geplaatst te worden bij een’wijnboer wonende aan de Bokrivier, zuidelijk van en bij Zwellendamhetwelk eene fraaije streek moet zijn. Daar heb ik 5 kinderen te onderwijzen en geniet, behalve kost en inwoning, ƒ600 salaris, terwijl ik slechts de halve week behoef onderwijs te geven. Den overigen tijd mag ik besteden, om kinderen uit de buurt te onder wijzen waartoe veel gelegenheid is. Het is 30 a 40 uur van de Kaapstad, en juist tusseben de Pikelberg en de Mosselbaai in maar van ieder 50 uur verwijderd, zoodat Kleinen berg en Berg man 100 uur van elkander zijn. Indien ik liet aanneem wil men mij van de Kaapstad af halen. Zijt niet meer bekommerd over mij want ik kan liet beter hebben hier dan in Nederland. Wat zijn in het Kaapland uitgebreide boerde rijen Ik sprak een* boer van de Saldanhabaai die 140 koetjen 300 ooi- of teelschepen en 50 merrie- of teelpaarden beeft en bovendien 1500 morgen gronds in eigendom. En nog zeide hij een kleine boer te zijn. Er moeten boeren we zen die honderde koeijen en duizende schapen houden. Kleinenberg zal in deze week en ik ligt in de volgende week vertrekken.” Men meldt uit ’s Uertogenbosch dd. 23 September Gisteren overleed alhier de heer Joseph Diepen koopman en oud Nederlandsch vice-consul te Mexico. Onder meer ander legaten door den overledene bij zijn testament gemaakt is eene gift aan de algemeene armen van ’s Herlogen- bosch groot ƒ25,000 en eene gift van ƒ5000 aan het Roomsch-katholieke armen-weeshuis aldaar. Onlangs is veel gewag gemaakt van het voortkomen van vlammen uit eene gewezen steenkolenmijn in Henegouwen. Te Seraing bij Luik, ziet men op eene binnenplaats welke aan verscheidene woningen in gemeenschap toebe hoort een veel merkwaardiger geval. Wan neer men een’ stok in den grond steekt en er dien weder uithaalt, en dan bij de holte eenen brandenden zwavelstok brengt ontstaat eene groote blaauwe vlam, welke blijft branden tot men haar uilblaast. Maakt men eene grootere opening en plaatst er eene kagchelpijp in, dan zal wanneer men daarboven eenen brandenden zwavelstok houdt, eene ontzaggelijke vlam van twee ellen hoog te voorschijn komen. De ei genaar beeft hiervan voordeel getrokken en eenen kleinen steenen koker doen metselen op één voet onder den grond welke tot in zijne keu ken uitkomt en daar is de haard steeds voor zien van een groot helder brandend vuur, dat zijn vertrek verwarmt en tot het koken der spij zen dient. De andere bewoners hebben liet ge- makkelijker gevonden gaten in den grond te boren den pot er over te hangen en dan het vuur te ontsteken. Dit duurt reeds sedert drie jaren. ’s GRAVENIIAGE 25 September. Naar men verneemt, zal de minister van financiën, aan staande Maandag, aan de tweede kamer der sta- ten-generaal namens den koningaanbieden de ontwerpen van wet uitmakende de staatsbe- grooting van ontvangsten en uitgaven over 1853. AMSTERDAM, 23 September. In de heden alhier gehouden eerste vergadering van de Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen heeft deze instelling zich geconstitueerd en gekozen tot haren voorzitter den heer prof. F. van Geuns en tot haren secretarisden heer prof. W. Vrolik welke beide keuzen aan de bekrach tiging van Z. M. den koning zullen worden on derworpen. Tot bewijs, dat de Nederlandsche bodem even geschikt is, als die van andere landen voor de teelt van raspaarden, kan strekken, dat de baron B. A. van Verschuer met den driejari- Men verneemt, dat de heer Van Sons- beeck thans den koning zijn ontslag heeft ge vraagd als minister van buitenlandsche zaken en voor de zaken der Roomsch-katholieke eere- dienst. De beer mr. W. II. Dullert is door Z. M. benoemd tot president der tweede kamer. In de zitting van de tweede kamer der Staten-generaal van den 22 dezer is bij monde van de heeren Heemskerk en De Man verslag uitgebragt door de commissiën tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde le den. Op voorstel dier commissiën, is besloten tot eene dadelijke toelating van de heeren: ReindersWesterhoff, Van der Veen, Ver- wey, Ter Bruggen Hugenboltz Groen van Prin- stererVan IloëvellVan Zuylen van Nyevelt, Mackay, Dommer van Poldersveldtvan Dam van IsseltEngelen Van Goltstein Van Nierop Rochussen Van Voorst, Godefroi Stolte,Van Hall, Gevers van EndegeestVan der Linden, Poortman Gevers DeijnootBorcel van Hoge- landenBlussé Slicker van Domburg, Ane- maet Storm, Beens Bots, Van Wintershoven en De Poorter alsmede van de heeren Hugue- nin en De Lom de Berg nadat zij bij de grond wet voorgeschreven eeden zullen hebben af gelegd. SNEEK28 September. Verleden zaturdag morgen gebeurde hier een ongeluk, dat tot waarschuwing kan dienen, zoowel voor ieder, die gebruik maakt van paard en rijtuig als voor zulke reizigers te voetof wandelaarsdie de slechte gewoonte hebben om aan publieke rijd- wegen le gaan liggen rusten of slapen. Een koopman ruim een uur van hier wonende reed namelijk van huis met eenen verdekten wagen waarop zich buiten hem nog een paar vrouwen en een of twee kinderen bevonden. Toen hij op de hoogte van hel hier nabijliggend Pasveer, aan den straatweg op Leeuwarden ge komen was, schrikten zijne paarden voor eenen aan den weg liggenden persoon met dal ge volgdat de disselboom brak, en de daardoor nog meer schichtig gewordene dieren hel op een loopen zetleden. Inhouden of beteugelen der paarden scbijnl ondoenlijk geweest te zijn immers na een goed eind wegs al slingerend te zijn voortgerend stortte het rijtuig omver, doch bleef op den weg liggen, en de losse paar den werden hier voor de Oosterpoorter brug opgevangen. Eene bijzonderheid bij dit onge luk is, dat alle de reisgenooten er bijna zonder eenige bezeering zijn afgekomen. Sedert onze laatste opgave van den 21 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 8 runderen wegens de longziekte af gemaakt, zoodat. het getal thans bedraagt 1181.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1