NIEUWS- EN ADVEKTENTIE-BLAD VOOR DE STAB EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 79. den 2 October. ZATURDAG i r. n I <de Awirgang. rik Wiilliilliilii - finan- c 'I II laMiiiiiiiiiiii MBiIlllilllIrtllllllfliill •l I 'i TL A Q - Fzegelen^) is ƒ1.80. Doch wat vooral opmerking verdient is, dat mi 1 SNEEKER BINNENLAND. BUITENLAND. I e i S 5 J 9 r ander, ontving gezant te Wee- J ;es >d. ■Il in ip- U en die liet doet tot verdere volmaking, vinden in den toene- van Engeland gen eener Veendam Zwartsluis en naar soon gcb'ruik een man glazen binnen jenever te gebruiken, ledigd bad buis dragen inroepen, leven. Het onmatig jenever heeft gisteren alhier opgeleverd. Een werk- het inzwelgen van tien groole weddenschap aan om nog uurs even zooveel maatjes Toen bij het laatste ge- moest men hem bewusteloos naar en aanstonds geneeskundige hulp Men vreest voor het behoud van zijn COBRANA SS|l' WEENEN, 24 September. De voorloopers der cholera hebben zich hier ter stede vertoond. Deze ziekte is reeds te Krakau nitgebrokeii. Het gevorderde saizoen doei hopen dat zij bij ons niet de verwoestingen zal maken als te War schau. FRANKFORT meer en TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van maandag 27 Sept. In deze zitting heeft de minister van ciëti namens den koning aangeboden de ont werpen van wet. uilmakende de staatsbegrooting voor den jare 1853. De minister heeft bij die gelegenheid eene aanspraak gehouden die alles zeer naauwkeurig uiteenzet en bemoedigend is en waarvan wij hier alleen het slot laten vol gen Wat de wet op de middelen in het alge meen betreft, het zal welligt al dadelijk de aan dacht treffen dat daarin geene wijziging is ge- bragt maar dat de middelen onveranderd naar dezelfde grondslagen als vroeger zijn voorgedra gen. De gunstige berigten die ik u omtrent den toestand onzer geldmiddelen mogt geven die aantoonen dat onder 31 December 1851, liet aanzienlijk bedrag van ƒ9,743,925,875 aan batige sloten in ’s rijks schatkist bevonden zal worden, een bedrag, dat, vermeerderd met het batig saldo van het domeinfonds en met bet vermoedeiijk batig slot van het loopend dienst jaar, tot ruim 12 millioen zal kunnen klim men die berigten zullen welligt eene andere verwachting hebben doen ontstaan. Er beslaan echter dringende redenendie het onraadzaam maken voor alsnog eenen anderen weg in te slaan. Behalve de zoo geheel juiste beweegre den zoo dikwerf in uwe vergadering aange voerd dat een groot deel van de staats-inkom- sten van wisselvallige!! aard is, meen ik inzon derheid nogmaals te mogen wijzen op de nood zakelijkheid van het herstel van het Indisch muntwezen dat belangrijke offers vorderen zal tot betering van liet nadeel dat door vroegere min juiste maatregelen aan de Oost-Indische bezittingen is toegebragt. Maar met nog meer aandrang moet ik tot ondersteuning van de voordragt der regering, op de noodzakelijke uitgaven van den staat, inzonderheid op die voor de schuld wijzen. Waar liet zoo moeije lijk is, het totaal-cijfer van de kosten der staats dienst nog verder in te krimpen waar onder scheidene belangen veeleer uitbreiding dan ver mindering van uitgaven schijnen te vorderen en waar zoo veel wordt gevorderd tot voldoe ning aan heilige verpligtingen van den staat, daar voorzeker mag men niet ligtvaardig tot het verminderen der staatsuitgaven besluiten, vóór dat men de middelen bezit, om de schuld van den staat te verminderen en alzoo duurzame besparing van uitgaven te verzekeren."’ SNEEK1 October. In een der huizen op den Singel alhier is eene achterhoven woning die nog al ongeluk medebrengt. Verleden jaar werd dezelve bewoond door eenen ouden man, die, bij het beklimmen van den trap, naar be neden viel, en aan de gevolgen van dien val spoedig overleed. Thans wordt dezelve bewoond door een gezin waarvan de vrouw naaikinde- ren houdt. Nu is, in de laatstverloopene week eene barer leerlingen een meisje van het land mede van denzelfden trap gestort, en nog op den dag des ongeluks door inwendige bezering gestorven. De weleerw. heer S. Crommelin rustend predikant te Leeuwarden heeftIer gelegenheid van zijne vijftigjarige echtverceniging de som van ƒ1000 geschonken, ten behoeve van de diaco- BÜRGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK zullen, op het Gemeeute-huis woensdag den 6 October 1852, des middags te 12 ure aan den laagstbiedende aanbesteden Het maken van een GEMETSELD RIOOL in het voormalige Boscbje, ter lengte van p. m. 118 Ned. ellen niet inbegrip van Materialen en Arbeidsloonen. Waarvan het bestek ter lezing ligt ter Secre tary dezer Stad zaturdag maandag en dings- dagden 2, 4 en 5 dezer maand. Sneek den 1 October 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATS. 2'er ordonnantie van Dezelven lllt.i. nie-armen der Ned. Herv. gemeentetevens is door denzelfden menschenvriend eene gift van ƒ300 aan heeren kerkvoogden van genoemde gemeente geschonken en eene gelijke som aan de stads armenkamer gegeven. (Pr.Fr.Ci) Het bestuur der Zwolsche stoomboot-maat- schappij heeft concessie gevraagd tot het diligence-dienst tusschen in vei" en Groningen en hare stoomboot van De Vrachtprijs per per- aanleg- i Assen en verbinding met haar rid tusschen Groningen Amsterdam. De Haarlemsche Courant meldt, dd. 25 September: De lioofd-commissie tot oprigting van een metalen standbeeld, ter eere van Lonreiïs Jans- zoon Coster, beiigt, dat liet groot pleistermo- del ter hoogte van twaalf Rliijnlandsche voe ten door den heer Royer ontworpen en afge werkten daarmede het eerste gedeelte van het door de Coster’s commissiën te Haarlem vastge stelde programma is uitgevoerd. Op den 3 September feestdag te Brus sel hield de minister Rogier bij eene prijs-uil- deeling eene toespraak waarin hij ouder ande ren opmerkte, dat bet middelbaar onderwijs thans onder toezigt stond van den staat, en dat de natie zich daarmede wel geluk mogt wen- sclien. Die wordt gadegeslagen zeide hij geeft ook acht op zich zelven, zijne eigene verbetering en zal er geen ergernis in zien, dat anderen liet oog op hem vestigen. Weet gij, mijne heeren! welke inrigtingen te beklagen zijn Die', waar in de stralen des lichts niet kunnen doordrin gen. Daarin zal spoedig het verderf binnen sluipen daar heerscht weldra de zedelijke dood.” AMSTERDAM, 29 September. Sedert eenige maanden heeft onder de Katholieken het ge rucht geloopen dat de eenige zoon van den heer baron Van Heeckeren van Engbuizen te Weenen Roomsch was geworden. Het Berlijn- sclie R. Katholieke blad de Deutsche Folks- halle na eerst te hebben gemeld, dat de ge wezen gouverneur Kan Heeckeren met zijne familie en huisgenooten lot de R. Katholieke kerk was overgegaan, verzekerde later, dat slechts de zoon van laatstgenoemden edelman dien stap had gedaan. De Tijdalhier merkte daarop in zijn nommer van 9 September aan, dat de bekeering van welke er in de laatste weken dikwijls gesproken werd, alleen den zoon gelden zou van den heer baron Van Heeckeren van Engbuizen. Naar aanleiding van een en de Tijd dezer dagen van onzen nen het volgende schrijven Aan de redactie van het tijdschrift de Tijd. De ondergeteekendeminister van Z. M. den koning der Nederlandan bij het Oostenrijk- sche hof. verklaart bij deze, dat het geheele artikel belrekkehjk den heer baron Van Heec keren eenige zoon van den heer baron Van Heeckeren van Engbuizen geplaatst in het tijd schrift de Tijd, in dato van 9 en 10 Sept.jl. een leugen is. Weeneu 23 Sept. 1852. B. van Heeckeren.” Men meldt, dat de leden van liet consis torie der Hervormde kerk te Grenoble aan den prins-president zijn voorgesteld en hem de ver zekering hebben gegeven hunner gehechtheid. De president heeft hen met welwillendheid ge antwoord en eindigde met de woorden «Ofschoon goed Katholiek zal ik steeds het groole begin sel der godsdienstige vrijheid weten te handha ven en te verdedigen.” MAASTRICHT, 27 Ssptember. l van bier en treurig voorbeeld ging na biereene een kwartier 25 September. Men komt thans meer en meer tot de overtuiging, dat het tusschen Penissen en Oostenrijk ontstane geschil betreffende het tolverbond van een uitsluitend staatkundigen aard is, waartoe de eigenlijke han delsbelangen slechts tot dekmantel dienen. Vair de Pruissische zijde verzet men zich hardnekkig legen de toelating van Oostenrijk lot het tolver bond, omdat men vreest, dat daardoor de staal kundige invloed dier mogendheid op de Duit» sehe aangelegenheden ten koste van Pruissen zal toenemen. Van de andere zijde kan men niet ontkennen, dat dit de voornaamste beweeg reden is waarom Oostenrijk zoo zeer op zijne toelating tot het tolverbond aandringt en dat de bevordering zijner mater’ële belangen slechts eene bijzaak is. De overige Duitsche staten wensclien beide deze groole mogendheden in hel tolverbond te hebben ten einde daardoor hun ne politieke magl geneutraliseerd en hunne ei gen zelfstandigheid beter gewaarborgd te zien. LONDEN, 25 September. Niet onbelangrijk is de opgave, die de Times heden mededeelt, nopens de vermeerderende kaloen-fabrijken in het Mancliester-district. Gedurende II. jaar tot October zijn 81 nieuwe factorijen opgerigt met stoom-werktuigen tot eene gezamenlijke paar denkracht van 2240, benevens molens met 1477 paardenkracht. Ruim 14,000 arbeiders zijn hier door aan het werk gesteld. De aanleiding lot deze uitbreiding is, indien men gedeeltelijk daar voor overvloed van kapitaal aanneemtwaarvoor zich geene wensclielijke gelegenheid tot beleg ging opdoet, de tegenwoordig lage bouwprijs, voortvloeiende uit de afschaffing van regten op materialen en de vorderingen in werktuigkunde. Daarbij komt dat de handelswereld het voor- uitzigt schijnt te koesteren op een lang tijdvak van voorspoed. De hoofdaanleiding is echter, volgens den Timeste menden buitenlandschen handel sedert de laatste drie jaren. Zelfs sedert 31 October heeft de aanbouw van fabrijken voortgeduurd, zóó zelfs, dat er twij fel oprees omtrent de zekerheid der onderne mingen. Te Blackburn werden onderscheidene aangelegd waarvan eene zelfs 100,000 p. st. kostte. Te Cliorley zijn 600 weef-toeslellen in gang gezet voor gekleurd goed en 500 in eene andere fabrijk benevens een groote spinmolen van 120 paardenkracht, voor 6000 spinraderen. De lijst die de Times geeftgaat nog lang op dezelfde wijze voort, terwijl hij daarop volgen Iaat, dat hij geen den minsten twijfel voedt omtrent den goeden uitslag der ondernemingen en wel ten gevolge van het vrije handelsslelsel doch niettemin bestaat er ééne vrees namelijk dat er handen ontbreken zullen en reeds heeft men dit op verschillende plaatsen ondervonden waarschijnlijk door de groote emigratie der laat ste tijden. Engeland telt onder zijne bewoners twee groote menscheude reuzin van Plaislow en de reus van Kent. Miss Mary Simmons, oud 20 jaren. wonende te Plaistow is 6 voet en 4 duim (Eng. maat) groot. De openstaande armen hebben eene uit gestrektheid van 81 duimen. De middelste vin ger vau elke hand heeft eene lengte van meer dan 6 duimen. De arm is 28 duimen lang. Haar vader was mede van zeer liooge gestalte doch haar moeder van middelmatige grootte. Miss Mary Simmons vertoont zich zelden in het publiekof liever in het dorp. Zij heeft een zeer jeugdig voorkomen en schijnt naauwelijks 16 of 17 jaren te tellen. Toen zij 15 jaren oud was had zij reeds de grootte van een gewoon mensch. Sedert een verloop van vier jaren is zij aanmerkelijk grooter geworden. Men gelooft dal zij nog wel 2 a 3 duimen kan winnen. Zij is bescheiden van aard, doch beschroomd jegens vreemdelingen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1