NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I |J rB I 1852. No. 80. den 6 October. WOENSDAG I 1 I It I I SNEEKER BINNENLAND. hooi- Door de C BUITENLAND. MIIIIIIIIIIIDMÜMIII t l :e e t e tl .11 af- P- n !t n t Er zullen groote om den Teems i Europa te rei- afschnwe- gaande alle vra; Zoo schreef den hertog op 17 Janij uwe nieening over het langs gehuwde Weder voor mogelijk door honden eenigen waren ten deele verteerd, van anderen was alleen het bloed uit gezogen. IE.S/ II COURANT BERLIJN30 September. Volgens officiële opgaven is de cholera in deze stad voortdurend van een goedaardig karakter, zoodat de meeste lijders herstellen. LONDEN, 28 September. De leden der depn- Een Engelsch officier had zich naar het dezer dagen opgeheven kamp van Bcverloo (Belgie) begeven doch zonder voornemens te zijn er te verblijven doch veel belang in de manoeuvres toouende te stellen meldde hij zich bij den kommanderenden generaal aan om toe gelaten te worden daar de officier in burger lijke kleeding was, werd zijn verzoek afgesla gen. Hij vertrok daarop terstond om zijn uniform uit Engeland te gaan halen, en was in minder dan drie dagen van zijne reis terug. Nu presenteerde hij zich in zijn uniform van hoofd-officier werd toegelaten en heeft het kamp niet eerder verlaten dan toen het opgebroken is. (Zondbl.} OUD-BEIJERLAND30 September. Ds. Van Maerlen vierde jl. zondag feestelijk zijne 25jarige Evangelie-bediening. De talrijke opkomst der gemeente, waarvan hij ook blijvende teekenen van deelneming ontving, werd indrukwekkend opgeluisterd door de tegenwoordigheid van zij ne door hare geleerde en echt godvruchtige schriften zoo zeer beroemde oude moederen vermeerderd door een groot aantal zijner ambts broedersook van meer verwijderde plaatsen. GRONINGEN, 30 September. Thans, nude aardappelen-oogst is afgeloopen kunnen wij daaromtrent mededeelen dat over het geheel genomen de uitkomst middelmatig is geweest. Indien dit product dus ook al niet zoo goed koop mogt worden als wel in vroegere jaren zoo meenen wij het er echter voor te mogen houden dat de prijzen tegen den winter aan merkelijk zullen dalen. COEVORDEN. 29 September. Gepasseerde» maandag vond men te Daaldcrvcengemeente Dalen een dertigtal verscheurde schapen door het achterhuis naar buiten wil- om op eene plank te schieten gaal oor toeval of onvoorzigtigheid) het en treft hetzelve zijne moeder, die met aldaar vlas te verwerken, der- liet hoofd dat de vrouw oogenblik- eenig geluid te geven dood ter van zijnen koop. Dit strik grands is thans het centrum der goudstrepen en van onberekenbare waarde. De hertog Van Northumberland heeft gis* teren een aan vang doen maken met de stooping van eenige huizen bekend onder den naafll van Schotch Barruchsom zijn heitel te tergrooten. Eene menigte volk zag met deernis deze verwoes ting aan; want een dier vervallen, armoedige woning strekte weleer tot verblijf aan Zijnen ge liefden Nelson. LONDEN 30 September. Gelijk bekend wa ren de Engelsclien tegenover tegen den hertog van Wellington zeer onbescheiden namelijk 4 op het punt van vragen want men meende zich gemagtigd hem aangaande alle vraagstukken te kunnen raadplegen. Zoo schreef o. a. een inwoner van Belfast aan 1351: Ik ben zoo vrij volgende te vragen Is Napoleon al of niet schuldig geweest aan den moord zijner ge van-' genen te Jaffa, en bestaat er iets in de krijgs wetten, of in de gegevene omstandigheden het-* welk die daad kon regtvaardigen Het Britscli en builenlandsche Bijbelge nootschap heeft gisteren te Blackfriars eene zit ting gebonden. Uit bet verslag van het genoot schap blijkt, dat in 1851 1,154,642 bijbels ver kocht of verspreid zijn sedert 1804 zijn 25,402,2u0 bijbels, in 128 talen, over de ge- heele oppervlakte des aa.'dbols verspreid. De inkomsten van het genootschap beliepen in het afgeloopen jaar 108.450 p. st. Een Engelsch schip is in de nabijheid van Malta door den bliksem getroffen hel barstte vaneen; de geheele bemanning en 2 passagiers» te zamen 16 personen, zonken in de diepte de kapitein heeft zich gedurende 17 uren op eenig wrakhout boven water gehouden, tot dat bij gered werd. PARIJS, 28 September. Uit Zwitserland wordt gemeld dal de oude partij van den Sonder- bond eene algeheele hervorming zal ondergaan. In 18461847 tijdens den bekenden worstel strijd was de bond geheel uit Katholieken za- mengesteld liet vraagstuk der kloosters en Jc- suiten had toen aan liet geheele geschil een zuiver kerkelijk karakter gegeven.cn de conser vative Protestanten die de onde Zwitsersehe constitutie boven de nieuwe de voorkeur gaven werden de vijanden van den Sondcrbonden bestreden dien. Ditmaal is de reactie echter van zuiver staatkundigen aard. Het geldt nu de par tij van de kantonnale opperheerschappij, die het gezag van de bondgenootschappelijke rege ring wil verminderen en de tegenwoordige con stitutie wil doen herzien. Op dit terrein, heb ben de conservative Protestanten en Katholieken elkander de hand gereikt, terwijl het tevens ze ker is, dat zij door de mogendheden onder steund worden. PARIJS, 29 September, In een particulieren brief vindt men het middel opgegeven waar door men er in geslaagd is, om Lode wijk Napo leon waar bij zich ook vertoondedoor eene officiële wereld te omringen. De prefecten hel>- bennamelijk, eene circulaire gerigt aan al de burgerlijke ambtenaren in welk arrondissement zij ook geplaatst waren in deze circulaire wer den zij uitgenoodigdommet hunne vrou wen binnen de hen aangewezen steden te ver schijnen ten einde er de receptiën en bals bij te wonen er zoude naauwkeurig nota genomen worden van ieder, die in gebreke bleef, aan deze uilnoodiging te voldoen, zullende een der- gelijk ambtenaar worden beschouwd als zijn ontslag te hebben gegeven. Het behoeft wel geen betoog dat geen der ambtenaren achter bleef; maar men zal ook ligtelijk begrijpen, welke zware opofferingen arme ambtenaren heb ben moeten doen, om voor bun en hunne vrou wen een bal toilet en eene reis te bekostigen die voor sommigen wegens den verren afstand bijna eene week moest duren. De lieer De Larochejacquelein die zich thans mede alhier bevindt, heeft eene voor hem grievende beleediging moeten ondergaan toen hij zich als gewoonlijk in de legitimistiscbc salons vertoonde. De legitimisten die liem als cenen afvallige beschouwen draaiden hem toch den rug toe, en toen hij zich desniettemin in SNEEK 5 October. Sedert onze laatste op gave van den 28 September, zijn er,-in de gemeente Wijmbritseradeeiop nieuw 17 runde ren wegens de longziekte afgemaaktzoodat het getal thans bedraagt 1198. Naar wij vernemen is gisteren, onder Haskcrdijken, eene boerenhuizinge bewoond door Atze Fokkes de Jong eene prooi der vlammen geworden waarschijnlijk ten gevolge van hooi- broeijing. Een treurig voorval te Varseveld arron dissement Zutphen heeft dezer dagen weder doen zien, hoe gevaarlijk liet is jonge knapen met schietgeweer en kruid te laten omgaan. Den 18 Sept, had de dertienjarige H. S. ten huize zijner ouders, eene oude pistool waarvan het slot verlamd was, met scherp (stukjes van cenen tinnen lepel) geladen daarmede onder den arm c. lende gaan onder weg (d schot af, bezig was wijze aan kei ijk zonder aarde zeeg. Git Douvre wordt aan de Morninq Herald geschreven, dat, terwijl alle schepen, ook dé Fransche, bij het overlijden des hertogs van Wellington de vlaggen halver stok heeschen de Belgische postboot haar in top liet. De Liverpool Mercury verhaaltdat zekere kapitein Smith (de naam is wel wat verdacht) voor een paar jaren bij toeval op eene verkoo- ping zijnde, aan een stuk lands voor spotprijs bleef hangen, zoodat men hem dadelijk 10 p. st. winst bood. Hij sloeg toe maar de betaling bleef achterwege, en hij derhalve in het bezit Bagelijks worden hier groote partijen ho nig aangebragt, zoo van Nieuw Sclioonebeek waar veel boekweit verbouwd wordt, als uit Hannover. Het getal ponden beloopt eenige duizenden. MAASTRICHT, 29 September. De persoon, die zondag avond II. zich zoo onmatig had over gegeven aan het gebruik van bier en jenever, is gisteren morgen onder een hevig lijden bezweken. De kunst dag en nacht aan hem door bekwame geneeshecren besteed verinogt niets. Het slagtoffer laat eene on vrouw, in zorgelijken toestand achter, een schrikkelijk voorbeeld van hartstogt den drank. tatie die zich naar den groothertog van Tosca ne zal begeven, om, ten gunste der echtgenoe- ten Madiai die, zoo ais bekend, tot vierjaren gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens het le zen van den bijbel, lusschen beiden te treden, zijn thans bijeen. Onder de voorname Engel- sclicit die er deel van uitmaken merkt men op den graaf van Roden den graaf van Cavan en den lieer Arthur Kinnaird lid van bet la gerhuis voor Perth. De deputatie zal binnen veertien dagen vertrekken. LONDEN, 29 September. Door de vrees, welke liet woeden der cholera in Dnitschlaiid hier veroorzaakt, is de aandacht gevestigd ge worden op den schier ongcloofelijken slaat van ongezondheid waarin eenige der schoonste wij ken van Londen verkeeren. werken ondernomen worden eene der morsigste rivieren van nigeii welker voorkomen bijna even lijk is. als in de middeneeuwen. Gisteren morgen 'werd een Nederlandsch barkschip, de Zes Gezusters, kapt. G. II. Ru- liaak door het gouvernement gecharterd van Deptford naar Gravesend gesleept van waar liet, met ongeveer 300 landverhuizers aan boord naar Port Philip zeilde. Buitendien bevinden zich nog aan boord een geestelijke een genees heereen schoolmeester, enz. LI. zondag had den de landverhuizers van hunne betrekkingen alscheid genomen en was er godsdienstoefening aan boord gehouden. De kapitein stuurlieden en bemanning van de Zes Gezusters zijn alle Nederlanders. De Times blijft ongeloovig omtrent de echt heid der moordplannen met liet helsche werk tuig te Marseille, doch erkent, dat de omstan digheid zeer te pas komtnu Louis Napoleon het keizerschap wenscht te aanvaarden. Wat dit laatste punt betreft, laat het blad zich al dus uit: Wij bekennen niet zoo veel gewigt te hech ten aan de verandering van een titel bij een reeds geheel absolute inagt. Wanneer Louis Napoleon lot keizer der Fransclien bestemd is zullen wij waarschijnlijk geene reden zien an ders over hem te denken dan wij sedert 2 December gedacht hebben. Doch er bestaat dit onderscheid tusschen het mogclijkc en het ze kere keizerschap: Tot hiertoe is de herwinning en bet herstel der waardigheid van de familie Bonaparte hel doel geweest van Louis Napo leon’s pogingenen een zijner middelen was eene vredelievende staatkunde, wel berekend, om tot geruststelling te dienen bij de vrees, die de herinneringen van het keizerrijk opwekken. Doch wij bezitten hoegenaamd geen waarborg, dat, wanneer liet onmiddellijke doel herstel van het keizerrijk, bereikt is, geen ander gebruik van de dan bevestigde niagt gemaakt zal wor den. Integendeel daar er nimmer stilstand is en wel het minste in Frankrijk, wordt er als dan een nieuw doel vereischtom. de eerzucht des beheerschers en de nieuwsgierigheid der na tie gaande te houden en wij zullen slechts na de volbrenging van het tegen woordige staatsplan in slaat zijn om met zekerheid te ontdekken welke uitslag Frankrijk en de wereld er van te wachten hebben.” Een dagblad verzekert» dat de NederJand- sclie en Belgische regeringen concessie verleend hebben voor 90 jaren, aan eene compagnie schap tot het leggen van cenen spoorweg tus schen Rotterdam en Antwerpen. Het prospec tus is dezer dagen te Londen bekend geworden. liet maatschappelijk kapitaal zal bestaan uit 50,000 aandeeien van 10 p. st. Binnen, twee jaren, na het geven der concessie, zou de weg klaar moeten zijn. |Jit Douvre wordt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1