EN ADVERTENTiE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEliWS- i 1852. No. 81. den 9 October. ZATURDAG I jzegelun ’.i I VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 11 OCTOBER 1852, des voormiddags ten tien uur. A BUITENLAND. BINNENLAND. huur. I I -ySiiiiï® TE HiiliiiiiiiiiiHiBwiiiiiiiiiiiiiiim IliiMWlWi SNEEKER benoemd te worden tot stads va n 5 i r t omslag. verificatie van de gemeen- 1 J Va'1 wordt verzekerd, dat en- Oostenrijk verklaard heb- vaji den lieer II. Joustra betrekke lijk den hoofdel ijken Proces-verbaal van te-kas. COURANT l E.8/ PUNTEN TER BEHANDELING: Besluiten, betrekkelijk de inrigling der be groetingen. Besluit, omtrent de toepassing van art. 126 der gemeente-wet. Verzoeken om continuatie van Tarief van leges. Verzoek om omroeper. Jaarwedde i policie. Subsidiën Verzoek sidie. Idem luifels. Voorstel van L. Hoekstra cam soeiis over de SNEEK 8 October. Volgens eenen staat van ’s rijks zeemagt voorkomende in de Anislerd. Cour., bestaat dezelve tegenwoordig, uit 58 schepen, van onderscheiden kaliber, in werke lijke dienst, en uit 83 dergelijkebuiten dienst. Uit eenen van regeringswege medegedeelden staat, nopens het brieven-vervoer hier te lande blijkt, dat liet getal brieven, binnen- en bui- tenlandschc, gedurende de 8 laatste maanden van 1850, beliep 5,328,908, tegen 8,091.632 gedurende de 8 eerste maanden van dit jaar. In 1851 beliep het totaal over 12 maanden 10,791,245. Gisteren namiddag heeft er, bij het tig- chel-fabrijk te Bolsward ten gevolge van liet omslaan eener zeilboot, waarin zich bevonden: Jan Johannes Teernstra arbeider te Wolsum en Pieter en Tjitske Gerrits Oppenhuizen tim merman mede aldaar wonende een treffend ongeluk plaats gehad dewijl daarbij de eerstge noemdezijnde vader van een huisgezin, be staande uit zijne vrouw en acht nog jeugdige kinderen, en de laatstgemelde eene jonge doch ter van circa 19 jaren zijn verdronken. Eergisteren namiddag, toen het doorgaans lievig uit het noordwesten waaide en er nu en dan geweldige stormbuijen uit dien hoek woed den is er, nabij VVorkum eene Deensche brik gestrand. Nadere bijzonderheden zijn ons hier omtrent niet bekend; alleen weten wij nog, dat de bemanning van het vaartuig gered is. Den 4 dezer ’s avonds is reeds een tweede pink van den reader A. Mosstuurman M. Mos met eene lading van 45.000 stuks steurharing van de visscherij op de Engelsche kust te Sche- veningen aangekomen. De haring heeft van ƒ37 tot ƒ43 dc 1000 gegolden. liet mag als eene groote bijzonderheid worden aangemerkt, dat van drie vaartuigen behoorende tot een en hetzelfde kantoor, beide de eersten zijn, die met vrij aanzienlijke ladingen van de visscherij terugkeeren. Volgens berigt van den commissaris van policie te Zaandam, is aldaar op 22 of 23 Sept, jl. gepasseerd een man met een houten been eenen aap en eenen hond bij zich hebbende. Die hond is door eenen anderen hond te Z. gebe ten die vroeger weder door een’ derden bond was gebeten en wel waarschijnlijk door den- zelfden door wiens beet reeds toen een kind aan de watervrees is overleden. Waar deze man Verschijntdient men omtrent zijnen hond voor- ziglig te zijn. ’sGRAVENHAGE, 27 September. Bij besluit van 25 September heeft Z. M. bepaald dat de wet van 18 September jl. betreffende den waar borg en de belasting van gouden en zilveren werken den 1 Januarij aanstaande in werking zal treden. ROTTERDAM 5 October. Op zaturdag den 2 October lag de beurtschipper tusschen Prins voor hulponderwijzers. van Maria Holtkamp om eene sub- land en Rotterdam bezuiden Ooltgensplaat voor anker, toen door de geweldige rukwinden plotseling de ankerketting vaneen sprong, waar door het schip op de droogte geraakte, en met eenen gewissen ondergang bedreigd werd. Ge lukkig lag, op eenigen afstand, de brik Theo dor, kapitein F. Niejahr die, het gevaar zien de onmiddelijk zijne sloep met vijf man te wa ter bragtmet eenen stevigen tros aan boord die men bij het in gevaar verkeerende beurtschip bragt. Daarmede had men het geluk het schip weder vlot te krijgen. De bereidwillige hulp door dezen braven kapitein bewezen redde al- zoo het vaartuig van eenen zekeren ondergang, en verdient te meer loffelijke melding daar door het ruwe weder de vijf personen in de sloep hun leven in gevaar bragten. Het scheepsvolk van de brik en ook de llollandscbe loods, die zich onder de vijf personen in de sloep bevond weigerden volstrekt eenige belooning hoegenaamd voor hunne edelmoedige daad aan te nemen. GRONINGEN, 4 October. Nadat het in den morgen van zaturdag II. reeds eenigzins storm achtig was geweestbegon omstreeks één uur de wind meer op te zetten. Te half twee ure woei het uit het noorden en omstreeks twee uur ging de wind in een’ zoo hevigen storm over, dat men voor groote onheilen beducht werd. De wind was op dat oogenblik W.N.W. Gelukkig duurde de storm slechts korten tijd. Van onderscheidene schepen in de haven, benevens op eenige andere plaatsen werden de touwen losgescheurd vele hoornen werden ont worteld en aan een groot aantal huizen werd in meerdere of mindere mate schade toegebragt. In het bijzonder trof eenige kramers die op de thans gehouden wordende kermis stonden een groote ramp. Onder anderen werd de pof fertjeskraam van W. Overmeer, van Amster dam in één oogenblik geheel het onderst bo ven geworpen even als ook het geval was met de zuurkraam van W. Mulder, van Groningen die naast de vorige stond. Beiden hebben groo- le schade geleden daar bijna alles in de kra men is vernield geworden. Men verneemt, dat dan ook reeds bij onderscheidene ingezetenen dezer stad eene lijst van inteekening is rondge zonden ten behoeve van deze menSchen om hun eenigzins in de geledene schade tegemoet te komen. Men heeft overigens bij dit ongeval ook nog eenige kleinere ongelukken te betreuren bij personen die tot hulp waren toegesneld. Aan de Reitdijk bevond zich op dat oogen blik zekere J. Woudmans, uit Friesland, die voornemens was naar deze stad te reizen. Bij het opkomen van den storm, werd hij van den dijk in het water geslingerd dan het gelukte eenige personen den man nog bij tijds te redden. Ook in andere gedeelten van deze provincie heeft dezelfde stormvlaag hevig gewoed en schade aangerigt. Gisteren viel te Scbeemda het kind van den schipper J. de Jong over boord. Dc al daar gestationeerde commies T. T. Bakker ging spoedig te water en haalde het kind in tijds er uiten zelfs onder het schip van daan. Bak ker is reeds vroeger, als soldaat, in 1822, we gens menschlievende daden begiftigd met een zilveren medaille en eene premie van ƒ30. In 1823 diende hij aan boord van Z. M. brik de Gier, onder bevel van den kapitein ter zee Van Sou. In de Middellandsche Zee sprong hij over boord en redde zijne medeschepelingen blij kens een vereerend getuigschriftafgegeven door den kommandant. In 1852den 27 April redde hij het kind van den te Scbeemda lig- genden schipper Molenkamp van eenen gewissen dood. Men zoude hier niet zoo veel van zeg gen doch het verdient te eer vermeldingdaar hij, Bakker, vader is van acht kinderen, en thans den ouderdom van 51 jaren bereikt heeft. BORGER 1 October. Alhier zijn in den tijd van 3 weken ongeveer 1000 jongbeesten gepas seerd komende uit Friesland en bestemd naar het koningrijk Pruissen. In den nacht van don derdag op vrijdag jl. heeft de logementhouder J. Smit alhier 340 dcrzelve in een stuk land gehad'cii daarvóór de som van ƒ17 ontvangen. Men zegt, dat nog eene gelijke hoeveelheid zal volgen ieder transport wordt door eenige aan- ccngckoppelde springsticreu voorafgegaan. FRANKFORT, 29 September. De berigten nopens de Leipziger mis luiden zeer ongunstig. De markt is overladen met goederen en er wordt niets verkocht. De oorzaak hiervan is enkel tu zoeken in de heerschende onzekerheid wegens het voortbestaan des tolverbonds. Uit vrees voor de belemmeringen, die uit de ontbinding van dat verbond in het handelsverkeer zullen ontstaan, trachten de fabrikanten zich van hun nen gehcelen voorraad te ontdoen maar bet is juist deze vrees, die ook de koopers doet terug blijven. In lakens en andere wollen stoffen het voornaamste artikel op de lierfslmiswordt zelfs lot lage prijzen niets van belang gedaan. Enkel naar Kalmuks bemerkt men eenige na vraag terwijl Bukskins en fijne lakens niet aan den man te brengen zijn. Ditzelfde is iict ge val met vele andere artikelen, zoo als mede met leder. Uit Pruissen en andere Noord-Duitsche stalen zijn de koopers niet ter mis verschenen. BERLIJN, 3 October. De Preuss. Zeiiung rekapituleert het gebeurde in de lolaangelegen- heid en constateert, dat het tolverbond voor- loopig zoo goed als ontbonden te beschouwen is. De voorwaardeu van zijne duurzaamheid la gen in den geest van wederkeerig vertrouwen en eendragt, en daar beiden hebben opgehou den te beslaan moet het verbond noodzakelijk vallen. BERLIJN, 4 October, (des morgens.') geloofwaardige zijde kele coalitiestaten aan ben voor binncnlandsche onlusten bevreesd te zijn ingeval zij bleven volharden en zich van het Tol-verbond scheidden. De Oostenrijksche regering zou zich daarop gehaast hebben met het aanbieden van troepen te antwoorden. MADRID, 26 September. Alhier heeft een eigenaardig crimineel proces de algemeene deel neming verwekt. De misdaad bestond in kin derroof en daarmede verbondene geldafpersing. De beschuldigden zijn twee bekende dramatische schrijvers, die algemeen geacht waren, en in de hoogste kringen toegang hadden. In de nabij heid der Toledo-brug buiten de poort, woont een welhebbend man, Manuel lerezdie ver scheidene kinderen heeft, en daat'onder eenen negenjarigenknaap. Den 4 Maart, tegen den avond, zonden de ouders dezen knaap met hun nen bediende Antonio Perez uit. Bij het te rugkeeren toen het reeds donker was vielen twee vermomde mannen hen aan wikkelden het kind in eenen mantel en bedreigden het den dood indien het geluid gaf. Den bedien de werden de oogen toegebonden en hij moest door de roovers geleid het kind dragen. Na dat zij zoo een tijd lang voortgegaan waren, traden zij in een huis, waar een der roovers met veranderd schrift en taal den vader eenen brief schreef en 54000 realen losgeld verlangde. Deze som moest aan den brenger van den brief vóór 10 uren des avonds overhandigd worden en in geval van weigering zouden de ouders het kind slechts als lijk terugzien. De overbrenger was de bediende zelf. De vader gaf er dadelijk kennis van aan den civilen goeverneur van Ma drid. Deze vermoedde terstond den zamenhang en deed den bediende in hechtenis nemen. Ten gevolge daarvan werd bet complot ontdekt, en bleek het dat de twee boven aangeduide hee- ren den bediende er toe verleid en hem een derde van de som beloofd hadden om naar Noord-Amerika te gaan. liet kind hielden de roovers, daar zij gevaar vermoedden, tot den nacht van 5 op 6 verborgen droegen het toen naar een zeker punt der stad en lieten bet daar slaan. Een nachtwachter, die bet vond, bragt het bij den gouverneur, en deze bezorgde het aan de ouders. De misdadigers zijn tot vijfja rige zware tuchthuisstraf veroordeeld. LONDEN1 October. Betreffende de aard beving op Santiago die aldaar sedert kort heeft plaats gehad verneemt men de volgende bij zonderheden De straten der stad zjn met puinboopen bedektal de huizen hebben in meerdere of mindere mate geleden, waardoor velen in slech ten staat iverkeeren, en sommigen zelfs onbe woonbaar geworden zijn. De inwoners zijn enz. van den commissaris

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1