NIEUWS- EN AI1VEI1TENTIE-1ILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 82. WOENSDAG den 13 October. I ’A 'i h*« i} H SNEEKER BINNENLAND. de 562,804.— 5,304,251.64 1,663,701.45} Totaal f 70,074,828.31} B BUITENLAND. ier f Departement Departement Departement 485,966.— 2,203,562.28 15,000. 33,000, ssa Ier iril 'P' w. '15 wi 1000 franken ieder good. De eerlijke naar den eigenaar van 'I van justitie van binnenl. IE.SZ Huis des konings De hooge collegiën van staat en hel kabinet des konings Departement van buitenl. zaken Departement Departement zaken Departement 557,646.68' 5.654,029.02} 35.993,773.62 6,234,884.11 10,400,000.— 114,209.50 100,000.— Departement voor de zaken der Herv. eeredienst enz. Departement voor de zaken der R. Ka tb. eeredienst Departement van FRANKFORT, 6 October. De bonding door Oostenrijk in de tolkwestie aangenomen, wordt te onregtein buitenlandsche dagbladen, aan den invloed van prins Metternich toegeschreven. Wij zijn in de gelegenheid te kunnen verzeke ren dat dit in geenen deele het geval is. liet stelsel van Metternich was steeds, en is nog, een volstrekt vasthouden aan het bestaande hetgeen weinig strookt met dat van den jeugdi gen keizer Frans Josef, die, ofschoon liet be staande eerbiedigende, echter inziet, dat de tijd voorbij is, waarin men, zonder gevaar van door andere staten overvleugeld te worden stil kan staan. Behalve dien was Metternich steeds een ijverig tegenstander van eene tolvereeniging met Duitscliland. Dit plan is overigens niet nieuw. De Duitsche vrijzinnige partijin Oostenrijk heeft reeds sedert langen tijd aan de verwezen lijking hiervan gearbeidminder uit handels- dan wel uit staatkundige beweegredenen. Maar dat was juist bij Metternich de beweeggrond om hetzelve te verhinderen. Hij wilde Oosten rijk in eenen staat van afzondering houden om het tegen de Duitsche verlichting en hervor mingszucht te behoeden. Enkel in een militair en diplomatiek opzigtwilde hij met Duitscli land gemeenschappelijk voortgaan. Het was ook, ten gevolge van dit stelsel van inwendige afzon dering dat bij geen ijverig bevorderaar der spoorwegen was. Het tegenovergestelde was het geval met graaf Stadion. Deze wilde Oostenrijk centraliseren en verduitseben ten einde bet aan het hoofd van Diiitscbland te plaatsen. Dit stelsel wordt thans door den keizerin een’ eenigzins gewijzigden vorm, gevolgd. MADRID, 4 October. De Guceta behelst baden een hoogstbelangrijk decreetgedagtee- kend van gisteren. Daarbij wordt de conversie bepaald van de oude 5 pCts. Differreds in 3 pCts. geconsolideerde. Elke 6 maanden zal de koers daartoe door de regering vastgesteld worden. Voor de eerste maal is die koers vastgesteld op 55 pCt. met de loopende unte tot den 1 October. De stukken kunnen iedere maand ter conver sie worden aangeboden te Londen bij de hee- ren Baring te Parijs bij den beer Werner en te Amsterdam bij den Spaanschen consul. De Differreds binnenlandsehe schuld 'zullen niet in 3 pCts. geconsolideerde, builenlu.7idseke schuld, kunnen geconverteerd worden. De hou ders van Differreds buiten landsche schuld zullen daarentegen naar verkiezing kunnen er langen 3 pCts. geconsolideerde binnenlandsche of buitenlandsche schuld. LONDEN 5 October. In eene te Glasgow gehoudene anti-slavery-meelinglas de heer Graham Russell eenen brief voor van lord Pal merston gedateerd 15 September dezes jaars waarin de ex-minister van buitenlandsclie za ken, op aanvrage, antwoordt, dat de invoer van slaven in Brazilië liet vorige jaar gedaald was tot 3000 vroeger beliep het getal wel eens 60 a 70,000 negers. Ook in Cuba was de in voer verminderd hoewel niet in dezelfde ver houding als in Brazilië dat de slavenwet met de meest mogelijke gestrengheid tracht te hand haven. Door de uitroeijing van bet zielverkoo- persnesl Lagos aan de westkust van Afrika is de zwarte koning van Dahomey tot een tractaat gedwongen waarbij hij zich verbonden heeft de jagt op menschen en zijn gruwzamen han del in natuurgenooten op te geven. Gisteren nacht stoomde een extra-trein van Nottingham naar Lincoln, regelregt dwars door eenen goederentrein op de Noord-lijn ter plaatse waar de sporen elkander in eene regte lijn kruis- sen. Het teeken van eenen naderenden extra- trein schijnt, door den goederen-trein niet be merkt te zijn. Gelukkigerwijze is geen der rei zigers van Nottingham gevaarlijk gekwetst, de machinist alleen verloor daarbij een paar tan den. De rijtuigen, die alle eerste klassen wa ren werden echter zwaar beschadigd. Die van den goederen-trein liet meest, en een daarvan werd in de rivier geworpen. Men wijt deze boven bedenking gelukkige ontsnapping der rei zigers aan de snelheid en buitengewone kracht, waarmede de extra-trein door de goederen-wag- gons heen vloog. Ellekom (bij Arnhem). Voor ongeveer drie weken werd bij den weleerw. beer Van Ros- sum predikant dezer gemeente, door middel van inbraak, een zilveren schrijfloestel ont vreemd, met een kistje, waarin zich bevonden 700 gulden aan banknooten en muntbiljetten. Als een vuur verspreidde zich dit gerucht door liet gehecle dorp maar van den dader werd niets vernomen. Toen de dominé den volgen den zondag weder den kansel betradhield Z.Eerw. opzettelijk over bet gebeurde eene leer rede, naar aanleiding der woorden «Vergadert u geene schatten op de aarde daar ze de mot en de roest verderft, en daar de dieven door graven en stelen. Maar vergadert u schatten in den hemel, daar ze noch mot of roest verderft en daar de dieven niet doorgraven en stelen. Want waar uw schat is daar zal ook uw hart zijn.” (Matth. VI vs. 19 tot 21.) Zoowel de verklaring, als de toepassing der tekstwoorden, waren treffend voor de gemeente, en was de belangstelling algemeen. Te oordeelen naar het geen verder gebeurde, moet men besluiten dat de dief zelf onder het gehoor des leeraars zich bevond en de preek bij hem bare uitwerking niet gemist beeft. Den volgenden morgen na melijk vond de leeraar bet gestolene ongeschon den op het raamkozijn staal) en was niet wei nig verwonderd hetzelve naziende dat niets daarvan ontbrak, en aldus zich weder in het gerust bezit gesteld te zien. (Zondbl.') 'Uit Luxemburg wordt van den 2 dezer geschreven, dat dien dag, door Z. K. II. prins Hendrik aldaar de uitdeeling der medailles voor de tentoonstelling der nijverheid beeft plaats gehad. In de bij die gelegenheid door Z. K. II. gehouden aanspraak heeft Hd.o. a. liet volgende gezegd Ik heb alzoo de voortbrengselen onzer nij verheid kunnen bewonderen en mij overiui- en dal Luxemburg zichbehalve in andere opzigtenook door den arbeid onderscheidt. De koning-groothertog zal met voldoening ver nemen hetgeen ik gezaen heb. Ik herhaal,, hetgeen ik reeds bij de tentoon stelling voor den landbouw heb gezegd, dat de Luxemburgers zich bij hunnen arbeid moeten herinneren, dat zij de orde en wettigheid wel ke zij genieten verschuldigd zijn aan de instel lingen hun geschonken door Willem IImijn’ vader, voortgezet door mijn’ broeder, den ko ning-groothertog, en welke ik met al mijne vermogens in toepassing breng. Ik acht mij gelukkig en trotschdit te SNEEK, 12 October. Gisteren nademiddag stond de stedelijke dienstdoende schutterij al hier, voor het stadshuis, onder de wapens, daartoe opgeroepen, om getuige te zijn van de uitreiking der eereteekens voor langdurige en getrouwe schuttersdienst. Het hoofd des ge- meente-bestuurs de beer en ridder S. ten Cate stelde deze eereblijken in banden van den koin- manderenden officier der schutterij mr. S. Wij- benga onder het doen van eene gepaste aan spraak welke door dezen doeltreffend werd beantwoord. Vervolgens overreikte de komman- dant de eereteekens aan de daartoe aangewezene leden der schutterij, onder hartelijke toespraak zoowel aan de begunstigden, als aan alle schut tersom in getrouwe pligtbetraclitiug ten voor- deele van land en stad, te volharden. Sedert onze laatste opgave van den 5 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 5 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat het getal thans bedraagt 1203. Jongstleden zondag namiddag is te Gauw, nabij deze stad een jongeling van 25 jaren welke veeltijds met vallende ziekte was belicht, bij eenen zoodanigen aanval in het water ge stort en dien ten gevolge verdronken. De staatshegrooling zoo als zij nu aan tweede kamer is aangeboden, is, als volgt: 800,000.— WEENEN, 5 October. Een Oostenrijkse!) dagblad behelst de volgende bijzonderheden nopens de landverhuizing van over den Rijn naar Amerika. Eerst voor dertig jaren zegt het blad begon zij van beteekenis te worden. In 1821 telde men ter naauwernood 2200 land verhuizers. Tot in 1830 steeg bet cijfer een maal op 10,000 en bereikte vervolgens dat van In 1832 beliep het 24,000 in 1837 en daalde in 1843 op 23,000. Der halve zochten 20,000 personen van 1833 tot 1843 hunne fortuin aan de andere zijde van den Oceaan. Sints 1844 vermeerderde het aantal jaarlijks aanzienlijk. In dat jaar telde men 43,701 landverhuizers; in 1845 67,209 in in 1846 en 1847, jaren van groote schaarschte 106 a 110,000; in 1848 tot 185080 a 90,000 1851 eindelijk leverde het hoogste cijfer op, namelijk 113,199. De revolutionnaire bewegin gen hebben veel tot deze vermeerdering bijge dragen. Men heeft berekend dat de landver huizers een kapitaal van 116 millioen thaler aan Duitscliland hebben ontvoerd. In Oosten rijk heeft de zucht tot landverhuizing zich niet sterk geopenbaa.td. Het zou zelfs niet onmoge lijk zijn dat een deel van Duitschlands overbe volking zich derwaarts verplaatste. Hongarije eu TransyIvanië vooral zouden den landverhui zers een geschikt terrein ter vestiging aanbieden. marine Nationale schuld van financiën van oorlog van koloniën Onvoorziene uitgaven Ik acht mij gelukkig zeggen. Het is aldus, dat de Nassau's steeds de orde en de wettigheid hebben gehandhaafd overal waar zij hebben geregeerd. Op die wijs zijn de Luxemburgers ontkomen aan de rampen, in 1848 uit moeijelijke omstan digheden geborenenindien deze zich nog maals mogten verloonen zullen zich de Luxem burgers herinneren dat alleen orde en arbeid de openbare rust verzekeren.” Die woorden werden door algemeene kreten van: leve de koning! leve de prins beant woord. Een rijke grondeigenaar van Valenciennes, de heer D.... was reeds sedert eenige jaren eigenaar van eenen lessenaar, een oud familie stuk, hetwelk hem door zijne moeder was na gelaten en dat hij in eenen hoek van zijnen zol der had nedergezet. Eenige dagen geleden toe vallig dien zolder bezoekende, kreeg hij inden zin om dit meubelstuk te laten herstellen en schoon maken om liet vervolgens in gebruik te nemen. Te dien einde werd de lessenaar naar eenen meubelmaker gezonden. Deze laatste het meubel onderzoekende ontdekte daar eene geheime ladewelke tot hier toe aan het oog des eigenaars was ontsnapt, en vond daarin een klein pakje, in graauw papier gewikkeld bevat tende 10 bankbiljetten van benevens 100 franken aan huisvader snelde dadelijk den lessenaar, om hem zijne ontdekking mede te deelen en hem liet gevondene papier en goud te overhandigen. De heer D door dien trek van eerlijkheid getroffen gaf den meubel maker 600 franken. Deze laatste was iemand met een talrijk huisgezin belasten verkeerde in geen ruime omstandigheden. (ZondbL) ’s GRAVENHAGE7 October. Men ver neemt, dat eerlang aan de tweede kamer der staten-generaal een wets-ontwerp zal worden aangeboden strekkende tot goedkeuring van liet huwelijk, door Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden aan te gaan met eene der doch ters van Z. D. II. den hertog Bernhard van Saksen-Weimar-Eisenach.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1