EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOIS DE STAD EN DET ADIiONDISSEllENT SNEER. NIEliWS- ,1 I I Wi 1852. No. 83. den 16 October. ZATURDAG 5ano U-Jaar; VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 18 OCTOBER 1852, des voormiddags ten tien uur. Ui-iS binnenland. I I 4 I IE.?/ 'Ll I 1 V'k c SHEERER BUITENLAND. 1 sp h I ri J dering viert. hond o was lang. Ï- 2 II- V- p burgemeester en de afschaffing ver- behoefligen in de groot voordeel. Onder de bijzondcrhe- Lodewijk Napoleon geken- men hem te Toulon eenen leuningstoel op een gegeven S. Esveld out een plek grond, van de genieente-begrooting. Rapport betrekkelijk de plaatselijke belastin gen. den heer II. Joustra in de vo- aangehouden. VVEENEN, 8 October. Te Jeruzalem en in de omstreken dier stad neemt de akkerbouw zeer toe. In de jongst verloopen drie jaren is men tot liet uitoefenen daarvan aangemoedigd geworden door de bemoeijingen van de Arclii- mandriten van het Grieksche klooster, en de uitslag van een kort tijdvak is reeds zeer gun stig. De prijs der landerijen is dan ook aan merkelijk gestegen door de aankoopen van grond, dien de Grieken thans bebouwen. De moerbe- ziën-plantaadjen vooral verkeeren in voordeeli- gen toestand. In de verloopen lente werden 23,000 jonge moerbeziën-boompjes digt bij de poort van Jaffa, te Jeruzalem geplant. Ook olie zaad werd in den grond gestrooid en kleine stukjes land tot wijngaarden ingerigt. De Jeru- zalemsche olijven hebben zekere vermaardheid verkregen. WEENEN, 9 October. Iloe meer den tijd van de afkondiging van liet keizerlijk in Frank rijk nadert, hoe onverschilliger men hier die gebeurtenis tegemoet ziet. Men zal den nieu wen keizer onder zekere voorwaarden en bepa lingen erkennen waaronder vooral de handha ving der internationale verdragen en van den algemeenen vrede. De kwestie der erfelijkheid acht men hier, de onlusten en omwentelingen waarvan Frankrijk sedert 1789 het schouwspel in aanmerking nemende, van weinig be- Men meent hier, dal het beginsel van z i ‘A A NT. Idem van de weduwe A. Braam om eene deur in een stek te mogen laten maken. Missive van burgemeester en wethouders van Bols ward over de afschaffing van plaatselijke belastingen. Rekening van het werkhuis. Request van S. Esveld om een plek grond. Aanbieding (de kapitein en de scheepsmaat) die op eenen balk in de golven dreven, bereiken. Tuit vei dient allen lof en men verijeemt met genoegen d it de heer commissaris van policie, Belir, bene vens eenige anderen, hem reeds oumiddellijk aan den heer burgemeester der residentie, die zich zaturdag ochtend te Scheveningen bevond lot eene welverdiende belooiiing hebben aanbevolen. Men meldt uit Grave 9 October. Heden is de Mans buiten bare oevers geloopen de schade daardoor veroorzaakt is hoogst aanzien lijk. De omliggende plaatsen zijn door een ka nonschot, als naar gewoonte, gewaarschuwd. Ook dit jaar heelt, gelijk sedert vele eeu wen in het Luxemburgsche de Eehlernaclische Springprocessie weder plaats gevonden. Mannen en vrouwen grijsaards en kinderen scharen zich tot eene groote processie bij elkander en sprin- dan op de wijs van: Adamdie bad zeven zonen, zeven zonen had Adam,” altijd drie passen vóór- en twee passen achteruit zonder ophouden of rust al gudst ook het zweet van het voorhoofd. En daarmede, gelijk aan de Baalsdienaren die door Elia zoo scherp werden gegispt en gestraft, als zij door insnijdingen des ligcliaams hunnen God dachten te verbidden meent het arme (misleide) volk zijnen God te dienen en eene veepest af te wenden, die vóór vijf eeuwen in die streken woedde. Medelijden wekt de treurige aanblik van deze, aan den tijd barer instelling (1374) herinnerende processie. Intusschep weet de klerikale Luxemburgsche courant geene woorden genoeg te vinden om den godsdienstzin der Echternacbsche bedevaart gangers naar waarde te prijzen, liet getal der springenden, berigt zij, beliep 8100, en dui zenden volgden nog in vroOm gebed den op- togt. Men moet medegevoel hebben voor de diepe ellende des mensebdoms voegt zij er bij om de buitengewone middelen te waarderen waartoe de menscli zich gedrongen gevoelt, de toevlugt te nemen, om heeling zijner smart te verkrijgen. (Ned.') GRONINGEN, 11 October. Te Beerta houdt zich een jager op diezonder daartoe door eene acte te zijn geregligd trotseh de opzieners van de jagt, verleden jaar achttien hazen heeft te huis gebragt, en ook nu weer, na de verifti- dering van de wet, met succes zijnejagilust bot Het is eene ongedresscerde langharige van G. H. E. die de hazen in bet le ger opzoekt en overvalt, en ook wel na eenen wedstrijd in het loopen als overwinnaarzijne buit vol blijdschap zijnen meester te buis brengt. Opmcikehjk is het daarbij, dat niemand, zelfs zijne liuisgenootcn niet,- hem den prooi kunnen ontnemen voor hij op zijne bepaalde plaats in dë kamer hem nederlegt. PUNTEN TER BEHANDELING Missive betrekkelijk de voldoening van pleegings-kosten enz. van koloniën. Requesten van R. H. Monkel en S. van Haar lem om benoemd te worden lot stads omroe per. Voorstel van rige vergadering ’s GRAVEND AGE12 October. U. M. de koningin en HU. EK. 1111. prins en prinses Frederik der Nederlanden worden tegen het einde dezer of in het begin der volgende maand Van Hoogstderzelvcr builenlandsclie reizen in de residentie terug verwacht. Men schrijft uit Zwolle, dd. 11 October, de Amsl. Cour. ‘j' 1 en dammen in Overijssel hebben 'g door de laatste stormen niet van be lang geleden, waarvoor groote vrees bestond, want het water had bijna de boogie bereikt als in het jaar 1825 van daar, dat de noodteekens Van klokluiden lantaarnen en manden ophan- gen voor Mastenbroek zijn gedaan, om liet na derende gevaar aan te kondigen waarop de ver van de woningen afgelegene weiden van vee wer den ontbloot en op de stallen gezel; in andere polders is ook veel vee gestald. Gelukkig heeft het spoedig bedaren van den storm liet verder op stal zetten van vee noodeloos gemaaktdoch hetgeen reeds gebeurd is zal oorzaak zijn dat het hooi in prijs zal stijgen en het vee zoo als vrijdag aan de Zwolsche markt reeds geble ken is, aanzienlijk zal dalen.” AMSTERDAM, 11 October. Z. M. is zatur dag namiddag in de residentie teruggekeerd. De commissie van de tweede kamer der staten-ge- neraal belast met liet aanbieden aan den koning van het adres dier vergadering, in antwoord op de troonrede, is des namiddags te vijf ure bij Hd. toegelaten. Z. M. heeft ddarop liet volgen de geantwoord Mijne heeren! ik verneem met voldoening, dat de kamer hare gewigtige taak met moed hervat. Van hare ijverige medewerking verwacht ik goede vruchten voor liet welzijn des vaderlands in welks toestand zich dank zij den Allerhoog ste veel gunstigs voordoet. Ik verzoek u, mijne heeren! der kamer uit mijnen naam dank te zeggen voor haar adres.” Ofschoon de pogingen tot het redden van schipbreukelingen, zaturdag ochtend aangewend bij bet stranden of liever volslagen verbrijze len van het Stettinsch houlscheepje onder Loosduinen bij gebrek aan eene reddingsboot op de plaats des otilieils, maar gedeeltelijk zijn mogen gelukken achten wij het noglans pligt hun alle hulde te brengen die zich met eigen levensgevaar in zee gewaagd hebben en althans twee personen van eenen wissen dood hebben eered. Het is Ment Tuit, uit Scheveningen, <lie meer bijzonder verdient genoemd te wor den: hij was het, die niet voor de zware bran ding lerugdeinsdebij deed, om vrije beweging te hebben, zelfs de lijn losmaken, welke, als behoedmiddel, om zijn lijf was geslagen zoodat bij zich als liet ware geheel op eigen krachten moest verlaten doch de hoogere krachtde zucht, om zijnen medemensch te redden stond liem bij, en deed hem de twee schipbreukelingen legitimiteit stelselmatig zal gehandhaafd worden en houdt bet er voor, dat de Europesilie rege ringen, zelfs al wilden zij, niet in slaat zouden zijn der nieuwe Fransche djnastie het katakter van legitimiteit te geven als zijnde zulks een geschiedkundig atlribut, hetwelk niet willekeu rig aan de eene of andere familie kan gegeven worden. Ingeval men zich in Frankrijk zou hechten aan de legitimiteit der Napoleontische familie, in plaats van een beroep op bet volk te doen of wel, wanneer men liet volk op den achter grond stelde, alsdan zou, meent men, eene piotestaiie van de noordelijke mogendheden on vermijdelijk worden. De toestemming van alle oiiderieckenaars der tractaten van Weenen en van ben die ze gewaarborgd hebben is veel eer nood zakelijk om het bekende tractant waar bij alle leden der Napoleontische familie van den Franscben troon uitgesloten worden, op te heffen; eene opheffing, welke onvermijdelijk is in den oogenbilk dat bodewijk Napoleon zal ophouden lijdelijk hoofd van den staat te zijn. Men houdt zich bier ook overtui; d dat de paus z i li ni-l naar Parijs zal begeven, om den nieu wen keizer te kroonen; de Oostenrijksche rege ring zou zich daarover zeer gekwetst gevoelen. Alle hier ontvangen berigten en brieven uit Rome Domen er in overeen dat de paus Rome niet verlaten zal. Niet onbelangrijk is het te weten, dit de kroon van keizer Napoleon zich thans alhier in de keizerlijke schatkamer be vindt. FRANKFORT, 8 October. Cisteren namid dag, werden de ingezetenen dezer stad lievig vei schrikt door eenen geweldigen donder dag die plotseling een einde maakte aan den storm wel ke sedert eenige dagen in onze omstreken woed de, Gedurende dit buitengewone luclitvei schijn sel stond de thermometer 7 gr. R. Een ge lijksoortig vei schijncel weid den 5 dezer te Geis- slingcn in Wnr.emberg waargenomen, waar, na twee herhaalde schokken van aardbeving die in eene perpendiculaire rigiing snel op elkander volgden, een woedende sorm, bijna oogenblik- kehjk bedaaide, en oumiddelijk door eene volko- mene windstilte gevolgd werd. lieden hebben wij hier koud en droog weer. BERLIJN, 10 October. Het gebruik van gas om er mede te koken dat te Berlijn nog al in zwang was gekomen schijnt meer en meer al gemeen te zullen worden. In zeer veel huizen wordt uitsluitend met gas gekookt. Ook heeft men eene proef genomen, gas tot verwarming aan te wenden en wel in een huis waar gas gebrand wordt. Eene met gutta-percha over trokken pijp wordt in de kagchel gebragten de uitstrooming van liet gas door eene kraan be vorderd of tegengehouden. Niet alleen dat bij deze soort van verwarming eene zeer gelijkma tige temperatuur in de vertrekken zal heerschen maar ook de gemakkelijkheidwaarmede men te stoken heeftis een PARIJS, 9 October, den die de reis van 7 merkt hebben behoortdat heeft doen plaats nemen op i die zóó vervaardigd was, dat er teeken een transparant uit te voorschijn kwam en tevens uit den rug boven bet hoofd van bodewijk Napoleon eene kroon. Voorts heeft een dichter aldaar hem in verzen het verzoek gedaan, om eene orde van troubadours in te stellen onder de benaming van Legioen van Apollo. Ook dient nog vermeld te worden dat de maire van Sèvres, zich weinig bekommeren de om de adhacsie der vreemde mogendheden bereids in de hem onderhoorige gemeente het keizerijk hersteld heeft, op grond, zoo luidt zijne proclamatie, dat het volstrektelijk onmoge lijk is, langer aan den wensch der bevolking we derstand te bieden. PARIJS, 10 October. Het meest belangrijke feit, hetwelk heden gemeld kan worden, is de redevoering, die bodewijk Napoleon uitsprak aan bet feestmaal te Bordeaux, hetwelk hemde kamer van koophandel aldaar had aangeboden. De tekst d’.er redevoering is bier nog niet be kend maar alle berigten en dépêches stemmen er in overeen dat baar aard eene zeer gewig tige strekking heeft. bodewijk Napoleon zegt aan De dijken gelukkig <- het water had bij in het jaar 1825

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1