EN ADIITJENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIELWS- c. 1852. No. 84. den 20 October. WOENSDAG S- r I a*' i COURANT. SNEEKER BINNENLAND. lus hcr- BUITENLAND. mijne hccren! in E> FRANKFORT, 13 October. Morgen zal in deze stad eene publicatie van den senaat ver schijnen betreffende de wederingvoering van de constitutie van 1816, waarbij ook onder an deren de staalkundige regten aan de Israëlitische ingezetenen verleend weder opgeheven worden. Tevens zal de wetgevende vergadering worden ontbonden. Deze maatregeldie enkel moet worden toegeschreven aan de reactie die thans ia Duitfchland aan de orde van den dag is, heeft eene zeer beklagenswaardige gisting in de gemoederen te weeg gebragt, die noodwendig ia liet gezellige vei keer en de onderlinge han- delsbetrekkingeii der ingezetenen zeer nadeeligc gevolgen moet na zich slepen. Men hoort in derdaad van sommigen, dat vele aanzienlijke Israëlitische bankiers voornemens zijn deze stad te verlaten en schrijft hieraan mede toe de buitengewone daling der Frankfurter obligation van welke, in de jongste dagen, aanmerkelijke partijen aan de markt werden gebragt. Hel is blijkbaar, dat de senaat in dezen op AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secre tary dezer Stad voor eenen ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift legen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangebodene Gemeente-begrooting der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven voor den jare 1853. Sneek den 18 October 1852. Burgemeester en IFet houders voornoemd S. TEN ('HE, Ter ordonnantie Van Dezelcen 1IU.A. SNEEK 19 October. Gisteren avond bragt liet korps muzijkanlen der L)d. Schutterij al hier, vergezeld van de heeren officieren en on derofficieren eene heerlijke serenade met fak kellicht aan hunnen kommandant d'éh heer mr. S. Wijbenga. liet doel was, een openlijk blijk van hunne achting en hulde te brengen aan dezen hunnen chef, die voornemens is, na IGjarige vervulling van deze zijne betrekking dezelve neder te leggen en tevens om Z. Ed. zoo mogelijk te bewegen aan den algeineenen wensch der Schutterij te voldoen om nog ver der haar hoofd te blijven. Het was eene aan gename verrassing voor het publiek en niet min der eene st redende hulde voor den heer kom- mandantdie dan ook, naar wij vernemen op gulle en ronde wijze, zijne erkentelijkheid voor' deze bewezene eer, aan zijne wapenbroeders en het korps muzijkanten betuigde. Sedert onze laatste opgave van den 12 de zer, zijn er, in de gemeente Wij m blitse ra déél op nieuw 6 runderen wegens de longziekte af gemaakt, zoodat het getal thans bedraagt 1209. De Slaats-Oourant bevat een’Slaat van de opbrengst der middelen in de negen eerste maan den van 1852, tegenover die van de negen eer ste maanden van 1851; daaruit blijkt dat de opbrengst ƒ140,312,71 meer in 1852 is geweest dan in 1851. De koninklijke boodschap, aan de tweede kamer, ten geleide van het wets-ontwerp tot het verleenen van toestemming tot het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik, luidt als volgt: Mijne heeren! Ik volbreng eene aangename taak, door, op verlangen van mijnen beminden broeder. Z. K. II. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden bij deze aan u aan te bieden een voorstel lot het verleenen van toestemming tot de huwelijks-verbindtenis welke Z. K. II. wenscht aan te gaan met II. II. de prinses Amelia Maria da Gloria Augusta van Saksen-Weimar-Eisc- »rach. De verwachting, dat deze eclitvereeniging geheel overeenstemmende met de inspraak van zijn hart, het geluk van mijn’ beminden broe der zal bevorderen, verhoogt het genoegen met hetwelk ik dit voorstel aan u onderwerpen doet mij het vertrouwen koesteren dat de sta- tcn-generaal daaraan hunnen bijval zullen schen ken. Ik beveel hiermede u Godes Heilige bescherming. ’s Gravenhage 13 October 1852. (gel.) WILLEM.” Uit Rome wordt van den 28 September gemeld dat H. K. II. prinses Marianne der Nederlanden over Triest en Ancona aldaar was aangekomen. Zij had op de haar toebehoorende Villa Mattei of Villa Celimanlara omdat zij op den berg Coelius ligt, haren intrek geno men. Men dacht, dat de prinses den gebeden winter in die stad zon doorbrengen. - Bij besluit van 15 October 1852beeft Z. M. goedgevonden aan te nemenmet den 16 dezer, het bij adres van 21 Sept. jl. aange boden verzoekom ontslag als minister van builenlandsche zaken tevens belast met het bestuur van bet departement voor de zaken van de Roomseh-kath. eeredienst van den heermr. H. van Sonsbeeck met dankbetuiging voor de gewigtige in die betrekkingen bewezene diensten. Bij besluit van 15 October 1852 heeft Z. M. goedgevonden 1) niet ingang van 16 dezer lot minister van builenlandsche zaken te benoemen mr. J. P. P. baron van Zuijlen van Nyevclt lid van de tweede kamer der staten-generaal en 2) te bepalen dat het bestuur van het de partement voor de zaken van de Rooinsch-kath. eeredienst, met ingang van hetzelfde tijdstip, voorlooptg zal zijn opgedragen aan den minister van justitie, mr. M. P. 11. Siren's. Betrekkelijk de stranding ourler Noord wijk nabij Katwijk van de Hamburger galjas Elisa beth kapit. P. Kruse, komende van Tonnrn- geu en bestémd naar Lo'tïden ontleenen wij aan het llandelsbladhet volgende: Hel was reeds hall acht ure in den avond toen de hr. D. Guyt, bestuurder van de reddingboot te Katwijk aan Zee, verzocht werd te hulp te ko men. Ornni'dddijk snelde deze ijverige man d'e, als rustend koopvaardij-kapiteinbereke nen kon dat met Iret nu wassend water de nood der schipbreukelingen booger moest klimmen met zijne gereed staande boot en de noodige manschappen naar Noord Wijk bragt zijne boot ie water’ en rigtte die op het in nood verkee- rend schip. Een eerste logt mislukte, doch bij den tweeden togt werd niettegenstaande de boot zelfs tot op het dek van liet schip geslagen werd, zoo men meende de gcheelc equipage behouden aan wal gebragtdoch'door de duisternis had men niet opgemerkt dat nog een man in bet wand vastgebonden was achtergebleven. Ook dezen wilde men red den en op het voorbeeld van den edelen grij zen bestuurder, sloegen de Katwijkersboe ver moeid en afgemat, weder handen aan het werk en ondernamen eenen derden togtbij welken de bewusteloos in het wand hangende laatste man werd losgemaakt, en met dezen de geheele be manning in minder dan 2J- uur, en dat op zulk eenen afstand door de Katwijkers gered.” HARLINGEN, II October. Indien wij wel onderrigt zijn, zoo als wij meenen, dan is er in de nabijheid van Dockum eene flesch aan liet strand gevonden, inhoudende een met pot lood geschreven en half leesbaar briefje van de zen inhoud: »Sir John Franklin is found in the'arctic regions with 15 of his seamenthat is wrecked in the stormand two boysAugWstthat is signed throw J. and G. gent lemen has seen him not hing time.” D a t is Sir John Franklin is mei J5 zijner man schappen in de noordpool gewesten gevonden hetwelk in den storm is vergaan en twee jongensAugns- hetwelk is geteekend J. en G. heeren hebben hem gezien geen tijd.” Er zijn nog op onze kust twee zeekisten waarvan één met timmeruians gereedschap twee lijken en een dood zwijn aangespoeld; alles zonder genoegzaam duidelijke sporen van komst. liooger gezag heef gehandeld, en slechts schoor voetende lot de heistelling van dien Verouder den staat van zaken is overgegaan. BERLIJN, 13 October. Naar men verneemt, zegt een onzer voornaamste bladen hebben eenige gezanten der Fransche republiek inslruc- tiën ontvangen, om de boven, waarbij zij g<- accredileerd zijn bij voorraad te bewegen In t keizerrijk, zood’a dit geproclameerd is. formed te erkennen. De gezanten zullen tegelijkertijd doen uitkomen hoe liet Fransche volk dit ook algemeen wenscht cn tevens op de vredelie vende bedoelingen van hunne regering wijzen. Verder zouden zij nog in last hebben, de voor waardelijke erkenning der verdragen van 1815, door liet keizerrijk in het verschiet te steller. Onvoorwaardelijk zou dit niet kunnen beloofd worden wegens de bekende bepalingen nopens de lamilie Bonaparte, in gezegde verdragen voor komende ook zou, naar men verneemtdaarop gewezen worden dat de mogendheden zelven bij onderscheidene gelegenheden van die ver dragen zijn afgeweken cn zij ze derhalve ook niet onvoorwaardelijk zijn blijven erkennen; eene voorloopige officiële kennisgeving, nopens de proclamatie van liet keizerrijk, moet even wel, volgens dat blad, nog niet zijn gedaan. LONDEN, 12 October. De terugkomst van het schip Prince Albert, te Aberdeen, waar mede het berigt is aangebragtdat de Noord- pool-expeditieonder bevel van kapitein sir Edward Belcher, in staat is geweest het VVei- lington-kanaal in te stevenen daar het geheel van ijs bevrijd was, heeft vele der betrekkingen en vrienden van de vermiste zeelieden met nieu we hoop vervuld, daar zij zeer natuurlijkerwij ze beweren dat zoowel als sir Edward Belcher dit jaar het VVellington-kanaal kou bevaren kapitein sir John Franklin en zijne medgezellen da even goed in 1846 hebben kunnen doen. De meening van sir Edward Belcher dat sir John Franklin zijne winterkwartieren op Beechy’s-ei- land niet in der haast beeft verlaten heeft na tuurlijkerwijze de hoop verlevendigd, dat spo ren van den verderen logt der vermist worden de expeditie zullen worden gevonden, en dat de groote onzekerheid welke tot dusverre no pens haar lot bestond spoedig zal zijn wegge nomen. LONDEN 13 October. Zie hie hoe de Times de Fransche natie afschildert, naar aanleiding van de aanspraak te Sèvres. De geestdriftwaarmede de Fransche natie ijvert, hetzij voor eenen keizer, of voor eene republiek, blijkt op' cent* opmerkelijke wijze uit de proclamatie van het keizerrijk door den tnaire van Sèvres. In dit godlasterend stuk, ontvangt Louis Napoléon al d’e aanbidding, die liet ontaarde Rome aan de Caesars verkwistte, te ergerlijker nog omdat! de titels de eigenschap pen en hel werk des Verlossers op eene schan delijke wijze gebruikt worden om Louis Napo leon’s diensten aan Frankrijk en de verpligtin- gen, die het aan hem heeftte beschrijven. Nie mand kan dit blad papier (waarvan de taal te afschuwelijk is, om overgenomen te worden) le zen zonder op nieuw pijnlijk overtuigd te wor den van de buitensporigheden waartoe hartstogt of eigenbelang onze naburen voeren kan. Het zij zij eenen constilutionelen souverein afzetten en verjagen hetzij zij zich aan eenen inconstituti- onelen dwingeland vastklemmen r hetzij vech tende in de stralen altijd gaan zij over tot ui tersten cn koeren zij ten laatste tot hun besef wéder, het is gewoonlijk niet, dan nadat zij de bittere vruchten van hunne dwaasheid geplukt hebben en tevens ongelukkigerwijze een gelijke ellende uitgesiort hebben op liet gedeelte der wereld dal onder hun bereik is.” ALLERLEI. Van Batavia wordt gemold, 14 Aug. II., dat de lierigtcn uit Palembang bij voortduring gunstig luiden. Ook berigt men van daar, dat er onlangs twee voorvallen hebben plaats gehadwaarbij eene groote tegenwoordigheid van geest ver toond werd. De beide voorvallen worden opgegeven, als volgt: De Javaan Singodirono werd, in den nacht van 8 Julij II., omstreeks te 3 ure, gewekt door een verontrustend ge- druisch in zijne bulfelkraal. In hel vermoeden, dat kwaad willigen hem zijn geliefkoosd vee willen afhandig maken spoedt hij zich derwaarts met zijne lans. Bij bet licht der maan ontdekt bij echter met schrikdat een groote tijger zich binnen de kraal bevindtgereed hem te bespringen. Zijne l E.SZ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1