Mx NIEUWS- EN AIWEIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I f 1852. No. 85. den 23 October. ZATURDAG 7dc Jaargang. Ji •-O SNEEKER W BINNENLAND. pagie ■•J BUITENLAND. nevens kunst ver liet Pekela verkoopt koe voor den prijs noodzaken den liet verkochte dadelijk illigt dit voorstel van de door I E.S/ WEENEN 13 October. In Oostenrijk zijn titans alle Pruissiselie dagbladen verboden, die Pruissens handels-politiek tegenover Oostenrijk voorslaan en vertegenwoordigeno. a. de Neue BeasMaa tm: t kooperI tVL COURANT t te Wildervank volgende belangrijke gebeurtenis plaats Zeker slagter van Pekela verkoopt aan boer aldaar cene koe voor den prijs van 47 andere bezigheden noodzaken den ver- kooper, om liet geld van op te vragen. De kooper w in betaalt in de herberg het geld belli gekochte koe, zoo als gewoonlijk op de veemarkten de uitbetaling plaats heeft naauwe- lijks komen beiden de verkooper en I buiten de herberg bij de koe, en ziet.... de uitbetaalde koe valt p.otseling dood ter aarde. De kooper eisclit nu het geld terug, omdat, ofschoon de koe wel is waar door hem uitbe- laald thans echter dood is, en aizoo de waarde van ƒ47 voor hem niet meer heeft. De kooper daarentegen geheel onschuldig aan ongeval kan niet besluiten om den kooper het geld terug te geven omdat hij de leveran- cie reeds gedaan heeft. Daar geen van beiden toegeven wil zoo zal de competente regter in deze zaak uitspraak moeten doen. (Zondbl.\ De Amerikaansclie tentoonstelling van voor werpen van alle volken zal op 2 Mei 1853 te New-York geopend worden. Op dezelve zullen toegelaten worden alle voorwerpen van nijver heid en kunstals grondstoffen en voortbreng selen, manufacturen, werktuigen, schilderijen in lijsten, beeldhouwwerk, enz. Alle kosten van hier tot New-York en terug, als vracht, zee- en brandverzekering, verzorging in het ge bouw enz. komen voor de onverkochte goe deren tenlaste der directie. Ten aanzien der verkochte goederen echter worden dezelve be lt) pCt. commissie op voorwerpen van en 5 pCt. op alle andere artikelen van het bedrag afgetrokken. Daar Amerika bekend is als een-land, dat met reuzenschreden in beschaving en bloei toe neemt, steeds vermeerderde behoeften heeft aan Europesche kunstvlijt en voortbrenselen zoo is wel met eenige zekerheid vooruit te zien dal de ingezondene goederen niet alleen aldaar eene voordeelige markt zullen vinden, maar ook tot nadere bestellingen aanleiding geven waartoe de directie met ijver de behulpzame hand zal bieden. Er zal ook eene jury benoemd worden, om de voorwerpen onpartijdig te beoordeelen en degene, die bevonden zullen worden in kunst ol deugd uit te munten met prijzen en medail les te bekroonen. De termijn van inzendingen voor de tentoon stelling is uilerlijk bepaald op 15 April 1853. Als de eenige gemagtigde agenten voor Neder land voor de grooische onderneming zijn be noemd de lieeren Preston Co. te Rotterdam. COEVORDEN, 14 October. Eindelijk schijnt aan eene sedert meer dan eene eeuw door dui zenden hier en in den omtrek gevoelde behoef te zullen worden voldaan de hoofd-ingenieur van den waterstaat heeft het terrein definitief afgebakend waar langs liet afwateringskanaal van hier in de Vecht bij Ane zal worden ge graven en de begrooting opgemaakt. Omstreeks ter halver wege zal eene sluis worden gelegd. Naar wij verder vernemen, zal reeds in hel aan slaande voorjaar mei het graven een begin wor den gemaakt. Bij gebrek aan eene behoorlijke afwatering, slaat hier het land in den omirek reeds eenige voelen onder water. Men is hier reeds bezig met liet inladen van het oorlogsmateriëel. Naar wij vernemen zullen kruid en kogels naar Amsterdam de ka nonnen en overige goederen naar Doesburg wor den vervoerd naar de berekening zal men hier toe de scheepsruimte van 60 4 70 zoogenoem de zompen of Vechtschuiten behoeven. MA1EN13 October. Heden morgen tusschen 6 a 7 uur, zijn alhier van Roswinkel plm. 550 stuks rundvee, komende uil Friesland, zijnde 25 koeijeniwee stieren en de rest kalveren over de grens naar Hannover vervoerd terwijl hetzelve eenige dagen door liet gemeenle-bestuur van Ylagtwedde was tegengehouden omdal het wegens de in Friesland heerschende longziekte, het Groninger grondgebied niet mogl passeren het kon dus ook niet aan het kantoor te Ter Apel worden aangegeven. Gelukkig echter heeft de te Emmen geplaatste hoofd-commies hetzelve doen vergezellen tot aan het Hannoversche grond gebied, Pr. de Conservative en de Köln. Zigt De Prnissische dagbladen beijveren zich dezen index mede ie deelen ten einde langs dien weg aller oogen te openen voor hel juist begrip van Oos tenrijks drijven, om een bondswet op de druk pers lot stand te brengen. FRANKFORT, 15 October. Volgens het ver langen der Nederlandsche regering zal zich nu eerstdaags eene commissie van deskundigen uit Zuidwestelijk Duilschland naar Suriname bege ven ten einde een onpartijdig verslag uil te brengen in hoeverre die kolonie lot eene vesti ging van Duitsche kolonisten geschikt is, Drie deskundigen uit Wurlemberg en Baden zullen deze commissie uitmaken. Door de Nederland sche regering zijn als voorwaarden aan de leden der commissie gesteld: vrije heen- en terugreis, cene jaarwedde van ƒ200 per maand geduren- den tijd van den duur der zending, namelijk 2 jaren, en eindelijk beschikking over alle mo- gelijke middelen van vervoer in de kolonie, ter bereiking van het voorgestelde doel. FRANKFORT, 16 October. Men schrijft uit Manheim dat de tegenwoordige onzekerheid nopens de instandhouding van het tolverbond, reeds thans een hoogstnadeeligen invloed op den handel en de industrie in Zuid-Duilschland uit oefent, die mede bij de scheepvaart op den Rijn voelbaar wordt. In weerwil der thans afgeloo- pen groote veilingen in Nederland, zijn, gedu rende de vorige maand slechts 25 schepen met 63,567 centenaren vrachtgoederen van daar te Manheim aangekomen hetgeen veel minder is dan de aanvoer, gedurende dezelfde maand vau het vorige jaar. BERLIJN 18 October. De Prnissische dag bladen zijn opgevuld met uitvoerige beriglen over de luisterrijke wijze waarop den 15 dezer de verjaardag des konings van Pruissen in de verschillende sleden des rijks is gevierd. De gemeenteraad alhier beeft aan den koning bij deze gelegenheid, het volgende adres over handigd: Allerdoorluchtigste magtige aller- genadigsie koning en heer! De Uwer Konink lijke Majesteit getrouwe gemeenteraad van Ber lijn maakt, met de diepste onderdanigheid ook heden weder gebruik van het voorregthem vergund, om op bet heugelijke verjaringsfeest van Uwe Majesteit zijne wenschen en zijne hulde zeer eerbiediglijk aan den voet van den troon neder te leggen. Moge de Almaglige God ook verder Uwe Koninklijke Majesteit iu genade be schermen en bewaren! Moge onze geliefde ko- ning en lieer te allen tijde dien moed en dat vertrouwen op God blijven bezitten, waaruit alleen de kracht wordt ontleend, om de zware zorgen der regering te dragen. Moge, door de sterke band van Uwe Koninklijke Majesteitons land de zegeningen des vredes, maar ook al die welvaart declachlig blijven, die de grootheid en het geluk van Pruissen lot op dezen dag zoo krachtdadig hebben bevorderd.” Dc koninklijke akademie van wetenschap pen heeft den jougslen harer leden verloren dr. Eidenstein slechts dertig jaren oud en die voor den beroemdsten der levende wiskun stenaars van Duilschland werd gehouden. LONDEN, 14 October. Men herinnert zich de zending der deputatie, uit Engelsche, Hol- landsclie en Zwitsersche leden bestaande, om de vrijheid van de echtgenooten Madiai le be werken, die door het Toscaansche gouvernement lot galeistraf veroordeeld zijn uit hoofde van Protestantsche beginselen. Een correspondent van Daily News, in Toscane, geeft bijzonder heden op omtrent eene aanvrage, die door den Pruissischen gezant uit naam des konings van Pruissen geschiedde begeleid nog wel van eenen brief des monarchs tot in vrijheidstelling der Madiai’s welke weinig hoop geven op eenen guustigen uitslag der deputatie. De groother tog van Toscane loonde zich, volgens den brief schrijver, zeer verontwaardigd over de inmen ging van den koning van Piuissen, en gaf hoe genaamd geen antwoord op de vertoogen van den heer De Reumontden Pruissischen gezant doch begon te spreken over het wonderbeeld van de Santissima Annunziata. De hertog dus zegt de schrijver, heeft zich geheel aan de par ty der Jezuiten overgegeven en is weinig meer dan een policie-agent voor het Spaausche gou? SN EEK 22 October. De minister van justi tie, voorloopig belast met het bestuur van het depart, voor de zaken der Roomsch-katholieke eeredienst, zal degenen, die hem over de za ken der gemelde eeredienst verlangen te spre ken daartoe, op den gebruikelijke!! voet, ge legenheid geven op eiken woensdagdes na middags te één ure, in het locaal van genoemd departement in de Nobelstraatwijk E.no. 79 te ’s Gravenhage. Alle stukken, betreffende de zaken der R. Katli, eeredienst, zullen voortdu rend aan voorschreven lokaal bezorgd of afge geven moeten worden, onder het adres: Aan het departement voor de zaken der Roomsch- kathoheke eeredienst. Men verzekert, dat de tweede kamer der staten-generaal na het onderzoek in hare af- deelingen van de ontwerpen van wet, die aan hare overwegingen zijn onderworpen tot de helft der maand November hare werkzaamheden zal schorsen. In dien tusschentijd zouden al ■de rapporten, zoo over de staatsbegrooting als over andere ontwerpen worden opgemaakt en aan de regering medegedeeld, die dan tegen ge- melden tijd met hare antwoorden in gereedheid zou zijn. Bij de terugkomst der leden zouden dan de discussiën over de begrooting en andere Voordragten achtervolgens worden gehouden. Bij de overweging van de begrooting voor de landsdrukkerij is de vraag weder geopperd of het behoud van die instelling wel volstrekt noodzakelijk is, en of de staat niet beter en beterkoop zou worden gediend met het druk werk aan te besteden. De meerderheid der le den welke aan het onderzoek hebben deel ge nomen heeft gemeend het laatste gedeelte de zer vraag ontkennend le moeten beantwoorden. De commissie van rapporteurs (bestaande uit de beeren Blussé Schiffer, Slicher, v. Wijlleken v. Nispen) beeft gemeend dat de in de afdee- lingen ter sprake gebragte bedenkingen in de memorie van beantwoording, voldoende zijn toe gelicht. Z. M. heeft aan M. Tuit, als blijk van lloogsldeszelfs goedkeuring en tevredenheid we gens zijne met goed gevolg bekroonde pogingen tot redding van twee personen van de equi- pagie van het, den 9 dezer onder de gemeente Êoosduinen gestrande, galiasscliip Sirene, ver leend een loffelijk getuigschrift en eene gratifi catie van ƒ50. Men schrijft aan de Prov. Gron. Cour. uit Friesland, dd. 16 dezer: Gisterenmorgen, omstreeks 5J- uur, ontstond er brand in de woning van de weduwe Hagenauw te Urcterp in de Wegburen met hel ongelukkig gevolg dat het woonhuis geheel uitbrandde, blijvende alleen de schuur met eene woonkamer, aan het ■eerste belendende, verschoond. Daar het zoo vroeg in den morgen washeeft men niets kun nen bergen. Bedroevend is het, dat het lijk van eene dochter van genoemde weduwe, dat gekist stond, met de kist op weinige overblijf selen na verbrand is. De oorzaak van dit droe vig onheil is, zegt men, dat de zoon der we duwe ’s morgens te 5 ure de woning verliet, cn toen tegen eene zuster, die niet al te wel bij liet verstand is, moet gezegd hebben, vuur aan te zetten dat zij ook deed, maarin plaats van op den haard in het bed zijnde de moe der intnsschen weder in slaap geraakt zoodat zij, later verschrikt wakker wordende, zich ter naauwernood heeft kunnen redden. De onnoo- zele moet later uit de schuur voor den dag zijn gekomen. Gelukkig dat het stil weder was anders had deze brand onberekenbare gevolgen kunnen hebben. Mogt men zulke verstande- looze menschel! toch beter in het oog houden cm zoodanige treurige voorvallen te verhoeden. Op de najaars-veemarkt heeft de gehad. ■renen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1