NIEUWS- EN AfWERTENTiE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONIHSSEBENT SNEER'. CO 1852. No. 86. WOENSDAG den 27 October. iê.s> I N 7de Jaargang. €lllilllllllllOillllllillllllW^^ 1 SNEEKER BINNENLAND. t zeer BUITENLAND. tu Burgos, brandewijn, de Kussen konden verdragen. eenen i WEENEN 20 October. Het ministerie heeft eene nota van het Belgische kabinet ontvangen waarin het de jongste verwikkelingen met Frank rijk uitvoerig uiteenzeten vrees aan den dag legt, dat de vijandelijkheden, door Frankrijk op het handelsterrein aangevangen zich ook weliigt zullen uitbreiden. 1RANKFORT19 October. De opheffing van de politieke regten der Israëliten geeft aan leiding tot zwarigheden van allerlei aard. Een groot aantal Israelite!)die sedert 1848 hier ter stede het burgerregt verworven, en daarvoor de som van ruim 60,000 fl. betaald hebben eischen thans om in de alstoen bestaan hebbende con stitutionele regten gehandhaafd te worden. Daar gen 4 November, om den volgenden schijnen. PARIJS, 20 October. Meer dan immer hoort men thans over het keizerrijk spreken hetwelk waarschijnlijk nog wel zes weken zal aanhouden. Is het eenmaal hersteld, dan zal men iets an ders tot het ontwerp der gesprekken trachten te maken, daar thans reeds, aangaande het kei zerrijk alles als uitgeput is, doordien bererds vooraf meest al hetgeen dienaangaande gebeuren zou verondersteld of medegedeeld werd, liet eenige belangrijke, waarvan thans, betrekkelijk het keizerrijk, sprake is, is, naar men wildat Lodewijk Napoleon niet voornemens zou zijn die hooge betrekkingen daaraan te verbinden, welke tijdens de regering van zijnen oom beston den. Frankrijk zal geen’ aarts-kanselier aarts- scliatmeester en misschien zelfs geene kaïnerhee- ren bezitten. Strikt genomen zal het daar ook wel buiten kunnen en het keizerrijk er waar schijnlijk ook niet te minder om zijn. Het neemt evenwel niet weg, dat, bevestigen zich die ge ruchten een aantal personen die reeds aan zienlijke posten meenden te bekleedenzich teleurgesteld zullen vinden. van Amsterdam, en van mr. J. II. van der Schaaff /25O; voorts, dat zij heeft uitgereikt 2817 Bijbels en Nieuwe Testamenten en dat zij, door aanwinst van vele nieuwe leden, het van hare leden tot 1406 geklommen ziet. ALLERLEI. Dc verhuizing van Missouri over landdoor de groote vlak ten naar California was dit jaar niet minder aanzienlijk dan liet vorige. Men heeft berekend, dat het getal dezer landver huizers 40,000 liedraagtmet 8000 wagens en 60,000 stuks vee. Vele honderden kwamen onderweg om de geheele baan van Missouri tot Devilsgales is met graven en mi nschculu'en- deren als bezaaiddaar de lijken nalatig begraven en dan door de prairic-wolven uitgekrabt en verslonden worden. De Frimsehe dagbladen meiden i den 12 dezer zaten eenige jonge lieden, zonen van aanzienlijken huize, in bet CaféSnizo, zamen. Men sprako. a.over het drinken van Men was algemeen van gevoelendat de Polen en de Noordelijke Duitschcrs denzelven het best Een der jonge hoeren, 17 jaren oud en zoon van eenen aanzienlijken ambtenaar, rticende echter, dat hij ook wel een 20 glazen zou kunnen drinken en dan nog eene sigaar rooken. Dit gaf aanleiding tot eene weddingschap de uitgedaagde dronk 20 glazen brandewijn en slak met ecu brandend papier zijne sigaar aan. Maar, o jammerterstond sloeg eene blaauwe vlam uit zijnen monden na verloop van een paar seconden was bij een lijk. De hertog van Welling ton zal den 16 November e. k. te Londen begraven worden. Nu men officieel weet, welken weg de lijkstoet zal nemen, worden er verbazende sommen besteed, lot liet huren van ka mers of gebouwen. Bij de St. Pauluskerk, waar de stoet zal ophouden, is er eene verdieping van een huis gebuurd voor 6000 en men twijfelt er niet aan of eenige verdiepingen in dezelfde wijk, zullen ƒ12,000 opbrengen! Tc Parijs had mendezer dagen nog eene warmte als in de maand Mei. - Te Brielle is, den 22 October, eene vrouw, Anna Maria Ba zel, van drie welgeschapene, levende dochters verlost. liet Turkselie regeringsblad meldt, dat de sultan voor het eerst den titel van: zijne majesteit, keizer der Turken, heeft aange nomen. De brievenaan de ministers der Fransehe repu bliek zullen voortaan weder prijken met de woordenaan zijne excellentie. Uit Mebring, aan den Moezel, wordt ge schreven, dat het geheele gehucht Neumehring, 20 huisge zinnen tellendenaar Amerika is vertrokken. Een land bouwer te Wilp verwachtte, dezer dagen, eenige gasten bij zich op slokviseh enz. Ofschoon hij reeds zijn middagmaal gebruikt had besloot bij daar zijne gasten wegbleven het gereed gemaakte maar te nuttigen daar de kosten er nu toch eenmaal aan besteed waren. Hij werd een vraat, en is aan de gevolgen gestorvennat en droog zij zijn beiden doodelijk wanneer misbruik den sebepter zwaait. De Keur- SNEEK26 October. Sedert onze laatste Opgave van den 18 dezer, zijn er. in de ge meente Wijmbritseradeelop nieuw 6 runderen wegens de longziekte afgemaaktterwijl één rund aan die ziekte is gestorven zoodat het geza menlijk getal thans bedraagt 1216. Het wets-ontwerp strekkende tot het ver- leenen van toestemming tot de ontworpen liu- welijks-verbindtenis tusschen Z. K. 11. prins Hendrik der" Nederlanden en II. 11. mevrouw de prinses Amelia Maria da Gloria Augusta, doch ter van Z. H. de hertog Bernhard van Saksen- Weimar-Eisenach heeft, bij liet onderzoek in de afdeelingén der kamer, tot geene bedenkin gen aanleiding gegeven. Algemeen heeft men Verklaard, volgaarne zijn’bijval te schenken aan een voorstel betrekkelijk eene echtvereeniging waaromtrent de koning in zijne boodschap de verwachting uitdrukt, dat zij, als geheel over eenstemmende met de inspraak van het hart des prinsen het geluk van Zr. Ms. beminden broe der zal bevorderen. Het Handbl. verhaalt, dat thans te ’sGra- venhage een afstammeling in regte lijn woont van den beroemden Gaspard II graaf van Co- ligny, heer van Chastillon sur Loing ridder, luit.-generaal gouverneur van Parijs, kolonel- generaal der infanterie, admiraal van Frankrijk, ridder van ’s konings-ordendie vriend was van Hendrik den Groote vader van Louise de Coligny, de edele gemalin van Willem den Zwijger, door zijne moeder vermaagschapt aan het doorluchtige huis de Montmorency en die in den onzaligen Bartholomeusnaclitverraderlijk vermoord werd. De bewuste afstammeling van dien beroemden veldheer heet Frederik Thomas de Guichenon de Chastillon, is schoenlapper, terwijl zijne vrouw eene water- en vuurnering doet, en woont aan het einde der Frederik- straat in het gedeelte, vroeger de Mallemolen geheeten. Eerst onlangs heeft hij zijne genea logie zich verschaft, en poogt hij zijne regten te doen gelden ten voordeele van eenen zoon die hem den 20 April 11. geboren werd. Mr. Van Harn oud griffier van het hof van Gelder land wil den vader daarin behulpzaam wezen, door de uitgave van een werkje over liet ge slacht de Coligny, waarvan de opbrengst voor den verarmden afstammeling is bestemd. AMSTERDAM, 22 October. Gisteren avond werd het gewone jaarlijksche verslag van het Nederlandsche Bijbelgenootschap gedaan door dr. H. J. Spijker, predikant bij de Hervormde gemeente en bestuurder der Amsterdamsche af- deeling. Er werd daarbij opgegeven dat de ontvangsten hebben bedragen .ƒ57,704,20 waar toe door de gezamenlijke afdeelingen in bijdra gen en betalingen, was verstrekt y4l.921.39. De overige inkomsten bestonden voornamelijk uit renten giften en gelegateerde gelden maar waren daaronder niet medegerekend twee lega ten zijnde twee obligation Rusland 5 pCt. en een certificaat Neder!. VV. S. 2*- pCt. ieder groot kapitaal yiOÜO. De uitgaven hadden daar entegen bedragen y 67,575.37 zijnde het meer der bedrag hiervan gedekt door het aanzienlijk saldo van een vorig jaar, hetwelk voor de ver- eisebte ongewone kosten van eenen nieuwen bij- beldruk was bestemd en bewaard gebleven. Ei- zijn in dit jaar uitgegeven 31,450 exempl. van Bijbels en Nieuwe Testamenten zijnde veel meer dan in vorige jaren waarbij werd opge merktdat het getal van uitgegeven exemplaren sedert 1847, achtereenvolgende van 18 tot 24, 25, 26, en nu tot 31 duizend geklommen was. Van de Amsterdamsche afdeeling werd be- rigtdat zij tot de a’.gemeene kas. in bijdragen cu betalingen, had verstrekt y829l.O7; dat zij legaten had ontvangen van den heer G. Kramer yÏ000, van mevr, de wed. ds. Onink twee schuldbekentenissen ten laste ieder groot y1000 hetwelk de noodlottigste gevolgen bad kunnen na zich slepen, ware het niet, dat onze arme doch dappere inwoner Piet Otten ter hnlp was gesneld. Zekere landbouwer, J. van Avezaath, rijdt met zijne vrouw en vier kinderen naar de kerk. Door het roepen eener vronwom mede te rijden houdt de zoon van den boer het reeds schichtige paard schielijk op, zoo dat het paard achteruit met de kar van den dijk in de Maas schiet. De zoon met zijne moeder springen nog van de kar, maar de vader met zijne drie kin deren welke achter liem gezeten waren wor den met kar en paard aan de 30 voet diepe Maas prijs gegeven. Ontzettend schouwspel. Zekere Piet Otten dit lioorende loopt naar de Maas, ontdoet zich van zijn’ duffel en springt, met twee zware klompen aanin de diepte om de ongelukkigen te redden. De vader grijpt zich aan eenen boom vasten twee meisjes een van 19 en een van 13 jaren worden beiden door dien dapperen Otten gereddie reeds drie maal met die twee zware meiden was wegge zonken voor dat hij behouden aan wal kwam. Een jongentje van 9 jaar, reeds een vijftig voet de Maas afgedreven zijnde, wordt door behulp van een bootje gered. Dit voorval is vermeldens waard, daar allen zonder het minste ongemak gered zijn eii ieder inwoner Piet Otten vereert, als den redder van drie personen. MEPPEL 20 October. Zondag morgen ruk te zich de dog van de wed. F. alhier van zij nen ketting los en greep eenen kleinen hond ook aan de wed. behoorende aan. liet kleine dier zette het geweldig op een schreeuwen. Op dit verschrikkelijk janken snelden de huisgenoo- ten toe ten einde den kleinen te verlossen doch hoe men den dog ook sloeg, hij liet zijne prooi niet los. Eindelijk begreep men hem met water te moeten gooijen. Te vergeefs; hij bleef vasthouden en onbewegelijk liggen den kleinen het bloed afzuigende. Deze eindelijk dood zijnde, verscheurde hij hem en verslond hem gedeeltelijk. Zulk eene woede ziet men zeldzaam. Intusschen zij gezegddat de dog die zoo bijzonder op zijn geslacht is gebeten nooit bij dag menschen aanvalt. VENLO, 14 October. De heer med. doet. Blumenkotnp alhier, lid der provinciale genees kundige commissie heeft zich naar de gemeen te Oltersum begeven tot het doen van een ge neeskundig onderzoek naar den binnen die ge meente woedenden rooden loop. Uit dat onder zoek is gebleken, dat: de aangetasten meest tot de geringe klasse behooren dat de oorzaak is toe te schrijven aan de nabijheid van moerassen aan onvoldoende kleeding, aan het barrevoets loopen en aan het gebruik van ongezond voed sel ineerendeels uit slechte aardappelen bestaan de. Genoemde geneesheer is met den burge meester in overleg getreden en heeft bovenal aangedrongen: 1) op het verschaffen van war me kleedingstukken2) op het uitdeden van zuiver voedsel3) op de reiniging der wonin gen 4) op het afzonderlijk behandelen en leg gen van de aangetast wordende personen. De ziekte schijnt besmeitelijk te zijn. Men verwacht echter, dat zij spoedig zal opgehouden hebben te heerschen. Het gerucht is tevens in omloop dat 57 van de annzienlijkste Israëlitische familiën waar onder die van den heer A. v. Rothschild en die van den consul van Modenaden heer B. II. Goldschmid besloten hebben zich elders te ves tigen. LONDEN, 19 October. Op den dag na dc afreize der Engelsche deputatie tiaar Florence in het belang der echtgenooten Madiai werden te Edimburg en Glasgow burger-vergaderingeii gehouden wier leden eene memorie aan de ko ningin en eene petitie aan den hertog van Tos cane onderteekenden. Men gelooftdat dit voorbeeld, in alle groote steden van Engeland en Schotland navolging zal vinden. PARIJS 19 October. De president is weder alleen met zich zelven te rade gegaan ten opzig- te der bijeenroep! ng van den senaat. Zijne ver trouwdste vrienden waren van meening dat hij de legale opening der aanstaande zitting zou af wachten en plotseling wordt, tegen midder nacht, zijne nota, inhoudendc zamenroeping te gen 4 November, aan den Monileur bezorgd, morgen in ’t licht te ver- te hunnen opzigte wel geene uitzondering zal gemaakt worden zijn zij willens hunnen eisch voor de reglbanken te brengen. ALPIIEN (Maas en Waal) 10 October. He den morgen, omstreeks 9 ure, had alhier een ontzettend en hartverscheurend voorval plaats ZEGIILLKM RANT. tafeltoen er een zware steen door liet venster werd gewor pen, die hem ongedeerd liet, maar zijn schrijfgereedschap ver brijzelde. De dag van den schitterenden intogt van den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1