EN ADVEI1TENTIE-DLAD VOOR DE SIAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- I 1852. No. 87. den 30 October. ZATURDAG BINNENLAND. BUITENLAND. J be- I lijiiiimmiii J SNEEKER I t I groote koop- kan daar- is uitgegeven een van de kosten ook van goedkoop, 3^ dollar :>ek 6 a 10 ets. aardappelen per zoo ook appelen. Er zijn veel vruchten. Er wordt veel verdiend met I E.S( if. WEENEN. 19 October. Naar alle waarschijn lijkheid staat de Weener industrie binnen kort eenen nieuwen slag te wachten, daar men be vreesd is voor eetie vermindering van het kapi taal aan het bij de bank bestaande comité van ondersteuning ter beschikking gesteld. Het heer- schend geldgebrek heeft reeds eene gevaarlijke stremming in alle zaken te weeg gebragt, en het is nog niet te voorzien wat het einde daar van zijn zal. De voornaamste fabrijkcn zijn reeds genoodzaakt het aantal hunner arbeiders aanzienlijk te verminderen, andere hebben het in twee klassen verdeeld die elkander geregeld om de week aflossen zoodat altijd de eene ar beidtterwijl de andere tot gedwongen werke loosheid veroordeeld isvooral bij den naderen den winter een alierbedenkelijkste toestand. FRANKFORT, 23 October. Uithoofde van de vele ongelukken en verliezen, welke ten gevolge van de jongste orkanen op de kusten van liet noord westelijke Europa hebben plaats gehad zalin de eerste bijeenkomst der gevol- inagtigden van de Oostenrijksch-Duitsche tele- grafen-vereeniging het voorstel worden gedaan om op het voorbeeld van Noord-Amerika ge bruik te maken van de telegrafen ter aankon diging van hevige stormen, die in deze of gene rigting mogten losbarsten. Daar met grootcn ijver aan de uitbreiding en onderlinge verbin ding der telegrafen wordt gearbeid, laten zich zeer heilzame gevolgen van deze snelle mede- deelingen verwachten. Uit München verneemt men, dat, ter zake van de Gricksche troonsopvolging aldaar in de jongste dagen onderscheidene beraadslagingen zijn gehouden aan welke koning Otto en zijn vermoedelijke opvolger prins Adalbert van Beije- ren deel namen. Op raad der geneesheeren zal eerstgenoemde zijn vertrek naar Griekenland bespoedigen daar een langer verblijf in Duitsch- land voor zijne gezondheid schadelijk wordt ge acht. Men schijnt van de zijde van Engeland nog plannen te koesteren op het bezit van Grie kenland. Van daar dan ook dat men te Mün chen met bezorgdheid het tijdstip te gemoel ziel waarop de thans vastgestelde troonsp volging plaats zoude moeten grijpen. Van de zijde van Rusland is dit gevaar niet minder groot, en liet is veel meer door den ouderlingen naijver dan door de bescherming der drie groote mogend heden dat het bestaan van dit zwakke koning rijk gewaarborgd is. FRANKFORT, 24 October. Onze reaclion- naireu zijn zeer verbitterd over de voor hen ongunstigen uitslag de verkiezingen zij heb ben gisteren bij den senaat eene protestatie in gediend tegen voorgewende onregelmatigheden die bij dezelve zouden hebben plaats gegrepen. Hunne verbittering is niet weinig toegenomen door de tijding dat in het naburige Rödelheim (Darmtsadt) twee Israëlieten in den stede!ijken raad zijn gekozen. Volgens bijzondere mededeelingen uit Wee nen is daar sprake van een te houden congres van Duitsche vorsten waartoe ook Pruissen ter bijwoning zal worden uilgenoodigd. Het zou ten doel hebbeneene verdere scheuring te ver hinderen die, bij de gewigtige gebeurtenissen, welke zich in het westelijk Europa schijnen voor te bereiden voor Duitschland ernstige gevolgen kan na zich slep ons land door Engelschen worden ondernomen en dat de zoodanigen als waarvan hier sprake is, niet met Nederlandsch kapitaal worden lot stand gebragt. BREDA 23 October. De minister van oor log heeft den serj a ut-majoor G. van de Boom van het 5de reg. infanterie door den kolonel van dat korps, eene dank-en tcvredenlieids-be- tuiging doen geworden voor het toezenden van een gedrukt exemplaar van hel door dien serjant-majoor vervaardigd Oversigl van en herinnering aan de gecombineerde manoeuvres en hel verblijf der troepen daartoe bestemd te 's Bosch in de maanden Augustus en Septem ber J852. Dat exemplaar,” zegt de minister is met welgevallen ontvangen en in de biblio theek van hel depart, van oorlog geplaatst. -gageaccj, i i i_inwggg Evenwel blijft de bepaling van de wet van 1822 van krachtdat het aanvangen der sing ling of het slagten valt eenig aan den accijns onderworpen vee, zonder voorafgaande betaling van den accijns het geval van nood veroor zaakt door ongemak of ongeluk uitgezonderd gestraft zal worden niet eene boete van 10 tot 150 gulden en verbeurdverklaring van liet ge- slagte. In de land-provinciën ziet men in eigen schatting zeer veel bezwaar, en zou men liever gezien hebben dat het rijk deze zaak op den ouden voet had gelaten. De Leydsche Courant ontleent aan eenen bijzonderen brief van 20 Sept. II. van eenen landverhuizer, die thans als timmerman te Ka- lamaso staat Michigan, woont, aan zijne oudeis te Leyden het volgende: De drie oudste kinderen zijn aan liet die nen de oudste reeds zoo groot ais mijne vrouw verdient vijf schellingen, de tweede drie schel lingen (Eng. sell, is 60 ets.) met den kost, kleederen en slapen, de derde kost, kleêrcnen slapen. Veel kinderen is hier bij uitnemend heid een zegen, want al had ik er meerde Amerikanen willen ze gaarne hebben. Ik ver dien daags één dollar (/2.50) en heb den ge ileden zomer bij Hollanders gewerkt. Er zijn hier 52 Hollandsche huisgezinnen, en zondags komen er wel ongeveer 300 Hollanders ter kerk. Wij hebben nu om de vier weken een predi kant maar hebben van de Amerikanen eene kerk gekocht met grond klok kagchellam pen en verder toebeliooren voor 700 dollars; als die betaald zijn hopen wij een predikant te krijgen. De tarwe is best en goedkoop, 3^ dollar de 200 pond best bloemmeelhet vleesch 4 a 6 ets., het sp mud 10 schellingen (ƒ3 00), Er wordt veel verdiend kuipstaveu te maken voor de kuipers, en boombast voor de leerlooijers te verzamelen. Dat gaat scheep naar Cicago eene stad in den staat Winconsin men mede 6 a 8 sch. daags verdienen. Er worden hier thans twee Hol!, couranten uitgegeven de eene de Hollander door Does burg de andere de Nederlander door Van de Wall. Ik zie uit de courant, dat de hoeren Hartevelt en Leembruggen ook werkzaam zijn om eene andere belasting te Leyden in te voe ren. Daar is dit land vrij van. ets. in het jaarvoor de scholen dat is liet al van mijn huis en g - Men schrijft uit Zwolle aan de Amst. Cour. dd. 22 October Gisteren had hier ten huize van den heer mr. J. A. van Roijen eene vergadering plaats van gecommitteerden uit de provinciën Fries land, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelder land en Utrecht, ten doel hebbende, om ge meenschappelijk te handelen over eenen aan te leggen spoorwegdie loopen zal van Utrecht over Amersfoort, Zwolle, Meppel Assen Gro ningen tot Leer in Oost-Friesland met de vol gende zijlijnen, als: van Groningen over Leeu warden naar Harlingen; van Zwolle over Raalte Deventer en Zutphen naar den Rijnspoorweg, en van Raalte over Almelo en Enschedé naar Rlieine, waartoe de concessie is aangevraagd door den lieer Balkema erc welke zou worden uitgevoerd door eene Engelsclie maatschappij terwijl deze het plan heeft om van Leer de zelve door te trekken over Oldenburg en Bre inen naar Hamburg, wanneer voor hel ecu en ander door de respective regeringen de vereisch- te concession worden verleend. Aan ieder die het wel meent met het vader landmoet deze zaak hoogst aangenaam zijn; die spoorlijn zal een tot dusverre bestaande leemte aanvullen, en wij mogen verwachten, dat de betrokken regeringen door het verlee- nen van concession daartoe met spoed zullen medewerken. Indien er ergens spoorwegen on dernomen zijn, met het uitzigt op voordeel voor de ondernemers, dan moeten hel deze zijn: zij brengen toch al de Nederlandsche havens, en daarmede langs de Hollandsche kust ook Enge land in korte verbinding met geheel Duitsch land en de Oostzee. Het moet bevreemding haren dat schier alle groote ondernemingen in SNEEK 29 October. In het uitgebreide ver slag van Z. Exc. den minister van binnenland- sche zakenbetreffende den staat van het arm wezen over het jaar 1850komt voordat de bevolking des rijks op den laatsten Dec. van dat jaar, heeft bedragen 3,073,411 zielen, of 16,820 meer dan op den laatsten Dcc. van het vorige jaar. De instellingendaarbij vermeld worden verdeeld in twee hoofdsoorten alsinstellingen ten behoeve van of tot bet verzorgen van ar- men, ook door werk en onderwijs; en in in stellingen welke het voorkomen van armoede ten doel hebben. Tot de eerstgenoemde, welker aantal van jaar tot jaar is toegenomen, hebben behoord 7167. Van deze hebben 753 zich onttrokken aan de mededeeling van de verlangde opgaven, waar door, naar het oordeel des ministers, de natie verstoken blijft van het nut, hetwelk uit eene meer wisse beschouwing van bet verslag zou kunnen worden afgeleid. Het cijfer van de per sonen die van de overigen weldaden hebben genoten, bedraagt 646,650, waaronder 424,514 huiszittende armen en verder, onder nog meer andere 18,775 bewoners van godshuizen 16,624 verpleegden in gast- en ziekenhuizen 54,096 behoeftige kinderen in armenscholen 79,220 kinderen in scholen waarin gemee'nschappelijk met andere, kinderen van behoeftige ouders worden onderwezen 11,583 kinderen in be waarscholen 8478 personen in werkplaatsen van liefdadigheid 9935 personen in de kolo niën van de Maatschappij van Weldadigheid. Onder de huiszittende armen zijn 232,826 personen vermeld die alleen gedurende een gedeelte van het jaar onderstand hebben geno ten. Onder de verpleegden in de gasthuizen is een niet onaanzienlijk aantal begrepen geweest, die niet tot de behoeftigen behoorden. Onder de 91,596 kinderen op de scholen waren er velen welker ouderen niet worden bedeeld. De minister komt daardoor tot het besluit dat op verre na niet kan worden aangenomen dat in Nederland een vijfde der bevolking tot de eigenlijk gezegde armen behoort. Voor deze instellingen drag van 12,459,515. Na aftrek van onderhoud administratie en ook van geld belegging, komt men in het verslag tot het be sluit, dat regtstreeks voor onderhoud van behoef tigen is besteed eene som van ƒ7,664,151. De ontvangsten hebben werkelijk bedragen ƒ12,881,490. Daarbij komen onder meer anderen voor, be halve kostgelden, vergoedingen enz. 760,600 van voordeelige saldo ’s van vorige jaren ƒ6,500,634 uit eigene middelen van verschil lenden aard; ƒ5,022,151 uitgiften, bijdragen, collecten en subsidiën. De jongste driemaandelijksclie berigten om trent de Maatschappij van Weldadigheid inzon derheid wegens den staat van hare koloniën houden in dat de bevolking wederom met 74 personen is vermeerderd. Sterfgevallen waren er weinig. De ontvlugting was nog al talrijk doch meest van bedelaars-kolonisten. De sterk te der bevolking was op 1 dezer 10,175 zielen. Over het gedrag der kolonisten heeft men steeds alle reden van tevredenheid. Het zal misschien niet overtollig zijn te herinneren datingevolge de wet van den 28 April 1852 no. 96 met den 1 November de zes jaars is afgeschaft de accijns op de schapen, lammeren varkens en speenvarkens en dat daarbij ook is ingetrokken de bepaling van het schatten van het slagtvee door ’s rijks veeschat- ters. Art. 3 van die wet bepaalt dat de schatting der waarde van het aan accijns onderworpen vee door den accijnspligtige zelven zal worden verrigten de waarde dienovereenkomstig wor den aangpgeven behoudens hel regt van bena dering door de beambten doch met eene ver- hooging van zeven ten honderd van de opgege- vene waarde in dat geval zal men het vee aan het postkantoor van den rijks-ontvanger moeten bezorgenalwaar nten alsdan de betaling kan vragen, Leembruggen ook werkzaam zijn Ik betaal 32 en de wegen grond.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1