XIE1AVS- EN ADVEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAB EV RET ARRONDISSEMENT SNEER. I •J I 1832. No. 89. WOENSDAG I 7de Jaargarur. den 10 November. nt. I A wKiiiiiinimi BINNENLAND. be- lE.Sd h*3K R r '{.!1r 42 f 4/? SNEEKER 4 I uit goede op I. s i s. s 6 3 3 llel- lieb- de its. in- °p jel ecu’ (lit e: COURANT. door bet ministerie van van den prins-president van den volgenden iu- 1 del dan ook met den besten uitslag werden be kroond. De drenkeling werd in eene naburige herberg binnengebragl en aan de zorg van ge neeskundigen overgegeven, met dat gevolg dat hij na verloop van eenige uren teekenen van leven gaf, en eindelijk wederom aan de maat schappij werd terug gegeven zijnde hij op gis teren naar zijne woonplaats geretourneerd. De ongelukkige was door misbruik van sterken drank door eene beroerte in de hersenen getroffen ge weest, en behoorde tot den fatsoenlijken stand. De hoogleeraar Hofstede de Groot zal de zen winter te Groningen een collegia voor niel- godgeleerden die vroeger studenten waren of dit nu zijnhoudenter opleiding tot een zelfstandig inzigt in het Christendom. Uit het voorberigt van den voor die lessen gedruk- ten leiddraad ontleenen wij hier dat de hoog leeraar zoo dikwijls zijne hoorders dit toonen te verlangen dien leiddraad zal ter zijde leg gen. «Want eigenlijk wenschte ik zegt hij terwijl er nog zoo vele verwarring van inzigt in het wezen des Christendoms bij zeer veïe Christenen heerschten velen toch ook tot een helder inzigt meer en meer wenschen te ko men, deze zamenkomsten te openen, ten einde gelegenheid te geven om zwarigheden en twij felingen over hoofdzaken des Christendoms te opperen en te hooien oplossen.” Hij zegt dan ook verder, dat hem in of vóór deze lessen mondelings of schriftelijk, met of zonder naam, vragen tegenwerpingen of twijfelingen over hoofdzaken des Christendoms kunnen worden gedaan welke hij dan zal mededeelen of be handelen. Den 30 Oct. jl. heeft de burgemeester van Zierikzee de uitdeeling gedaan van eene som van ƒ300; als: /100 aan de equipage der stoom boot Stad Zierikzee, kapt. L. C. Ribbens aan de equipage der botcrschuit schip per L. de Waardt, en ƒ100 aan de equipage van den Itoogaarts schipper M. ven der Ploeg hun van wege de Znid-Hollandsche Redding- maatschappij te Rotterdam goedgunstig toege kend als een bewijs van belangstelling in hun gehouden gedrag, bij het verongelukken van schipper van Dordt op 2 Oct. II. Het laudhtiishoudkundig genootschap, te Bonn heeft op zijne vergadering met veel deel neming het verslag van twee leden aangehoord die over den tegenwoordigen toestand van de genezing der longziekte bij het rundvee, door middel van inenting, berigt gaven. Een dezer leden had op eene reis, in Belgie, met veel vlijt de feiten op de plaatsen zelve opgezameld en was overtuigd, dat tegen deze ziekte, die meer nadeel doet, dan alle andere veeziekten zamengenomen in de inenting, deels een hoedmiddel deels een geneesmiddel is. Het nieuwe Belgische ministerie heeft in de kamer van afgevaardigden zijne politieke ge loofsbelijdenis afgelegd. Het verklaarde te be lmoren tot de liberale partij geen der onder de vorige administratie ingevoerde wetten te zul len wijzigen te hopen in de eerste plaats op de ondersteuning der linkerzijde of liberale partijdoch ook door den geest van verzoe ning, die alle leden bezielt, op de welwillende on partijdigheid der regterzijde of kerkelijke partij. Door de verdere voltooijing der middelen van gemeenschepheeft men op 3 November jl. wel slagende proeven met de onderzeesche eleclrieke telegraaf, tot onmiddellijke overbren ging van berigten tussclien Londen en Parijs kunnen nemen. Binnen zeer weinige oogen- blikken had men te Londen het antwoord op de vragen: welk weder het in de Fransche hoofdstad en hoe de klerk heette die daar met het overzeilden der berigten belast wasenz. terwijl men te Parijs soortgelijke mededeeling van Londen verkreeg, en laatstelijk het beleefd verzoek dat de directeuren der onderzeesche telegraaf eerstdaags tot den prins-president mog- ten worden toegelaten, om hem dank voor zijne medewerking, tot bevordering van dit gewigtig middel van gemeenschap te betuigen. De dé pêche welke uit haren aard het meest geschikt was om de vroeger ongeloofelijke snelheid der communicatie te bewijzen is de volgende die des namiddags 10 minuten over 2 ure van Lon- SNEEK 9 November. Bij Z. M. besluit van den 4 dezer, no. 80, is de heer mr. S. Wij- benga secretaris van Wijmbritseradecl, eervol ont slagen als procureur bij de arrond.-regtb. alhier. Sedert onze laatste opgave van den 2 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradecl op nieuw 6 runderen wegens de longziekte ge storven of afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1224. Eergisteren werd alhier van Bolsward ge vankelijk binnengebragt zekere R. A. W.. welke den vorigen dag aldaar beproefd hadvijf schapen te verkoopen en wiens pogingen daar toe verdacht waren voorgekomen wordende ge dachte schapen mede overgebragt. Zijnde het gebleken dat die schapen een paar dagen vroeger onder Bozum ontvreemd waren. Te Utrecht is dezer dagen in de regten gepromoveerd, na verdediging eener dissertatie de circumscripta probatione per lesles in eau- sis civilibusde heer B. S. de Groot, thans wonende te Amsterdam, doch alhier geboren en op de Latijnsche scholen voor het akademisch onderwijs opgeleid. Het diner, dat den 4 dezer te ’s Hage in de zaal der loge van broederen vrijmetselaren is gehouden, werd door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden bijgewoond, liet bestond uit 137 couverts. Hel diner was zeer prachtig en heeft tot laat in den avond geduurd. Door eenen der broeders werd een voorstel gedaan tot het inzamelen van giften, voor de nagelatene betrekkingen van de wakkere visschers van levoetsluis, die hunnen dood in de golven ben gevonden. Dat voorstel had het gewenschte gevolg. Van wege de commissie voor liet droog maken van het Haarlemmermeer, wordt berigtƒ100 dat de menigvuldige in de maand October ge vallen regens, die aan de oude droogmakerijen en polders zoo veel overlast van water hebben gegeven ook van merkbaren invloed zijn ge weest op den waterstand van den genoemden nog weinig met kanalen doorsneden Meerpolder. Die stand is den laatsten October bevonden 3 el 84 d. beneden A. P. en is alzoo sedert 30 September 18^ Ned. duim gerezen. Daardoor is ook de verkaveling belemmerd zoodat aan de lioofdvaart tussclien de Lijnden en de Leegh- uiater nog 675 ellen ontbreken. De stoom werktuigen hebben zoo dikwerf Rijnlands-boe- zem dit veoorloofde en liet schoonmaken van ketels enz. het niet verhinderde, gewerkt. Het stoomgemaal van Sparendam is gedurig in wer king geweest, en dat van Halfweg zal eerlang dienst kunnen doen. Men meldt uit Nijmegen, dd. 3 Nov.: Terwijl II. zondag namiddag de diligence van Heunien op hare route van Arnhem herwaarts deze stad op korten afstand begon te naderen kwam een der achterin plaats hebbende passa giers, tot niet geringe ontzetting zijner vrouwe lijke reisgenoote, op het niet zeer vrolijk denk beeld zoo als hij met zoo vele woorden zich uitdrukte: dat hij naar Arnhem terug moest, om opgehangen te worden.” Met de snelheid dezer gedachteen als bevreesd dat men we gens non-comparitie verstek mogt verleenen trachtte hij eerst te vergeefs door een der glas raampjes naar buiten te vliegen doch onmid- dellijk daarop het portier openende, verliet hij met éénen sprong den in vollen gang zijnden wagenen spoedde zich in allerijl in de rig- ting naar de pleats zijner geïmagineerde executie Voort. Zijn togt naar den zetel van Gelderlands lijfstraffelijke regtsplegingalwaar hij wel aan stonds naar den competenlen geneesheer van een krankzinnigenhuis zou zijn gerenvoyeerd ■werd echter al ras afgebroken door eene onza lige opwelling van eigene rigting, met dat ge volg» dat hij zich hals over boofd van den dijk in liet Griftkanaal wierp. De persoon van Wil lem Roestte Lentdie zich in de nabijheid bevond en dit stortbad had waargenomen schoot gelukkig aanstonds toe en begaf zich zonder aar zelen insgelijks te water, om den patient, die reeds gezonken was op te sporen welke po gingen geholpen door zijne vrouw die met eene haak was komen aanloopcn door dit mid den werd afgezondenHoe Iaat is het te Pa rijs!” waarop men tot antwoord ontving: »2 ure en 10 minuten.” De dépêche had dus niet meer dan het verschil in tijd in de beide hoofd steden vereischt om Parijs te bereiken. Donderdag jl. hield de Fransche senaat de bepaalde en door velen zoo vurig verlangde zitting. Maarschalk Jéróme, die presideerde, hield eene korte toespraak waarin bij betoog de, dat Frankrijk behoefte had aan vastheid in regerings-stclscl. Het keizerlijk Frankrijk zeide hij kan door zich zelven bestaan en zich sterk maken en de prins, die gedurende vier jaren de magi in handen heeft, gebruikte die met zoo veel wijsheid dat het souverein gezag hem kan wor den toevertrouwd.” Ten slotte vergeleek hij vorige besturen van Frankrijk met het tegenwoordige en dat dit laat ste het beste wasnaar Jéröine’s meening spreekt wel van zelven. Vervolgens werd er staat eene boodschap gelezen hoofdzakelijk houd De natie vraagt luide het keizerrijk en ik heb u geroepen om over dien gewigtigen eisch te beraadslagen. Meent gij dien te moeten inwil ligen dan zult gij ook met mij de constitutie van 1852 willen behouden. De wijzigingen die daarin moeten worden aangebragt, zullen bare grondvesten niet veranderen. Die wijzi gingen betreffen wel hoofdzakelijk den regerings- vormmaar het keizerlijk symbool is toch voor Frankrijk van oneindig groote beteekenis. In de herstelling van hel keizerrijk vindt Frankrijk eenen waarborg voor zijne toekomst en eene be vrediging voor zijnen hoogmoed. Zij sluit de rij der revolution en huldigt op nieuw het over wonnene in 89. Zij bevredigt zijnen trots omdat het vrij en met bedaardheid herstelt, wat, 37 jftren geleden geheel Europa door de kracht zijner wapenen verwoesttehet doet dit edel moedig en zonder wraak voor zijn geleden ver lies, zonder iemands onafhankelijkheid le be dreigen en zonder den vrede der wereld te ver ontrusten. »lk gevoel echter al liet gewigtdat cr in gelegen is om de kroon van Napoleon op het hoofd te zetten maar elke aarzeling verdwijnt bij de gedachte dat de natie mij zelve op den troon plaatst en dat zij zelve mij zal kroonen.” GRONINGEN4 November. Voor eenigen lijd werd in dc dagbladen melding gemaakt van een zonderling Inchtverschijusel dat in den morgen van den 8 Julij II., op zeer vele plaat sen in de provinciën Groningen Friesland en Drenthe en ook in Oostfciesland was waarge nomen. Omstreeks 9 uur hoorde men op som mige plaatsen één op andere plaatsen meerdere uitbarstingen of ontploffingen als kononschoten gevolgd van een vrij langdurig geratel als van 1 aanhoudenden donder. Als oorzaak van verschijnsel is toen opgegeven eene meteoor- ixplosic, en de gissing daarbij uitgesproken dat er waarschijnlijk hier of daar een metcoor-steen- val had plaats gevonden. De waarheid hiervan is bevestigd geworden. Bij de vergadering van het Natuurkundig Genootschap alhier vertoonde bet lid, dr. W. Gleuns, Jr.gisteren avond een’ meteoorsteen die op dien morgen te Wed de was gevallen, en op aanwijzing van iemand die hem aldaar in eenen gloeijeudeu toestand had zien nederkomen door den burgemeester van Wedde, den heer S. G. Eckringa, op de aangewezene plaats was gevonden en door lus- schenkomst van den heer G. A. Venema te Winschoten, aan hem was toegezonden, om ge plaatst te worden in bet Museum van Natuur lijke Historie van de Hoogeschool te Groningen waartoe de steen op verzoek welwillend door den heer Eckringa was afgestaan. WEDDE 2 November. Naar men uit goede bron verneemt moet onlangs te Vriesscheloo eene onmenschelijketevens geheel vreemdsoor tige misdaad plaats gegrepen hebben. De vrouw van den landbouwer K. aldaar zou namelijk weldra wederom moeder worden. Hare doch ter, ongeveer 20 jaar oud, was daarover zeer verstoord, op grond, dat het kapitaal der ou ders, door de nieuwe vermeerdering des huis- i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1