E\ ADIEI'JEM'IE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1852. No. 90. den 13 November. ZATURDAG r 7de Jadrgiihg. fezEGELE- 1 77 1- P- ;n >1. o- A- le- l'j |e- m I fÊ.s/ 3. SNEEKER MESSS BINNENLAND. Is ver )lie JO; BUITENLAND. den Ne- h Ie wel I en Wethouders voornoemd, S. TEN CA TE. De Secretaris ilAGl. en I” ve r :i- ’o m n. ee it te et t- el er id 'g k- ht u- le- :r- ve d- la- en ne ai- in de de en n- ii- n r. i. e- L>- n van Spaarnwoude liad zij altijd op gaan. s r i 2 Fff 1 S' 1 5 Tb 1 1 7 8 5 r< 3 r 156 II WEENEN 6 November. Met betrekking tot de eventuele gebeurtenissen ter zake der Oos- tersche kwestie verhaalt men hier de volgende anecdote. Een Ooslenrijksch generaaldie te Petersburg eene wapenschouwing bijwoonde prees natuurlijk de buitengewoon krijgshaftige houding der duizende Russische krijgslieden - E \V COURANT. itWllllllllllMW BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad Sneek zijn voornemens aan te besteden Het WEGBREKEN en OPRUIMEN van eene bestaande, en het MAKEN van eene NIEUWE DRAAIBRUG, met bijlevering van de Materia len; waarvan de conditiën ter lezing liggen aan de Secretary van de Stad Sneek. De gegadigden worden verzochtzich te ver voegen op het Huis der Gemeente van Sneek alwaar voornoemde besteding zal plaats hebben, Donderdag den 2 December aanstaandedes voormiddags te 11^ ure. Sneek deu 13 November 1852. Burgemeester en SNEEK, 12 November. Men verneemtzegt liet Handelsbladdat er maatregelen worden genomen en plannen worden beraamd lot het houden van eene algemeene vergadering, in 1853 van afgevaardigden uit alle afdeelingen van de Protestatitsche kerk in ons vaderland. Op den 10 dezer zijn in eene daartoe ge houden vergadering tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrijken alhier, in plaats van de op 31 December e. k. aftredende leden de heeren D. E. de Jong en G. J. Gorter, be noemd de heeren T. ten Cate en W. 1'. Stam. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, met toekenning van een pensioen van ƒ1100, aan den luitenant ter zee le klasse P. M. v. Druten. Men schrijft uit Petersburg, dat de Newa tusschen het winterpaleis en de vesting in den nacht van 28 op 29 October, toegevroren is. In den tijd van 133 jaren is dit slechts 15 maal in October gebeurd, en slechts in den jare 1805 op denzelfden datum als thans; in 1811 gebeurde hel op 30 October. Naar men de Gron. Cour, berigthad men den 3 November II. te Hoogezandten huize van mejufv. de wed. Meurs, een vokaal en in strumentaal concert, onder directie van den heer Minnema Stellingwerff, muzijkmeesler te Groningen. Uit de schier opgepropte zaal bleek dat de verwachting gespannen wastoch heeft dit concert, zoo wat het ensemble, als wat de onderscheidene obligaten betreftdie verwach ting overtroffen. Heerlijk was vooral het effect van eene pianino uit de fabrijk van den heer II. Schulze te Leeuwarden. In één woord de heer Minnema Stellingwerff verschafte velen een’ regt genotvollen avond. Uit de gemeente Slochtcrcn wordt aan de Prov. Gron. Cour, als eene bijzonderheid ge meld, dat de persoon van P. L. Bouwman, aldaar, al den tijd, dat de accijnswet in wer king is geweest, de betrekking van veeschatter heeft vervuld, en zijne eerste en laatste schat ting heeft verrigt bij den vleesclihouwer A. L. Oderwald te Schildwolde en wel op een der eerste dagen van January 1823 en op den 30 29 jaren en inigst dusdanig geval wier manoeuvres hij met ongeveinsde bewonde ring had aanschouwd. De keizer antwoordde: »Zij staan allen ten dienste van uwen keizer gereed ik ben bet geheel met hem ecus wij verstaan elkander geheel. Niet met al mijiiu naburen is het zoo gesteld.” Een ander ver haal dat mede van mond tot mond gaat ver dient evenzeer vermelding. Toen de grootvorst van Rusland Praag bezocht en door den stad houder en de generaals in het nationale museum werd rondgeleid alwaar de hoofden der Bo- heemsehe aristocratie hem ontvingen wendfre hij zich in het Russisch tot de bibliothecaris, den geleerden Hanke en vroeg de oudste Bo- heemsche Bijbelvertaling te mogen zien. Hij sloeg het Evangelie van Johannes op, las eenu bladzijde en vertaalde haarvervolgens zoowel in de gewone als in de Rustischc kerktaal bei den evenzeer onderscheiden, als hel Nihelungen lied van het modern lloogduilsch verschilt. Daarop vervolgde hij tot Hanke: ik geloof wel dat het gaan zal laten wij Boheemsch spreken, dan kunnen al de heeren ons verstaan.” Met den Oostenrykschen stadhouder was dit in- tusschen liet geval nieten nu had de Boheem- sche adel het onbeschrijfelijk genoegen, den grootvorst aan den Oostenrijker op scherpen toon te hooren toeduwen Hoe nu Verstaat gij de taal van het volk nietdat gij besturen moet! BERLIJN, 5 November. Zoo men zegt, zal de kwestie van de gelijkstelling voor de wet van alle godsdienst-belijdenissen in de bondsverga dering behandeld worden. St. PETERSBURG5 November. De hertog van Leuchtenberg is heden overleden. Maximiliaan Jozeph Eugenius August Napo leon hertog van Leuchtenberg, was den 2 Oc tober 1817 geboren, en bereikte derhalve slechts den ouderdom van 35 jaren. Hij was de tweede zoon van Eugenius Beauharnaisaangenomen zoon van Napoleon en van de prinses Augusta Amelia van Beyercn. Zijn oudste broeder, da hertog August van Leuchtenberg had den 1 December 1834 bij procuratie en den 27 Janua ry 1835 in persoon koningin Dona Maria van Portugal gehuwd en overleed twee maanden daarnaden 28 Maart. De prins Maximiliaan volgde hem op in zijnen titel als hertog van Leuchtenberg en prins van Eichstadt. Den 14 July 1839 huwde hij de grootvorstin Maria Nikolaiëwnaoudste dochter van keizer Nikolaas Ikeizer aller Russen den 18 Augus tus 1819 geboren. Zes kinderen vier prinsen en twee prinses sen allen in leven, zijn uit dezen echt gespro ten. De eerste prinses Maria is geboren op 16 October 1841. De jongste is prins George, den 29 February van dit jaar geboren. De hertog Maximiliaan van Leuchtenberg, prins van Eichstadt, was in den oogenblik toen hij de titels van zijnen broeder, hertog August, erfde, luitenant bij het 4de regement ligte ruiterij in Beijersche dienst; bij zijn over lijden was hij adjudant-generaal van den keizer aller Russen luitenanl-generaal in Russische dienst chef van het regement huzaren dat zijnen iiaain draagt, kolonel van het 6de rege ment Beijersche ligte kavaleriechef ven het korps kadetten ingenieurs en mineurs presi dent der Russische akademie van kunsten te St. Petersburg, honorair lid der Russische aka demie van wetenschappen, alsmede der booge- scholen van St. Petersburg Moskou Casan cu van den raad der militaire scholen. De hertog Maximiliaan was bekend als een geleerd en onbetwistbaar dapper man. Alge meen werd hij geroemd wegens zijne gevoelens en zijn karakter. Reeds sedert lang aangetast door de kwaaldie hem nog zoo jeugdig in bet graf sleepte had hij dezen zomer eene reis naar de warmere luchtstreken Italië en Egyp te ondernomen in de hoopte zullen her stellen. Deze verwachting is ongelukkiglijk te leurgesteld. Gedurende deze reis moest hy zich in onderscheidene steden ophouden en er verblij ven ten gevolge van zijnen ongunstigen gezond heids toestand. Hij was nog slechts sedert kort alhier teruggekeerd toen de dood hem overviel, LONDEN 8 November. De Amerikaansche stoomboot brengt de tijding van het overlijden van den heer Webster minister van buitenland en Spaarndam gecombineerd ver gelegen plaatsen ter kerk moeten gaan. De nu gebouwde kerk is bijna geheel uit liefdegaven gesticht, welke hier en elders waren bijeengebragt. Onder die giften was er eene van ses duizend gulden waarvan de edele gever of geefster met bewonderens- waardige kieschheid tot hiertoe zijnen of baren naani volstreklelijk onbekend gehouden heeft. De eerste predikatie werd gehouden door ds. 11. J. Spijker, predikant alhier, die tot tekst gekozen had 1 Cor. 3 vs. II. AMSTERDAM, 9 November. Gisteren mor gen werd alhier in de Haringpakkerij eene bij zondere school der 1ste klasse geopend welke even als de bijzondere school der 1ste klasse op de Boommarkt, staat onder het bestuur van den lieer mr. J. J. Teding van Berkhout en eenige andere heeren die het Christelijk Pro- testantsch element op die scholen levendig wen- schen te houden. Een honderdtal kinderen nam reeds plaats in deze schooi welker plegtige opening vereerd werd door de tegenwoordig heid van eenige belangstellende vrienden van het Christelijk onderwijs. Als hoofdonderwijzer bij deze school hebben bestuurderen aangesteld den heer Oostméijerdie reeds sedert eenige jaren als onderwijzer te dezer stede werkzaam is geweest. AMSTERDAM, 10 November. Voor liet pro vinciaal geregtsliof alhier heeft heden gediend de zaak van A. G.beschuldigd van op 30 Au gustus 11., des namiddags te 2 ure, op hare kamer, gelegen in eene gang in de Bloemstraat alhier, moedwillig brand te hebben gesticht, en wel door het met dat doel leggen van een doosje ontvlamde lucifers in de onderste lade eener chiffonnièrewaardoor dat meubelstuk alsmede het daar achter zijnde beschot gedeel telijk zijn verbrand. Het bof heeft de beschul- aan moedwillige brand en haar dien ten ge- te Schildwolde en i van January 1823 October 1852 dus een tijdvak van 10 maanden welligt liet ee: in deze provincie. ’s GRAVENHAGE 9 November. Heden na middag, te 3 ure 45 min., is II. M. de ko- uingin-moeder met gevolg in vijf rijtuigen met eenen extra trein van den Hollandschen spoor weg van Amsterdam alhier aangekomen. Het traiect was binnen een en een kwart uur afge legd. (N. R. C.) AMSTERDAM, 8 November. Gisterenavond vierde ds. I. Prins, predikant hij deNederduit- sche Hervormde gemeente, in de VVesterkerk plegtige gedachtenis van zijne vervulde vijftig jarige Evangeliedienst. De tekst zijner feest rede was Col. 1 vs. 27c29. Op den dag zijner feestviering werd hij door Z. M. den ko- ning begiftigd met de ridder-orde van den Ne- derlandschen Leeuw. De Hervormde gemeente van het nabij deze stad gelegen Houtrijk en Polanen (halfweg Haar lem) mogt zich gisteren voor het eerst in hel vroeger nooit gekende voorregt verblijden, van in een eigen bedehuis ter godsdienstoefening zaani te komen. Tot hiertoe met dc gemeente lelijk zijn verbrand, digde schuldig verklaard stichting in een gebouw volge veroordeeld lot de straffe des doods, door het verworgen aan eene paal alsmede in de kosten. LOPPERSUM6 November. Heden morgen hielden de armen in het werk- en armenhuis le dezer plaatse een feest even aangenaam voor den geest, als verkwikkend voor het ligchaam. Dit feest was hun bereid door den edel achtba ren heer J. P. Tichelaar oud-burgemeester van Loppersum. Genoemde lieer bad na eene ruim vijfendertigjarige moeitevolle betrekking, van Z. M. den koning een eervol ontslag bekomen en had nu de diakenen uit erkentelijkheid door een geschenk in de gelegenheid gesteldden armen een feest te bereiden dat bij velen nog lang in aandenken zal blijven. Nadat dearmen des morgens op eenen warmen krentenbol met koffij waren onthaaldontvingen zij des mid dags aardappelen met gebraden rundvleesch rijst met suiker en boteren des avonds weder eenen krentenbol met rijstenbrijen eindelijk werd aan de ouden en gebrekkigen eenig geld uitgereikt. Aangenaam was het voor velen de gulle vrolijkheid der armen te zien, en tot dankbare herinnering werd dan ook door velen der armen de wenscli geuitdat Z.E.A. met gade en kroost nog lang in het land der leven den mogt blijven om die rust te mogen sma ken welke eene belooning en zelfvoldoening is van een werkzaam leven als het zijne. PE1ZE, 7 November. Volgens geloofwaardige berigten hier van Hoogkerk ontvangen heeft de zoon van den burgemeester aldaar zich van het leven beroofd en wel juist op zijnen ver jaardag hij is een jongeling tusschen de twin tig en dertig jaren. De oorzaak van dezen zelf moord wordt toegeschreven aan de weigering om te mogen verkeeren met een meisjehet welk hij beminde,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1