i ADVEIITKTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN |||v| - LSa3 1852, No. 92. WOENSDAG den 17 November. Tr 7de Jaargang. \n Ul 1 k n w I 1 >A 4 4 lA 4 1 4 1A 4 41 4 >A »A *A «zegelf- 1 4 SNEEKER i. BINNENLAND. he- BUITENLAND. wordt geschat op ongeveer .75. liiiimiiijiii» 111 Ode .ijst. herin- de cou- vau den 10 Assen ged daar duurder 22, □gel P_9 lieg, ieu- 5. ge- één srd :hie- ter- i lei i loor rker ijnei- ont zei- het liet liet fok- ider het tijd ■pen hier k af l de ede- gen- ered 8e- t de ten. van i de de ilta. rkte wa- :hip ;en- ont- een nog and bet iclit ster de 11 Ja- ,ans tro- uie- on- en ien 1 te bij- od en- ’er- rijl n. ird iud ei- 1 r- l <4 COURANT De keizer van Rus van Imogen rang be de begrafenis-plegtig- Wellington. Zij zijn de MiM BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat van af he den gedurende 14 dagen ter Secretary dezer Gemeente voor de belanghebbenden ter inzage en inteekening zal liggen de Kaart der Gemeen te Wijmbritseradeelvoor den Atlas der Provin cie, om daarop, wanneer ze die mogen hebben hunne aanmerkingen mede te deelen. Sneek den 16 November 1852. Burgemeester en IK el houders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. baar, behalve in sommige oostelijke grnnf-chap- pen. In het afgeloopen jaar werden 70 perso nen ter dood veroordeeld, doch slechts 10 on dergingen bun vonnis. Vroeger werd in Lon den alleen op twee of drie maandagen, hetzelf de getal opgehangen. Er blijft echter nog veel te wenschen aangaande den toestand der bevol king want 1851 leverde 41 gifmengsters en 33 gifmengers op derhalve bijna drie in twee weken[! Ounrcnt de aardbeving van gisteren bevat ten de bladen vele bijzonderheden. Te Liverpool werd een aantal menschcn in den nacht, door bet dreunend geluid gewekt, liet was zoo sterk, dat de agent van den Ti mes veronderstelde dal de Amerikaansche stoom boot hare aankomst ver kondigde door een schot te lossen, in welke veronderstelling hij dadelijk opslond. Op verschillende plaatsen dreunden de vloeren, bet huisraad schudde, en eenige personen ondervonden eene wiegelende gewaar wording. Te Manchester zijn dezelfde verschijn selen waargenomen. Eene telegrafische depêche berigtdat er den morgen tegen 5 ure eene aardbeving te Du blin gevoeld is. PARIJS, 11 November. Pius IX moet, be treffende den wensch der Fransche regering, om den nieuwen keizer te komen kroonen het volgende gezegd hebbenIk ben bekend metal hetgeen de president voor de godsdienst doet dit heeft eenen diepen indruk op mij gemaakt, en ik zend hem uit den grond mijns harten mijnen zegen. De keizer van Oostenrijk heeft mij echter hetzelfde verzocht; ik heb hem een weigerend antwoord gegeven in den oogenblik dat hij mij in zijne staten alles toestond wat ik van hem verzocht, en dat ik van zijne voor gangers nooit heb kunnen verkrijgen kan ik dus aan Lodcwijk Napoleon toestaan, wat ik den keizer van Oostenrijk heb geweigerd Ik zal in mijne plaats den kardinaal deken van het II. Collegie zenden indien dit verlangd wordt. PARIJS, 11 November. Te Rijssel is dezer dagen de butailloiis-chef Coulomban overleden, die den bijnaam droeg van de onsterfelijke, en wel ter zake dat hij in 1792 door de Vendeërs ge vat en ter dood veroordeeld gefusileerd werd twee kogels troffen hem in den onderbuik en acht in de borsttot meerdere zekerheid brag- ten zij hem nog vier bajonetsteken en vele kolf slagen op het hoofd toe. Op het oogenblik, dat zij hem in den gegraven kuil wilden leggen kwamen de republikeinen aanrukken en vonden Coulomban die nog eenig teeken van leven gaf. Hij werd naar liet hospitaal gebragt en had het geluk te herstellen. Dij was toen 28 jareu oud en leefde nog GO jareu. BRUSSEL 8 Novamber. Er bad eergisteren avond, even voor 10 ure, in een huis, alwaar ’s morgens een kleedermaker zijnen inboedel had ingebragt, eene lievige ontploffing plaats. Gelijk dit bij het verhuizen meer gebeurt, had men lang te vergeefs naar eenen kandelaar ge zochten, die niet kunnende vinden, eindelijk besloten de kaars op eene flesch te plaatsen toevallig bevatte deze flesch eene hoeveelheid buskruid. Twee kinderen lagen te zamen in één bed, en een meisje verrigtte in hunne na bijheid eenig werk, toen eensklaps, de kaars af gebrand zijnde, de pit in de flesch viel en liet kruid ontbrandde. Deze ontploffing verbrijzelde de ruiten, terwijl de stukken van de flesch door het gansche vertrek verspreid werden. De bei de in het bed liggende kinderen bleven onge deerd, en ook het meisje kwam, als door een wonder, slechts met den schrik vrij. ALLERLEI. De onlangs, in Spanje, geborene prinses heeft niet minder dan 27 namen ontvangen. In Servie lieerscht eene onrust barende gisting, die de aandacht der regering tot zich trekt. De ingezetenen van fleerde maken toebereidselen tot een zeld zaam feestdat plaats zal hebben op den nabijzijndeu dag wanneer hunne achtingswaardige burgemeester 50 jaren deze zijne betrekking heeft vervuld. Voor het prov. geregtsbof, in Zuid—Holland zal teregt staan een kuiper, laatst woonach tig te Sassenheim, die beschuldigd wordt van bet doen ver vaardigen van valsche ijkmerken en van het gebruik maken van vaatwerkvan zoodanige ijkmerken voorzien. De wet van G Maartmet betrekking tot de opbrengst der jagt- co visch-netenwerkt zoo gunstig, dat deze opbrengst de raming aanmerkelijk zal overtreffen. De regering geeftmisschien wel gedurende eenige jaren, eene tegemoetkoming van ƒ500 ’sjaars voor de bewerking BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat, in hunne vergadering van heden, van de schuld, sprui tende uit de beide negoliatiën ieder 4/50,000 ten laste van de Stad is uitgelootvan die tegen 4 pCt.no. 40 en van die tegen 4| pCt. no. 81 wordende de houders derzelve nerd dat het kapitaal tegen overgifte van originele obligation en tie on verschenen pons kan worden ontvangen ten kantore den Gemeen te-Ont vanger te Sneek, na g_. January 1853. Sneek den 13 November 1852. Burgemeester en IEethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. SNEEK 16 November. Op de aanbevelings lijst van G candidate!! voor de betrekking van raadsheer in het prov. geregtshof van Friesland, door dat collegie aan de staten der provincie ingezonden zijn geplaatst de heeren mrs. G. Hiddema Jongsma pres, van de arr.-regtbank te Sneek; C. C. C. Warmolls, proc.; C. Slees- wijk Veiling, regter in de arr.-regtb. J. VV. Tromp, rijks-adv.C. J. van der Veen, lid der gedep. staten van Friesland en S. W. Tromp, proc. de laatste vijf allen te Leeuwarden. Wij vernemen met genoegen, dat onze stadgenoot, de jonge toonkunstenaar D. van Bruten leerling van de stads miizijkschool on der de leiding van den heer Knöth muzijk- meester alhier, is benoemd ais 1ste oboist by de concerten- en toonkunst-vereeniging te Mid delburg. Sedert onze laatste opgave van den 9 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel, op nieuw 4 runderen wegens de longziekte ge storven of afgemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1228. Ds. W. A. Becking is jl. zondag morgen te Scharnegoutum door zijnen vader bevestigd en heeft des namiddags zijn dienstwerk aldaar aanvaard onder eene talrijke schare van toe hoorders. .Uit Leeuwarden wordt, dd. 10 November gemeld Bij de staten dezer provincie is ingekomen een adres van de heeren mr. J. II. van Doe lens oud-burgemeestermr. J. II. Beucker Andreae, tegenwoordig burgemeester dezer stad mr. P. Adama Zijlstra burgemeester van Har lingen en F. Fontein, zeehandelaar aldaar, strekkende, dat ook van de zijde der provincie bij de hooge regering aangedrongen worde, om aan de uitvoering der bekende plannen tot het aanleggen van spoorwegen in de noordelijke provinciën des rijks, de meest mogelijke onder steuning te schenken. liet adres is gesteld in handen eener commissie bestaande uit de hoe ren Heuveldop Huidekooper en Van Eysinga. Door Z. M. is de luitenant-generaal baron Van Omphal, lid. adjudant in buitengewone dienst met de eervolle taak belastzich naar Engeland te begeven ten einde bij de plegtige begrafenis van den hertog van Wellington prins van Waterloo den Nederlandschen maarschalks staf te dragen. Uit Amersfoort wordt, dd. 12 Nov., ge meld: De arrond.-regtbank alhier, heeftza- turdag II. in raadkamer vergaderd verleend een bevel tot dagvaarding in persoon tegen Gerrit Nieuwland olieslager en lid van den gemeente raad alhier, ter zake van eene tegen laatstge noemden ingediende, door voldoende aan wijzing gestaafde, klagt, van in den avond van 4 Nov. jl. den heer mr. L. Zegers Veeckens, advocaat en lid van den gemeente-raad te Amersfoort met voorbedachten rade, verraderlijk aangeval len en slagen toegebragt te hebben. De beklaag de is bereids woensdag II. door den regter- commissaris gehoord, op het hem ten laste ge legde feit. ASSEN, 13 November. Als een bewijs, dat het benaderen van vee, den ambtenaren volgens de wet van 28 April II. toegekend niet altijd een tak van voordeeligen handel uitmaakt, die ne, dat in de gemeente Reilen eene koe, welke eene waarde van ƒ90 had, doch door den ei genaar op/100 was aangegeven, door de amb tenaren is benaderd zoodat zij met de bij de wet bepaalde zeven opcenten 107 moesten uit- betalen. Zij hebben de koe naar Assen gedre ven, in de hoop, dat zij dezelve zouden kunnen verkoopen doch zij konden daar niet meer bedingen dan /95 zij wilden daarop naar Groningen maar zijn niet verder gekomen dan Donderen waar zij de koe voor eene niet bekende prijs aan eenen boer verkocht hebben. Moge dit den ambtenaren ook elders tot leering strekken dat overdrijving van ijver en hebzucht even schadelijk is als verwaarloo- zing der belangen van ’s rijks schatkist! TILBURG, 11 November. De onlangs alhier door de heeren Deen opgerigle calicots-fabryk is thans in volle werking en zal gedurende den winter aan vele handen werk verschaffen. Ook de wol-fabrijken blijven steeds zeer druk door werken. Men berekent, dat thans p. m. 4500 personen aan die fabrijken werkzaam zijn welk getal zeker meer dan eens zoo veel zou bedra gen als men thans, zoo als voorheen, alles met de hand bewerkte. Het voor eenige weken gezaaide winterko ren begint heerlijk te ontkiemen. Met het ver planten van koolzaad is men reeds druk bezig. FRANKFORT8 November. Het gerucht betreffende eene bijeenkomst van vorsten die na de proclamatie des Franschen keizerrijks plaats zoude hebben schijnt zich te zullen bevestigen. Behalve de nadere wijziging van de Weener tractaten van 1815, zouden de Turksche aange legenheden bij dit congres ter sprake komen. KONINGSBERGEN6 November. lieden morgen te 7 ure openbaarde zich binnen deze stad een lievige brand, in de wijk der pakhui zen, die, niettegenstaande de brandweer ten spoedigsje op de been was, snelle vorderingen maakte maar des middags te 12 ure dank zij de krachtige maatregelen die genomen werden kon gebluscht worden. Niet minder dan veer tien pakhuizen opgevuld met granen en koop waren zijn in de asch gelegd. Naschrift. Men is den brand meester ge worden. In de Lastaadje-straat zijn af gebrand de pakhuizen no. 10, 11, 12, 13, 14 en 15. Verder in de eerste Laakspeicher-steeg no. 2, 3, 5, 6 en 7 zwaar beschadigd in de Las taadje-straat no. 16; in de eerste Laakspeicher- steeg no. 8 en 9. De oorzaak van den brand is voor alsnog onbekend hij is uitgebroken in het zaadpakliuis in de Lastaadje-straat. De scha de is aanzienlijk en i 700,000 rib. LONDEN, 9 November, land heeft drie officieren noemd tol bijwoning van heid '-an den hertog van infanterie-generaal prins Gortzakow de majoor- generaal graaf Benkendorf, en een kolonel. UONDEN 10 November. Men bezit thans de opgaven der criminele regtbanken van En geland. Vóór tien jaren was het aantal misda digers 30,000, terwijl het in 185 l slechts 27,000 bedroeg. De vermeerderde bevolking maakt liet veischil in verhouding nog grooter. In de fa- brijk-plaatsen is het getal misdadigers het meest afgenomendoor het voorhanden zijnde werk. Ook op het platte land is de vermindering merk- van een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1