CO NIEUWS- E.\ ADIEHTffllHLAD VOOR DE STAD EN HET ABII0NDISSE1IENT SNEER. 1852. No. 93. ZATURDAG den 20 November. LSLV‘l BINNENLAND. BUITENLAND. De Obeliskbe» LONDEN, 11 November. iES/j SNEEKER F I den r. e IPet houders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris MA® A. trekking op eene doening aan dcrzoek als Sleld. ’s Lands Java onder Prinses Carolina van Lodewijk wel op liareu in te llier vele valsche stukken ontdekt den zijn zij dragen den stempel der Drilte von Hessen, eene soort van noodvuur) rampvolle gebeurtenis van negen onzer moedige varensgezellen het slagtof fer werden van hunne edele pogingen tot red ding hunner natuurgeiiooleii stond een ieder nog levendig voor den geestmaar toch aar zelden onze koene zeelieden niet, zich naar de plaats van het gevaar te begeven om zoo mo gelijk hulp en bijstand te bieden. Tot dat einde werdongeacht den donkeren plantentuin te Buitenzorgop het beheer van den heer J. E. Teijsma is in de laatste jaren met vele belang rijke gewassen vermeerderd. Het getal daarvan in den vorigen catalogus genoemdbedroeg 3300en dat van den nieuwen die in het aanstaande jaar ter perse gaat, zal ten naasten bij 5000 bedragen. Onder dit vermeerderde getal bevinden zich behalve de vele schoone sierplanten verschei den zeer belangrijke zoowel huishoudelijke als geneeskrachtige gewassen, voor het grootste ge deelte verkregen uit de onderscheidene botani sche tuinen in Nederland waarvan den Hortus Botanicus te Amsterdam de meeste eer toekomt. AMSTERDAM 16 November. Voor weinige dagen heeft hier een tamelijk stoute diefstal plaats gehad, in een huis op de Keizersgracht, bij de Weesperstraat. De dieven hebben zoo wel de kenken als de zijkamer, om zoo te zeg gen uitgeruimd en medegenomen wat van hun ne gading was, met uitzondering van eene kast waarin zich zilverwerk bevond en welke zij men weet niet door welke reden onaangetast hebben gelaten. Naar men wil zoude het goed in eene schuit weggevoerd zijn. HELLEVOETSLUIS13 November. Gisteren avond omstreeks 7 urebespeurde men van hier op de hoogte van Scheelhoek een vaartuig dat door het zoogenaamde vStakeien” (zijnde eene soort van noodvuur) om hulp seinde. De den 25 Oct. II. toen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad Sneek zijn voornemens aan te besteden Het WEGBREKEN en OPRUIMEN van eene bestaande, en het MAKEN van eene NIEUWE DRAAIBRUG, met bijlevering van de Materia len; waarvan de conditiën ter lezing liggen aan de Secretary van de Stad Sneek. De gegadigden worden verzocht, zich te ver voegen op het Huis der Gemeente van Sneek alwaar voornoemde besteding zal plaatshebben, Donderdag den 2 December aanstaandedes voormiddags te 11*- ure. Sneek den 13 November 1852. Burgemeester en 1V« 4/? SNEEK18 November. In den voormiddag van dezen dag vergaderden van liet Vide dis trict in Friesland de leden van het Nederlandse!) Bijbelgenootschap hier ter stede. De zinnen- komst kenmerkte zich weder door Christelijke belangstelling, in hetgeen de verspreiding des Bijbels betreft. Er lagen, gelijk gewoonlijk, van de onderscheidene soorten der II. Schriften hier in depót voorhandenexemplaren ter ta fel die door behagelijken vorm, duidelijke!) druk en kleinen prijs getuigden boe de zaak des B. G. niet achteruitgaat. Uit het depót van dit district werden in het afgeloopen jaar niet minder dan 250 Bijbels of Nieuwe Testamenten óf voor den vollen, óf voor verminderden prijs óf geheel om niet, uitgegeven. Eenige boek- verkooperszoo binnen als buiten deze stad, bedienden zich van dit depót, om daaruit voor den prijs waarop het genootschap de H. Schrif ten stelt, ze te verkoopen maar ook bevor derden onderscheidene onderwijzers buiten Sneek deze zaak door de bij hen neêrgelegde exem plaren voor den bepaalden prijs uit te reiken. Zoo werd voor verkochte Bijbels ƒ139.02 inde kas van dit district gestort. Het getal leden is niettegenstaande men vijf door versterf, vertrek en bedanken verloor, toch nog winnende en bedraagt 103. Van onderscheidene inrigtingen, die aan dit genootschap, althans gedeeltelijk, haar bestaan te danken hebben of door het zelve ondersteund worden, als: de zondag school de bijbel- en zendeling-vereenigingen de bijbellezingen voor armen werd een en ander verslag gegeven wat met belangstelling werd vernomen en bij allen de overtuiging ver levendigde met hoeveel trouw en volharding vooral de onderwijzers in eerstgenoemde inrig- ling voortgaan in het om Gods wil onderwijzen van onkundigen in het leeren lezen van Bijbel. Des avonds werd in de kerk der Her vormden het openbaar verslag gehouden door ds. I. de Stoppelaar Blijdesteijn Doopsgezind predikant te dezer stede. Overtuigend en voor- treflelijk deed hij in het Bijbelgenootschap het werk van God zien stemde gewis ieder lid en begunstiger tot Godverheerlijking in dezen en spoorde wij wenschen het althans velen, die dusver nog weinig voor deze zaak deden aan om zich met hen die hen daarin voor gingen te vereenigen en wekte allen op, om nog ijveriger cn overvloediger te zijn in dat avondde gaande eb en feilen oosten wind welke den togt niet zonder gevaar deden zijn de ijssloep de Eersteling gereed gemaakt en be mand. Deze vertrok vervolgens onder het be leid van den noodhulp-zeeloods K. Klop, en bereikte gelukkig het in nood zijnde vaartuig, zijnde de haringhoeker de Hoop, schipper Jan Boon toebehoorende aan mej. de wed. Dors man te Vlaardingen. Alstoen werden dadelijk door het uitbrengen van ankers als anderzins pogingen in het werk gesteld, om den hoeker die op Scheelhoek aan den grond was geraakt in vlot water te brengon welke pogingen met den gewenschten uitslag bekroond weiden daar het schip behouden en heden morgen alhier, zonder eenige averij binnengekomen is. Het vorenstaande moge weder tot bewijs strek ken dat onze varensgasten geene moeite of ge varen ontzien, om daar, waar de nood bet vordert, ter hulp te snellen, cn dat dus do belangstellende deelneming, welke zoo algemeen aan de nagelatene betrekkingen hunner onlangs verongelukte makkers wordt betoond allezins verdiend is, en door hen naar waarde wordt geschat. (Afen ziet hieruit alweder, hoe ligt men goed en leven aan onze moedige strandbewo ners kan te danken hebben. Ir ij voegen hier bij den wensch dat er ruim moge bijgedragen worden opdat geen der nagebleven ongeluk- kigen (8 weduwen en &8 weezen) aan armoede ten prooi zijdit is de eer en het groot be lang der geheele Nederlandsche natie, (N. Rott. Cour.) VEENHUIZEN, 14 November, Men zal zich herinneren dat wij melding gemaakt hebben dat door het gouvernement van Oostenrijk twee heeren afgezonden zijn die onze koloniën en al het geen daarmede in verband staat, naauwkeurig onderzocht hebben. Thans verneemt men dat ten gevolge der gunstige mededeelingen ook in Oostenrijk zulke inrigtingen tot stand zullen komen. Onze koloniën worden gedurig door vreemdelingen uit verschillende werelddeelcn bezocht, die altijd hoogst voldaan dezelve ver laten. ROERMOND13 November. De longziekte onder het rundvee vertoont zich weder, o. a. te EchtNieuwstadt en Susteren. Naar men wil, zoude een particulier veearts te Susteren proeven hebben genomen met de onlangs in Belgie ingevoerde inenting van het vee, cn bij sommigen gelukkige resultaten hebben verkre gen. Het is te betreurendat bijna altijd do belanghebbende personen niet aanstonds bij liet uitbreken der ziekte hulp van cenen veearts in roepen die daardoor zeer dikwijls niet als to laat kan worden toegediend. De thans lieer- schende longziekte schijnt van minder ernstigen aard dan vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat, in hunne vergadering van heden, van de schuld, sprui tende uit de beide negotialiën ieder A 50,000, ten laste van de Stad is uitgelootvan die tegen 4 pCt.no. 40 en van die tegen 4h pCt. no. 81 wordende de houders derzelve herin nerd dat het kapitaal tegen overgifte van de originele obligaliën en de onverschenen cou pons kan worden ontvangen ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te Sneek, na den 10 January 1853. Sneek den 13 November 1852. Burgemeester en !Pelhouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1LAGA. werk des Heeren. Wij vertrouwendat dit geen vergeefsche arbeid is geweesten wenschen over deze en alle pogingen om de II. Schrif ten meer en meer te verspreiden te doen ken nen en gebruiken den zegen Gods De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat tot opleiding en oefening van telegrafisten, voor de dienst der rijks telegrafen in bet aan slaande jaar 1853 na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens vierentwintwig leerlin gen zal worden toegelatenom op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen de leerlingen worden niet bezoldigd doch zul len na voldoende blijken van geschiktheid ge geven te hebben kunnen dingen naar de be trekking van telegrafist der 3de of 2de klasse bezoldiging van ƒ350 en van ƒ600 ’sjaars de telegrafisten der 1ste klasse, die eene jaarwedde genieten van ƒ800, worden ge kozen uit de telegrafisten der 2de klasse voor liet vergelijkend onderzoek om als leer ling te worden toegelaten moet men zich in de maand Mei 1853 met naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats, schrifte lijk aanmelden bij het departement van binnen landsche zaken met overlegging van bewijsstuk ken waaruit blijkt, dat men is: a. Nederlan der; b. tusschen 18 cn 30 jaren oud; c. van gezond ligchaamsgestel en d. van onberispelijk gedraghet vergelijkend onderzoek heeft plaats te ’s Gravenhageop nader te bepalen dagen, in de maand Junij 1853 ten overstaan eener commissie van drie leden - de mede dingenden moeten blijken geven ervaren te zijn in: a. het schrijven van leesbaar schrift; de Nederduitsche taal; c. de Fransche oflloogduit- sclie taal d. het maken van een opstel in eene dezer drie talen e. de beginselen der cijfer kunstmet de leer der evenredighedendie der gewone en liendeelige breuken, de kennis van de Nederlandsche malen en gewigten en het re kenen zonder fouten de eerste beginselen van stel- en meetkunst; g. liet regtlijnig tecke- nen de mededingenden die blijken geven behalve de opgenoemde vakken, ook de natuur kunde en de electro-magnetische telegrafie te hebben beoefend, zullen onmiddellijk na vol- een vergelijkend en practise!) on telegrafist kunnen worden aange- WEENEN, 13 November. Wasa vermoedelijke echtgenoot Napoleon, is den 4 dezer, en verjaardag, te Morawctz in Moravië, genwoordiglieid van den bisschop van Brfinn lot de Katholieke kerk overgegaan. FRANKFORT, 13 November. Daar, naar liet schijnt, bij voortduring Duitsche een gul denstukken in de Nederlanden worden inge voerd zal het voor liet publiek aldaar van be lang zijn te vernemen dat sedert eenige dagen hier vele valsche stukken ontdekt en aangehou- van Eudwig STRAALSUND, 9 November’ Bij gelegen heid der tentoonstelling van kunstwerken al hier door den Nordischen Verein heeft een zeegezigt van eenen Hollandschen schilder om do verdienstelijke behandeling algemeen zeer veel genoegen gegeven. Zeer kort na de opening behoorde het dan ook tot de stukken welke onder de vele schoone hier aanwezige produc ten verkocht waren. Het stuk stelt voor eene episode uit de schipbreuk van het Hoilandsche schip Jan Hendrikop de St. Paulus-rots en is vervaardigd door A. Pleysierte Amster dam.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1