EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. N1ELWS- n PI J 1852. No. 94. WOENSDAG den 24 November. 1 <de Jaargang. Irr lÊ.Szlp r 1 ’i5 II 4 ISLVi CODRANT. SNEEKER BINNENLAND. ,er t BUITENLAND. 5 r t| s s s 1 werden 50. 'illllllllllllllllli L I r i T 1 1 1 Het hof op nieuw regt bijgestaan door bij aan voor naar be- Na I 3 6 5 6 3 6 in is. sssa iv er ide- •r O Ie w. de woonplaats des een gejaagde aanhoudend zoo- J r i r 7 en generaal Tebernitzky. Luit.-gener. sir Hugh Ilalkett 7 r 3 ff 1 3 Iff 1 ff dat bij de buren op eene onaangename wyze uit den slaap hield. Zondag was bij onrustig en liep zonder dat men er acht op sloeg her en derwaarts. Maandag morgen deed men i den drenkeling in hel kanaal visschen en gon met die bezigheid zoo boog mogelijk, eenen gernimen tijd vruchteloos daarmede te zijn voortgegaan waarbij liet natuurlijk niet aan toe schouwers ontbrak hadden enkele personen op gemerkt dal de hond aan een veel lager ge deelte van bet kanaal een plaatsje had ingeno men, hetwelk hij niet verliet. Nu ging men daar in liet water aan het dreggen en spoedig was, tot aller verbazing en schrik tevens, de drenkeling gevonden. (Zondbl.} volhardingden Engelschen dien tak van uit voer uit de hand gewrongen. Even zoo is hel met den handel in arak. Vroeger zegt een Duilsch blad was Hol land de eenige stapelplaats voor dat artikel en thans concurreert Bremen met gelukkig gevolg, door directed invoer, met Holland. Dat alles voegt genoemd blad er heeft de belangrijke koopstad te danken hare jongeliedendie alle, werelddeelen handelszaken bezoeken. Jamaica heeft reeds Duitsche handeishuizenwier zaken gedreven worden door practisclie kooplieden. AMSTERDAM, 18 November. De prins president der Fransche republiek is gisteren van Fontainebleau te Parijs teruggekomen. Op prins Napoleon Jerome’s zoon schijnt als Louis Napoleon een troonsopvolger adop teert. de keuze te zullen vallen. Van de instelling van een onder-koning- schap voor Algiers, wordt minder gesproken. liet manifest des graven van Cbambord wint dagelijks in onbeduidendheid. Men gelooft hoe langer zoo meer aan de proclamatie van het keizerrijk op 2 December e. k. stelt het huwelijk des keizers in Janua ry en de plegtige krooning op 21 Mei 1853. Dat de leden der wetgevende magt eene schadeloosstelling, als zoodanig, zullen ontvan gen, is vrij zeker, en dat de Fransche natie van alle politiek wars is, in welke onverschil ligheid Parijs uitmunt, is de algemeene opmer king van den dag.” Ziedaar het nieuws dat de Fransche post he den aan brengt. (Amst. Cour.} 1J0011N, 15 November. Het provinciaal ge- regtshof van Noord-Holland heeft dezer da gen uitspraak gedaan bij correctioneel appèl in eene niet onbelangrijke zaak betreffende de postwet. Zeker knecht van den beurtman tus- schen Amsterdam en Hoorn was aangeklaagd van het bezorgen legen het genot van vracht van eenige brieven ofschoon hij gehandeld had overeenkomstig eene stedelijke instructie, geno men in het belang van den handel welke be paalde, dat, bij de aankomst der goederen, de factuur eerst aan haar adres zou worden be zorgd ten einde de koopman zelf ze zou kun nen doen afhalen. De Hoornscbe regtbank sprak hem vrij op grond, dat het niet bewezen was, dat die brieven minder wogen dan 5 Ne- derlandsche oneen. Hiervan werd appèl aange- teekend door het openbaar ministerie, heeft dit vonnis vernietigd, en doende den beklaagdedie was den advokaat Faber aldaar wederom vrijgespro ken op grond dat door bet openbaar ministe rie het bewijs niet was geleverd, dat de in be slag genomen papieren, blijkens den uiterlijken vorm en de opschriften (adressen behoorende bij de daarop vermelde goederen) werkelijk brieven waren. Bij dat arrest is tevens aange nomen de omstandigheid, dat bij brieven het gewigt niet behoeft te worden vermeld omdat de bepaling van het gewigt der brieven geene nadere omschrijving van bet strafbare feit uit drukt maar een middel vah verdediging tegen de aanklagt wegens brievenvervoer voor den aangeklaagde oplevert. HELDER, 1G November. Wij hebben hel volgende merkwaardige voorbeeld mede te dee- len van de trouw van eenen hond jegens zij nen meesterTusschen zaturdag- en zondag nacht is een ijverig dienaar der policie door eene tot nog toe onbekende oorzaak alhier in het water gevallen en verdronken zijne huis- genootenwelken bet niet vreemd was, dat hij, ter zake zijner bediening, dikwijls vierentwintig uren van huis bleef, misten hem zondag niet, doch toen ook de zondag-nacht verstreek en men hem maandag-morgen niet terugzag be gon men, ook door liet vinden van enkele voor werpen de zekerheid te krijgen dat hij in het water zijn graf bad gevonden. Intusschen was de hond, die immer de schreden zijns meesters volgde zaturdag-nachtmisschien wel onmid dellijk nadat hij zijnen meester in de diepte had zien verdwijnen naar verdronkenen geloopen en als om het huis ijlende, had hij een en somber geblaf en gehuil doen hooren 1VL, m BERLIJN, 17 November. Op verscheidene plaatsen moesten de verkiezingen bij gebrek aan andere geschikte localiteit in de kerken plaats hebben. Sommige geestelijken hebben hiertegen bezwaren ingebragt. Anderen heb ben om de handeling in overeenstemming met de plaats, waar zij werd verrigtte brengen, de verkiezingen van een gebed en toespraak doen voorafgaan. Dit vindt zoo veel bijval dat er reeds een voorstel bestaat, naar men verneemt, om deze uitzondering tot algemeeuen regel te maken. Uit Keur-IIessen wordt gemeld, dat een oude landswet op zware straffen het in dienst nemen van Israëlieten verbood. Het ministerie Eberhardt hief deze wet op, als in strijd met de Frankfurter wetgeving van" Maart. De te genwoordige regering heeft echter de zienswijze van genoemden minister voor eene dwaling ver klaard en de handhaving van het oude regle ment op nieuw ten strengste bevolen. BERLIJN, 18 November. Na ijverigen en rusteloozen arbeid heeft de kunstschilder Hage man te Munster, eene wijze van glasscliilderen uitgevonden waardoor de verwen tegen allerlei invloed zelfs van de bijtendste vuren volko men bestand zijn. Met medehulp van zijnen kunstbroeder Ilollmann en met groote opof feringen van beide zijden, heeft hij thans een kolossaal schilderstuk afgewerkt, bet eerste in dit genre, dat sedert 200 jaren vervaardigd is. LONDEN, 16 November. De Morning Post geeft de volgende naamlijst der vertegenwoor digers van buitenlandsche natiën, die opzettelijk naar Londen komen om de begrafenis van Wellington bij te wonen: Belgie. De beide koninklijke prinsen de hertog van Braband en de graaf van Vlaande ren. Pruisscn. Misschien de prins van Pruissen generaal Nostitz Schavahorst en De Massow. Rusland. Prins Michel Gortshakoff, graaf Binkendorff Hanover. kol. Poter, baron de Marenholz luit.-kol. VVes- te en kapt. Holkett. Bronswijk. Maj.-gener. Erichten en kol. Ban m. Nederland. Luit.-gener. baron van Omplial en graaf Tindal. Portugal. Hertog de Terceira don Manuel de Souza. Spanje. Maj.-gener. de hertog d’Osutna kol. Colves en Torres. LONDEN, 17 November. De zoo lang on vermeld gebleven zeeslang is weder te voorschijn, gekomen. Het volgende is een gedeeltelijk uit treksel uit eenen brief van eenen passagieraan boord van een schip op reis van de Kaap naar Madras. Gij zult met verwondering verne men dat wij werkelijk de groote zeeslang ge zien hebben juist toen wij aan tafel zouden gaan. Ik spoedde mij op het dek en zag een schouwspel dat ik mijn leven niet vergeten zal. Zijn kop was ongeveer 16 voeten boven water, en ging gedurig op en neder; somtijds zag men den verbazend grooten nek die voor zien was met eenen hoogen kraagin den vorm van eene zaag. Donderde vogels vlogen om het dier heenen wij dachten eerstdat het een doode walvisch was. Het liet een waterspoor na als dat van eene booten wij schatten zijne lengte te oordeelen naar hetgeen zigtbaar was SNEEK, 23 November. Verleden week was de huisvrouw van eenen landbouwer, te IJs- brechtum met de wasch bezig, waarbij zij zich van eene groote tobbe met water bediende. Haar kindje van 15 maanden speelde vrolijk en wel bij haar om. Daar zij liet vertrek voor een oogenblik moest verlaten, verzocht zij haren knecht, die er aanwezig was, acht op het kind te geven tot hare terugkomst. Doch ook deze verliet vervolgens het vertrek. En nu wacht te de moeder een hartverscheurend schouw spel want in het vertrek teruggekeerd zag zij haar kindje in de tobbe met water en reeds verdronken. Sedert onze laatste opgave van den 16 de zer, is er, in de gemeente VVijmbritseradeel op nieuw 1 rund wegens de longziekte afge maakt, zoodat het gezamenlijk getal thans be draagt 1229. Het Staatsblad no. 201 bevat Z. M. be sluit van den 16 dezer, houdende bepalingen omtrent het door de burgemeesters te dragen onderscheidingsteeken. Dat teeken zal bestaan in eenen zilveren penning hebbende eene mid dellijn van veertig strepen en vertoonende aan de eene zijde het wapen des rijks aan de an dere dat der gemeente, of, zoo de gemeente geen wapen heeft, den naain der gemeente, de penning hangende op de borst, hetzij aan eene zilveren kelen, hetzij aan een oranje zij den lint; de kelen of het lint op beide schou ders aan den rok of het opperkleed vastgehecht. De burgemeester draagt de onderscheidingstee- kenen wanneer hij voorzit in de vergadering van den raad; in geval van brand of oproerige beweging, van zamenscholing of andere stoor nis der openbare orde zich in het openbaar ver toonende uit krach te van art. 188 der gemeen tewet of van eenige andere wet persoonlijk in het openbaar hevelen geeft, of bij plegtige ge legenheden namens de gemeente opkomt. Bij ontstentenis van den burgemeester, worden de teekeneu gedragen dobr dengeen die hem vervangt. Dit besluit treedt in werking met den 1 Ja nuary van het volgende jaar. liet Oostenrijksche gouvernement te Triest heeft op het vernemen van het ongelukkig ontkomen der negen Hellevoetsluizer zeelieden bij het vergaan van het Oostenrijksche schip Pegno di Amicizia eene oproeping gedaan ter geldelijke ondersteuning van de weduwen en weezen dier zeeliedenen reeds is er f 1090 ontvangen. Nog meerdere aanzienlijke bijdragen aldaar verwacht. Reeds meermalen is gunstig melding ge maakt van het middel ter genezing van de schurft en ter deeding van alle ongedierte bij schapen, rundvee, paarden, enz., van den heer A. Jorritsma te Dockum en is dat mid del dal zonder schadelijke bestanddeelen is herhaaldelijk aangeprezen boven het zoo gevaar lijke gebruik van rottenkruid. Met genoegen verneemt men dan ook dat de beer Jorritsma in den loop van dezen zomer is vereerd gewor den met een schrijven van Z. K. II. prins Al bert van Engeland wiens hooge goedkeuring hij op zijn middel mogt verwerven terwijl hij later, even als meer anderen, een pracht-exem- plaar van de jury der tentoonstelling te Londen ontving vergezeld van eene bronzen medaille en getuigschrift. Ook is den heer Jorritsma thans, naar wij vernemen, eene uitnoodiging geworden om zijn middel voor de in 1853 te houden Amerikaansche wereld-tentoonstelling naar Nieuw-York te zenden. VVij achten het bekend maken van deze bijzonderheden in het belang van alle veehouders. (Prov. Gron. Cour.} Sedert de koopstad Breinen directe han- dels-betrekkingen met Jamaica aankhoopte heeft zij zich van den uitvoer van rumdoor Duitsch- land vroeger altijd uit Engeland getrokken ge heel meester gemaakt. Toen de Engelschen ver moedden wat geschieden zon en dan ook reeds gebeurd is, lieten zij zich in den afzet van ge noemd artikel gemakkelijker vinden maar te laat. Breinen heeft door vlijtopoffering en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1