NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAü VOOR HE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 3 d 1852. No. 96. r WOENSDAG den 1 December. rs Jaaririinir lip.ZEGEI I >~1- BINNENLAND. BUITENLAND. r SNEEKER tijdingen uit Stockholm van ep- DO. d’ 1 6 r i- r I. f i 7 i korenmolen te zoogenaamde Bo- aan te knoop om het van leg >de 23 Jer pd. COURANT. Zuidwolde. venlander molen als rangschikte schen zoodat ding het plan des WEENEN 19 November. Hoewel de ouders van de prinses Marietta Piccolomini, welke, zoo als men weethet tooneel te Rome betre den heeft, zich in dit besluit hunner dochter geschikt hebben kunnen andere barer verwan- een vroom belijder der godsdienst maar ik hecht alleen aan te dezer godsdienstwelke rijke en zij naar onder de menschel! te bestaan, heid kan zich verzekerd houden dat Christenen onder mijne regering niet zal volgen dat de Roomsch-kalholieken beschermd zullen worden en nimmer zullen worden gebe zigd voor bijgeloovige plegtigheden met hunne godsdienst strijdig hetwelk u door den bis schop van Mallos op mijnen last nader zal wor den verklaard.” LONDEN, 24 November. Volgens een schrij ven aan Daily News, gedateerd Florence, 13 November zou de groothertog van Toscane vast besloten zijn in zijn stelsel te volharden en gezegd hebben dat hij de ketterij in zijne sta ten zou uitroeijen al mogt men hem ook des wegen met den bloeddorstigsten dwingeland in kwam schipper J. Zwiers sierlijk met vlaggen versierd kennisvan wien te verwerven zijn opmerkelijke!! brief aan den paus liet is de heer Pallcgoixtitulair Mallos en bestuurder der Roomscli- katbolieke zending in Siam, welke dien brief den 10 dezer aan den paus overhandigd heeft. De brief is in het Engelsch geschreven en be helst o. a. het volgende: «Sedert lang had ik uit de Engelsche nieuwsbladen uwe verheffing tot den troon vernomen en daar de bisschop van Mallos, mijn dierbare vriend, van mij ver lof vroeg, om zijn vaderland te bezoeken eli u zijne hulde te gaan brengen vind ik hierin eene gewenschte gelegenheid om aan u te schrijven en met u vriendschap aan te knoopen die duurzaam moge zijn. Ik geloof nog niet in den Christus ik ben belijder der godsdienst van Buddlia het wijsgeerige gedeel- zoo zeer door tal- ongerijmde fabelen verbasterd is, dat ik verwachteerlang ophouden zal Uwe heilig- men de ver ten en met name de kardinaal zich hiermede maar geenszins vereenigen. Men zegt, dat een oom haar 10,000 scudi geboden heeftals zij hare loopbaan van zangeres wil vaarwel zeg gen maar zij moet geantwoord hebben liever te willen sterven, dan niet meer te zingen. Den 9 November heeft zij weder nieuwe lauwe ren geoogst in Donizetti’s opera Don Pasquale. W EENEN 22 November. Van goederhand wordt ten stelligste verzekerd dat de mogend heden van het Noorden den titel van Napoleon 111 niet erkennen zullen. Het zal aan het Fran- sche gouvernement liggen om een middel te vinden waarbij de moetjelijkheden uit den weg worden geruimd welke daardoor kunnen ont staan en waardoor zijne diplomatieke betrekkin gen zouden kunnen bcmoeijelijkt worden. FRANKFORT, 23 November. De Mein is sedert gisteren zeer gewassen. Bij den aanhou denden regen, in de hooge bergachtige streken die ook hier, door eetien buitengewoon warmen zuiden wind eenen aanhoudenden nevel doet heerschen verwacht men dat de stroom wel dra uit zijne oevers zal treden. Te Haynichen de geboorteplaats van C. F. Gellert, heeft zich eene commissie gevormd tot inzameling van bijdragen, uit wier bedrag, gevoegd bij dat van een bereids verkregen fonds aldaar een gedenkteeken voor dien eens zoo algemeen geliefden dichter, zedeleeraar en ge leerde zal worden opgerigt. Mogten die bijdra gen aanzienlijk zijn, dan wordt het overschot tot daarstclling van eene weldadige, Gellerts naam dragende en in zijnen geest werkzame in- rigting, aangewend. FRANKFORT, 25 November. Uit Wiirtcm- berg ontvangt men heden de belangrijke medc- deeling, dat het tolverbond niet ontbonden, maar dat eene schikking tot stand zal komen door middel van een met Oostenrijk te sluiten handelsverdrag ten gevolge waarvan vele, tot dusverre bestaan hebbende, kwestiën geheel zul len worden uit den weg geruimd. Die goede uitslag wordt voornamelijk aan de pogingen van den koning van Wurtemberg toegeschreven. Men ziet nadere berigten tegemoet. Het Noorweegsche Bijbelgenootschap heeft het Nieuwe Testament in de taal der Laplanders doen overzetten en vervolgens een aantal Bij bels onder dien volksstam verspreid. LONDEN, 23 November. De konrng Siam, dien men zich hier voorstelt als een man van eenige beschaving en kennisvan handels-voordeelen zouden heeft eenen geschreven, bisschop van SNEEK30 November. Ook de vierde per soon die mede zoo deerlijk door de ramp bin nen deze stad op den 25 dezer werd getrof fen en waarvan wij in ons vorig nommer mel ding maakten, is, na een smartelijk lijden, in den jongstverloopen nacht, overleden. De collecte, ten behoeve der Hervormde gemeenten van Weert (Limburg) en Lise Se- raing (Luik), alhier jl. zondag in de kerk der Hervormden gehouden heeft opgebragt de aan zienlijke som van ƒ208.50. Sedert onze laatste opgave van den 23 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 10 runderen wegens de longziekte afgemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1239. Den 25 dezer werd op ’s rijks werf te Amsterdam de kiel gelegd voor de korvet Me dusa de eerste oorlogsbodem der Neder), zee- magt welke bestemd is, om, als zeilschip te vens voorzien te worden van een hulpstoom- vermogen en waterschroef. Wij vernemen, dat de wapening dezer korvet, welke eene groote lengte verkrijgt, zal bestaan uit geschut van 60 en 30 ponds kogel in eene doorloopende bat terij. De aanbouw wordt zeer bespoedigd ten einde zoodra mogelijk van zoodanig vaartuig ge bruik te kunnen maken. De hooge Raad heeft, bij arrest van 26 Nov. de vordering van C. J. Enthoven tegen de erven van wijlen Z. M. koning Willem II, tot betaling van leveranciën toegewezen en de vordering van de erven tegen L. J. Enthoven tot vrijwaring, ontzegd, hoofdzakelijk uit over weging, dat, indien de betaling aan L. J. Ent hoven op welke de eisch tot vrijwaring zich grondt, is bewezen, dit feit aanleiding geeft lot terugvordering maar niet tot vrijwaring. Onlangs is in de dagbladen berigtdat aan L. Stille te Meppel concessie is verleend tot het oprigten van een pel- en korenmolen te Zijn vader een en een tal van jaren op zoodanigen knecht werkzaam geweest zijnde, men onder de minvermogende men men niet zonder eenige bevreem- zoons vernam, liet raadsel is echter dezer dagen opgelost. Op het sterf bed riep de vader L. tot zich en zeide tot hem in den kap van den molen mijns meesters staat eene kist waarin gij geld zult vinden dat ik voor u en mijne andere kinderen bewaard heb tot op dezen oogenblik. Ga het halen en deel het, na mijnen dood, met uwe broeders en zus ters. De zoon gaat en ziet op de aan geduide plaats vindt hij den gouden en zilveren schat en keert met een getroffen en dankbaar gemoed naar zijnen stervenden vader terug. Dat deze schat nog al van eenige beteekenis moet geweest zijn, kan men nagaan, wanneer jen in aanmerking neemtdat meergenoemde L. van het vierde deel bovengemelde affaire be- sint- De Times behelsde dezer dagen een schrij ven van de heeren Leo Schuster A. R. Adams Joseph Tucker en C. S. Crowleywaarin den aandeelhouders der Duinwater-maalschappij werd berigt, dat gemelde heeren onlangs de werken voor de waterleiding in oogenschouw genomen en alles in den meest voldoenden toestand be vonden hadden dat drie vierden der hoofd geleibuizen van den Vogelenzang naar Amster dam reeds waren gelegd en men met grond mogt verwachten, dat dit gedeelte van het werk met het einde dezes jaars voltooid zou zijn een groot aantal der pijpen binnen Amsterdam henoodigd was reeds aldaar afgeleverd en liet Oranje-reservoir voltooid de werkzaamheden in de Duinen werden zoo spoedig mogelijk voort gezet de toevloed van water is meer dan vol doende zijnde thans drie millioen gallons daags een cijfer, dat elk denkbaar verbruik te Am sterdam overtreft, en hetwelk nog klimmen zal zoodra het werk geheel voltooid is; de stortin gen hebben stipt plaats gevonden en het kapi taal is reeds voor meer dan de helft gefour neerd, De briefschrijvers wensclien den aandeelhou ders ten slotte geluk met deze aanvankelijk zoo goed geslaagde ondernemingdie huns inziens de gekoesterde verwAthting meer dan verwezen lijken zal. Volgens tijdingen uit Stockholm, van 19 dezer, blijft de toestand des konings onrustba rend. Prof. Huss wijkt niet van het ziekbed des lijders. De interimistische regering heeft bevolen dat in alle kerken des lands gebeden voor het herstel van Z. M. ten Hemel zullen worden gezonden. De koningin en prinses Eu genie zijn nagenoeg hersteld. ’s GRAVENHAGE 24 November. Eergisteren is alhier aan het ministerie van binnenlandsche zaken de eerste telegraphische depêche van Brussel, door de nieuwe inrigting, ontvangen. Zij is in 33 minuten tijds overgebragt. De linie kan als voltooid beschouwd worden. AMSTERDAM, 26 November. liet Rends- burger Weekblad zegt: Ons landschap, vooral het westelijk gedeelte, ondervindt den Engel- schen invloed en voornamelijk zijn het onze landlieden die door den uitvoer van vee met Engeland in onafgebroken verkeer staan. Zij rekenen het liefst naar ponden sterling en vele oefenen zich druk in de Engelsche taal. De verzending van vee geschiedt hier onder veel voorzorgen opdat de dieren op de land- en zeereis niet te veel lijden het zijn vooral scha pen die Engeland hier zoekt. Zeer veel jonge lieden gaan zelven met het vee naar Enge land, en op de markten van Srnils/ield kan men wekelijks slagers en veefokkers onzer hertogdommen vinden. Dit reisje wordt ook aannemelijk gemaaktwijl iemand die drie stuks vee naar Engeland vervoert, voor zich zelven vrije passage heeft. Ten gevolge van dien uit voer is zelfs in het oosten van Holstein boter en vleesch booger in prijs. De landman vaart hierbij wel doch in de sleden klaagt menigeen over dien veranderden staat van zaken. In Oc tober werden naar Londen vervoerd 1200 scha pen en 2554 stuks hoornvee, en naar Lowestoft 1694 schapen en 2648 stuks hoornvee. In de week van 9 tot 16 Nov. bragt de zuid westelijke orkaan de stoomboot Neplunus zoo in gevaar, dat zij van 247 stuks hoornvee ei> de 309 schapen, die zij in had slechts 38 stuks te Londen aan wal zette. De overigen moesten over boord worden geworpen, ten einde het. schip te verligten. LEEUWARDEN, 24 November. Nadat reeds vroeger de geineente-raad alhier besloten had burgemeester en wethouders te magtigen tot ontwerpen van een adres aan den minister binnenlandsche zaken ten einde den aan- van spoorwegen in deze provincie te bevor deren hebben ook de staten van dit gewest een besluit genomen, om van hunne belangstel ling in deze zaak te doen blijken door het aanbieden van een adres aan Z. M. den koning houdende verzoek, om de voor dien aanleg aan gevraagde concessie te verleenen met bepa ling tevens, dat van dit adres een afschrift zal worden gezondan aan genoeniden minister, ten einde ook Z. Exc. met de gevoelens der verga dering nopens deze gewigtige aangelegenheid bekend te maken. HOOGEVEEN, 23 November. De opening van het nieuwe kanaal verkeerdelijk op zatur- dag verwacht had heden plaats. Omstreeks vijf uur met zijn nieuw en vaartuig, binnen. Bij de eerste sluis bevonden zich de burge meester en wethoudersbenevens eenige aan zienlijke inwoners dezer gemeente met hunne dames, die, op vriendelijke uilnoodiging des schippers, het schip beklommen en zoo onder het jubelen van de van alle zijden toegestroom de bevolking, de vaart opvoeren. Men verwacht op morgen ecu zestigtal vaar tuigen allen beladen met sedert lang ontbeerde en verwachte goederen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1