NIKliWS- EN AIRE1!TE1NTIE-L'LAD VOOR DE SLID EN HET AlUiONIIISSEHENT SNEEIt. 1852. No. 100. WOENSDAG af fflUlffllW wijk 1427. 1557 SNEEKEB BINNENLAND. portier ander hel Haarlemmer van van va n huis en dch len ing aii- ■an 'ï’t Jet e jk op de goederen door een I Dit scheen zullen o| de toestand hij on verkeerde de Verwachting daar het water niet op genoegzame diepte kan Men is daarom dagelijks nog druk om door uitdieping op die plaatsen aan zijne bestemming te doen beant- Ook schijnt de kwestie tusschen de en den aanne- 7, en gebruik. Die hieraan gading maakt, kome op bet Stads huis donderdag den lu December ek. des voormiddags ten 11 uur, en linie op alsdan voor te lezenc conditiën die inmiddels ook ter Secretarij van de Stad te vernemen zijn. Sneek den 2 December 1852. Burgemeester en Wet houders voornoemd, S. TBN CATE. De Secretaris IIAl.A. rap- over wet tot goedkeuring eener handel en scheepvaartmet Noord-Amerika. De be- dslagingen daarover worden bepaald na van die over het ontwerp, wegens de bij drage van de droogmaking van meer. De algenieene beraadslagingen zijn aangevan gen over het ontwerp, houdende middelen lot dekking der staatsuitgaven voor 1853. De bec- ren Blaupot ten Kate, Hengst, ZylkerSchif fer, Verwey Jongstra en Bacliicne voeren daar over het woord en worden dooi' den minister in eene korte rede beantwoord waarop de on derdeden der wet, zonder eenige belangrijke discussion, en daarna de geheele wet met 48 le gen 12 stemmen is aangenomen. de Oude Koemarkt in wijk no. 1253, thans den gemeente-raad van - -een toonvel van verwarring op, ontstaan door een rekwest van eenen lijkbezorger, waaruit volgden onaan gename woordenwisselingen tusschen de heeren De Vries en Salvador. De lieer del Court ver zocht den heer voorzitter, om de zitting te ver dagen opdat de raad der stad door hel voort zetten van zoodanige disenssiën niet woy meer in de schatting des publieks tnogt dalen en ver klaarde tevens niet langer in eene vergadering te blijven, die achtbaar behoort te zijn, maai in welke de zaken op dergelijke wijze worden behandeld. Genoemde spreker was overigens gewoon de vergadering te verlaten als de heer Salvador het woord voerde maar meende hel nu aan de achting voor zijn’ persoon verschul digd te zijn de opheffing der zitting te vragen. De voorzitter voldeed hieraan, en des avonds werd de zitting voortgezet. Men meldt uit Meppel dd. 9 Dec.: Het nieuwe kanaal voldoet aanvankelijk niet aan de verwachting, daar men op sommige plaat sen l._: houden, werkzaam het kanaal woorden. directie der kanaal-maalschappij nier nog voort te duren. Volgens eene van Zijner Majesteits minis ter-resident te Kopenhagen ontvangen» mede- deeling zijn er gedurende dit jaar van Ton- ningen in Slecswijk, naar Engeland uilgevoerd 19,500 runderen en 13.600 schapen hetgeen voor liet hoornvee, in vergelijking van vori ,e jaren eene vermeerdering aanbiedt van 4683 stuks en voor de schapen van 8487 stuks. De gemiddelde prijs der eerste wordt berekend te gen 15 L. st. hel stuk en de laatste tegen 2 L. st. het stuk. Bovendien werd er nog in het. begin..van den zomer een groot aantal stuks vee naar Engeland uitgevoerd uit Jutland. HARLINGEN, 4 December. Volgens brie ven hier nil Londen ontvangen ziet men al daar verlangend tegemoet het verleenen van eene voorloopige concessie door liet Nederlund- sclie gouvernementvoor de in onze noorde lijke provinciën geprojecteerde spoorwegen ten einde met de verdere werkzaamheden te kunnen voortgaan, waarvan men vertrouwt, dat zij zóó spoedig tot bet gewenschte doel zullen leiden 'dat nog in het volgend jaar een aanvang met de uitvoering kan worden gemaakt. Hierdoor zouden onze grootste koopsteden TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van vrijdag, 10 December. In deze zitting heeft de commissie van portent's haar eindverslag ter tafel gebragt het ontwerp overeenkomst de V. Staten raa loop Amsterdam en Rotterdam, langs den koristen weg, worden verbonden met het geheele noor den van Europa met alle havens langs do Noord- en Oostzee, met verschillende provin ciën van ons rijk en de belangrijke fa brij ken van het nijvere Twente. Hel kan niet anders of zulks moet van hoogst wcldadigen invloed zijn voor de welvaart van het geheele vader land. Hoe meer bier over de lijn die de verbin ding tusschen Hamburg en Harlingen zal daar- siclleii gesproken en gedacht wordthoe meer men daarvan liet groote gewigl inziet. Het lijdt geen’ twijfel of die spoorweg zal hier den grond leggen lot belangrijke verbindingen met vele ha vens van Engeland. Komen deze spoorwegen gelijk wij vertrou wen, tot stand, dan zal Nederland, bijzonder ook deze stad daaraan een groote vooruitgang verschuldigd zijn, en dit zullen wij dan te dan ken hebben naast de Engelsclre ondernemers aan den heer van lloijen te Zwolle lid van de eerste kamer der staten-gcneraalen den beer Schildhuis, lid der gedeputeerde staten van Groningen. Hunne heldere blik deed het groo le belang der zaal, dadelijk inzien zij waren de eenigen die, door hunne talenten cn onver moeide!: ijver de pogingen der Engeische maat schappij hier te lande krachtig ondersteunden. Zonder die medewerking waren ligtelijk voor melde pogingen reeds bij den aanvang geslaakt hadden de ondernemers met de voor hen be schikbare kapitalen zich naar andere landen gewend en waren wij nog lang verstoken ge bleven van hel middel van vervoerwaarvan liet behoud onzer welvaart en verdere ontwikkeling geheel afhangt. BOÜRTANGE, 5 December. Hoewel men van andere streken onzes vaderlands voorteeke- nen vermeldt, die een’ strengen winter aankom digen meent men om vele redenen in hel Wes- terwoldsche eenen zachlen winter te zullen hebben. Niettegenstaande de vele ganzen en renden welke trouwens de vorige winters hier in geen minder aantal aanwezig waren zijn de mollen veldmuizen en andere gedierte nog bo ven in den grond werkzaam terwijl de mieren hunne huishouding op p. m. 2 vingerbreed in het veen of onder de. heide hebben. Een en ander meent men hier als voortcekens van eenen zachteu winter te moeten houden. MEPPEL, 9 December. Als eene groote bij zonderheid kunnen wij melden, dat de Chris telijk Afgescheidene gemeente te Ommen in Overijssel die reeds vrij talrijk was en eene kerk en ook zelfs eene Afgescheidene school be zatthans gezind is, volgens een algemeen zeg gen om zich weder te verecnigcu met de zoo genaamde groote kerk waarvan ze reeds eenige jaren gescheiden was de kerk naar men wil moet alreeds gesloten de voorwerpen daarin aanwezig, er uilgchaald en alzoo voor alle gods dienstoefening onbruikbaar gemaakt zijn. Den leeraar der groote kerk is onlangs bet gevraagde emeritaat verleend en nu zijn dan de afgescheidene en onafgescheidene gemeenten overeengekomen om eenen predikant te beroe pen die naar genoegen is van beide partijen of gemeenten. Men merkt er tevens bij aan dat de lasten, die zc voor kerk en school moest dragen te zwaar drukten en zij dus ook eensdeels om die reden is teruggekeerd lot de gemeente, waarbij zij vroeger behoorde. Men is zeer verlangend hoe het een en omtrent deze vereenigingwaarvan misschien geen tweede voorbeeld in ons land bestaat, zal afloopen. (Zondbl.} COEVORDEN, 9 December. Als eene zeld zaamheid vermelden wij dat bij de volkstelling in Hannover de voorgaande week hebbende plaats gehad bevonden werd dat te Esschen- bruggey uur van hier, ten huize van zekeren Seuvering zich bevinden 4 personen te zanten 320 jaren oud de oude hoer en zijne vrouw met twee broeders der laatste zijn wij wel on- derrigi dan bevinden zich allen in den besten welstand uitgezonderd dat de eerstgenoemde erg doof, en ecu der vronws broeders slechtte voet isveroorzaakt door eene beroerte voor eenige jaren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK gedenken op woensdag den 22 December ek.des voormiddags ten 11 uur, voor den tijd van 5 jaren in te gaan met St. Petri 1853 en te eindigen op gelijken lijd in den jare 1858, publiek te verhuren: Zestien perceelen WEIDLAND allen gelegen onder liet behoor van de Stad Sneek. De gegadigden vervoegen zich ten voorschre ven dage op het Stadshuis en huren alsdan op conditiën die inmiddels ter Stads Secretarij te vernemen zijn. Sneek den 2 December 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris IIU.A. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEfliK zullen, op het Gemeentehuis, donderdag den 16 December ek. des voor middags, ten II uur, voor den tijd van 6 ja- ren ingaande den 12 Mei 1353 en eindigende op gelijken tijd van den jare 1859, op condi tiën intusseben ter Stads Secretarij te verne men publiek verhuren De HERBERG de Dille cuni annexis, bene vens liet daarbij behoorende en gebruikt wor dende stukje LAND, gelegen in de gemeente lla n we rd. Sneek den 2 December 1852. Burgemeester cn Wclhouders voornoemd Si. TEN CATE. De Secretaris HAGA. I Tegen de heeren Ten Kate Van Wijllek ReindersDe Limpens, ZijlkerHengst, De Poorter, lluguenin, Verwey, Westcrhoif, Van der lleyden en Jongstra. SNEEK, 14 December. Gisteren avond heeft de heer Maju in de concertzaal alhier eene voorstelling gegeven in zijne Egyptische toover- kunst, die, naar wij vernemen, aan hel aldaar opgekomen publiek algemeen zeer wel voldaan heeft zoowel door zijne behendigheid in de uit voering en bet geheel nieuwe van onderschei dene stukken als door de fraaiheid en uitge breidheid van zijn mechanisch kunstkabinet. Wanneer derhalve de heer Maju aan zijn ons medegedeeld plan, om, op zijne reis door de ze provincie, alhier binnen kort andermaal ee ne voorstelling te geven, gevolg geeft, durven wij ons vleijen met geen minder ruim bezoek vau het publiek dan hem nu is ten deele ge vallen. Sedert onze laatste opgave van den 7 de zerzijn er, in de gemeente VVijinbritseradeel op nieuw 8 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat liet gezamenlijk getal thans bedraagt 1256. Ruim 9 weken geleden werd een portier, lederen van Z. K. II. prins Frcderik i hondje in eenen der vingers gebeten. -.1 in het begin geen ernstig gevolg te iplevcrenmaar in de laatste dagen is ...J van dien man zoo verergerd dal ■gelukkig in volkomen staat van razernij - -aan de gevolgen een vreesselijk lijden is en verleden week der watervrees, onder overleden. De zitting van Haarlem leverde den 8 dezer weder verwarring op, omslaan door lijkbezorger, waaruit volgd BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK zullen, voor den lijd van 3 ja ren ingaatide met den 12 Mei U'53 en te ein digen op denzelfden lijd van liet jaar 1856 publiek verburen Een HUIS en ERF op bet Kerkhof alhier in wijl. 6 ito. 82 kadaster sectie B. no. 1258, thans bij Klaas (Iroeneveld iu limit*. Een HUIS en ERF aldaar, in wijk 6, no. 81 kadaster sectie lino. 1257 thans in huur hij Albertus Badersma. Een HUIS aan 6 nu. 79 kadaster sectie B door Jan Beidincj bewoond. Een HUIS of ZOMERHUIS met TUIN. no. 99 kadaster sectie B no. 1.83 thans bij Pieter Spoelstra in huur cn TE ZEGELC11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1