I Y 1 1852. No. 102. V b 1 vor- BUITENLAND. .iddellijk nen. I anderen misbruik t WEENEN, 13 December. Het blijkt te zijn dat de Fransche regering in een van naming van keizer Napoleon III. daarin verzekerddat de tractaten wat liet grondgebied betreftvan zijde zullen geëerbiedigd worden. nu waar aan ons hof, uitvoerig schrijven kennis heeft gegeven de redenen die geleid hebben tot de be- van keizer Napoleon III. Ook werd van 1815 Frankrijk’s Dat schrijven werd op den dag van ontvangst aan den keizer voorgelezen en onmiddellijk be antwoord doch op eenigzins voorwaardelijken toon en zeker niet geheel en al naar den zin van keizer Napoleon. Welligt geeft dat ant woord ook aanleiding tot langdurige diplomati sche correspondentiën over gewigtige zaken. WEENEN, 14 December., Uit het proces wegens hoog verraad dat te Mantua voor den BUIIGE MEESTER en WETHOUDERS van de Sad SMEEK maken bekend dal mei ver- aideriny van Bestek zal worden herbesteed liet WEGBREKEN en OPRUIMEN van eene bestaande en hel MAKEN van eene NIEUWE DRAAIBRUG, met bijlevering van de Materialen. De gegadigden worden uiigenoodigd zich te vervoegen op het Stadshuis, alwaar voornoemde lierbesteding zal plaats hebben donderdag den 23 December el>. des middags ten 12 uur, zijnde de conditiën te vernemen ter Secretarij Van deze Stad. Sneek den 2 December 1852. Burgemeester en Wet houders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 11AGA. dat de koninklijke Hannoverscbe regering zich bereid heeft verklaard om voor eene aanzien lijke som bij te dragen tot de verwezenlijking van zulk een nuttig plan. De koninklijke Han- t'oversche regering geeft, door deze aanbieding een bewijs, boe juist zij het groolc belang van een huis, waarin de zeelieden in elk opzigt eene goedelijdelijke verblijfplaats vinden weet te schallen, en het vereert haar ten hoogste, dat zij ook elders zorgt voor het ligchamulijk en zedelijk welzijn van eene klasse van men schel! (waartoe ook vele barer onderdanen be lmoren)die dikwijls het slagtoffer is barer goedhartigheid en zorgeloosheid. De Handnirger Börsen-Halle zegt dat de Roomsche kerk in de Nederlanden vrijer is te genover den staat dan eenige Protestanlsche kerk in Europa en dat ook nergens de leeken dier kerk zoo veel regten en vrijheden genieten als genoemde Hervormde schenkt. De Bürsen-Halle tracht de waarheid van dit getuigenis te staven door het adres van wege de Hervormde Neder- iandsche kerk aan den groot-liertog van Toscane toegezonden ter zake der Madiai’s. MEl’PEL, 16 December. Nu men thans we der in de nieuwsbladen begint mede te deeleu bijzonderheden, nopens de vruchibaarheid als anderzins, die, als een gevolg van het steeds voortdurend zachte weder kunnen beschouwd worden, zoo willen wjj hier ook eenige bijzon derheden vernieldendie zeker wel met alle anderen, gelijk wij vertrouwen, kunnen wed ijveren wat aangaat de bijzonderheden. Ten eerste, dat te Staphorst, in Overijssel, een uur gaans van Meppelzich thans nog eene ooijevaar bevindt, die hier alzoo blijft overwin teren waarvan dien zich geen voorbeeld kali herinneren dat zoo iets immer met deze trek vogels die gewoonlijk in de laatste dagen van Augustus ons land karavaansgewijze verlaten heeft plaats gevonden hij is vlug en gezond bevindt zich wei en zoekt dagelijks even ge lijk in den zomer, hoewel met eenigzins meer moeite zijn voedsel. Zijn vogels inderdaad voorboden, waarvoor ze zoo dikwijls gehouden worden, van eenen zachlen of strengen winter dan voorspelt deze ooijevaar voorzeker, meer dan eenig ander vogel een buitengewoon zoch ten winter: men is daarom wel nieuwsgierig te weten of er zich op andere plaatsen van ons land ook nog van deze vogels bevinden. Ten tweededat er verleden daagsdoor zekeren kooiker in de nabijheid van Hasselt, op eenen dag gevangen zijn 456 eendvogels; dit nooit geboorde groote getal gevangen vo gels moet deels worden loegeschreven aan do menigvuldige vogels, die zich dit jaar hier in den verren omtrek bevinden deels daaraan dat sommige landstreken geheel geïnundeerd zijn terwijl anderen boven water staan en ge noegzaam droog zijn. Het grootste getal der op eenen dag gevangen vogels op deze wijze waarvan een voorbeeld bestaat, bepaalde zich slechts tot een 70 a 80tal. Wanneer men nu ieder eendvogel berekent a 30 cents, die ze in den regel kosten, dan heeft bovengenoemde kooiker op één’ dag ver diénd met deze kooikerij de nominale som vau 136.80. (Zondbl.) huismeubel en begint nu en dan te hoesten of te gillen, enz. Niemand echter veronderstel Ie dat deze voorteekenen stellig voorafgaan neen er zijn bewijzen voorhanden dat honden als in één oogenblik worden aangedaan maar dan ook weigert de hond meest altijd te drinken en toont dadelijk lust om te bijlen. Als men deze teeltenen ontwaart, is liet beste, het dier te dooden ik bied mij aan u allen aan om, zoo ver mijne ondervinding in deze van nut zou kunnen zijn over mijn persoon te kun nen beschikken zonder daarvoor iels te deren als eigene voldoening dal ik zoo ver mij mogelijk was van nut heb kunnen zijn. Dit blad verbiedt mij verder uit te weiden alleen dit nog legt nooit eenen hond bij eenen warmen haard of kagchel noch buiten in hevige koude; voedt geen houd met triepwant dit voedsel meestal van aan longziekte gestorven runderen afkomstig, kan niet anders dan scha delijk op de vochten werken.” Vóór de Februarij-revolutie bedroeg bet gemiddeld bedrag der notariële actcn te Parijs ’sjaarlijks en wel van 1 April tot 1 October, gemiddeld 5 millioen francs en in het halfjaar na de revolutie slechts 88,000 francs. In dit halfjaar echter, hetwelk vóór het keizerrijk ver liep doch reeds geheel van het keizerrijk door drongen was, steeg genoemd bedrag tot de on gehoorde som van 111 millioen francs. De kamer van Notarissen te Parijs ziet ook hierin een teeken dat het keizerrijk bij de be volking vrede beteekent. Op 11 dezer werd te Southampton het regterlijk onderzoek gehouden naar de verre gaande ongeregeldheden welke den 9 Nov. op het stoomschip Melbourne plaats grepen. De matroos J. Flinn was van moord op den per soon zijns kameraads C. Lamont, en de matroos Johansen van verregaande insubordinatie be schuldigd. De laatste is tot gevangenschap ver oordeeld de zaak des anderen moet nader die- Uit de verklaringen der getuigen onder .1 van den scheepsdoctorblijkt, dat hel van in Portugal aan boord gesmokkel- den sterken drank de oorzaak van tooneelcn eener zoo vreesselijke verwarring en van zoo hevige twisten op genoemden bodem geweest is dat men zich daarvan naauwelijks een denk beeld vormen kan. Johansen onder anderen was bij vlagen zoo opgewonden dat hij meer een wild dier dan een mensch geleek, en woe dend over het dek liepmet bedreiging van ieder, dien hij ontmoette, met eene bijl te ver moorden. De door Flinn op Lamont gepleegde moord is insgelijks het gevolg van uit dron kenschap ontstanen wederzijdschen twist geweest. De omstreken van Smyrna blijven steeds zóó onveilig, dat in de afgeloopen maand, op twee geweerschoten afstands van de stad een detachement van de beruchte bende van d’Yani- Katerdochi zich lusschen de wandelaars wierp deze de vlugt deed nemen en drie jonge Euro peanen medevoerde. Op aanzoek van den Fran- schen consul zijn de rooters vervolgdmaar zonder gewenschtcn uitslag. De drie gevange nen zijn echter te Smyrna teruggekeerd na door hunne bloedverwanten te zijn losgekocht voor 25,000 Turksche piasters dat is ongeveer 3000 gulden de persoon. Op den 2lsten van genoemde maand, werd een Turksch schip, in het gezigt der haven van Smyrna door een zee schuimer aangevallen. De Turken verdedigden zich dapper, en twee der roovers die op het Turksche schip sprongen werden onmiddellijk gedood maar toen daagde er een tweede roo- vers-vaartuig op. Het Turksche schip werd ge nomen en de geheele bemanning met een aantal bedevaarts-gangers die van Mekka kwamen om hals gebragt! Deze stoute en in onzen tijd schier ongehoor de daad heeft grooten schrik gebragt onder de bevolking en vooral ook onder de zee-assuran- tie-maatschappijen terwijl zij den handel bijna geheel stil deed staan. Wanneer zal aan al die euveldaden paal en perk worden gesteld AMSTERDAM, 16 December. Met zeer veel genoegen kunnen w(j mededeelen dat de com- SNEEK 21 December. Sedert onze laatste opgave van den 14 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel op nieuw 23 runde ren wegens de longziekte afgemaakt, zoodal het gezamenlijk getal thans bedraagt 1279. Men schrijft uit Rozendaal dd. 17 Dcc.: De werkzaamheden tot hel aanleggen van den Nederlandsch Belgischen spoorweg, van Ant werpen over Rozendaal naar Rotterdam hebben lieden morgen op het terrein alhier, onder di rectie van den heer Fijnje, ingenieur en direc teur van gemelden weg eenen aanvang geno men. De weg zal in deze gemeente aan de zijde van de haven en onmiddellijk langs de plaats zelve worden gelegd. Den 18 dezer zou waarschijnlijkde brand- spuiten-wedstrijd van de lieeren Smits, van Nijmegen, en Becker, van Arnhem plaats heb ben. Men verneemt dat als daartoe geschikt Strijdperk is gekozen hetzij de schipbrug te Arnhem, hetzij de Paaschweideeven overdeze brug gelegen. De strijders zullen des namid dags te 2 ureelk van hunne brandspuiten voorzien en door zestien secondanten (spuitgas ten) omgeven op het terrein verschijnen. De voorwaarden van den strijd zijn als volgt: 1. Elk der strijders zal ongeblinddoekt de pijp zijner spuit zelf hanteren en die op zij nen tegenstander gerigt houden 2. De strijders zullen op eenen afstand wor den geplaatst van elkander, kleiner dan de spuitwijdte der winnende en grooter dan de spuitwijdte der verliezende spuit. De strijders zullen zoolang avanceren en re tireren tot dat bovenstaande limieten bereikt zijn en zich alsdan gedurende tien achtereen volgende minuten onbewegelijk in denzelfden stand blijvende laten bespuiten 3. Het spuitwater zal zijn gewoon rivierwa ter- en weldat uit den Beneden-Rijn 4. Overwinnaar zal zijn die in dezen strijd zal zijn droog gebleven 5. Aan wien de overwinning, volgens no. 4 toekomt zal worden uitgemaakt bij meerder heid van stemmen der belangstellende menigte; 6. Met luid herhaald hoera 1 zal gezegde uit spraak worden begroet. Men vleit zich dat deze wedstrijd met de tegenwoordigheid van velen zal worden vereerd. Het gemeente-bestuur van Arnhem heeft eene waarschuwing tegen het beschadigen van den telegraafdraad doen afkondigen naardien tusschen die stad en Amsterdam gebreken aan dien draad ontdekt waren, welke blijkbaar door baldadigheid zijn veroorzaakt. Vele landbewo ners vooral in Gelderland schijnen sterk te gen de electro-magnetische gemeenschap ingeno men te zijn ten gevolge der meaning dat de mensch niet haastiger moet willen zijn dan zijne voorouders waren en hieraan schrijft men het toedat sommige boerenknapen den koperen draad over liet erf der vaderen heengelegd met herdersschoppen of veldkeijen beschadigen. De heer Gaasbeek veearts geeftin de Leydsche Courant, de eerste kenteeken van aanslaande dolheid bij de honden op. Het kan zijn nut hebben dat wij het overnemen. De bond toont zich in den beginne lusteloos wordt onregelmatig in eten en drinken wordt log en dikwijls als of hij eene lamheid heeft in missie, tot het oprigten van een Zeemanshuis

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1