I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 103. den 25 December. ZATURDAG J I Wil VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK y Y 1 ^«iSwiiiiiwww I Mïiilïiihi l ^k,JL<r MMM 7 K COURANT. SNEEKER BINNENLAND. de heeren van Bcetsterz waag op den Commissaris 1 I b I 1 I 3 IKI U de beteckenis dier op beter voet met eene verorde- turfmeters. van soin- ntslag van den commissaris der I Leeuwarden op Sneek. van de betrekking van liet brood. van Beets en aan de Mogten keizer zij thans spreken ken I” AMSTERDAM, 22 December. Heden mid dag ontvangen wij per telegraaf uit ’s Graven- liage het berigt dat de kroonprinses van Zwe den voorspoedig bevallen is van een’ zoon, MEPPEL, 17 December. Laatstleden zondag avond hadden alhier, ten huize van de kaste leines Ten W. vrij ernstige ongeregeldheden plaats. Glazen werden stuk gegooid en allerlei baldadigheden gepleegd. De nachtwacht poogde de voornaamste der belhamels te arresteren doch vruchteloos. Zij werden door hunne mak kers uit de handen der policie losgerukt en ontkwamen. Den volgenden morgen echter heb ben drie hunner, voor de gevolgen beducht, het hazepad gekozen om zich aan den regter- lijken arm te onttrekken. Een dezer drie was een der alhier gestationeerde dragonders wiens paard heden morgen publiek is verkocht. MAASTRICHT, 18 December. Heden mor gen isin de omstreken van Meerssen een aanvang gemaakt met het houden eener zooge naamde klopjagt, tot verdelging, zoomogelijk, van een zich in de nabijheid der gemeente, op houdend verslindend gedierte (naar gissing een wolf). Het dier heeft in de loopende week, eenige schapen en geiten verscheurd benevens een’ aan eenen ketting vastgebonden hond welk laatste dier, de ingewanden waren uitgehaald. Het baart eenigzins bevreemding, dat niemand wel ijk te mogen vieren allen in leven zijn.” Men leest in het Vlaamsche dagblad de Broedermin Een geval hetwelk onder de zeldzaamhe- nen behoort, en zich misschien in geene eeuw voordeed, is dezer dagen in Antwerpen gebeurd. Een Engelschman is aldaar aangekomen om in lichtingen te nemen over zekeren persoon die toen hij nog een kind was, in het Vondelings- liuis besteed was geweest, en later in het Knech- tjeshuis overgegaan. Na al de teekens aange haald te hebben die het kind bijgebleven wa ren is hij eindelijk op het spoor van hetzelve gekomen, en heeft den persoon ontdekt in een’ werkman die getrouwd is. Deze persoon vol gens de hem gedane verklaring van dien En gelschman is afkomstig van eene rijke familie in Engeland, en is geroepen, om een groote fortuin in te zamelen. Men oordeele ovei- de blijdschap van dien werkman die eensklaps eenen rijkdom en zijnen waren familie-naam erft.” MAANDAG DEN 27 DECEMBER 1852, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING: Benoeming van eenen voogd in het 0. B. Weeshuis en over de Stads Algemeene Armen. Missives, betrekkelijk het reglement op hel beurtveer van de Lemmer. Besluit van UIL Gedeputeerde Statenom trent de onderhandsche verhuring van hel Kaats land. Nieuwe brug bij het Hoogënd. Voorstel tol liet vaststellen van ning voor eene vereeniging van Voorstel tot het doen continueren Uiige. officianten. Idem tot o trekveeren van Idem tot afschaffing keurmeesters Beurtveer Sneek. Adres van P. van der Feer Cz. om hem on derhands te verpachten het land thans bij hem in gebruik. Missive van den Commissaris van Policie, be trekkelijk de verordening op het aanleggen van schepen. Buis door Bruineman bewoond. Adres van den heer Sluijterman over de be noeming van den heer K. Dora ma tot chirur gijn van de Algemeene Armen over 1853. Missive van de Stads Algemeene Armvoogden tot diezelfde zaak betrekkelijk. bezittingen bedraagt een tiental weggezonde nen. Sedert 1 Januarij 1850 tot 1 October van i er in ons land opgerigt 150 a daarvan ongeveer een der stoomboot-maatschappij te Londen overge nomen en door hunne nieuwe kapiteins en man schappen bezet, nadat de Duitsche vlag gestre ken en door de Engelsche vervangen was, welk gezigt zeer treurige gewaarwordingen bij de om standers opwekte. Waren onze schepen - dus zegt een Duitsch dagblad - als offer aan een’ orkaan door de zee verzwolgen waren zij door brand vernield hadden zij in eenen eer lijken strijd de vlag voor eenen magtiger vijand moeten strijkendat berigt zou eene weldaad geweest zijn, in vergelijking met hetgeen ieder goed gestemd Duitscher nu bij dezen verkoop ondervindt.” Keizer Frans Joseph van Oostenrijk to Berlijn!” roept de ITeser Zeil. dat is cetio demonstratie I Toen de verwikkelingen tussohen Frankrijk en Belgie onlangs ten hoogsten top waren ge stegen herinnerde koningin Victoria zich op het onverwachtst, dat zij haren vriend koning Leopold in langen tijd niet had gezien liet haar jagt tuigen, en stak, onder bedekking van een statig convooi van oorlogsschepen naar Ant werpen over. Tc Parijs verstond men reisen men stelde zich Belgie. Wat de koningin van Engeland toen be oogde en bereikte, is ook allerwaarschijnlijkst het doel van keizer Frans Joseph, als hij thana met enkel militair gevolg te Berlijn verschijnt. Het is, als of, door de zamenkomst der Oosleii- rijksche en Pruissische vorsten lot keizer Na poleon gezegd wordt; »»Gij kunt den Po niet aangrijpen zonder van de zijde van den Rijn te worden bestookt, en valt gij den Rijn aan, dan zal men u van de Po tot reden brengen,” Napoleon zal het hooren en verstaan en ver standig als hij is, zal hij zich die waarschuwing ten nutte maken maar doen waartoe hij ^e- dwongen zal worden. Daarom kan de demon stratie, die thans door Oostenrijk en Pruissen wordt gedaan niet te luide en niet te krachtig spreken. Dat zij echter ook tegen Rusland ge- rigt zij! De czaar is ons nog veel gevaarlijker vijand dan Frankrijk, omdat hij op geregelde wijze, in stilte en met standvastigheid aan de verwezenlijking van zijn plan werkt. Hij houdt aan Weichsel en Niemen Duitschland steeds in het begeerig oog, omklemt het van drie zijden eu kan noch Koppenhagen noch Konstantino- pel veroveren zonder Duitschland in zijne grondvesten te doen schudden. en koning dit bedenken als over de belangen hunner rij- SNEEK 24 December. De heer R. R. Bloe men ined. doet, alhier, is den 18 dezer aan de hoogeschool te Groningen na afgelegd exa men en het verdedigen van verloskundige stel lingen bevorderd tot doctor in de vroedkunde. Bij vonnis van de arrondissements-regtbank alhiervan den 22 December 1852 is in de zaak van J. C. C. Erbéals originele eischer en ei- scher in cas van vrijwaring, tegen Jan Hendrik Simon originele gedaagde en den heer burge meester der gemeente Sneek, namens die ge meente, als gedaagde in vrijwaring, beslist, dat liet plaatselijk bestuur aldaar regt heeft tot de heffing en mitsdien ook tot de verpachting der marktgelden met condemnatie van den oor- spronkelijken gedaagde tot betaling van het ver schuldigde marktgeld, met de kosten. Tennis Bloksma mastmaker alhier, heeft thans eenen eendvogel afkomstig uit Enge land die veel grooter en forscher is, dan onze gewone eendvogels. Bijzonder om hare groot te, is deze eend zulks ook door de volgende omstandigheid: dit dier begon den 19 Januarij van dit jaar te leggen gelijk men het hier noemt en lag 139 groote eijeren in 140 aan- eenvolgende dagen. En wat deze zeldzaamheid nog verhoogtis dat deze zelfde eend sedert de laatslverloopen 15 dagen, weder 15 eijeren gelegd heelt. Uit de dezer dagen, door den minister van oorlog, bekend gemaakte signalementslijsten van eenige militairen uithoofde van slecht gedrag mét briefjes van ontslagweggezonden ten bedrage in het geheel van 63 manschappen, blijkt, dat daarvan beliooren5 van het rege- ment grenadiers en jagers 2 van het 1ste reg. inf. 7 van het 2de dito, 4 van liet 3de dito, 4 van het 4de dito, 6 van het 5de dito 3 van het 6de dito, 3 van het 7de dito, en 6 van het 8ste reg. inf.; 2 van het 1ste, 4 van het 2de en 2 van het 4de reg. dragonders 4 van 5 het dit jaar, zijn er in ons 160 bijzondere scholen eu derde der1 eerste klasse. Men schrijft uit ’s Gravenhage Amsterd. Cour. Men ziet het bekend maken der concessie voor de Drentsche veen- en kanaal-maatschappij elk oogenblik tegemoetop welke gronden al thans meen ik u de verzekering te kunnen ge ven dat het verkenen derzelvc aan geen twij fel hoegenaamd meer onderhevig is.” Eenige jaren geleden viel aan J. Kooper en E. M. S. van Santen te ’s Gra venhage, het voorregt ten deel, dat zij door liet collegie van diakenen der Nederd. Herv. gemeente, met eene zilveren medaille werden begiftigd ten bewijze van achting en vriend schap toen zij, na volbragten twaalfjarigen dienst tijd dat collegie verlieten. Als een blijk van den voortreffelijken geest, welke voortdurend bij dat collegie heerscht, strekt het ons lot een waar genoegen op nieuw te kunnen mededee- len dat thans ook aan de heeren S. C. J. van Aalst en G. W. van der Boor deze zeldzame onderscheiding ten deel mogl vallen nadat zij twaalf achtereenvolgende jaren met bijzonderen ijver en trouw in diakonale betrekking waren werkzaam geweesteerstgenoemdegelijk wei van algemeene bekendheid is als grootboekhou- der dier diakonie. De medaille, waarmede dienst doende diakenen hunne beide medebroeders ver eerden draagt aan de eene zijde ten opschrift Twaalfjarige ijverige diensten als armverzor- geren aan den anderen kant: uit achting en vriendschaphet collegie van diakenen der Nederduitsch-Hervormde gemeente te s Gra venhage aan derzelver medebroeders S. C. J. van Aalst G. IU. van der Boor, J852. Men schrijft aan de Prov. Gron. Cour. uit de N. Pekela Vrijdag den 17 dezer vier den de heer J. H. de VVeerd burgemeester te dezer plaatse en deszelfs ehevrouw mejufvr. E. R. Brouwer, hunne vijftigjarige huweiijl.s- vereeniging tot vreugde hunner bloedverwan ten en van de ingezetenen dezer gemeente. Met leedwezen verneemt men echter, dat de heer burgemeester zijn eervol ontslag uit die betrek king heeft aangevraagd om met den 1 Januarij 1853 af te treden. Wie hem kent, weet, wat wij in hem zul len verliezen en hoezeer hij in het bijzonder altijd de belangen onzer gemeente heeft behar tigd en hoe hij in het algemeen bekendstaat, als iemand die allen die zijne hulp en bij stand kwamen vragen volgaarne ten dienste was en die niemand ledig henenzond. Als eene bijzonderheid zij hier nog bijge voegd dat de heer De Weerd hier twee broe ders heeftdie beide reeds voor jaren het bui tengewone geluk hadden, hun vijftigjarig hu welijk te mogen vieren en die ook thans nog en jagers 2 het 2de dito, 4 van het 5de dito 3 het 7de dito en 6 van het 1ste, 4 van en 2 van het 4de reg. dragonders 4 het reg. veld-artillerie1 van hel 1ste en van het 2de reg. vesting-artillerie3 van koloniaal werfdepot en 2 mariniers. Het 3de reg. dragonders, de rijdende en 3de vesting artillerie, mitsgaders de mineurs, komen alzoo Dezer dagen zijn de te Brake liggende zes schepen der Duitsche oorlogsvloot die voor 238,000 daalders aan Engeland verkocht waren door den admiraal Brommy en twee directeuren der eigenaars van den honddie op een erf achter de woning lag van dezen aanval iets beeft gehoord zelfs heeft men den hond niet hooren aanslaan of kermen. wat betreft de infanterie liet 1ste regemenl het •minst en bet 2de het meest oplevert, De lijst de landmagtin de Oost- en West-Indische

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1