NIEL’WS- EN' ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 104. WOENSDAG binnenland. op 2, 3. V 5, 6, 7, 8’, 9, 10. 10 10' 11 111 12 121 1 11 f SNEEKER gen c som van volstrekt on- van vier dagen die van wijk 1 *s morgens ’s middags ’s namiddags Wordende w Dat zij die hun ben komen vestigen zal kunnen voorwenden zal deze worden afge- kondigd en aangeplakl zoo als gebruikelijk is. Sneek den 24 December 1852. Burgemeester en IEet houders voornoemd, S. TEN LITE. De Secretaris HAGA. wordt ter kennisse der ingezetenen gebragtdat van af den 2den tot den laatslen der maand Januarij aanstaande, ter Secrelarij dezer gemeente, van ’s morgens 9 tol’s middags 12 uurzal openliggen een registerbestemd voor de inschrijving van Vrijwilligers, en dat mitsdien worden uitgenoodigd alle zoodanige ingezetenenwelke op den 1 Januarij 1853 ongehuwd hun 19de jaar zijn ingetreden en liun 30ste nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche Armee of Nationale Militie hebben gestaan in welk ge val zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelatende lengte hebbende van 1 el 570 strepen en de bij de wet gevorderde vereisch- Ten bezittende, om zich bij de Nationale Mili tie vrijwillig te verbinden, en zich te dien einde in voormeld register te doen inschrijven zul lende aan een ieder hunner daarvoor eene be- looning of premie van 30 gulden worden gege ven, zoodra zij door den Militie-Raad goedge keurd zullen zijn. 1 En opdat niemand hiervan eenige onkunde Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoo wel door hen, die gehuwd zijn of om wel ke redenen ook regt on vrijstelling vermeenen te 'umyi-Vxs door de atwezenden, in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen in persoon, of iemand, daartoe door hen schriftelijk gemag- tigd te doen inschrijven zullende de nalaligen verbeuren eene boete van niet meer dan hon derd doch niet minder dan 25 gulden, of, ingeval van volstrekt onvermogen gestraft wor den met eene gevangenis van één tot twee maanden. Dat zij, welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zullen wor den tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de honderd gulden of, ingeval van vermogentot eene gevangenis tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij ek. en dezul ken welke zich dan nog niet hebben laten in schrijven dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der provincie worden overgebragt en, na voor de dienst geschikt be vonden te zijn aan den provincialen komman- dant ter inlijving worden overgegeven, terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straf fen hierboven genoemd zullen worden ver wezen. Voorts inprentende, hoe dit niet een feest was om hun vlijt te beloonen, want dan hadden de tra- er niet in moeten deelen noch omdat zij allen zulke goede kinderen waren, want dan had men de ondeugenden moeten uitsluitenmaar een feest voor allen, wie zij ook waren, ook voor de tragen en ondeugenden, door kindervrienden hun bereid, uit loutere dankbaarheid aan God en Jezus, en liefde tot hunne arme medezonda ren, opdat het hun te aanschouwen werd gege ven hoe Jezus voor de verstafgedwaalden en voor de ondeugendslenhoe Jezus voor alle zondaren een Zaligmaker wilde zijn, en hun dit nu moest opwekken, om door ijver, gehoorzaamheid, on geveinsde vroomheid, hunne dankbaarheid aan die mensdienvriendenmaar bovenal aan God en Je zus te betoonen. Geen enkele wanklank werd er vernomen. De hoofd- en hulp-onderwijzers niet slechts, maar ook de vader en moeder uit het armhuis met het hun dienend personeel, (deze gezamenlijk reeds van vier ure in den ochtend af,) allen beijverden zich op het zeerst, om de honderde kinderen regt blijde in God en in menschen te stemmenen wij hebben ook verder op dien dag geene joelende en zingende kinderen langs de straten zien loopen, maar vergenoegd zich naar de ouderlijke woningen spoeden, en waar wij ze vervolgens zagen, daar speelden en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze opalle mans personen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende die op den 1 Januarij 1853 hun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgelijk allen die in den jare 1834 ge boren zijn ten einde zich te doen inschrijven in het register voor de Nationale Militie van deze gemeente zullende daartoe door en na mens Hoeren Burgemeester en Wethouders den Raadhuize worden gevaceerd Vrijdag den 7 Januarij 1853 om 9 uur voor 9' ijders bekend gemaakt verblijf binnen het Rijk lieb- en als ingezetenen moeten worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, verpligt zijn, zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat de inschrijving dartelden zij niet luidruchtig, maar innig vrolijk en dankbaar. Allen, die medegewerkt hebben, om dit kinderfeest te bereiden en te vierendan ken wijmaar met onze dank eindigen wij vooral in Hemwiens welbehagen in menschen hier tot zoo veel lof en dank opwekte en stemde, en wij wenschendat in veler ouderen- en kinderharten moge bewaard worden, wat zij op dit Kersfeest gezien en gehoord hebben. (Ingezonden.) Door den gemeen le-raad alhier is in zijne vergadering van 27 dezer, besloten tot liet vast stellen van eene verordening voor eene verccni- ging van werklieden lot het meten van turf, alsmede tot het met 1 January 1853 continueren van de waagwerkers koren werkers lurfmeters en turfdragers in hunne betrekking onder ver bod evenwel om op nieuwjaarsdagen aan de huizen der ingezetenen nieuwjaarsgiften in te zamelen. Van vele kanten wordt men, in de dag bladen oplettend gemaakt op de tegenwoordige zachte weersgesteldheid in verband met den plantengroei. Als bijdrage daartoe kan dienen, dat men bij T. Bloksmaalhier, thans aard- beziën-planten op konden grond kan zien die niet alleen bloeijen, maar vau welken som migen reeds hoewel nog groene vruchten ge zet hebben ter grootte van een gewone graau- we erwt. Den 21 dezer, is aan de Utrechtsehe hoo- geschool bevorderd tot doctor in de regten du heer B. E. S. van Welderen Rengersvan IJs- brechtiim. Sedert onze laatste opgave vatf den 21 de zer, zijn er, in de gemeente VVijmbritseradeel op nieuw 28 rundëren wegens de longziekte af gemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans be draagt 1307. Door den minister van binn-enL zaken is,' onder dagteekening van 23 dezer aan de heereu J. Klijn te Assen, gebroeders Goedkoop te Am sterdam A. A. Visser Kz. te Sliedrecht en P. Langtveld Pz. te Ilardinxveld concessie ver leend tot het graven en exploiteren van een kanaal in de provincie Drenthe, aanvang ne mende uit de Drentsche hoofdvaart in de ge meente Smilde, en leidende langs bet gehucht Ilijken door de markten van Xwiggelen Eep Orvelie, Weztip en Noordsleen tot en door de veenen van Odoorn en van daar door de mark ten van Emmen en Westenesch lot in de Noord en Zuidberger veenen onder de gemeente Em men met twee zijtakken in de gemeente Odoorn en eene wijk in hét Bergermeer, - Men schrijft uit Leyden aan het Handels- blad: Dezer dagen kwam een jongen die al eenigen lijd gezworven en ten laatste gratis lo gement had gezocht in de wol van eenen fa- brijkant bij de policic te land daar bij den kagchel staande, veranderde zijne kleeding, tot groote verbazing van aanschouwersgeheel van kleur; weldra bleek het, dat het niets anders dan ongedierte was, dat deze nieuwe kleur aan- bragtmen bragt hem nu naar eene plaats waar hij gereinigd en van andere kleedereu voorzien werddoch hij bezweek spoedig hij was eene prooi geworden van het ongedierte. Den 23 dezer, te 12 ure, bad te Zwolle de onthulling plaats van het monument, uit vrijwillige inschrijvingen vervaardigd ter na gedachtenis van onzen veelgeliefden leeraar,ds. Van Senden en geplaatst op het nieuwe kerk hof alhier. Het monument, dat den kunste naar en vervaardiger tot eer verstrekt, werd onder toepasselijke aanspraken van deszelfs om kleedsel ontdaan. Overgroot was de toeloop van belangstellenden in deze voor velen zoo aan. doenlijke plegtigheid welke, door heerlijk win terweder begunstigd ongeveer 2 uren duurde. Men berigt uit Limburgdat te Poster holt twee uur van Roermond, aan de grenzen van Pruissen in den nacht tusschen 19 en 20 Dcc. jl. eene gruwelijke misdaad is gepleegd. De linie-ambtenaar Theodoor Mouwens is, door een’slag met eenen tuinpaal op het hoofd ver moord. De man laat eene weduwe na in zwan- geren toestand en zes kinderen. De justitie is op de plaats tegenwoordig geweest bij de lijk schouwing. Zeven boeren zijn in verzekerde bewaring gesteld. De dader is nog onbekend. SNEEK28 December. Hoe vele Christelijke menschenvrienden het heerlijk feest van Jezus ge boorte heiligden door kleedingstukken en mond behoeften uit te reiken, opdat ook Armen mog- ten ondervinden hoe de liefde van God in het zenden van zijnen Zoon de harten verwarmt en de handen opent, b. v. Dorcas aan tachtig niet bedeelde gezinnende Vrouwen-verceniging aan meer dan twintig; de Diakonen der Herv. gemeente aan alle hunne bedeelden e. m. a. willen wij hier niet zoo zeer verhalen, maar van een kinderfeest iets zeggen, dat op den tweedm Kersdag in de Armen- en Tusschenschool alhier gevierd werd. Bij een paar Christelijke men schenvrienden was het denkbeeld opgekomenom die kinderenvoor de meestten van wie gewis op St. Nicolaas geen feest was geweest, op Kersmis te onthalen. Naauwclijks was dit plan aan de schoolcommissie kenbaar gemaakt, of deze keur de zulks niet alleen g«ed, maar best; mde ook gaarne een goed deel van hare jaariijksche toe lage, om de onkosten hiervan mede te helpen dekken. Van de vreugde der kinderen, toen zij van dit feest hoorden, wisten do onderwijzers te spreken; maar wij zouden niet durven bepalen, wie het meeste verheugd waren deze of gene. Wat wij gezien en gehoord hebbendaarvan ver melden wij slechts iets. Onmiddellijk na de voormiddag-godsdienstoefening, begon het feest, en vóór de namiddag-godsdienst begon was het afgeioopen. Het was een lust, in die beide scho len die 770 kinderen te zien allen helder ge- wasschennetjes gekleedmet de vreugde op het gelaat. O wij hadden het de ouders dier kinde ren zoo gaarne gegund, om hunne kinderen daar zoo opgetogen te zien zittenvrolijk te hoeren zingen, en de chocolade en koek zoo regt sma kelijk te zien nuttigen. Maar wij hadden wel gewenscht, dat de geheele stad het had gezien en gehoordhoe men op gemengde scholenzon der iemands godsdienstige overtuiging te kwetsen wel degelijk Christelijk godsdienstig kan onderwij zen en feestvieren. Wie hier ook tegenwoordig warehij moest tot godsdienstigen ernst en tot lof en dank aan God en Christus en tot liefde je gens zijne medemenschen gestemd worden. Die lieve kindergezangen, die op het feest en de kin derwereld gepaste inschriften op de schoolborden b. v. dat heb ik voor u gedaan, wat doet gij voor mij laat de kinderen tot mij komen enz. enz.; die toespraken der onderwijzersden kinde ren CO I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1