1853. No. 1. ZATURDAG 1 de i. i Uitgever en Redacteur dezer Courant brengen, op den eersten dag van dit nieuwbegonnen jaar, hunnen geëerden Lezershunnen welgemeenden heilgroet! i! BUITENLAND. 11 til S "El 4 t: 9 n- u Londen bedroegen in dit jaar en 125 dagen, en dit is reeds eene door van binnen de kanten liet vat, met witte, uit Londen terug die zoo om merken weldu om ter bijna alle de geriti- LONDEN25 December. Hoe ver bet de Amerikaanscbe scheepsbouwmeesters in den bouw hunner snelzeilers, de zoogenaamde clippers, gebragt hebben, blijkt daaruit dat de clipper Witch of the Waves den weg van Canton naar van China naar 105 tot 110, 113 het mogelijke. Eene vereeniging van burgers uit San Fran cisco beeft eene deputatie aan den nieuw geko zen president der unie generaal Pierce gezon den om hem als teeken hunner achting een* gouden ring te overhandigen. De ring is een half pond zwaar en een meesterstuk van cise- leerknnst. PARIJS26 December. Over bet algemeen blijkt het hoe langer zoo tneer dat de regering het doel heeft om het volk van de politiek te ontwennen en daartoe kiest zij uitspanningen. Maar het volk zocht meer en iets ergers het gaf zich over aan beurs-spel zoo zelfs dat werklieden uit de voorstad van St. Antoine bij na alles verkochten wat zij bezaten om te beproeven of hun geluk zich op de beurs zon laten vinden. Het gouvernement maakt zicli nu ongerust over deze verderfelijke neiging tot bet spel. PARIJS, 27 December. Men beeft in den laalsten tijd de Franschen willen gewennen om zich minder, of in het geheel niet in de staatkundige aangelegenheden des lands te men gen daarin is men vrij goed geslaagd, doch is thans in een ander kwaad vervallen, dat de re gering ten hoogste bezorgd maakten speelkoorts, de buitensporige zucht, beurze te speculeren die zich van 1 standen der maatschappij zelfs van gere standen, heeft meester gemaakt. Men noemt een aantal arbeiders, vooral die van den fau bourg Saint-Antoine, die al hunne bezittingen zelfs de meubelen in hunne woningen ver kochten ten einde met dat weinige geld ter beurze te gaan speculeren, De regering vraagt zich met ernst af, welke dammen men zou kun nen opwerpen om dien stroom te keeren waarin alle zedelijke beginselen van een geheel volk te gronde gaan den oorlog uitzonderende tracht men alle middelen daartoe dienstbaar te maken doch heeft tot dusver niet het minste gunstige resultaat kunnen bereiken. Zoo als men weet is prinses Mathilde met wederzijdse!) goedvinden van haren schatrijken echtgenoot A. Demidoff gescheiden en geniet van dezen eene jaarlijksche rente van 300,000 fr. Men beweert, dat de keizer het kwalijk kunnende verdragen, dat een lid der keizerlijke familie een jaargeld uit Rusland geniet, zijne nicht een pensioen van 400,000 fr, aangeboden heeft uit zijne civiele lijst, op voorwaarde, dat zij dit Russische pensioen laat varen. Dezer dagen moet de keizer op nieuw dit aanbod ver nieuwd maar van de prinses ten antwoord ge kregen hebben dat zij meer vertrouwen bad op 300,000 fr. gewaarborgd door de mijnen van het Uralgebergte dan op 400,000 fr, wel ke gewaarborgd zijn door de kansen van het keizerrijk. Een zonderling proces had dezer dagen in eene gemeente van Zurich plaats. Zekere Ka tholieke geestelijke had namelijk de vrijheid ge nomen, in zijne predikatie de namen van eenige personen te noemen welke de biecht niet be zochten. De genoemde personen hebben den geestelijke geregtelijk ter zake van laster ver volgd terwijl deze met kracht de bevoegdheid van den wereldlijken regter ontkent, ja zelfs een’ der regters met ex-communicatie heeft be dreigd, in geval hij in deze zaak uitspraak zou de doen. Het vonnis is nog niet uitgesproken. BRUSSEL26 December. Een bakker van Ixelles heeft dezer dagen eene zeer onverwachte en zeer aangename verrassing ondervonden. Eer gisteren morgen ontving bij van eenen besteller een pakje dat zeer zorgvuldig met lak geslo ten was. Toen hij het opende, vond hij daarin een zilveren horologie, een vijffrancstuk en een briefje, waarin niets anders stond geschreven dan het woordteruggave. Hij herinnerde zich nu, dat men hem, toen hij nog onder dienst wasdit horologie ontstolen hadzonder dat hij immer den dader had kunnen ontdekken. De dief is zeker wel wat laat tot inkeer geko men en heeft waarschijnlijk het vijffrancstuk er bijgevoegd tot schadevergoeding wegens hel tien* raai der Italiaansche republiek en van het ko ningrijk Italië. Hij werd met veel plegtigheid ter aarde besteld, en had bapaald dat 50 be- lioeftigen tot den stoet zouden behooren. Zijne democratische gezindheid, welke hij in alle om standigheden des levens getrouw bleef, toonde hij ook in zijnen uitersten wil bij welken hij beval dat zijn geheel vermogen tot een onder- steunings-fonds voor Italiaansche staatkundige uitgewekenen zal strekken en dat het op de eerste democratische regering in Italië ontstaan de zal overgaan. Hij werd in 1765 te Milaan geboren, en stamt af van een aanzienlijk geslacht uit Middelburg, in Zeeland, van waar zijne fa milie in 1720 naar Milaan verhuisde. Volgens de Londensclie Times, is ervoor de beide in Toskanewegens verbreiding van het Protestantse!) geloof, ingekerkerde perso nen, weinig hoop op bevrijding, dewijl de Tos- kaansche regering laatstelijk de doodstraf ook weder op misdrijven tegen de godsdienst” heeft toepasselijk verklaard en hem die zich ook maar verdacht van zoodanig misdrijf maakt met drie jaren gevangenis strafbaar gesteld heeft, terwijl alle scholen, die niet onder on middellijk bestuur der geestelijkheid staan vol gens eene groothertogelijke verordeningbin nen twaalf maanden zullen moeten worden ge sloten. Lord Aberdeen heeft in het Engelscli hoo- gerhuis zijne politiek aldus geschetst: non-in- terventie naar buiten vrede en goede verstand houding met alle vreemde mogendhedenont wikkeling van het stelsel van vrijen handel wijziging der tolwetten aan de zeezijde, gelijk stelling der Israëlieten met de leden van andere godsdienstige gezindheden en een nieuw stelsel van openbare opvoeding, hetwelk geen der gods diensten zou krenken. Lord J. Russell van zijnen kant zond een adres aan de kiezers van Londen waarvan het woord vrijheid in alle opzigten het hoofd-denkbeeld is. Volgens een berigtdezer dagen uit Zuid- Afrika ontvangen gaan de kolonisatie en land bouw daar zeer vooruit, zoodat in woeste plaat sen steden verrijzen waardoor men de gegronde hoop mag koesteren dat de beschaving haren heilrijken invloed meer en meer over dat land zal uitbreiden waar de barbaarschheid reeds te lang geheerscht heeft. In liet zuidoosten der Kaap-kolonieaan de Brakrivier, negen uren van Cradock zal wel haast een groot dorp be staan dat den naam van Middelburg draagt. De ligging is bijzonder goed gekozen daar een fraaije stroomontspringende uit drie fontei nen, benevens de gemelde rivier, de gronden van dit dorp bevochtigen. Deze gronden be vattende meer dan 3000 morgen uitmuntend vlak land, met heuvels op eenen afstand, zijn door den kerkeraad voor 3000 p. st. gekocht. Men heeft daarop dit land in 200 grootcr en kleiner erven verdeeld. Den 12 en 13 Aug. II. zijn, bij publieke veiling, daarvan ruim 100 erven verkochtdie eene som van meer dan 14,000 p. st. opgebragt hebben daarenboven is ieder erve welke alle binnen 4 jaren moe ten bebouwd zijn belast met 7 tot 20 sh. per jaar, waaruit de jaarwedde van den predikant zal gevonden worden. Tot opbouw van eene kerk en pastorij is 8000 p. st. bestemd. Eenige der erven waarvan de grootste een acre brag- ten 463 p. st. op. AMSTERDAM, 29 December. In den afge- loopen nacht is aan het commissariaat van po- licie, in de 2de sectie, een man in bewaring gebragt, die in beschonken teestand op de straat is liggende gevonden en niet in staat was zij nen naam op te geven een oogenblik later is bij overleden zonder dat men de geneeskun dige hulpdie bereids was ingeroepen met vrucht heeft kunnen toedienen. SNEEK 31 December. Verleden dingsdag marktdag zijnde, zag men bij de partij boter van een’ der aanzienlijkste boterkoopersuit deze provincie, ten toon gesteld midden gezaagd achtste ton gevuld met goede gekleurde boter ..doch aan vooral bij den buik van slechte boter. Dit vat was gezonden, en de boterkooper die zoo toegevend en inschikkelijk geweest is om merken en na men op het vat onkenbaar te maken heeft ech ter welgedaan dit bedrog openlijk aan de kaak te stellen, ten einde ieder landbouwer zich ver volgens voor zulke kwade, den boterhandel hoogst nadeeligepraktijken zorgvuldig wachte. Men schrijft uit Meppel aan de Prov. Overijss. en Zw. Courant Alhier loopt op nieuw het stellige gerucht dat de commissaris des konings van deze pro vincie zijn ontslag als zoodanig beeft gevraagd en het bepaalde voornemen heeftop zijne hevezathe de Havinkhorst, op een uur afstands dezer stadtot het ambteloos leven terug te keeren.” Wij zijn thans in staat, uit verschillende officiële mededeelingen het cijfer der studenten die aan de drie akademiën studerenover te nemen. Het totaal beloopt 1415. Te Utrecht zijn 469 studenten: 205 in de theologie 187 in de regten 6 in de letteren 55 in de geneeskunde, 16 in de wis- en na tuurkunde. Buitendien zijn er 91 elders stu derenden ingeschreven. Te Leyden studeren 452 studenten: 121 in de theologie, 211 in de regten, 81 in de ge neeskunde, 24 in de letteren, en 15 in de wis en natuurkundige faculteit. Buitendien zijn er nog 113 elders studerenden ingeschreven. Groningen telt 290 studenten 84 theologan ten 97 juristen, 60 medici ll litteratoren, 6 philosophen buiten nog 16 nieuw ingeschre venen en 16, die tot heden verzuimden, hun diploma weer te laten recenseren. Buitendien wonen 20 chirurgijns- en apothekers-leerlingen collegies bij. (Pr. Utr. Cour.') Men schrijft uit ’s Ilertogenbosch aan Arnh. Cour. dd. 22 dezer Zoo ooit dan werd gisteren avond de ver gadering van den gemeente-raad dezer stad door een buitengewoon talrijk publiek belangstellend bijgewoond. Men schat het getal aanhoorders op ongeveer 500 personen. De geneeskundige dienst voor de godshuizen en de algemeene ar men dezer stad werd in deze zitting geregeld ambtenaren bij bet algemeen slagthuis aange steld en de bezoldiging en geldelijke borgstel ling van eenen boekhouder en schatter bij de bank van leening vastgesleld welke tot nu, ten behoeve der stad, verpacht werd, maar op 1 Januarij aanstaande eene weldadige instelling ten behoeve van de algemeene armen, worden zal. Onder de langdurige en veelvuldige be raadslagingen te dezer gelegenheid gevoerd ver namen wij dat zich thans in de bank van lee ning alhier ongeveer 70,000 panden bevinden welke allen van den tegenwoordige:: pachter Met Januarij moeten worden overgenomen en dat de beleeningcn zoo druk gaan dat er ver leden maandag omtrent 700 panden beleend zij».” Men schrijft uit Berlijn, dat Oostenrijk, Rusland en Pruissenbinnen z-eer korten tijd, liet Franschc keizerrijk zullen erkennen en daarin zich zullen laten leiden door dezelfde beweegredenendie in der tijd ook de erken ning van de Julij-regering veroorloofden. Luidens berigt uit Stockholm van den 17 dezer, bleef de koning in beterschap toenemen liij was echter nog zoo zwak dat hij niet zon der bijstand in zijne kamer kon op- en neder- tandelen. De kroonprinses bevond zicli naar omstandigheden wel. De jonge prins zou waar- fcliijnlijk den 22ste» worden gedoopt. Te Lngano stierf in 87jarigen ouderdom Phiiin de Meester van Hovel voormal!" trene- Londen in 92 dagen aflegdeen de Oriental in 98 da<ren. De cewone vaarten der dinners

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1