1 MOTS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. u o 1 1853. No. 2. den 5 Januarij. WOENSDAG WK zege: I COUR SNEEKER MIJ BINNENLAND. I' .50. "lillillIlllllM IIIIIIIIIIIIHIIIDDIW 1 I 3 1 r 1 1 I' 7 3 lïï' 4 men vl.; jan- i.ijn- w. O 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 10. 5 6 3 1 ’s morgens ’s middags ’s namiddags zal kunnen voorwenden, zal deze worden afge- kondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 24 December 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd t S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. te Wilhelminadorpis bet bet andere gescheiden door rei latten aan aan die in zee wacht nu te leggen binden.” De apotheker B.te Gorinchem die on langs aan eenen kanonnier, welke voorgaf, on gedierte te willen verdrijven kraanoog (zwaar vergif) beeft verkocht, in staat van beschuldi ging gesteld zijnde, als niet voldaan hebbende aan de wet op het uitoefenen van zijn vak in houdende geene vergiften of slaapmiddelen te verkoopen dan op eene daartoe strekkende schriftelijke aanvraag van een desbevoegde,” had de behandeling dezer zaak 29 Dec. voor de arrondisseinents-regtbank aldaar plaats waar bij vonnis werd gewezen veroordeelende zij den heer B. tot honderd gulden boete en in de kosten. (Utr. Cl.) Te New-Orleans waren zeer belangrijke tijdingen uit Californië ontvangen loopende tot 16 November. De stad Sacramento is bijna ge heel door brand verwoestwaarbij vele men schel! waren omgekomen. Ook te San Fran- ven ven. Het getal leerlingen van bet roei-korps der Koninklijke Nederlandsche Yachtclubte Rotterdam op onze koopvaardij geplaatst be vat! 1 van den landbouwer Jan Dijks, alhier, een appelboom staat te bloeijen terwijl zich ook bereids eenige vruchten gezet hebben. In onderscheidene tui nen in deze gemeente staat ook een aantal goud bloemen en zoogenaamde brandnetels in bloei. SNEEK, 4 Januarij. Z. M. heeft, dezer da gen den heer tnr. G. Hiddema Jongsina pre sident bij de arrondissements-regtbank alhier, benoemd tot raadsheer in bet provinciaal ge- regtshof in Friesland. In het naburig dorp Ilommerts overleed op den 1 dezer, in den ouderdom van 94 ja ren en 2 maanden, de persoon van Ilette Rienks Grijpsma nalatende zijne vrouw, genaamd An tje Eelkes oud 92 jaren. Op den 6 Junij 1779 gehuwd, mogten deze echtelieden zich al- zoo gedurende 73 L jaar in bun onderling bezit verheugen. Weinige dagen voor zijnen dood ontving de oude man nog een bezoek van zijnen 72jarigen zoon Rienk die tot dat einde van zijne woon plaats Stavoren naar Hommerts was komen wan delen. Sedert onze laatste opgave van den 28 December, zijn er, in de gemeente Wijmhrit- seradeelop nieuw 20 runderen wegens de long ziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1327. De Slaats-Courant behelst een uitvoerig tweede verslag, ingediend aan den minister van binnenlandsche zaken door de commissiebe noemd tot onderzoek van de waarde der inen ting als voorbehoedmiddel tegen de longziekte van liet rundvee. In dit verslag worden de uitkomsten door haar verkregen, uitvoerig uiteengezet en blijkt onder anderen, dat aan ’s rijks vee-artsenijschool zijn ingeënt 18 runderen waarvan 1 is gestor- 8 elders zijn ingeëntwaarvan 4 gestor- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze opalle mans personen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie hebbende die op den 1 Januarij 1853 hun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgdijk allen die in den jare 1834 ge boren zijn ten einde zich te doen inschrijven in bet register voor de Nationale Militie van deze gemeentezullende daartoe door en na mens Heeren Burgemeester en Wethouders op den Raadliuize worden gevaceerd: Vrijdag den 7 Januarij 1853 om 9 i 10 10^ 11 111 12 .2. draagt 251. Z. K. II. prins Hendrik schonk aan den Yaclitclub te Rotterdam 54 verschillende scheeps modellen voor het meerendeel van vaartuigen bij de bevolkingen in den Indischen Archipel in gebruik een zeer naauwkeurigen platten grond en opstand van het eiland Decima zeer belangrijke boek- en plaatwerken bevattende onder anderen levensgeschiedenissen van be roemde Nederlandsche mannen tijdschriften op het zeewezen betrekking hebbende, waarvan de vervolgen naar toezegging van Z. K. II. later zullen worden afgezonden, en twee schilderijen en een portret van den admiraal Michiel Adriaanz. de Ruyter. Men schrijft uit ’s Gravenliage aan de Amsterd. Cour. De werkzaamheden, betrekkelijk de inter nationale telegraaf naar Engeland zijn voltooid tot aan de beide stranden. Ook is de kabel moet worden gelegd gereed. Men naar gunstig weder, om dien kabel en met wederzijdsche oevers te ver- cisco en Marysville hadden vernielende branden gewoed. De brandschade te Sacramento werd op 10 millioen dollars begroot, die te San Francisco op 150,000. Van Merysville was nog geen opgave bekend. ’s GRAVENHAGE 30 December. De fonda menten voor het standbeeld van wijlen Z. M. koning Willem II, dat op het Buitenhof zal geplaatst worden zijn thans gelegd. Volgens in omloop zijnde geruchten, zou de onthulling van dat standbeeld waarschijnlijk den 18 Junij van het aanstaande jaar plaats hebben. ’s GRAVENHAGE 1 Januarij. De leden van het koninklijk gezin hebben gisteren avond en heden morgen de godsdienstoefening bijgewoond en wel gisteren avond H. 11. de koningin in de Groote Kerk onder het gehoor van ds, D. Molenaar; en heden morgen II. M. de konin gin, BH. KK. Hli. prins en prinses Frederik benevens Hd. dochter prinses Marie in de Waalsehe kerk onder het gehoor van ds. Bou cher en II. M. de kouingin-moeder in de Kloos terkerk onder bet gehoor van ds. Benul nek Janssonius. MAASSLUIS, 31 December. Uit het West land wordt gemeld, dat, hoezeer in den afge- loopen zomer de aanstaande winter met eenige bezorgdheid werd tegemoet gezien wegens den grootendeels mislukten aardappel-oogstmen zich thans hartelijk verheugt, dat door het zach te weder in den nood der behoeftige klasse voorzien wordten de werkzaamheden aanvan kelijk worden voortgezet. Immers men houdt zich op dit oogenblik druk bezig met het kul- tiveren van bet land en op sommige plaatsen is de bedrijvigheid zoo groot dat men meenet! zou zich in het voorjaar verplaatst te zien. NAALDWIJK, 29 December. Alhier heeft eene nog al belangrijke zaak plaatsdiehoe gering ook in schijn evenwel tot groot onge- rijf en last der gemeente verstrekt. Er bevindt zich namelijk, in de kom dezer plaats, een krankzinnige van den belioeftigen stand die door zijne onbetamelijke handelingen aanlei ding tot vele ergerlijke voorvallen geeft; der halve vereischt de noodzakelijkheid, dat dit jonge mensch verwijderd en in een verbeter huis opgesloten wordt doch wie moet zulks nu bekostigen? Het gemeente-bestuur wei gert zulks volstandig, als geene lerthen in de wet daarvoor vindende en de diakotiie-armbe- sluurders kunnen zulks ook niétals belioorcn- de de ouders van dién innocent niet als lid maten tot de kerk van Naaldwijk. Met belang stelling ziet men de beslissing dezer zaak tege moet. MIDDELBURG, 27 December. Als eene wei nig bekende bijzonderheid nopens de onbrand baarheid van het zeewier, komt het ons niet ongepast voor, het volgende mede te deeien. Bij het bouwen der fabrijk van meekrapberei- diug te Wilhelminadorpis bet eene gedeelte van bet andere gescheiden door eene dubbele gevuld met zeewier. Bij den on langs aldaar plaats gehad hebbenden brand heeft zich bet opmerkenswaardig verschijnsel voorgedaan dat de latten aan de eene zijde waar de brand fel woedde geheel zijn wegge brand zonder dat de vlammen eenen doortogt hebben gevonden door het zeewier zoodat de latten aau de andere zijde volkomen gaaf zijn gebleven. GIETEN 30 December. Tot ons groot leed wezen moeten wij van hier melden dat ook de besmettelijke koortsen hier beerschen. Geve de Algoede dat dezelve spoedig ophouden. Te Annen ziet het er nog treurig uit. Er zijn naauwelijks gezonden genoeg, om medicijnen voor de zieken te halen de ingezetenen van naburige dorpen en gehuchten schromen om hulp te bieden uit vrees voor de besmetting. SLEEN29 December. Als eene zeldzaam heid en bewijs van den zachten winter kan hier gemeld worden dat in den tnin wordt ter kennisse der ingezetenen gebragtdat van af den 2den tot den laatsten der maand Januarij aanslaande, ter Secretarij dezer gemeente van ’s morgens 9 tot ’s middags 12 uur, zal openliggen een register, bestemd voor de inschrijving van Vrijwilligers, en dat mitsdien worden uitgenoodigd alle zoodanige ingezetenen welke op den 1 Januarij 1853 ongehuwd hun 19de jaar zijn ingetreden en hun 30ste nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche Armee of Nationale Militie hebben gestaan in welk ge val zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten, de lengte hebbende van 1 cl 570 strepen en de bij de wet gevorderde vereisch- ten bezittende, om zich bij de Nationale Mili tie vrijwillig te verbinden en zich te dien einde in voormeld register te doen inschrijven zul lende aan een ieder hunner daarvoor eene be- looning of premie van 30 gulden worden gege ven, zoodra zij door den Militie-Raad goedge keurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde uur voor die van wijk 1 Wordende wijders bekend gemaakt Dat zij, die hun verblijf binnen het Rijk heb ben komen vestigen en als ingezetenen moeten worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, verpligt zijn, zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschieden zoo wel door hen, die gehuwd zijn of om wel ke redenen ook regt op vrijstelling vermeenen te hebben als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen in persoon, of iemand daartoe door hen scliriftelijk gemag- tigd te doen inschrijven, zullende de nalatigen verbeuren eene boete van niet meer dan hon derd doch niet minder dan 25 gulden, of, ingeval van volstrekt onvermogen gestraft wor den met eene gevangenis van één tot twee maanden. Dat zij. welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven, verwezen zullen wor den tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de som van honderd gulden of, ingeval van volstrekt on vermogen tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij ek. en dezul ken welke zich dan nog niet hebben laten in schrijven dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der provincie worden overgebragten na voor de dienst geschikt be vonden te zijn aan den provincialen komnian- dant ter inlijving worden overgegeven terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straf fen hierboven genoemd zullen worden ver wezen. Voorts

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1