CO NIEliWS- EN AIR'EllTEiVfIE-liLAIJ VOOR DE STAD E.\ HET ARROADISSE11ENT SREEK. w I I 1853. No. 3. ZATLRDAG •Ion 8 Januarij. BINNENLAND. BUITENLAND. iiiiiiMimiiiiiiiffliffliiii k i ANT. SNEEKER i i het Londensche de Caloulla Re~ den toestand der in drie achtereenvolgende 306 mijlen af. Op de uit- de Kaap de Goede Doop in De uit- der den en 10 tot 30 van 60 tot 70 jaar 14 van 80 tot 90 jaar van 100 en daar- was zeer aangenaam ge vat) vele FRANKFORT1 Januarij. Uit St. Peters burg verneemt men dat de cholera aldaar op nieuw vele slagtoffers wegrukt. Er zijn dagen waarop meer dan 500 personen door deze ziekte worden aangetast. Men schijnt te Weenen in te zien dat de reis des keizers naar Berlijn eencn zeer ongun- sligen indruk te Parijs moet te weeg gebragt hebben en wil dien nu zooveel mogelijk weg nemen door de verklaring in de officiële dag bladen dat in die bijeenkomst geen sprake van eene hernieuwing der heilige alliantie tegen Frankrijk is geweest. LONDEN, 28 December. Met het clipper schip Marco Polo zijn te Liverpool berigten ontvangen uit Melbourne, loopende tot den 11 October, welk vaartuig tevens 100,000 p. st. aan stofgoud heeft aangebragt. en ’thuisreis van het schip is zon wedergade, hebbende het dezelve binnen ongeloofelijk korten tijd van vijf maanden 21 dagen volbragt. De uitreis duurde 68 dagen de terugreis 75 dagen. Het schip legde i dagen 315, 318 en 7 reis zeilde het van 23 dagen naar Port Philip. Bij de aankomst van de Marco Polo te Mel bourne werd bet schip omringd door eene me- Ondcr de geboorten telde 6 onechte geboorten. Er zijn 62 Beneden de 5 jaar, stierven 5 tot 10 jaar, 11; van 20 tot 30 jaar, 10; van 40 tot 50 jaar16 van 70 tot 80 jaar, 6; 90 tot 100 jaar2 weesten behoeften van wei ontvangen, zorg gedragen, van weest door de oorlogenwelke in de Zuide lijke Sahara gevoerd werden. Eene der karava nen welke van Murziek naar Kuka toog was zelfs geheel uitgeplunderd en had dan ook hare bestemming niet bereikt. De reisgeuooten had den broederlijk alle middelen die hun ten dien ste stonden gedeeld en waren door de nieuw ontvangene zeer bemoedigd. Zij roemden zeer het gedrag van den vizier van Bornn, die hun den noodigen bijstand had verstrekt, en dien zij hadden bewogen voortbrengselen en fabrijkaten des lands te verzamelen en naar Engeland over te zenden. Hij had hen zeer aangespoord met hunne onderneming voort te gaan. De wegen van de Kwara en Tjadda van de westkust af, die reeds door de Amerikaansehe zendelingen zijn aangewezen worden als de gunstigste lot verdere ontdekkingen aangeprezen. Kapitein Lynch heeft ook die rigting ingeslagen. De hee- ren Overweg en Barth hebben het vast besluit genomen het geheele Afrikaansche vaste land in de breedte door te reizen en zoo mogelijk den Indisehen Oceaan te bereiken, LONDEN1 Januarij. De hevige stormen der laatste dagen hebben in alle steden van En geland in de parken op de velden en rivie ren op de spoorwegen en zelfs in de dokken groote schade aaugerigtbijzonder echter de ge weldige orkaan welke in den nacht van zon dag op maandag 11. woedde, terwijl in het groo- tc bureau van zee-verzekering van Lloyds van uur tot uur, de treurigste berigten ontvangen werden. Een zoodanige storm, door zoo vele schipbreuken vergezeld moet sedert 1839 niet SNEEK 7 Jannarij. In het jaar 1852, zijn alhier geboren 152 kinderen van het mannelijk en 136 van het vrouwelijk geslacht, terwijl daarentegen 103 personen van het mannelijk en 98 van het vrouwelijk geslacht overleden zijn onder welken 12 kinderen die dood ter we reld gekomen of als levenloos geboren aange geven zijn. Onder de geboorten telde men 9 tweeling- en paren gehuwd, er 102; van 1 20 jaar, 9; van tot 40 jaar 14 van 50 tot 60 jaar8 van 9 van boven geene. Gedurende 1852 zijn op de wekelijksche marktdagen, aan de stads waag alhier gewogen 51,998 4de 5651 8ste tonnen boter, en 574,753 Ned. ponden of 3831 schipponden kaas. Op 31 December jl. was, blijkens de op gaaf der directie van de Nederlaudsche Bank het bedrag der in omloop zijnde bankbiljetten ƒ75,606.260 de saldo’s van rekeningen-cou- rant 30,294,242.96j liet bedrag van munt en muiit-materialeu ƒ95,096,541.93’-. Men leest in de Amslerdamsche Courant Zoo als men weet, hebben, eenigen tijd gele den de leden van den ouden raad dezer stad op eigen kosten het afbeeldsel van Z. M. den koning dat in de raadzaal ten stadhuize prijkt door den heer N. Pieneman laten vervaardigen. Dezer dagen heeft Z. M.als een bewijs van Hd. welbehagen daarover, aan ieder dier raads leden doen toekomen eene door den heer J. W. Kaizer vervaardigde gravure van dit schilder stukom te strekken tot herinnering aan liet blijk van achting en hulde, Hd. aangeboden. Op elk exemplaar der gravure is de naam ver meld van het raadslid aan wien zij is gezon den terwijl ’skonings naamteekening daaronder is gesteld. Te Stockholm heeft op 22 Dec. jl. dc toe diening van den heiligen doop aan den jong geboren prins met veel plegtigheid plaats ge had. Z. K. H. ontving de namen van Card Oscar Willem Frederik. TEXEL 1 Januarij. Op dit eiland heeft dc volgende gebeurtenis plaats gegrepen Een boe renknecht had genegenheid opgevat voor eene dienstmeid op eene naburige hoeve het meisje scheen die keuze te beantwoorden maar haar meester verzette zich om deze of gene rede nen hiertegen. Te vergeefs trachtte onze min naar haar persoonlijk te spreken. Eindelijk •wachtte de boer, bijgestaan door een paar an dere mannen of jongens den geen geweld ver moedenden minnaar op, die nog naauwelijks de plaats der zamenkomst bad bereikt, of hij werd op een regen van stokslagen onthaald. Deze, daardoor minder aangenaam verrast zocht zijn heil in de vlugt, doch door zijn tegenstrevers achterhaald werd hem op nieuw een pak sla gen toegedeeld waarop hij in woede ontsto ken zijn mes greep en daarmede den boer cen’sleek in de zijde gaf. De dader is gevlugt doch door dc policie na ijverige nasporingen ontdekt en gearresteerd. De wonde van den boer is gebleken niet zoo gevaarlijk te zijn, als zij zich in den beginne liet aanzien. Met be langstelling ziet men de behandeling dezer zaak tegemoet. ZIERIKZEE 3 Januarij. In de vorige week is alhier een huwelijk voltrokken bij hetwelk de bruidegom door een’gevolmagtigdc werd ver tegenwoordigd. Dit is wel geen vreemd ver schijnsel maar er komt toch iets opmerkelijks bij, De thans gehuwden waren reeds in het voorjaar van 1852 in een vreemd land volgens de wetten van dat land gehuwd doch dit was geschied zonder dat hier de afkondiging had plaats gehad. Door dit verzuim kon het in liet vreemde land voltrokken huwelijk hier niet ge wettigd worden. Partijen moesten de.tlialve wilden zij in Nederland wettige echtgenoolen zijn, andermaal trouwen. Dit nu is door eene buitcnlandsche zeereis des eclitgenoots met ko ninklijke goedkeuring, bij voltnagt geschied. plaats gehad hebben. De heer J. Mullens van Zeudeling-genootschap heeft in view een overzigt gegeven van Christelijke gemeente in Indië, dat welligt de eerste authentieke en bovendien veie belangrij ke inlichtingen omtrent de middelen, welke de Protestantsche Propaganda in Oost-Indië ter ba rer uitbreiding bezigt, en omtrent de resulta ten die zij tot nog toe heeft verkregen bevat. Volgens het berigt van den heer Mullens zijn in Indië thans 22 Zendeling-genootschappen ge vestigd welke uit 443 zendelingen zijn zamen- gesteld. Deze zendelingen zijn over 313 stand plaatsen verdeeld, en hebben 331 kerken voor de inlanders gestichtwelke 18,410 leerlingen en in het geheel 112,191 gemeenteleden tellen. De zendelingen onderhouden 1347 volks-scho- len met 47,504 scholieren 93 kostscholen met 21,414 leerlingen. Zij hebben het opzigt over 126 middelbare en hoogere scholen (waar on- derrigt in de Engelsche taal wordt gegeven) aan welke 14,502 leerlingen onderwijs erlangen. Daarbij komen nog 437 lagere meisjes-scholen nigte booten, welker bemanning de schepelin gen met kleine stukjes goud begon te werpen. Dc matrozen geweigerd hebbende de bevelen van den kapitein te gehoorzamen waren tot aan het vertrek van het schip in verzekerde bewaring gehouden toen het schip vertrok waren zij evenwel weder in vrijheid gesteld. Kapitein Forbes berigt, dat erzelfs niet voor zeer liooge loonen, zeelieden ter bemanning der schepen te bekomen waren. Het schip Bourneuf had eene aanvrage om 30 manschappen gedaan tot eene gage van 35 p. st. per maand doch er kwam niemand op dagen. LONDEN, 31 December. Aangaande de ont dekkingsreis van den heer Overweg in de bin nenlanden van Afrika, zijn hier ter stede nadere tijdingen ontvangen. Hij bevond zich te Kuka, in afwachting van dr. Barth die naar Baghirmi was gereisd een magtig koningrijk tusschen het meer Tsad en den Nijl gelegen en dat vroeger, voor zoo veel men weet, nooit door een’Euro peaan bezocht is. Den 20 Aug. was dr. Barth na zijne reize met goed gevolg tot de hoofdstad Massena volbragt te hebben, naar Kuka terug gekeerd en had zijn’ togtgenoot aldaar in wel stand wedergevonden. Hunne ontmoeting zij hadden den onderstand hunne vrienden hier ter stede Lord Palmerston had daarvoor Vóór dien tijd waren zij bijkans alle gemeenschap met Europa verstoken ge- GR0N1NGEN, 3 Januarij. Het aantal zee schepen dat gedurende het afgeloopen jaar i.i deze stad en provincie gebouwd en te water ge bragt is, mag met regt aanzienlijk genoemd worden. Buiten de vele groote tjalkschepen die insgelijks in dat jaar in deze provincie zijn gebouwd, bedraagt het getal schooner-, gal joot- en kofschepen die gedurende dien tijd in de havens dezer stad zijn biunengebragt61. In de vorige week overleed te Delfzijl zeer subietin zeer lioogen ouderdom de ee- gageerde serjant Oosting, wiens stoffelijk over schot op den 31 Dec. jl. onder militaire eer bewijzen werd grafwaarts gedragen. Deze per soon had reeds gediend onder prins Willem de V en later onder Napoleon en bij het verla ten van de dienst, werd hij als bediende aan het huis van Farmsum geplaatst waarvan hij tot nu toe een jaarlijkse!) inkomen genoot. Naar aan de Prov. Gron. Cour, gemeld wordt, is vrijdag den 31 Dcc. te N. Pekela door den heer ontvanger aldaar met de beide ambtenaren eene koe benaderd van A. N. de Levie, die, de koe, namelijk, was aangegeven voor ƒ45. Toen genoemde De Levie begreep dat het den ontvanger ernst was, gaf hij voor, dat hij eene andere koe bedoelde en dien ten gevolge verzette hij zich tegen de ambtenaren die hem toen met geweld de koe uit de handen moesten wringen hetwelk eerst na een half uur worstelens gelukte en wei door tusschen- komst van den weled. achtb. heer burgemees ter, die ook nog, door de afwezigheid van de policie-beambtenadsistentie van de burgers moest inroepen. De heer ontvanger ontving nog bij de worsteling van genoemden slager cenige schoppen en stooten waarvan men on- middellijk proces-verbaal legen hem declareer de. Naar men verneemtis het aan den heer officier van justitie overgegeven. Na afloop van alles, is echter de koe aan De Levie weder ver kocht met ƒ24.35 gewin. ’sHERTOGENBOSCH, 4 Januarij. Wat se dert lang als gerucht te dezer stede verspreid werd heeft zich dezer dagen bevestigd name lijk dat met 1 Mei e. k. in het krankzinni gengesticht alhier, de bedienden vervangen zul len worden door geestelijke orde-broeders. Dat deze maatregel bij de niet-Katholieken eenen ouaangenamcti indruk maaktlaat zich ligt be grijpen. Intusscheti zijn zij niet de eenigen die dit besluit af keuren en de vraag in hoe verre het bestuur over die inrigting de bevoegd heid heeft, in een burgerlijk gesticht voor alle gezindten bestemd eene zoodanige wijziging te brengen, schijnt bij de meesten niet gereedclijk te beantwoorden te zijn. Zijn wij wel onder ligt, dan zullen niet minder dan 24 bedienden op genoemd tijdstip builen betrekking geraken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1