NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 4. WOENSDAG den 12 Januari]’. inwmiwj F is IlllWiW welda- MWlllS rflIMIIIIM goud SNEEKER COURANT. BINNENLAND. collectief zegel BUITENLAND. s- ie v. 7. Llaaspapier mingsplaats i aan wending plossing: heerlijk be werking der ter een der- water niet bestand geweest op het meer om- of in den en beide jongelingen zijn daar van liet ministerie van fi de verschillende kantoren van over de maand December jl. suiker-accijnsin opcenten een bedrag van ccr\^i"5 ZEGELEN,/. van alle harst- en gomachtige stoffen, alsgutta perch a en mastiek zelfs tot verbindtenis van gebroken glaswerk. En al mogt men vooron derstellen hiermede sloot de spreker zijne rede dat eene vergiftiging door chloroform begaan niet bespeurlijk zou zijn, en alle bewijs- en herkenningsmiddelen daarbij zouden zijn ver dwenen, zoo zou die toch kunnen worden aan getoond door middel van aanwending van het jodium of eene salpeter-o wijs voorwaar voor de heilrijke scheikunde. HOORN, 5 Januarij. Gedurende het jaar 1852 zijn alhier ter waag gewogen 11,120 sta pels kaas of 1,412,733 stuks wegende 2,887,168 ponden. CAPELLE (Langstraat) 5 Januarij. In de naburige gemeente Loon op Zand en Kaatsheu vel c. a. heerscht dezer dagen eene groote op gewondenheid. Eerstgenoemde plaats is sedert jaren in bezit van een raadhuis dat nu door de bijzonder toegenomen bevolking van Kaats heuvel naar deze plaats geëischt wordt reeds is genoemd huis publiek geveild om te Loon op Zand afgebroken en te Kaatsheuvel opge bouwd te worden welke veiling gepaard ging met een’ oploop der ingezetenen van Loon op Zand met stokken gewapend ook had men zich voorzien van tnuzijk (instrumentaal- en ketel-) om de aannemers van liet dorp te ge leiden alles is toen zonder ongelukken afge- loopen en de veiling niet doorgegaan. Nu is echter de aanneming geschied doch de inwo ners van Loon op Zand blijven weerspannig en oproerig zoodat men dien ten gevolge de ge wapende magt uit Tilburg dezen avond te wach ten heeft, opdat het af breken geregeld zou kunnen geschieden. Met nieuwsgierigheid ziet men een en ander tegemoet. NIJMEGEN5 Januarij. Er is op nieuw bij het parket der arrondissements-regtbank eene klagt ter zake van laster ingediend tegen den uitgever der Nieuwe Nijmeegsche Courant, en wel door het Roomsch-katholieke armbestuur dezer stad. In het geïncrimineerde artikel ziet dat bestuur de beschuldigingdat het is een broeinest en de aanstoker van verdeeldheid on der de R. K. ingezetenen dezer gemeente. Ook aan die klagt schijnt door bet officie gevolg te zullen worden gegeven zoodat'de uitgever van die courant andermaal in regten zal worden betrokken. GRONINGEN, 5 Januarij. Gisteren was het voor de directie der hier nu juist 50 jaren ge vestigde inrigting voor spijsuitdeeling en voor de bedeelden een regte vreugdedag die op eene waardige wijze door eene meer ruime uitreiking van porties voedzame soep, met vleesch spek en brood, ten getale van bij de 2500, gevierd werd. Alles liep in de volmaaktste orde af, en met een vriendschaplijker diner onder de leden der directie dezer zoo hoogst nuttige en welda dige inrigting werd de dag besloten. GRONINGEN6 Januarij. Heden morgen stond voor de arrondissements-regtbank alhier teregt zekere C. G. verblijf houdende te Gro ningen vrouw van J. T. S.te Sneekter zake zij beschuldigd werd van in den loop van het jaar 1852 te Groningen met een horologie- maker aldaar in overspel te hebben geleefd. De regtbank heeft gemeld feit als bewezen aange nomen en baar overzulks veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en in de kos ten der procedure. DELFZIJL 5 Januarij. De kwestie nopens de nachtelijke verlichting dezer stad blijft steeds veler aandacht trekken vooral na het voorge vallene in de jongste dagen. Nadat de raad tot twee malen te vergeefs was bijeen geroepen ten einde te beraadslagen, of men voor de verlichting het daarvoor vroeger geaccordeerde zou toestaan, al dan niet,” (de buitenleden bleven de laatste maal alle weg) zag de voor zitter zich genoopt, de leden tegen den 3 dezer ten derden male te zamen te doen komen als wanneer, behalve de Delfzijler, alle buitenle den tegenwoordig waren waarvan het gevolg wasdat de begrooting onveranderd terug is gezonden. Men verkeert alhier, sedert 1 Januarij, des avondsin een nachtelijk duisterhetwelk niet SNEEK, 11 Januarij. Vrijdag namiddag 11. waren twee boerenknechten, P. W. de Boer, oud 21 en S. T. Hofstra oud 13 jaren, bezig met werken op den polderdijkdie bet Oost- liemmer meer omvat. Tegen 4 ure staakten zij hun werk en begaven zich in eene melkboot om over het meer naar de Nieuwezijl te varen waar zij woonden. Dit vaartuig schijnt tegen de toenmaals plaats hebbende onstuimigheid van wind en water niet bestand geweest te zijn want de boot is grond geslagen bij verdronken. Sedert onze laatste opgave van den 4 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 27 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1354. Volgens opgaaf nanciënis aan ’s rijks accijnsen ontvangen aan hoofdsom en ƒ58,911,71. Men verneemtdat weder door het Oos- tenrijksche centraal zee-gouvernementte Triest aan het Oostenrijksche consulaat-generaal te Amsterdam ten behoeve van de nagelatene be trekkingen der verdronkene 9 Ilellevoetsluizer varensgezellen, overgemaakt is de som van f 1,03435, als slot van de inzameling, gedaan door het Beurs-Committé te Triest. I)e bijdra gen uit Oostenrijk beloopen alsnu 9,641.21. Uit Emden wordt aan de Prov. Gron. Cour, het volgende geschreven Dezer dagen had te üphusen een groot dorp op een nur afstands van Emden gelegen het volgende droevige ongeval plaats. De predikant der Nederduitsch Hervormde gemeente aldaar, Fegter genaamd was met zijne vrouw zijne 18jarige dochter en eene dienstmaagd met eene bootnaar Emden geweest. Toen zij des avonds te (Jphusen terugkeerden sloeg de boot plot seling om. De predikant en zijne dochter wa ren zoo gelukkig, de takken van eenen aan den kant staanden boom te grijpen en zich daaraan vast te houden tot er hulp verscheen. De echt genoot van den predikant echter, schoon le vend opgehaald, had zooveel water ingekregen dat zij reeds twee uren daarna bezweek. Het dienstmeisje zonk onmiddellijk bij het ontslaan der boot in de diepte weg, en eerst vier uren later vond men haar lijk. ’s GRAVENHAGE, 8 Januarij. Z. K. II. prins Hendrik wordt aanstaanden dingsdag uit Weimar in deze residentie terug verwacht. Naar men verneemtzal Z. D. II. de her tog van Saxen-Weimar zich na de voltrekking van het huwelijk van Hds. dochter met Z. K. H. prins Hendrik, weder naar Indië begeven. AMSTERDAM, 6 Januarij. Onze geachte stad genoot, de heer F. Mastenbroek, hield maan dag jl. eene zeer belangrijke lezing in de socië teit Doctnna et Amicitia. Na het bestuur bij deze eerste vergadering hulde toegebragt te heb ben ging de spreker over tot het geven eener korte inlichting over de huishouding der mie ren schetste den biologischen invloed van som mige personen op hunne medeschepselenen toonde de werking van het vocht der mieren bij hare omwandeling op bloem en plant aan. Vervolgens zijne rede door proeven ophelderen de, werden door hem aan zijne hoorders ver toond eene uit mierenvocht geprepareerde limo nade een op dezelfde wijze vervaardigd wel riekend waschmiddel voor dames-toilet bevordering van de blankheid der huid middel tegen rhumatisclie kwalen en een gelijk tot herkenning der echtheid van zilver en platina. De Chloroformyle noemde de spreker eene der belangrijkste uitvindingen der laatste 15 ja ren en hij toonde het volatile dier stof aan door eene op ondervinding steunende overtuiging dat die zelfs met Fransche kurken harst en enz. besloten zijnde op de bestem- aangekomen geheel vervlogen was. Vervolgens leverde de heer Mastenbroek de be wijzen dat die stof kon dienen tot oplossing zal worden opgeheven alvorens hoogere auto riteit bij magte zal zijn om de zoo ver gedre vene bezuinigings-maatregelen te doen ophou den. H00GEVEEN, 4 Januarij. Gisteren middag had hier het volgende treurige voorval plaats: De twintigjarige zoon van zekere weduwe T. kreeg in het hoofd om te beproeven of Inj met hagel door de achterdeur van de woning zijner moeder koude schieten. In plaats van zich vooraf te vergewissen of er zich niemand achter bevond schoot hij zijne zwaar geladen pistool zonder eenige waarschuwing af en onge lukkigerwijze juist op den oogenblik dat du deur van binnen geopend werd door zijne moe derdie, met haar jongst kind aan de hand, zich naar Jmiten wilde begeven. Het kind kreeg twee korrels in het hoofd maar de moeder werd deerlijk getroffen in den onderbuiken wel zoodanig dat men in het eerst voor het be houd van baar leven vreesde. Heden echter schijnt haar toestand niet zoo zorgelijk en heeft men hoop, haar in het leven te zullen be houden. C0EV0RDEN, 5 Januarij. Frans Uille een berucht booswicht, geboren te Meppen (Hano ver) het laatst woonachtig in de gemeente Odoorn is hier heden door eenen Hanoverschen dragonder, gevankelijk binnengabragtals zijn de opgevorderd door den officier van justitie te Assen. Reeds tweemalen is hij wegens mis daad gevlugt. Zijne laatste beschuldiging is het mishandelen eener vrouw in de nabijheid van Hoogeveen. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat zeker welgesteld burger, alhier, gepasseerde» oudejaars-avond alle armen in het gesticht en eenige behoeftige huisgezinnen op chocolade met beschuit en wittebrood onthaald heeft; de kaat sten werd dit op eene zeer kicsche wijze te huis bezorgd. FRANKFORT, 4 Januarij. Door de vermin dering van de tractementen van de voornaamste Turksche ambtenaren hoopt de regering eene jaarlijksche bezuiniging van 35 a 40 millioen piasters te bereiken. Wijders meent zij door de opheffing der bank, mede jaarlijks 25 milt, te zullen bezuinigen. Op last der regering is beslag gelegd op het zilverwerk van den voormaligen grootvizier Re- chid pacha het weegt 1600 okka (4400 pond) en is naar de munt gezonden. Dit is mede geschied met de zeer aanzienlijke hoeveelheid zilverwerk van den voormalige» minister van financiënbeiden hadden zich ten koste van den staat verrijkt en zijne belangen ten behoeve van Engeland en Frankrijk opgeofferd. LONDEN, 5 Januarij. Omtrent het vreesse- lijke ongeluk dat gisteren op den spoorweg van Oxford naar deze stad voorviel verneemt men heden nog zeer treurige bijzonderheden. Van de 21 passagiers zijn slechts 2 en van de 5 machinisten is slechts 1 zonder letsel geble ven. Het getal der dooden op bet oogenblik bekend, beloopt 7, doch men vreest, dat dit getal nog merkelijk vergroot worden zal den ernstige» toestand der gewonden in aanmerking genomen. Het Amerikaansche dagblad theNew-York Herald bevat de volgende opmerkelijke zinsne den. Eene gewigtige beweging openbaart zich te Washington, ten opzigte onzer buitenlandsche betrekkingen, en de jongste handelingen van Frankrijk in Haïti en Mexico. Het tegenwoor dige congres wil het initiatief nemen in de on dersteuning van het nieuwe bewind, door zich op een stout en verheven standpunt te plaatsen tegenover de groote Europesche mogendheden ter bescherming van de zwakkere natiën. Wij zullen ons niet verwonderen indien wij aan. generaal Pierce vijf of tien millioen dollars zien toegelegd met het doel om den vrede en de eer der natie in de naderende crisis te hand haven. Wij gaan een gewigtig tijdvak in onze geschiedenis tegemoet. In de beschouwingen der Engelsche dag bladen over het afgeloopen jaarheerscht een geest van dankbaarheid over den gedurende dat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1