NEWS- i:\ AhVEJITE.XT1E-BLAI) 10011 DE STAD EN HET AIIIIONDISSEMEM SNEER. ZATERDAG W 1572. ƒ-•••- van l 1 toe tullen BINNENLAND. A velden met zachte win- BUITENLAND. s it. F ie 3 liet zoo D o i tsch- de opmer- zeescliade hier terug waarvan twee njet aan boord reeds driemaal te vergeefs Men verwacht dagelijks nog ande- A Is eene zeer meenen le moeten vermelden «lat de weduwe Hele- van Gelder, geboren Winnek, moeder van in ons midden geacht toonkunstenaarmor- den 10 Januarij den honderdsten verjaar- harcr geboorte mag vieren. De oude vrouw, achterkleinkind zich eerlang in den echt de derde of laatste i Del tooneel was en wij zien er een WEENEN, 7 Januarij. Berigten uit Napels, dd. 31 Dcc. melden dat eene uitbarsting van den Etna, sterker dan eenige vorigehad plaats gehad. FRANKFORT, 8 Januarij. Men spreekt veel van eene uitvinding, door den apotheker San ger in Neustadt (Tburingen) gedaan om bet linnen zoodanig te prepareren dal hetzelve tot drukpapier kan gebezigd worden. Het komt natuurlijk liooger in prijs, maar is duurzamer en legen hel invreten der boekwormen bevei ligd. Voor aktendocumenten en wat meer van dien aard zij, zoude het met vrucht kun nen gebezigd worden. Er is reeds een op lin nen gedrukt werkje bij den boekhandelaar Wag ner aldaar verschenen. BERLIJN, 9 Januarij. Het bulletin te Stock holm den 31 December uitgegeven, omtrent den gezondheidstoestand der kroonprinses luidt minder gunstig. De prinses leed aan krampen en koorts. ITALIË. Uit Florence wordt van 2 dezer gemeld dat Francesco Madiai overleden is in <le gevangenisj alwaar hij was opgesloten ter zake dat tnj de Evangelische leer had omhelsd. Zijn verschrikkelijk lijden heeft hem den dood berokkend. Zijne vrouw is nog altijd geker kerd men hoopt echter, dat de aandrang, waarmede de Protestantsche boven bij den groot- In de afgeloopen eene schaii- De gods- dienst-boeken welke in eene daartoe bestemde kast verborgen waren zijn des nachts hieruit gehaald en op de straten verspreid en ver scheurd. Met belangstelling boopt men hier te vernemen of het misdrijf uit baldadigheid of wel uil andere oorzaken is geschied. GRONINGEN, 10 Januarij. Op den 2dcn der loopende maand ontstond er brand in de behuizing van Geert Harms Oosterhuis land bouwer te Oldenhave, onder de gemeente Rui nen. Dit ongeval was ontstaan door het on- voorzigtig loopen met eene brandendelainp op een kelderkamertje, waarop afval van vlas was geborgen hetwelk door eene afgevallenen vonk vuur schijnt te hebben gevat dat zich weldra aan het rietendak mededeelde, Ongetwijfeld zoude hel huis eene prooi der vlammen zijn ge worden indien niet Roelof Alberts Doren boe renknecht bij een’der buren van G. H. Ooster huis, met buitengewoon veel beleid en volhar ding eerst hel vuur op het kelderkamertje en vervolgens in het dak had gebluscht, door het brandende riet naar beneden te werpen dat daarna door eenige bijgekomene personen werd nitgedoofd. Aan genoemden jongeling komt al le lof toe voor hetgeen door hem ten dezen is verrigt. 406 voet hooge schoorsteen. Ue bouwvallige staat, waarin hij verkeerde, deed de vrees ontJ staan, dat hij te eeniger tijd zou nederstorten weshalve de eigenaars besloten hem te doen springen, hetgeen dan ook thans met 150 pond "gdè De schoorsteen hertog hare genade vragen 4 dezen er brengen haar in vrijheid te stellen. LONDEN6 Januarij. Het testament van den gescheiden man van Lola-Montesde heer Heald, die 4 gelijk men weet, voor eenigen tijd aan den mond van de Taag verdronk is thans geopend geworden. De heer Heald heeft aan Lola-Montes eene levenslange rente vermaakt van 900 p. st. die na haren dood yervalt op miss Julia Wilson cell kind dal thans 9 jaar oud is verder heeft hij een legaat gemaakt van 5000 p. st. aan het hospitaal te Brompton een hospitaal dat uitsluitend bestemd is voor lij« ders aan borstziekte; en verder tot univef'Seld erfgenaam benoemd zijne tante 4 die zich eerst tegen zijn huwelijk met Lola-Montes verzet had en die hem later aanraadde dit huwelijk te ver breken, Te Warrington, omtrent 20 mijlen van Liverpoolbevond zich bij de fabrijken van Chemicaliën der heeren Muspratt een omtrent 1 De bouwvallig! buskruid werd bewerkstelligd, had 7000 p. st. gekost. Volgens bet Slockport Journal vordert de bouw der kettingbrug over den Niagara met reuzenschreden. De brt;g zal eene lengte van 800 voet, en de beide torens welke aan de zij den worden gebouwd eene hoogte van 60 voet hebben. De brUg zelve bestaat Uit twee boven elkander liggende bogen, die elk 20 voetbreed zijn. Men heeft 15,000 Eng, mijlen ijzerdraad gebruikt, ter vervaardiging der koorden, waar aan dit reuzengevaarte hangt, dat eene zwaarte van 40.000 centenaars heeft. PARIJS, 10 Januarij. Gisteren was hier het gerucht in omloop, daf de heer Fiorentino een der redacteurs van de Coristilulionlielwas omgekomen in eetl tweegevecht, dat tusscheu hem en een’zijner landgenoQten over pene be roemde zangeres van het Thédlrellalien plaats had. Luidens een ander gerucht, moet de heer Fiorentino slechts zwaar gewond Zijn. Het du elleren wordt onder de geletterden hoe langer hoe menigvuldige!'. Omtrent eene maand ge leden werd de lieer Roger de Beanvojr in een tweegevecht gewonden voor eenige dagen had den de vrienden van twee dichters de heeren Plouvier en Philoxène Boyer, alle moeite om te beletten, dat beiden elkander, als het ware niet vermoordden. In het departement Dordogne werd voor eenigen tijd een 80jarigen pastoor ongesteld. Hij wilde door niemand verpleegd worden dan door zijne oude voedster, wejke reeds 118 ja ren telt. Deze vrouw herinnert zich nog den tijd van Lodewijk XV en Lodewijk XVI 5 zij zag Napoleon omringd van al den luister der kei zerlijke waardigheid zij aanschouwde Lodewijk XVIII, toen deze door haar dorp kwam. Tij dens het koningschap der honderd dagen werd zij om hare legitimistisclie denkbeelden in hechtenis genomen, doch bij den terugkeer van Napoleon weder op vrije voeten gesteld. Zij zag Karel X te Bordeaux door Lodewijk Phi lips werd zij allerminzaamst ontvangen toen zij reeds 100 jaren oud zich naar Parijs had begeven, om van den koning eenigen onderstand te vragen voor baren reeds oud en zwak ge worden pleegzoon. Nog sterk naar ligchaam en geest, leeft zij in de hoopdat zij den oogen- blik nog zal beleven dat de regtmatige afstam meling van den Heiligen Lodewijk den troon zijns vaders zal bestijgen, liet keizerrijkdit is hare vaste overtuiging kan niet van duur zijn. De naam dezer waarlijk merkwaardige vrouw is Louise Vertier. - In de archieven der gemeente Toulon is een geschiedkundig gedenkschrift ontdekt be helzende eene redevoering van den commissaris der rekenkamer van Parijs die door Karel VIII na zijne krooning, in het bijzonder geaccredi teerd werd om de Proven£alen die naauwe- lijks drie jaren onder Frankrijk behoorden, in hunne getrouwheid jegens den vorst te verster ken. Die redevoering, den 10 Jan, 1484, in tegenwoordigheid van den gemeenteraad dier stad I11 dit jaar biociden de hoornen in de wijnstok in April. In deze laatste maand waren de kersen en in Mei de druiven rijp. 1538. cember Ryeds in Januarij waren de boomen 1 loof voorzien en in Februarij bouwden de els hunne nesten. Hetzelfde verschijnsel had ook dit jaar 1 met Paschen siond het koren in aren. In dezen winter ondervond men geene en viel geen sneeuw. Geen enkelen nacht zal begeven, is in liet volkomen genot barer geestvermogens en bezit vooral een sterk geheu gen. Te meer mag hare hooge ouderdom als eene zeldzaamheid worden vermeld omdat zij in de jongste jaren tweemalen eenen zeer ern- stigen val had gedaan waardoor eenmaal eene operatie aan het hoofd noodzakelijk werd ge acht welke dan ook met den besten uitslag werd volbragt. Vóór dien tegenspoed, ging de oude vrouw nog op haar 97ste jaar alleen uit, en deed toen zelfs alleen eene reis naar Am sterdam om hare dochter te bezoeken. Of schoon zij thans in het gaan verhinderd wordt geniet zij eene volmaakte gezondheid mag zich in het gebruik van al hare zintuigen verheu gen en weetdoor haar scherp geheugen en door mededeeling van allerlei bijzonderheden van vroegeren tijd, het gesprek te verleven digen, NIEUWE DIEP, 8 Januarij. De aanhouden de Z. VV. winden doen nog dagelijks eenige der schepen terugkeeren welke op 23 December II. met Z. 0. wind slechts een enkelen dag en nacht aanhoudende deze haven verlieten reeds zijn 21 schepen, grootendeels met zwaardere of lig tere passagiers uitzeilden. ren. HASSELT, 9 Januarij. F week heelt, in de synagoge alhier, delijkc heiligschennis plaats gehad. 1 eene SN EEK ,^14 Jan na rij. De Prov. Fries. Cl. deelt mede, dat, bij gelegenheid van het, het jaargetijde in aanmerking genomen hoogst zeld zaam en hevig onweder van dingsdag avond II. de bliksem eene nieuwe roede van den fabrijk- molen van de heeren II. en J. Heuveldopte Leeuwarden heeft getroffen en verbrijzeld dat hij zich vervolgens, op de hoogte der zwicht- stelling, door een gat in het beschot, den weg tot in den molen baande van den boven- naar den benedcn-zolder schootgoederen omver wierpglazen brak en deursloten deed sprin gen terwijl hij daarna mede in het gebouw der fabrijk is doorgedrongen en veel bescha digd maar nergens brand veroorzaakt heeft. De buitengewoon zachte weersgesteldheid van dezen winter heeft den heer G. Peignot aanleiding gegeven nasporingen te doen omtrent de zachte winters waarvan aanteekening is ge houden daaronder zijn de volgende kelijkste 1172. De winter was dit jaaf zoo zacht, dat de boomen met bladeren bedekt en allen in volkomen bloei waren. Tegen het einde van Januarij nestelden de vogels en hadden jongen jn Februarij. 1289. Dit jaar merkte men geen winter; het Scheen als of de natuur geene rust wilde nemen en van den herfst plotseling tot de lente was overgegaan. De temperatuur was zoo zacht, dat te Keulen de jonge meisjes op Kersmis en Driekoningendag kransen droegen van viooltjes Koornbloenien en primula veris. 1421, Maart en De winter was zoo zacht, dat in De en Januarij de tuinen en bloemen prijkten. VOg' 1585. plaats en 1659. koude en viel geen sneeuw, heeft het gerijpt. 1722. In de maand Januarij was warm, dat men zelfs in het noorden van land geene kagchels stookte in Februarij ston den alle boomen in vollen bloei. 1807. Kan ook onder de zeer ters gerekend worden. De volgende hoogst opmerkelijke bijzon derheid wordt medegedeeld in de Java-Bode van 9 Oct. jl. Gisteren ochtend vond ter gelegenheid van den publieken verkoop van drie slaveii-familiën uit den boedel van wijlen de Chinesche vrouw Tan Eiigniohet navolgende, in onze oogen zeer merkwaardig en verblijdend voorval plaats Toen namelijk de verkoopdag eenen aanvang Zoude nemen verzochten de in veiling gebragte twaalf slaven ampon (vergiffenis) aan het aan wezig zijnde buitengewoon talrijk publiek en smeekten de gunst af, eenig door hen bespaard geld loonende, zich zelven te mogen vrijkoo- pen. Beschaamdheid belette ben luide te spre ken zoodat slechts weinigen der aanwezigen hun konden verstaan. De makelaar E. S. Voute herhaalde bun verzoek met luider stemme, en zette het eerste bod voor hen in. Alhoewel bijna de gansche bevolking der Chineesche kamp aanwezig was, verhief zich geene enkele stem, om dat eerste bod te verhoogen zoodat de eer ste slaven-familie zich voor /20, de tweede voor /12 en de derde of laatste voor .ƒ5 de (vrijheid kocht. Het tooneel was waarlijk in drukwekkend en wij zien er een verblijdend teeken des tijds in. ’s GRAVENHAGE 9 Januarij. zeldzaam voorkomende merk waardigheid wij l lia een gen dag vi icr COURANT. L*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1