NIEUWS- EN ADIEIITENTIE-IJLAD TOOI! DE STAD EN HET AIIIIOXDISSEHEKT SNEEK. I 1 c den 19 January. jx8ste Jaargang. 1853. No. 6. WOENSDAG hulp I r :*IIIIIIWWWi op ■A 1 I TE T MMlWl BINNENLAND. BUITENLAND. i de scheepvaart t e- I iiiiiitiMWiiiiiiBiwiiiiiijimiitiiifla i t i la d I® ui her ijk» r<ni a pi» La- lieu jor- ,cns (ïeu ind- u u tee- oest ge- lige die idcr ade- er- eeil B. die zoo -csef- Zoo men den rijks— hij gelijk te huis en zijne goede hij slechts hij haar met een mes, benomen hebben bel eil ad ter gel rd- aal' ïeu ■11 r ecu paar groote stukken hout, die in de boot gel gen hadden werden door de drenkelingen ge grepen en strikten hun voor het oogenblik ui SNEEK 18 Januarij. Sedert onze laatste opgave van den II dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel op nieuw 25 runde ren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraaagt 1379. Ds. A. Niermeijerth. doet., van Wemel- dinge heeft het op Z.Eerw. uitgebragte beroep als hoogleeraar bij de hoogeschool te Leyden na, bekomen ontslag van de Nederd. Hervormde gemeente te. Rotterdam aangenomen. Het volgende overzigt van den staat der Zuid-Hollandsclie koopvaardijvloot leest men in de Rotterd. Courant De Oost-Indische koopvaardijvloot van Zuid- Holland uitgenomen Dordrecht, telde op 31 December 1852, 201 schepen, waarvan 189de Volgende desli na tien hebben In zee: naar Java voor de N. II. M. 69; voor particulieren, via Engeland en directnaar Java de Golf van Bengalen China Australië enz. 87; naar de westkust van Noord-en Zuid- Anperika 10naar de oostkust van Noord- en Zuid-Amerika 6. Te zanten 172 schepen in zee. Zeilklaar: naar Java, te HellevoetsluisN. II. M. 2; via Engeland, partic. 7, aan het Nieuwe Diep, partic. 2; in lading 6.189 schepen. Zonder destillatie of aan liet lossen 12. Tc za melt 201 schepen; varende voor rekening van 52 reederijen. Het getal schepen en de scheepvaart naar alle en zelfs vroeger onbekende plaatsen is dus aan merkelijk toegenomen, daar er op 31 Maart 1845 123 schepen aanwezig waren, waarvan in zee voor de N. H. M. 36;, voor partic. 11; in lading 5 zonder destillatie of aan het lossen 71. Te zamen 123 schepen. Te Gasselte werd den 9 dezer de namid- dag-godsdienstoefening op eene vreemde wijze gestoord. Tegen het einde der preek hoorde men wat gerucht bij de kerkdeur, en het duur de niet lang, of ze werd vrij onzacht geopend ■waarop een onnoozel man J. B. van Eekst de kerk binnentrad onbeschroomd eenige schre den voorwaarts deed en toen zeer op zijn ge mak bijna midden in de kerk staan bleef. Hij ziet in het rond, naar boven en beneden neemt alles wel op, schijnt belang te stellen in de predikatie en wandelt van lieverlede verder tot dat hij in liet koor tegen over den kansel post vat. Schoon op veler gelaat gespannen verwachting is te lezen, bekreunt zich niemand over hem. Intusschen gebed en gezang spoe den ten einde, terwijl J. B. stil en eerbiedig met zijn petje onder den arm staan blijft. Nu schijnt het echter zijne beurt. Vóór de zegen- wensch wordt uitgesproken neemt hij het woord en wil spreken over de belangen der gemeente, toen bij zeer tegen zijnen wil en goedvinden door den lieer A. P. bij den arm genomen en buiten de kerk gezet wordt. ’s GRAVENHAGE 15 January, verneemtzijn de werkzaamheden aan telegraaf naar Duitschland zoo verre gevorderd dat gisteren proefnemingen op groote schaal zijn kunnen worden genomen eerst naar Duetz toen naar Minden en eindelijk naar Berlijn. Men kreeg van daar het berigt terug: Wir empfangen cine gute starke Schrift.” AMSTERDAM, 11 January. Op den 4 de zer is van eene onbekende band ten behoeve van het gesticht voor vol wassene blinden alhier eene gift ontvangen bestaande uit 23 obligaliën 5 pCt. Weener Met. a 1000 II. C. M. 2 dito dito a 500 11. C. M. en 2 certificaten 4 pCt. Nederl. Werk. Schuld a ƒ1000. ROTTERDAM14 'January. Bij liet storm achtige weder, dat eergisteren avond heerschte had men op onze rivier bijna een groot onge luk te betreuren gehad hetwelk echter geluk kig door het koen beleid van een onzer bin nenloodsen, werd geweerd. Drie personen kwa men in eene boot van Dordrecht herwaarts en waren te 10^- ure tot op de hoogte van liet zoogenaamde Boerengat genaderd toen de boot door de hoog loopende golven vol water en vervolgens door den feilen wind omsloeg. Een e- er in voeren. Gister avond is de heer Reman armvoogd alhier, van bet nieuwe Stads Kanaal terug gekeerd', medebrengende ƒ700 van een gedeelte verkocht veen waardoor eene wijk is gegraven. Een tweede stuk, dat in twee jaren aan de snede zal komen zal misschien ƒ3000 kunnen opbrengen, terwijl nog een derde stuk hiertoe behoort waarvan men ons de waard» niet heeft kunnen opgeven. dezen schrikbarende» toestand tot steun. In tusschen was hun gejammer ijsselijk en werd op verren afstand gehoord. De binnenloods E. Steehouwer snelde bun ter hulp en had, geholpen door zijn’ broeder, liet geluk in weer wil van storm en duisternis, alle drie te red den en zelfs hunne boot te behouden. DELFT, 13 January. Aan de stadswaag al hier zijn in 1852 gewogen: 1862/4, 26516/8, 4267/16 vaten en 225 potten boter, te zamen uitmakende 651,970 Ned. ponden en 554 sta- egende 187.884 N< d. pond. pels kaas wegende 187.884 N'd. pond. SCHIEDAM 12 January* Gisteren had men in een kofschip, liggende in de Hoofd haven alhier, zwavel gebrand, ten einde op deze wij ze ongedierte te dooden. Intusschen drong in den afgeloopen nacht, de zwaveldamp in de kooijeu der scheepslieden door met dat treu rige gevolg, dat de stuurman reeds overleden is en een matroös in bedenkelijken toestand ver keert een scheepsjongen gelooft men dat bui ten gevaar is. HELDER, 14 January. Ook hier, even als in veie andere steden van Noord- Zuid-Hol- landbegint men ten gevolge van herhaalde ongelukken en op dringende aansporing van de gedep. stalen, er ernstig op bedacht te zijn het steeds toenemende getal van houden door ge paste maatregelen te verminderen. Als zoodanig heeft de raad dezer gemeente I bij hare vergadering van 11 dezeraanvankelijk besloten om ten behoeve eener wenschelijke publieke veiligheid en tevens tot stijving der gemeente-kas eene algemeene honden-belasling vast te stellen, met dien verstande evenwel, dat voor lederen honddie voor den handel dient, en voor fabrijken of ter bevordering van eene of andere nijverheid wordt gebezigd slechts ƒ1, maar voor de overige honden 3 perstuk in het jaar zal worden opgebragt. Verder zal men aan dit besluit, opdat liet geen halve maat regel worde, eene policie keure verbinden om het doel met kracht en ernst te bevorderen en te bereiken. ARNHEM, 11 January. Heden ochtend stond alhier voor de correctionele regtbank te regt A. S.huisvrouw van J. B. beschuldigd van vergrijp tegen de zeden door de bevordering en aanzetting der onzedelijkheid bij personen beneden de eenentwintig jaren. Door de regt- bank schuldig verklaard is zij veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, vijftien gulden boete en ontzetting gedurende drie jaren der regten vermeld bij art. 335 strafwetboek. Dit is de derde persoon, die alhier binnen weinige weken, wegens dit schandelijk bedrijftot zware correctionele straf is veroordeeld. MEPPEL 12 January. Hebben wij in een der voorgaande nominers van dit blad melding gemaakt, dat zeker persoon alhier getracht had zijne vrouw van het leven te willen berooven thans hebben wij wederom zoodanig treurig ge val te vermelden en nu wel van een’ persoon die overigens nog al tot de» vrij fatsoenlijken stand behoort en zulks ten gevolge van het veelvuldig gebruik van sterken drank, waaraan bedoelde persoon zich eeniggn tijd op eene ver regaande wijze, tot vele verachlering zijner af faires schuldig maakte. Gisteren avond kwam zoo dikwijls, in beschonken toestand stoof zoodanig in drift op tegen en nog jeugdige vrouw waarmede een jaar vier, vijf gehuwd is, dat zoo men zegthet leven zou benomen hebben ware het niet geweest dat zeker heer, die een paar kamers in het huis van dezen persoon bewoonthet gruwzame en ijzingwekkend tooneel in de kamer, waar het licht door den beschonkene was uitgeblazen tot beter bereiking van zijn doel, had verno men de vrouw in haren benarde» toestand ter hulp snelde en daarna de policie van het voor gevallene kennis gaf, die hem onmiddellijk in arrest beeft genomen. (Zondbl.') COEVORDEN, 13 January. In het jaar 1791 testeerde zekere Jan de Groot, toenmaals ouderling bij de Hervormde gemeente alhier, aan de armen zijner belijdenis een derde deel van een stuk veen in de markte van Exlo met dien verstande, dat dit veen niet eerder mogt verkocht worden dan wanneer de sokeepkeus WEENEN, 11 January. Uit Dalmalie schrijft men, dat in dezen winter op verscheidene puu- ten van den Zaraër Kreitsde pruimen hoornen en de aardbeziën bloeijen zelfs ziet men reeds kersenboomen bloeijen, die anders eerst in April uitkwamen. FRANKFORT, 10 January. Naar men uit Koblentz verneemt, is de heer v. Siebold die langen tijd op het eiland Java in Nederland- sche dienst beeft gestaan tot eenen zeer veree renden post in St. Petersburg benoemd dio door hem is aangenomen. De berigten uit Konstantinopel luiden over het algemeen niet gunstig met opzigt tot den legenwoordigen staal van zaken in Turkije. Do oud-Turksche dweepzieke party heeft weder aldaar de bovenhand aan haar hoofd staat Said Paeha schoonbroeder des sultans en onlangs uit zijne ballingschap teruggeroepen. Deze be schouwt men niet voor den man door wier» het rijk gered zou kunnen worden de geweld dadige maatregelen, tot welke hij aanspoort, zullen naar men vreesteene scheuring niet Rusland te weeg brengen hetgeen in de te genwoordige omstandigheden zeer bedenkelijke gevolgen voor Turkije naar zich zou kunnen slepen. FRANKFORT, 12 January. Bij den Italiaan- schen winter, die met 10 tot 12 graden warm te in geheel Zuid-Duitschland en in de Rijn streken heerscht staat alles op het veld in bloei en zijn rijpe aardbeziën dagelijks tot ge- ringen prijs verkrijgbaar. Het wintergraan staat overheerlijken zoowel tarwe als rogge beloven eenen rijken oogst. Uit Thuringen wordt luide geklaagd over toenemende armoede, en wel ten gevolge van den stilstand der fabrijken, in welke sedert het begin van de geschillen over de tolkwestie wei nig gearbeid wordt. Zeer slecht staat het onder anderen met de porselein-fabrijken, Vaste góe deren vinden zelfs tot de laagste prijzen geen koopers meer. Duizende landverhuizers zouden deze gewesten verlaten indien het hun niet aan de noodige geldmiddelen ontbrak. Velen hebben zich reeds aangemeld voor de Duilscho koloniën in Brazilië. Naar men verneemtzal ook in het Baden- sche de landverhuizing tegen het voorjaar we der zeer toenemen bijzonder onder de meer gegoede ingezetenen van welke reeds velen du noodige maatregelen nemen om hiertoe het verlof der regering te erlangen. BERLIJN. 13 January. Te München is vorst Wrede schuldig verklaard aan het toebrengen van wonden aan den heer von Lerchenfeld met wien bij het bekende duel had en tot zes maanden vestingstraf veroordeeld. KOPPENHAGEN, 10 January. De koopman II. Paggaard alhier (stichter van het aanzien lijke handelshuis Paggaard en Hagn) heeft, op Nieuwjaarsdag, 100,000 rijksdaalders bestemd tot een fonds, ter onderseteuning van behoeftige vrouwen uit den beschaafden stand. Uit de rente van dat kapitaal jaarlijks 4000 rijksd, bedragende, zullen telken jare 40 vrouwen ie der 100 rijksd. bekomen. LONDEN, 10 January. De heer Craig heeft eenen reusachtigen teleskoop vervaardigd waar mede onlangs te Wandsworth proeven zijn ge nomen welke bewezen hebben dat dit werk tuig veel voortreffelijker is, dan alle soortge lijke, tot nu toe bekende, zoowel wat betreft het vermogen om de voorwerpen te vergroo- ten als het vermogen om de diepten van het hemelruim te peilen. Hij heeft reeds wonderen verrigt door de juistheid waarmede hij de klei ne minst onderscheidbare lichtmassa’s oplost of afdeelt in onderscheiden gesternten. Hij her- TE 'ZEGELENj

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1