MEllVS- EN ADVE1ITENTIE-1ILAD VOOK DE STAD EN HET ARRONDISSEIIENT SNKEK. OPENBARE VERPACHTING. c i ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 24 JANÜARIJ 1853, des voormiddags ten tien uur. 1853. No. 7. iWiiK»ri»iiiBin)ffliiHi»ïïïimWHto' Ministerie van Financiën. BESTUUR DER DOMEINEN. provincie niri:sL.iM). VERGADERING 8ste Jaargang. den 22 Januarij. iiiiiiioiMiriiw I 4 .1 K A SNEEKER 7 BINNENLAND. BUITENLAND. Grévc óverhel de trekschc- i l ADVERTENTIEN. ii bood haar het 'iJMIllllllllll het inkrijgen knaap L l 1 5 1 goeder- minis-* r’ lil c- .e >o r 1 I- k u II en W. de betrek- woeslingen aangerigt. De gravin Montejo I zou Lodewijk Napoleon is een lie zij bezit voelen en te al der Registratie ger der Registratie aan de Gabellen 1 2 3 45 PUNTEN TER BEHANDELING Besluit, houdende verdaging van de beslis- van de ont- ii’ k- n n- a- !I1 r~ is ?ii d- 11 e- st p° ie .-r LONDEN 14 Januarij. Aan de admiraliteit is het berigt ontvangen dat het oorlogschip F estate dat een deel uitniaakt van de in de Wcst-Indiën gestationneerde vloot den 10 De cember komen bevel Op Woensdag den 26 Januarij 1853zal of niet onder voorzitting van den Directeur en Domeinen door den Ontvall en Domeinen te Leeuwar den als daartoe behoorlijk gemagtigd ten over staan van Mr. C. WIERSMA, Notaris te Leeu warden, des voormiddags ten 10 uur, ten hui ze van G. A. DE KOE, in bet Koffijliuis de Ne derlanden ,\\x het Zaailand aldaar worden over gegaan tot de openbare verpachting, onder na dere goedkeuring, voor den tijd van één jaar in te gaan met den 1 April 1853, van: DE ONTVANGSTEN VAN DE TOLLEN aan de Gabellen 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9, zoo mede aan de Brug over de Nieuwe Wete ring bij de Oude Schouw straatweg van Leeu warden naar de Overijsselsche grenzen. Als boven aan de Gabellen 1 (dubbele tol - heffing), 3, 4, 5, 6 en 7 straatweg van Leeu warden naar de Groninger grenzen. Als boven aan de Gabellen 1 2 3 en 5 zoo mede de halve tolheffing aan ieder der hei de Gabellen no. 4 beoosten en bewesten Fra- neker, straatweg van Leeuwarden naar Harlin gen. Als hoven naar de Op aanstaanden donderdag zullen, naar wij vernemen, nagenoeg twintig koekebakkers te dezer stede die in plaats van goud uit Ca lifornia of Australië schadelijke zelfstandigheden op hunne poppen geplakt, of andere overtre dingen der wet van 19 Mei 1829 gepleegd had den te regt staan ter derde kamer van de arrondissements-regtbank alhier. Ten zelfden dage zal aldaar uitspraak gedaan worden in de zaak van zekeren student in de kliniek, aangeklaagd, wegens onwettige uitoefe ning der geneeskunde. voor de haven van Havana was aange- en dat vele stoomschepen onder het van den kommandant der Keslale ge plaatst in dien omtrek kruisten. Zie hier liet feit, dat tot deze belangrijke beweging aanlei ding heeft gegeven Eene vronw, niet name Plassy Lawrence, eene Engelsche onderdane is van het eiland Veks weggevoerd en op Cuba als slavin ver kocht. Te vergeefs heeft de Engelsche regering tot nog toe deze vrouw, welke natuurlijk hare bescherming had ingeroepen, herhaaldelijk op- geëischt. Yoor eenige dagen is het haar einde lijk gelukt, de waakzaamheid van haren mees ter te misleiden. Zij beeft eene wijkplaats ge zocht aan boord van het Engelsche schip. De kommandant der Vestale eischt nu ook de kin deren der ongelukkige vrouw terug zijnde deze haar ontnomen en als slaven verkocht. Volgens de Times zou de Engelsche regering besloten zijn deze zaak ten strengste onderzoeken. LONDEN, 17 Januarij. Eene onaangename gebeurtenis heeft te Bristol veel opziens ge baard. Eene jonge non die zich in het kloos ter: De goede sehaapherderin bevond, werd verpleegd door de dochter van den episkopaal- sclien bisschop Ryde insgelijks tol het klooster behoorende. Door eene vergissing in het toe dienen van medicijnen heeft zij hare vriendin Emma Forty genaamd, vergiftigd, zoodat deze spoedig daarna overleed. De jury heeft gcene beschuldiging van manslag toegepastmaar kwa lificeerde de zaak als overlijden door misvatting. Te gelijkertijd werd aan de superieure bekend gemaaktdat het onderling toedienen van ge neesmiddelen als geschiedende door geheel on kundigen niet meer plaats moest vinden. PARIJS 17 Januarij. De Seine is nog steeds aan het wassen. De zware wind heeft vele Het water stijgt die aan slroomd of denken ze zijn de tijdingen bedroevend. F COUlgN^ sing op de gemeente-begrooting. Missive, houdende kennisgeving binding der handelsvereeniging. Missive van de heeren G. Cool Gz. T. Stam houdende aanneming van kingen waartoe zij zijn benoemd. Besluit betrekkelijk de nieuwe brug over het Hoogënd. Besluiten betrekkelijk onderhandsche verhu ringen van land en van een huis. Jaarwedde van den commissaris van policie. Proces-verbaal van verificatie van de geiueen- te-kas. Rapporten. Adres van de heeren Cool en leggen van een brugje. Tarief van leges. Reglementen voor de beurtveeren Lemmer en Leeuwarden. Instructie voor den stads-omroeper. Benoeming van eenen omroeper. Idem van eenen commissaris van pen te Leeuwarden. Aankoop van vastigheden. De Seine is nog steeds regen houdt aanen de ongelukken veroorzaakt, zoo snel dat de koopwaren de haven van Bercy lagen waren over weggevoerd, eet* men er aan kon te redden. Uit de departementen i van den hoogen waterstand De Eurede Charentonnede Iton de Seille de Moezel de Aisne enz. zijn buiten bare oevers getreden en hebben te Evreux Metz MagnyRetliel Saint-Calais enz. groote ver PARIJS, 18 Januarij die volgens de loopende geruchten bestemd zijn lot gemalin van meisje van hooge slanke gestalte zij bezit kleine, fijn gevormde handen en vens een scherp vernuft. Haar gelaat vooral is van eene zeer merkwaardige uitdrukking. Zij i bezit gitzwarte, gloeijende oogen lange, donkere wimpers zwarte, scherp geleekende wenkhraauwen doch roodachtig geel haar, dat als zijde zoo glanzig en zacht is van daar een zonderling contrast, dat aan de gravin een half Engelsch half Spaanse!) karakter bijzet. Voortdurend gaat zij op vertrou wel ijken voet om met prinses Mathilde, doch van hare eigen lijke positie of fortuin noch van haar vroeger leven, is iets met eenige zekerheid bekend. Het is een feit, dat de schoone Spaansche, bij de jagtpartijen te Cornpiègneeenen witten Arabi- schen telganger bereed wiens schoonheid en zachlen aard zij roemde daarop wendde Lode wijk Napoleon zich tot baar, en bood haar het SNEEK21 Januarij. liet volgende is aan de Prov. Fries. Cour, ingezonden Naar men verneemt, zal op aanstaanden maandag bij het provinciaal geregtshof van Groningen, op nieuw worden behandeld de be kende zaak van J. R. van der Plaats van Goëu- ga. Nadat door den hoogen raad is uitgemaakt dat nergens bij de wet het gemeentehuisals de uitsluitende bewaarplaats der loopende re gisters van den burgerlijken stand wordt aange wezen en de beklaagde diensvolgens bij hoogst gewijsde, aanvankelijk in een der beide hoofd punten zijner verdediging is in het gelijk ge steld zal nu nog in het bijzonder aan de be slissing der regters worden onderworpen het in deze provincie, vooral om deszelfs gevolgen gewigtige vraagstuk of een ambtenaar van den burgerlijken stand de wettelijke bevoegdheid be zit om de hem opgedragene functiën buiten de grenzen zijner gemeente uit te oefenen en of mitsdien de acten door hem verleden op eene plaats builen het terretoir der gemeente gelegen al dan niet regtsgeldige kracht bezitten.” De correspondent van de Prov. Gron. Cour. te Einden meldtdat in het begin dezer maand, te Dantzig een kind, een knaapje van 7 jaren op eene treurige wijze het leven heeft verlorenten gevolge van van vergif, doordien de argelooze knaap, eene prent kleurende en uit zijne kleurendoos zekere groene verw (Jloningfarbe) op liet papier bren gende het daarbij door hem gebezigde penseel telkens met de tong vochtig maakte, wat de treurige gevolgen had, dat het kind, ondanks alle aangewende hulpna eenige dagen tijdens is overleden. Bij onderzoek was gebleken dat de verw arsenicum en azijnzuur koper-oxyde inhield. Het strekke tot waarschuwing. Uit Riga wordt van den 3 dezer maand gemelddat bij de zachte weersgesteldheid de haven nog steeds open bleef, en dat er dien dag een schip naar Londen was bevracht, iels het welk op dezen tijd des jaars zoo veel men zich herinnerde, vroeger nooit was voorgekomen. AMSTERDAM 17 Januarij. Dezer dagen zijn wederom valsche guldens in omloop ge- bragt waardoor, dewijl zij keurig netjes zijn nagemaakt en alleen kenbaar aan den loodklcu- rigen tint en doffen klank reeds enkele win keliers zijn misleid geworden. Een ieder zie dus wel toewachtte zich voor schade en blijve niet in gebreke, om van zoodanige ont dekking der policie kennis te geven opdat te eeniger tijd die industriëlen mede eens met haar in kennis geraken. paard ten geschenke aan doch fluisterde haar tegelijkertijd eenige woorden toe, die door nie mand dan door de gravin verstaan werden zij wierp toen lagchend doch met fierheid het hoofd in den nek, en zeideluid genoeg, dat het de omstanders konden hooren Tot dal ik keizerin zal zijn PARIJS, 19 Januarij. Naar men van band verneemt, moet de keizer, in den terraaddie zondag II. gehouden werd bepaal delijk zijnen wil te kennen hebben gegeven om met de gravin Montejo in het huwelijk te treden, en alzoo de, door bare schoonheid be roemde, Spaansche, tot den keizerlijken troon te verheffen. De keizer moet tevens verklaard hebben, dat hij, van zijnen wil ten deze, op 14 February as. den senaat zal kennis geven. ALLERLEI. De reus uit Schotland, James Laley, die eene lengte had van 7| voet en zich thans te Parijs, voor geld aan het pu bliek vertoondeis aldaar plotseling overledenin den ouder dom van ‘27 jaren en bijna in armoede. Als eene zeldzaam heid wordt gemeld, dat de wed. J. Velthuis, oud-vroed vrouw te Groningenden ouderdom van 90 jaren heeft bereikt. Zij is nog in het volk* bezit barer zintuigen en aanschouwt haar vierde geslacht, als: 2 zonen, 17 kleinkinderen, 31 achter kleinkinderen en één achter-aclilerkleinkind allen nog in le ven. Bij het onlangs plaats gehad hebbende on wederzijn in de provincie Groningen, op verschillende plaatsen ongeveer 20 schapen door den bliksem getroffenof daarbij omgeko men. Bij het kanlongeregt, te Groningenzitting houdende in polieiczakenzijndezer dagen veroordeelende vonnissen gewezen legen 9 lappersals hebbende na tien uur hunne tapperijen niet gesloten gehad. Carlyeen letterzetter te Yurkvilie, in de V. S. vaii Amerika, arbeidde ruim 70 jaren aan een in de Boston Sentinel-drukkerijis thans 97 jaar oud en zet nog letters bij kaarslicht. Uit Amersfoort werdt be rigt, 16 dezer: De Hervormde gemeente alhier werd, bij de pkgtigc avondmaalsviering op beden avondaangenaam verrast met een kompleet, aller fraaist bewerkt, zeer kostbaar zilveren stelbestaande uiteene groote kan met deksel twee kleine kannen, vier drinkbekers, eene groote schaal, twee borden en twee olFcrvazen, waarvan dc gever onbekend wenseht te blijven. Gedurende de zeven eerste maanden van 18.72, heb ben niet minder dan 20 ernstige ongelukken met stoom booten in Noord- Amerika plaats gehad, namelijk, door liet verbran den der schepen, of het springen der ketels. Bij deze 20 on gevallen werden 428 personen gedood en 100 gekwetst. - Uit Alexandrie wordt gemeld van 6 dezer, dat de stoomboot de Faid Gehadin 80 uren van Malta gekomen is, zijnde dit de snelste overtogt, die immer gedaan weid. Het roo- ken van opium (in zekeren zin even nadeelig, gezondheid- en levenverwoestend als het misbruik van sterken drank) neemt in Groot-BriLtanje steeds toe. liet bevestigt zich, dat er, in Frankrijk, een komplot ontdekt is tegen het leven des kei zers. De bijzonderhedendie daaromtrent bekend worden ioopen echter zeer uiteen. Te Amsterdam is den 15 dezer, op een publiek heimelijk gemak, het lijk gevonden van eenen man die vermoedelijk bezweken isten gevolge van armoede en onreinheid., TE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1