s Of 1F- COÜRANT. NIEUWS- EN ADTERTENTIE-llLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 8. 7 y WOENSDAG den 26 January. 'E'^X Jaare-atfi£y SNEEKER -1 L V BINNENLAND. rijke bijzonderheden L BUITENLAND. z I aa li en r\ worden afgeleid. eenen meer nieenen daarmede nieuw die honden te dooden. eenig voertuig trekken dragen. 5) het dooden WEENEN, 12 Januarij. In de volkrijke, van ecu militair garnizoen voorziene stad Sze- - - uWlHIlllllll» SNEEK 25 Januarij. Sedert onze laatste opgave van den 18 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradecl op nieuw 29 runde ren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1408. Z. M. heeft, bij besluit van 18 dezer, tot lid. commissaris in de provincie Groningen be noemd mr. J. A. van Roijen lid van de eerste Jtamer der staten-generaal om met 1 Maart die betrekking te aanvaarden. Naar aanleiding van de vele zich in den laatsten tijd voorgedaan hebbende gevallen van hondsdolheid, is, van wege den minister van binnenl. zaken aan de gcmeente-bcsturcn bevolen om maatregelen tegen het ontstaan de verspreiding 'dier kwaal te nemen waartoe schijnt te kunnen strekken 1) het beffen eener gemeente-belasting op de honden waarbij de verpligting kon worden opgelegd die dieren een metalen halsband van een voor te schrijven maaksel met den naam des eigenaars te doen dragen. 2) het dooden van alle honden die <Jes nachts op den publieken weg zonder op- zigt of geleidedoor de dienaren der policie worden aangetroffen. 3) de eigenaars van hon den waarover klagten van wege aanscliieten of poging tot bijten worden gedaan te gelasten die honden vast te leggen of hun een muil korf te doen dragen; bij verzuim van dit bevel 4) alle bonden, die een muilkorf te doen van eiken hond die verdacht wordt dol te zijn. 6) alle honden ge durende drie maandeneen muilkorf te doen dragen, telkens wanneer een dolle bond in de gemeente of hare nabijheid aanwezig is bij ver zuim die honden te dooden. 7) alle door eenen dollen of van dolheid verdachten hond gebetene dieren te doen opsluiten en bewaken zoadat ontsnappen onmogelijk is bij verzuim die die ren te dooden. Bovendien verzoekt de mi nister aan de ingezetenen te kennen te geven, dat de zoogenaamde Dildsche drank ale speci fiek middel tegen dollen hondsbeetgeen ver trouwen verdient, en dat het dragen van lede ren muilbanden door bonden is af te keuren. Bij aanschrijving van Z. Exc. den minister van justitie, van 19 dezer, is de aandacht van de hoofden der policie gevestigd op de vreem delingen die zich gewoonlijk bekend onder den naam van Hongaarsche Doctors of Ohe- verkoopersherwaarts begeven. Volgens die aanschrijving, geven zij als middel van bestaan op, hel verkoopen van olie en kruiden, maar is liet van algemeene bekendheiddat zij zich vooral wenden tot de ligtgeloovige menigte en dat, zoo hunne practijken al geene schade doen aan het ligehaamhet evenwel verre is van be" wezen te zijn dat daardoor de verordeningen op de uitoefening der geneeskunst niet worden overtreden en aan den anderen kant op deze wijze daden worden gepleegd die schier met opligting en bedrog kunnen worden gelijk ge- steld. Aangezien alzoo dit bedrijf dezer lieden bier te lande is een onwettig beroepbelmoren de vreemdelingen die zich als zoodanig aange ven of in hunne papieren vermeld staan aan de grenzen te worden afgewezen of derwaarts te worden heengewezen en is den genoemden hoofden van policie door Z. Exc. met nadruk aanbevolen dit voorschrift in acht te nemen. Uit eene officiële opgave, ten aanzien van de opbrengst der middelen, gedurende hetjaar 1852, blijkt, dat deze voor de dienst van dat jaarzijn geraamd op een bedrag van .ƒ54.186.750 en dat zij hebben opgeleverd ƒ56,129,572 te wetens ƒ1,942,942 boven de begrooting en ƒ198,076 minder dan gedurende het jaar 1851. Meer hebben geleverd dan in 1851 de in- en uitgaande regten liet regt van waarborg, de posterij en de loterij; minder de directe be lastingen de accijnsen en die van het zegel registratie en successie. Bij de directe belastin gen, betreft de mindere opbrengst het middel van patent bij de accijnsen het middel van het gcslagt en van den turf; bij de indirecte belas tingen het zegel en de successie. De verdere middelen hebben in den regel vermeerdering opgeleverd. Voortaan zal de opbrengst der mid- delen maandelijks worden vermeld. De Sfaats-courant van Toskane logenstraft officieel de tijding van den dood van Francesco Madiai. AMSTERDAM, 20 Januarij. De verjaardag van II. M. de koningin-moederop gisteren, leverde als gewoonlijk een genoegchjk feest op voor de kinderen in het burger-weeshuis dezer stad; ook voor de kinderen der Anna-Poulowna bewaarschool, was hij een ware feestdag. De kleinen, die in het schoollocaal Warmoesstraat bij de St. Jansstraat) in grooten getale waren bijeengekomen werden ter cere der doorluch tige vorstin, beschermvrouw dier iiirigling, op vele versnaperingen onthaald en vermaakten zich met zangdans en allerlei kinderspelen. Vele leden des bestuurs en een groot aantal dames der Anna-Paulowna-yercetiigjiig waren er tegen woordig elf JyarielyJt ey kjjnSleld was de vreugje «fie kinderen ,daar mogtep sma ken, Wij vernemen tfiaps van onzen corrcspop- den uit ’silage, dat het ministerie lot nader inzien is gekomen en het alzoo hoogstwaarschijn lijk is, dat er wel zoo veel werk zal gereed komen om de tweede kamer tegen de helft van Febr. bijeen Xe roepen. Ofschoon het stel lig zeker is dat de wet op de regterlijke or ganisatie tot nu zelfs niet bij den raad van state is ingekomenverwacht men echterdat die op de ministeriële verantwoordelijkheid wejke geen verder onderzoek bij den raad van state behoeft te ondergaan in de tweede kamer zal kunnen worden gebragt. Dit een en ander schijnt het resultaat L< zijn van een overleg met den president der tweede kamer, die te’s Hage geweest is. WAALWIJK, 20 Januarij. In de laatste da gen heerscht hier eene vreemde ziekte. Gezonde mensehen teeren in korten tijd geheel uit. De geneesheeyen hebben den waren aard en de oor zaak van hel verschijnsel nog niet kunnen op- sppren. ZWOLLE, 20 Januarij. Ten aanzien van den invloed van den guus'.igen winter op de landliuishouding kunnen wij van hier melden, dat al hetgeen daa’romlrenl van elders wordt berigtook in deze streken kan bevestigd wor den doch hoofdzakelijk is ons oog bepaald op de uitgezaaide wintergranen, die eiken aanschou wer verrukken. Opmerkelijk is het ook dat hier en daar ooijevaars en kivieten den ganschen winter door zijn gebleven. STEENW1JK19 Januarij. Ik lees in een der dagbladen van heden, dat het water alhier hooger is dan zulks den oudsten lieden heugt. Ik haast mij deze en meer andere opgaven welke dit berigt bevattegen te spreken. liet water is te Blokzijl 9 voet (oude Rijnl.) ge weest, 91- voet is boven peil, en er zijn lijden geweest, dat het water 2 v. boved peil, en bij gevolg 2j Rijnl. voeten hooger was. Evenzeer is het onwaar, dat de binnenwegen voor voet gangers en rijtuigen bijna ontoegankelijk zijn; zelfs de Gietlioornsche weg is voor voetgangers altijd toegankelijk geweest, en des noods ook nog voor rijtuigen hoezeer ,er een paar gaten in zijn gevallen. Ook de woningen slaan niet onder, maar wel hier en daar eenige turflen- ten die eigenlijk niet voor winterwoningen maar alleen voor zomerverblijven bestemd zijn. Het water is overigens sterk vallende en sedert voorleden maandag ruim een voet lager. BERGEN OP ZOOM, 19 Januarij. Reeds meermalen las men in onze nieuwsbladen bij zonderheden welke dezen zoo zachten winter kenmerken. Van onderscheidene plaatsen schreef men dat de aardappelen erwten boonen enz. I reeds beginnen uit te komen te dezer stede I echter staan in een’tuin op den kouden grond de doperwten reeds in bloeide zoogenaamde groote of platte boonen prijken met groote knoppen en de aardappelen staan op onder scheiden plaatsen eenen lialven voet boven den grond. Op de wallen dezer stad heeft men reeds het nestje van eene grasmusch gevonden. gedin (in Hongarije), is den 2 dezer, op klaar lichten dag, in den voormiddag, met onbegrij pelijke stoutheid, een aanzienlijke roof gepleegd. Eene met geweren gewapende rooverbende drong in het huis van eenen rijken inwoner, Herschl Kohn binnen knevelde hem en zijne geheele familie, brak de kasten en kisten open, over viel vervolgens de in dat huis wonende kadas trale- en belastings-beambten en plnnderde ook hen geheel uitwaarop de brutale rooyers Kohns wagen en paarden uit den stal haalden om zich daarmede op de vingt te begevep. Tqcii nog voor het huis een wiel van dep wagen brak, namen zij uit eenen winkel in de nabij heid touwen, herstelden liet wiel zoo goed niQ- gelijk en spoedden zich met dit gebrekkige voer tuig weg. De laatste nasporingen, omtrent de talrijke diefstallen in Hongarije moeten belang rijke bijzonderheden aan den dag gebragt heb ben omtrent het bestaan van eene uitgebreidt; wijd en zijd vertakte guerilla bende. WEENÊN, 18 Januarij. De tekst der dépê che, waarbij het Fransclie keizerschap door Oostenrijk is erkepdbehelst bet volgende voor behoud Het ligt niet in Oostenrijks bedoelin gen eenig oordeel uit te spreken over de in het, thans voor Frankrijk eene staatswet gewor den volksbesluit verkondigde beginselen noch ook bij voorbaat de gevolgtrekkingen aan te ne men die daaruit in de toekomst mogten kun nen worden afgeleid. Wij zullen ons voor behoud niet in eenen meer plegtigen vorm uit drukken en nieenen daarmede aan de Franselie regering een nieuw blijk te geven van onzu zucht tot toenadering waardoor wij wenschen alles te vermijden, hetgeen afbreuk zou kun nen doen aan detusschen de beide gouverne menten bestaande, goede verstandhouding, op welke wij in het belang van de maatschappe lijke orde en van den wereldvrede den hoog- sten prijs stellen.” PETERSBURG4 Januarij. Het duizendja rig jubileum van het Russische rijk is in 1852 niet gevierd maar die viering zal eerst jilaats hebben in 1862. De Russische geschiedvorscher Kruse heeft laatstgemeld jaartal dat reeds door Nestor, den ouden Slavischen kronijkscbrijver werd opgegeven als het ware yoorges.tel.d le gen de bewering van Krug, die de sliej.itiiig van liet Russische rijk tien jaren vroeger stelde. Eene bepaaldelijk tot het onderzoek dier zaak benoemde commissie heeft zich met het gevoe len van Kruse vereenigd. Volgens deze heeft wel is waar, de eerste belangrijke inval der Rus sen van Wasa in Rusland, ten jare 852 plaats gehaden toen reeds ontstond de naam van Rusland, maar het Russische rijk is echter eerst in 862 gesticht door Rurik koning der Noor mannen van Zuid-Jutland. LONDEN, 17 Januarij. Onder de schepen, welke ter reede van Portland ten anker lig gen is er een naar Australië bestemd op hetwelk zich 240 landverhuizers, bijna allen Fransche en Duitsche Joden bevinden. Dit schip heeft, drie maanden geleden Duitschland verlaten. Kort na zijn vertrek verloor hel in eenen storm de masten en moest te Ramsgate binneiiloopen om te repareren. Daarmede ver liepen twee maanden. Gedurende de laatste dagen moesten vele landverhuizers aan land gaan om hunne kleinoodiën en kostbaarheden te verkoopen ten einde in de eerste levensbe hoeften te voorzien. Deze passagiers verkeeren in eenen diep ellendigen staat. Al het opge spaarde geld is reeds verteerd, en van alles ont blootzullen zij in de nieuwe wereld aanlan den. LONDEN18 Januarij. Eene deputatie der Protestantsche vereeniging werd bij lord John Russell toegelaten doch vertrok bijna onver- rigter zake. Lord John Russell verzochtin antwoord op de voordragt, aangaande de ver volgingen in Toskane, zijn gevoelen, nopens hel doelmatige van gouvernements-tusschenkomst tegenover eenen onaf hankelijken vorstvoor zich te mogen houden. PARIJS20 Janua.iij. De JUoniteur deelt het volgende mede, waaruit men kan opmaken wat de keizer aanstaanden zaturdagbij liet mededeelen van zijn voornemen aan de staats- magten zei zeggen: Eene staatkundige ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1