NIEUWS- EN ADTEDTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. c. 'c. 1853. No. 9. ZATURDAG den 29 January* r !Wsle Jaargang. r i BINNENLAND. BUITENLAND. <- I zijne 1 B. die zoo esef- r» >r- .GELEN .r\ V A' X ."•-4' SNEEKER -I 11 5 r i nie hem altijd de behulp; lelijkheid zal bieden. tir k* iii i er- een Gelijk elders staan vollen bloei op den van Dijk iandbou- ,a- ns en op id- iiu ee- est ge' ig“ die der ule- 1 CODIANT. k I van een edelmoedig volk te mogen verheugen, Dankbaar toch hebben de Engelschen zich in dezen jegens kapt. Tunteler gedragen, daar ook de uitgebreide iMydcomyagnie hem eenen dank, brief heeft gezonden met de beloftedatin welke gevallen hij ook moge komen de comyag- izame hand der erken, {Pr. Gron. Ct.') *•&*- zien onzen al menigvuldig aanwezige confrères, edele voorbeeld door anderen reeds is liet laat zich denken dat van dit zeldzaam aanbod een gretig gebruik werd gemaakt. De edele gezagvoerder adsisteerdein weerwil zij ner drukke bemoeijingen aan boordiederen dag bij de gedachte uitdeeling. Zoo werden negen dagen lang, verscheidene uiterst behoef tige lieden van goede en voedzame spijzen voer en zooveel effect maakte het gedrag van weldoener op zijne op dat oogenblik nog dat dit gevolgd. Bene betere voldoening dan deze mogen wij niet geloovendat onze menschenvriend zal hebben begeerd. (Zondbl.) HARLINGEN, 21 Januarij. Men verneemt, dat een zeer gegoed ingezetene, uit een nabu rig dorp reeds sedert lang het plan heeft ge vormd om in het aanstaande voorjaar van hier te verhuizen naar Noord-Amerikaen daar, uit eigene middelen eene nieuwe volksplanting te stichten, die waarschijnlijk den naam zal dragen van het dorp, waar hij thans woont. Met verschillende landlieden, handwerkers, enz. uit deze stad en omstreken beeft hij des wege eene overeenkomst gemaakt, om hem der waarts te vergezellenen hieruit de kolonie daar te stellen. OUDE PEKELA19 Januarij, Hedenavond was de vergadering van het alhier gevestigde Zeemanscollegie buitengewoon belangrijk door de plegtige uitreiking van een paar eervolle ge schenken aan onzen plaatsgenoot R. Tunteler, gezagvoerder van het kofschip Geerlruida. Men zal zich herinneren dat nu een jaar geleden in de dagbladen is vermeld geworden het ver branden van het Engelsclie stoomschip Amazon alsmede de redding van een gedeelte van de passagiers en het scheepsvolk die in een paar booten het brandende schip ontvlugt waren. Na dat deze schipbreukelingen reeds anderhal- ven dag, zonder eenige verkwikking, een wei nig buiten liet Engelsche kanaal hadden omge dreven werd het volk van de eene boot des avonds van den 4 Januarij en dat der andere boot, te zamet) een getal van 26 personen uit makende, den morgen, daarop volgende, door kapitein R. Tunteler ontdektmenschlieveiid opgenomen, liefderijk verkwikt en verzorgd, en vervolgens te Brest hinnengebragt. Kapitein Tunteler kreeg door deze daad van verpligte menschllevendheid eene belangrijke vertraging in zijne reis naar Lissabon dewijl hij te Brest vier weken moest wachten, eer hij, door den ongunstigen wind hierin belemmerd weder in zee kon steken. Voor deze daad van menscli- lievendheid had al dadelijk de stoomboot-maat- schappij te Southampton aan welke de Ama- ton behoorde aan kapt. Tunteler een geschenk van 50 pond sterling vereerdwelk geschenk de heer Wildervank te Zuidbroek die voor de helft eigenaar is van het kofschip Geertrui- da edelmoedig aan zijnen medeëigenaar kapt. Tunteler afstondwelke laatste weder hiervan aan ieder zijner manschappen 10 gulden ten geschenke gaf. Een der passagiers de lieer Gléné een vermogend Engelschman had eeni- gen lijd later eenen prachtigen Bijbel, met een dagelijksch gebedenboek benevens eene beschrij ving in het Engelsch van het ongeluk en de redding der schipbreukelingen van de Amawn aan zijnen redder vereerd. Heden avond werden nog een fraaije zilveren verrekijker van de Lords der Admiraliteit en eene zware gouden medaille van het Britsche gouvernement aan den waar- digen man uitgereikt. De heer burgemeester T. Borgesius oprigter en medelid van liet col- legie alhier, bij wien deze geschenken ter uit reiking waren ingezonden kweet zich in eene bijzonder passende aanspraak van deze aangena me laak terwijl eene buitengewoon talrijke ver gadering versierd door eene aanzienlijke vrou wenschaar en veraangenaamd door het uitspre ken van gepaste bijdragen bet genoegen van dezen avond vermeerderde. Wantofschoon kapt. Tunteler vermeent door deze redding niets meer dan zijnen pligt gedaan te hebben en voorzeker ieder regtschapen zeeman in een ge lijk geval hetzelfde zoude doen, is het toch aan genaam voor het welgestelde hartzich in de herinnering eener welgelukte redding van un- geli)kkigcn en in de blijken der dankbaarheid SNEEK, 28 January. thans ook tuinboornen in i konden grond bij Meije S. wer, te Jutrijp. In de zitting van het provinciaal hof, te Groningen, gehouden den 24 dezer, is de be kende zaak van J. R. v. d. Plaats te Goënga op nieuw behandeld. De procureur-generaal heeft de beschuldiging volgehouden en de uit spraak is bepaald op den 31 dezer. In den loop van 1852 zijn 17 predikan ten der Hervormde kerk die nog in dienst waren en 18 emeritus-predikanten overleden. In het geheel zijn er 35 kandidaten in ver schillende gemeenten in de dienst bevestigd en ingeleid, en 45 predikanten werden naar andere gemeenten overgeplaatst. Verder werden 27 predikanten emeritus verklaard, van welke som mige gemeenten nog onvervuld zijn gebleven 39 predikanten mogten feest vieren van ver vulde 25jarige dienst 2 maakten melding van volbragte 40jarige dienst, en 4 mogten hunne ÖOjarige dienst zeer plegtig gedenken ds. Buyt te Nisse heeft reeds 55jarige dienst. Er wer den in het geheel 176 beroepingen van predi kanten uitgebragt van welke voor 82 beroe pingen werd bedankt. Onder de aanzienlijke legaten, geschonken door wijlen den bisschop van Curium baron van Wykerslooth vindt men vermeld, dat Z.H.E. aan de Hervormde armen van die ge meente eene som van ƒ5000 heeft vermaakt. Van de renten van dit aanzienlijk kapitaal isin dezen winter, eene buitengewone uitdeeling van rijst en turf gedaan aan de niet Roomsche ar men dier gemeente, waarop zij nu jaarlijks hebben te hoopen. Op de verkooping van het kabinet van schilderijen van de hertogin van Orleans ver leden week te Parijs gehouden zijn aangekocht door het museum te Rotterdam twee stukken van Ary Scheffer, als: Christus Consolalor voor 52,500 francs en Medora voor 19,500 fr. De bekende Franscbe ingenieur Perrot heeft een middel uitgevonden om de gulta percha zóó te zuiveren dat zij geheel blank wordt, en tevens heeft hij de proef genomen, om er bladen van te maken even dun als het fijnste papier. Lithografische proeven zijn reeds met deze nieuwe kompositie genomen en met den besten uitslag bekroond. Waarschijnlijk zullen deze bladen voor koper- en staalgravu ren gebezigd even goede resultaten opleveren. AMSTERDAM, 26 Januarij. Uit de nalaten schap der boekerij van wijlen den heer Jan Schouten, in leven scheepsbouwmeester te Dord recht, zijn door den boekhandelaar J. Radink alhier gekocht de werken van Bilderdijk en vrouwe Bilderdijk met vele eigenhandige in schriften van den dichter en de dichteresvoor de som van ƒ848.05 voor rekening van den heer Bastiaan Klinkert. NIEUWE DIEP, 20 January. Als een spre kend bewijs, dat ook in liet hart van den dik wijls zoo ruw afgeschilderdeu zeeman ongeveins de mensebenliefde kan wonen gelooven wij het volgende te mogen mededeelen De gezagvoerder van een te Amsterdam te huis behoorend koopvaardijvaartuigwiens naam wij kiescbheidshalve verzwijgen van eene reis uit Oost-Indië in deze haven teruggekeerd had het zeldzame geluk de uit- en thuisreis in ui terst korten tijd te hebben volbragt. Er was bijgevolg nog voor een aantal dagen victualie aan boord. De gezagvoerder deswege zijnen pa troon informerende, voegde er het voorstel bij, om, aangezien het bedoelde schip in deze liaven lossen en dus niet naar Amsterdam zou opvaren de overgeblevene victualie onder de armen dezer gemeente te mogen verdeelen. Zijn edel voorstel vond dadelijk bijval en gereede toestemming. Daarop gaf hij den leeraren der verschillende geloofsbelijdenissen alhier schrifte lijk kennis van zijn plan met yitpoodiging om de behoeftigste lieden hunner gemeente van een kaartje, met hunne handteekeningen voor zien, op den bepaalden tijd naar zijn schip te zenden om een rantsoen der victualie te ont vangen zoolang die zout strekken, WEENEN, 22 January. De Luthcrsche kerk, te Praag, in Bohemeheeft een nieuw orgel met vier klavieren bekomen dat vervaardigd, is door den beroemden orgelmaker Breschkow te Breslau, en 22,000 florijnen (bijna 28,600 Ned.) kost. Deze gelden waren niet alleen door de Lutheranen bijeengebragtmaar ook de aarlsbisschop-primaat van het koningrijk vele aanzienlijke geestelijken en een groot aan tal Katholieken hebben daartoe bijgedragen. Op den dag der inwijding van het orgel heeft de heer Hess muzijk-directeur der Luthersehe gemeente, bij den aartsbisschop gemiddagmaald. ITALIË. Volgens de thans afgeloopen volks telling heeft de stad Rome 175,000 inwoners, waaronder 29 bisschoppen 1280 priesters 2093 kloostergeestelijken, 1698 nonnen en geestelijke zusters, 537 seminaristen, 412 onroomscfieii (de Joden hieronder niet begrepen,) LONDEN, 22 Januarij, Bij den eersten op slag komt het oordeel dat de Engelsche bladen over het huwelijk van Louis Napoleon uitspre ken nieuw voor. De Times b. v. neemt l|et zelfs gunstig op. Met groote waarschijnlijkheid is het motief daarvoor uit zijn artikel af le lei- den. De Times is namelijk overtuigddat Frankrijk door dit huwelijk minder overwigt erlangt dan het verkregen zou hebbenindieu Louis Napoleon geslaagd ware om zich met een Europcesch vorstenhuis te verbinden. De Stand ard noemt het een bewys van ’s keizers goeden smaak en mm'kt lakouisch aan dat een man van 45 jaren oud genoeg is om te weten wat hij doen of laten moet. Genoemde bladen ver zuimen echter niet de aandacht hunner lezers weder op ’s keizers plotseling en onverwacht besluit te vestigen en er bij te voegen dal hij ook, ten opzigte van minder onschuldige en on, schadelyke plannen, evenzoo zou kunnen han delen. De Morning-Chronicle kan niet nalaten even aan te stippen, dat de nieuwe keizerin, dewijl zij de dochter eener lersche vrouw is, hoogst waarschijnlijk eene lieveling der bevolking van liet zuster-eiland worden zalcp het blad ver wacht uitbundige juichtoonen uit Ierland te hoo ien opgaan. Hare verwantschap met eenen af, stammeling van Alba en Jakobus II van Enge, land, uil bet huwelijk barer oudere zuster ont staan brengt den Marning-Chronicle in eene merkwaardige verwarring van denkbeelden of liever maalstroom van historische herinneringen en de namen Ierland Louis Napoleon Enge land Spanje de Kelten Alba de Nederlan, den, Willem 111, slag bij de Boyne, Jakobus IIFitzpatrick enz. ontsnappen achtereenvol, gend aan de vlugge pen des schrijvers. Het is te hopen dat zijne gevolgtrekkingen door de toekomst gelogenstraft mogen worden, - Ter aanvulling van de beriglen per AG lande ontvangen, dient het volgende: De fa, milie van generaal Pierce, den nieuwen presi, dent der Vereenigde Stalen is in diepen rouw gedompeld door den dood van den zoon des generaals. Deze jongman bevond zich met zijne ouders, den 6 dezer, op den spoorweg van Bos, ton naar den staat Mainede wagon in welken hij zich bevond, geraakte uit het spoor en stort te in eene diepte neder, De generaal en vrouw kwamen met eenige ligle kneuzingen vrij. Ook in Amerika hebben de Madiai’s veel deelneming opgewekt. Voor eenigen tijd nog, werd te New-York eene groote meeting gehou, den, om over de middelen ter hunner bet tij ding te beraadslagen. LONDEN23 Januarij. In de straten van Londen bewegen zich dagelijks 3000 omnibus sen welke ieder 300 passagiers overbrengen hetgeen op 2000 per week voor iedere omnibus komt. Wekelijks worden door de gezamenlijke

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1