NIEUWS- EN AD1EIITENT1E-BLAD VOOR DE STA!) EN IIE'I’ AIIIIONlHSSEllENT SNEEK. 1853. No. 10. WOENSDAG den 2 February. 48 w L »i» .1 F I SNEEKER COUR BINNENLAND. Y ik L >er- icen B. die zoo esef- ♦1 c u 1’ Ik li nk ia ën >r- 1IS «11 op id- im te es C Be ige die der de- Daarbij wordt beweerdj dat voor van dekbladen, ten behoeve der sigaren de OoStenrijkscbe regie vah manschappen der 1 ander is proces-vei-- den kapitein een vend vereerd. Aan de N. Drentsche Cour, wordt uit Rotterdam van den 23 Januarij gemeld: He den werd alhier in alle kerken eene afkondi ging gedaan van wege den kerkeraad en meer bepaaldelijk van eene commissie, uit leden van den kerkeraad bestaande, tot opwekking van meerdere waakzaamheid tegen de woelingen der Jesuïtenzoowel zedelijke hulp als geldelijke bijdragen zijn gevraagd. Men schrijft uit Lekkerkerk 25 Januarij: Als eene bijzonderheid hoezeer, sedert het laatst der vorige eeuw de zalm in prijs is gestegen diene het volgende: Op 7 Maart 1778 werd in het naburige Krimpen a/d Lekdoor den vis- scher Leenderl Balde een zalm gevangen we gende circa 80 pond en gekocht door A. Lay- ten, zalmrooker aldaar, voor ƒ24.19 st. voor zeker, wegens de zeldzame zwaarte, nog een booge prijs voor dien lijd terwijl op heden den 25 Januarij, alhier door Hugo Schenk een zalm werd gevangen, wegende 33 pond (halve Ned.) en gekocht door P. B. Luyten zalm loo ker alhier, achterkleinzoon van bovengenoemden A. Luyten, voor de som van ƒ81.85. ’sGKAVENHAGE, 27 Januarij. Gisterenmid dag ontwaarde men brand in eene woning, in de Kazernestraat alhier. Spoedig waren op de plaats des ongevals verscheidene brandspuiten aanwezig, die den verderen voortgang weldra stuitten en alzoo de vrees wegnamen dat de brand van meer ernsligen aard zou worden vooral met betrekking tot de vele stallen in de nabijheid. De brand is op eene bovcn-achler- kamer ontstaan vermoedelijk door het spelen van kinderen met lucifers. De kamer is geheel uitgebrand. Men heeft daarbij het leven van twee kinderen te betreuren een van 5 en een van 2 jaren. De vrouw des huizesdie eerst zeven dagen kraams is, heeft men met haren zuigeling, met behulp van eenen ladder, uit de woning gedragen. De plaatselijke en mili taire autoriteiten en schutterij waren spoedig op de plaats tegenwoordig en ijverig in de weer de brandspuitenwaarvan slechts twee water hebben behoeven te geven hebben zeer goede dienst gedaan. Vooral is goede hulp verleend door de brandspuit van het regiment grenadiers en jagers, welke manschappen allen lof ver dienen. IJ. M. de koningin heeft aan de ou ders, die hunne kinderen op eene zoo jammer lijke wijze hebben verloren, eene aanzienlijke gift doen toekomen. ’sGKAVENHAGE, 28 Januarij. plaats gehad iil bijwezen marechaussée. Van een en baal j tegen de hoofdleiders opgemaakt; BUITENLAND. FRANKFORT, 25 Januarij; De keürvorst van HesSen is, in weerwil van zijne gedane toe zegging uithoofde van ongesteldheid j niet op het bal van den minister Hassenpfliig versche nen. Volgens de laatste mededeelingen uit Kas sei is hij meer dan ooit ontevreden óver zijne ministers die feeds allen hun ontslag zouden ontvangen hebben indien hij zich eéneh andereri minister van financiën koude verschaffen. De zer dagen is het al meermalen gebeurd, dat de raad van ministers, bij welken de keurvorst presideert, na reeds Vergaderd te zijn j plotse ling door hem weder naar hdis werd gezonden zonder de aangekondigde beraadslagingen te hod den. De schatkist bevindt zich thans in eene groote geldverlegenheid. FRANKFORT, 26 Januarij. Uit Ludwigsha fen wordt thans verzekerd dat de voor Oos- tenrijksche rekening opgekochte tabak slechts tot de geringere kwaliteit behoort, voot welke niet meer dan 6 A 11 fl. per centenaar werd bewilligd. het gebruik fabrijkatie van Sigaren de OoStenrijksclie regie beter hare rekening vindt bij den Amersföort- schen tabak. FRANKFORT, 27 Januarij. Sedert gistcreii is bet hier droog en koud met vórst. Ook iri Zwitserland en Zuid-Duitschland heeft zich na dat er eene hoeveelheid sneedw was gevallen j de winter vertoond; LONDEN, 25 Jandarij. Sir Richard Cobden de beroemde chef der Manchestersche school schrijft eene brochure, die levendige Sensatie verwekken zal. Zij is bijna voltooid en geti teld: 1793 en 1853. De Manchester Exumi- nordit berigt mededeelende voegt erbij.dat de schrijver in dat opstel de oorlogs-kwestic van den dag behandelen zalen dit het on loochenbaar en klaarblijkelijk verschil dat in meer dan één opzigt tusschen lïet einde der 18de en dat der 19de eeuw bestaat aantonnen ,- dat al de vreesaanjagende oorlogs-geruchten door de dagblad-pcrs verspreid niet gegrond kunnen zijn. Men weet, dat deze stelling lot de lievelings-denkbeelden van Sir Richard Cob den en zijne vrienden behoort men is Zeer nieuwsgierig te weten op welke wijze hij deze l eere en goed gevolg zal kuu- staande houden, tegenover Engeland niet met aan beide zijden van der spoorwegen in Engeland is zonderlinge poging tot moord Jvan Beverley die met som huiswaarts keerdehad een rijtuig der tweede klasse; van den weg gekomen bevond met eenen man SNEEKl Februarij. Sedert onze laatste opgave van den 25 Jan., zijn er, in de ge meente Wijmbritscradeel op nieuw 16 runde ren wegens de longziekte afgemaaktzoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1424. Men meldt uit Leeuwarden, d. d. 31 Ja nuari) Heden namiddag ten 1 uur heeft het provinciaal geregtshof van Friesland uitspraak gedaan in de zaak van Aaf ke Sijbrens Kikstra beschuldigd van vergiftiging van het 15 maan den oud zijnde kind der lieden waarbij zij te Dongjum in dienst was. Bj een zeer gemoti veerd arrest, heeft het hof haar aan die misdaad schuldig verklaard en haar mitsdien veroordeeld tot de straffe des doods door verworging aan eenen paal. De door de kamers aangenomene wet op de conversie der 4 pCts geeft den Times aanlei ding om over den gunstigen toestand der Nederl. financiën te spreken. Dat Nederland eene der eerste zeemogendheden wasdie E11- gelands voorbeeld ten opzigte der scheepvaart wetten volgdeen de vermeerdering van het handelsverkeer tusschen beide staten laat het blad mede niet onopgemerkt, en maakt er de gevolgtrekking uit op dat beide stalen als ge roepen zijn, om zich naauwer te verbinden, en dat het tegenwoordig tijdstip daartoe gun stig is. De consul van Groot-Brittanjede heer Annesleyte Amsterdam, heeft aan zijn gou vernement verslag gedaan van de redding door kapt. Klein van het Hollandsche schip Mag dalenain het laatst des vorigen jaars van Vijf man der ekwipage van het in zinkenden staat verkeerende Engelsche schoonerschip leeni van Sunderland thans verneemt men dat het Engelsche gouvernement eene som van zes hon derd gulden heeft aangewezen ter verdeeling onder de manschap van het schip Magdalena, die met genoemden kapt. Klein aan deze red ding heeft medegewerkt; terwijl aan den gemel- 1 eene gouden medaille, benevens sextant, ter belooning van zijn menschlie- en manmoedig gedragzullen worden stelling thans met nen verdedigen en 1 die, welke Frankrijk en woorden maar met daden het Kanaal ontwikkelen. Op een dezer dagen eene 1 gepleegd. Eene dame eene aanzienlijke plaats genomen in Op zeker punt zij zich alleen met eenen man, die, töen de trein weder pas in beweging was haar beroofde van al wat zij bij zich had en haar vervolgens uit het portier op den weg wierp. De kreten der ongelukkige vrouw werden in den stikdón- keren nacht gehoord op het naaste station. Men ijlde haar ter hulp, en men vond haar op den weg liggen verschrikkelijk aan het hoofd ver wond doch nog in leven. Men twijfelt aan haar behoud. Een kóedrijver is als de ver- moedelijke dader, in hechtenis genomen. PARIJS, 26 Januarij. Met betrekking tot de stellige vermindering des legers, waardoor een voorbeeld aan Europa zal worden gegeven ver neemt mendat 70,000 man zullen worden afgedankt, dus 10,000 meer dan eerst werd opgegeven de bezuiniging daardoor te verkrij gen zou 40 of 50 millioen beloopen. Bij den keizer moet het plan daartoe reeds tot rijpheid zijn gekomen en in de bevestigde tijding dier vermindering ligt voornamelijk de oorzaak van de rijzing der beurs. De gemeenteraad van Parijs heeft de som van 900,000 francs ter beschikking gesteld van den prefect, om bij gelegenheid van het huwe lijk des keizers te strekken: 600,000 fr. tot den sGRAVENHAGE, 28 Januarij. H. M. de koningin-weduwe heeft zich beijverd dadelijk na het vernemen van het droevig ongeluk dat een huisgezin in de kazernestraatten gevolge van den plaats gehad hebbenden brand heeft getroffen aan de diep bedroefde ouders die op eene zoo noodlottige wijze hunne beide kin deren hebben verloren eene zeer aanzienlijke gift te doen toekomen. Z. K. H. prins Fre- derik heeft mede eene aanzienlijke gift gege ven. Gisteren hebben de hoeren mrs. G. Hidde- ma Jongsma en J. A. Jolles, die onlangs bij koninklijke besluiten eerstgenoemde tot raads heer in het provinciaal geregtshof in Friesland en laatstgenoemde tot advocaat-generaal bij dat in Noord-Hol land zijn benoemd den gevor derden ambts-eed voor den hoogen raad der Nederlanden afgelegd. ROTTERDAM 27 Januarij. Men verneemt dal, op een daartoe door burgemeester en wet houders gedaan voorstel de leden van den ge meenteraad alhier unaniem besloten hebben, om het borstbeeld van Z. M. den koningin marmer gebeiteld, in de vergaderzaal te doen plaatsen. De uitvoering daarvan is aan onzen verdienstelijken stadgenoot den heer J. Strac- kee opgedragen, terwijl de kosten door de le den van den raad zelven zullen gedragen wor den. Men verneemt verder, dat eene commis sie uil den raadmet den voorzitter aan het hoofd bij Z. M. om een gehoor zullen ver zoeken ten einde Z. M. van dit voornemen kennis te geven en tevens te verzoeken den kunstenaar wel eenige oogenblikken te willen schenken, ten einde hem in staat te stellen, de beeldtenis zoo gelijkend mogelijk te doen zijn. MAASSLUIS, 28 Januarij. Een onbemiddeld jongeling C. Schoonenberg die zich verdien stelijk maakt door liet draaijen van fraaije kunst voortbrengselen heeft dezer dagen van zekere mevrouw Hope-Thompson uit Londen eene kostbare kunst-draaibank als belooning voor zijne oefeningen, ten geschenke ontvangen. Men schat haar op eene waarde van p. m. ƒ300. CAPELLE (Langstraat), 26 Januarij. In het naburige Baardwijk is voor negen maanden een jong niensch van ruim 20 jaren door een’ dollen hond gebeten. Thans eerst hebben zich de schrikbarende gevolgen op eene vreesselijke wijze geopenbaard. De lijder, die zich binnen kort in den echt zou hebben begeven is nog niet bezwekenmaar men wanhoopt toch aan zijn leven. GRONINGEN27 Januarij. Naar men ver neemtzullen er in het laatst van Februarij of in het begin van Maart naar Noord-Amerika verhuizen uit Ulrum Vierhuizen, Zoltkamp Niekerk Houwerzijl Leens Warf huizen en Zuurdijk voor zooverre nu reeds met zeker heid bekend is niet minder dan 15 huisgezin nen en eenige jongelingen, ten getale van ruim tachtig personen. Ofschoon het deze inenschen die bijna allen tot de klasse der daglooners behooren door vlijt en spaarzaamheid naar hunnen stand in hel vaderland nog al wel gaatworden zij door gunstige berigten uitgelokt, om in de nieuwe wereld een ruimer bestaan te zoeken. VENLO, 26 Januarij. In het gehucht Affer- den gemeente Bergen, hebben, in den avond van den 24sten II. eenige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid van eene aldaar gehou den wordende verknoping van gemeentegronden. De burgemeester en meerdere autoriteiten heb ben met en benevens den notarister voorko ming van meerdere rustverstoring de vlugt ge nomen en alstoen dadelijk de manschappen der brigade marechausées te (Gennep gerekwi reerd welke manschappen dan ook dadelijk de rust hebben hersteld. Na maandag is er niets meer voorgevallen. De verkooping heeft echter

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1