NIEUWS- EN AÖVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 11. ZATURDAG den 5 February. r zegelen a a SNEEKER COU BINNENLAND. liet hoofd BUITENLAND. '■XWS» IIHfWllMllllllllillW derhalve i cr eep B. die zoo esef- tan zes n en er k- au |>i- eli pr- :ns .en op id- nu ee- tesC ge lige die der ide- Verbijsterd door liet bezit van den zoo gemak- kelijk verkregen schatmisschien ook wel over hel curieusedat hij de policie zelve bestolen hadliep hij bij het heengaan tegen de deur en wekte weder een’agent, den man, wien het horologie toebehoorde. De dief zette het op een loopen de agent, die natuurlijk dadelijk had willen zien of het nog geen tijd was oin naar bed te gaan miste het horologie en zette den roover na, dien hij het geluk had na een straat geloopen te hebben bij den kraag te vat ten en voor goed in de warme kamer terug te voeren. CAPELLE (Langstraat), 31 January. In den laatsten tijd worden in deze streek vele paarden opgekocht, hetzij direct, hetzij in com missie voor Fransclie kooplieden. De prijs van het hooi loopt van f 10 tot f 11 waarvoor vele koopers zijn. KAMPEN, 31 January. Eene onzer gemeen ten van afgescheidenen heeft hare onvermoeide pogingen met eenen gunstigen uitslag zien be kroond tot het verkrijgen namelijk der ver gunning, om eene afzonderlijke school op te rigten waar onder anderen bijbellezingen zul len plaats hebben. Die school zal geopend worden, niet enkel voor de kinderen der gemeen teleden maar ook voor allenwier ouders hunne kinderen aan dat onderwijs wenschen toe te vertrouwen. Reeds is het gebouw voor de school aangekocht, en men hoopt, dat de school, zoo al niet met Mei aanstaande althans in den loop van dezen zomer zal kunnen wor den geopend. BREDA, 31 January. Gisteren avond, om streeks 9^. ure, is, op het Nonnenveld alhier, een verraderlijke aanslag gepleegd op den per soon van A. v. C. die, na zijn meisje te huis gebragt te hebben afgewacht werd door J. de L. die hem met een scherp mes eene doodc- lyke wond toebragt aan het hoofd zoodanig dat de hoofdslagader geheel is afgesneden be halve deze, heeft liet slagtoffer meer andere sneden aan het hoofd bekomen. De dader, die zich door de vlugt trechtte te redden, is door de ijverige achtervolging der policie, twee uren na het gebeurde, buiten de stad gearresteerd en alhier in verzekerde bewa ring gesteld. De aanleiding tot deze misdaad meent men alleen te moeten toeschrijveu aan de vergeefsche poging welke de L. schijnt ge daan te hebben om met het meisje van den verslagene eene verkeering aan te knoopen. SNEEK 4 February. Het provinciaal hof van Groningen heeft 11. maandag uitspraak ge daan, in de zaak van J. R. van der Plaats, van Goënga appellant van een vonnis van de ar- rondissements-regtbank te Sneekwaarbij hij ter zake van de niet aangifte van zijn kind bin nen den termijn bij de wet bepaald lot eene gevangenisstraf van 6 dageii en eene geldboete Van f <i is veroordeeld. liet hof heeft dat von nis vernietigd op grond dat daarin niet is opgenomen dat de beklaagde bij de bevalling zijner vrouw is tegenwoordig geweest, en op nieuw regt doende den beklaagde veroor deeld tot gevangenisstraf voor den tijd dagen in eene geldboete van acht guide in de kosten van beide instantiën. De beklaagde heeft zich echter, naar men verneemt, tegen dat arrest in cassatie voorzien zoodat het gerezen geschilpunt thans ten vijf den male aan het regterlijk oordeel zal worden onderworpen nadat in dit strafgeding bereids twee verschillende uitspraken zijn vernietigd ge worden. liet Policie-Rlad deelt, ter voorkoming van mogelijke schade, het navolgende berigt mede, van den commissaris van policiete Zut- phen d. d. 22 Jan. jl.In den avond van 20 bevorens heeft een persoon opgevende se dert kort van Parijs te zijn gekomen en ge kleed met eenen hoed naar den laatsten smaak eene blaauw- en witgestreepte of gevlamde bouf fante eenen duffelschen jas met twee knoopjes achterop, klein en gezet van postuur, donker van uitzigtsprekende llollandsch en bij zich hebbende een gouden repelitie-horologie en zil veren lucifers-doosjein twee winkels aldaar gelracht coupons uit te geven van het jaar 1813 groot ƒ9 onder aan dezelve moet staan de naamteekening VVeerd of VVierd welke hij uil eene portefeuillewaarin zich meerdere der- zelve bevonden, voor den dag haalde. De bedoelde persoon had een gunstig voor komen en verhaalde, bij weigering der winke liers om de coupon te wisselen dat zulks heel voorziglig van hen was, want dat er zooveel valsche coupons in omloop waren. Door de Nederlandsche Handcl-Maatschap- pij zijn, in den loop der maand January 1853 bevracht geworden de navolgende schepen als: Voor Amsterdam 9; voor Rotterdam 9; voor Dordrecht 2; voor Middelburg 1; voor Schiedam 2. ’sGRAVENHAGE, 30 January. De Haarlem- sche commissie, tot liet bijeenbrengen van gelden voor de oprigting van een metalen standbeeld voor Laurens Janszoon Coster, heeft aan hare stadgenooien berigt dat zij van de hoofd-com- missie te ’s Gravcnhage dezer dagen heeft mo gen ontvangen eene opgave omtrent den stand der zaak welke haar de overtuiging geeft dat de reeds ingeschreven fondsen bij nog eene krachtige poging ter vermeerdering daarvan weldra genoegzaam zullen zijn tot het doen gie ten van het metalen beeld, naar het ontworpen pleistermodel van den lieer Royer. ROTTERDAM, 31 January. Dezer dagen heeft hier een diefstal bij insluiping plaats ge had welke niet alleen merkwaardig was om de brutaliteit, waarmede zij werd uitgevoerd, maar vooral om de plaats, waar zij geschiedde. Des nachts, terwijl de policie, als altijd, overal in de stad waakzaam was en daarbij hare eigene verblijfplaats geenszins had vergeten ver toonde zich een man aan de wacht, in de Var- kenssteeg aanvankelijk scheen de warme lucht in dat vertrek hem uit te lokken. Op de vraag van een der agenten (die door het gedruisch oplettend werd en de oogen opende) wal bij wilde verzocht hij zich te mogen warmen. De niets kwaads vermoedende agent voegde zich dadelijk weder bij zijne sluimerende ambtsbroe ders ten was weldra, ofschoon in zittende hou ding en met den hoed op. spoedig in de armen van Morpheus teruggekeerd. Dit was het oo- genblik waarop de man bij de kagrhel stond te wachten. Hij sloop nu behoedzaam naar den wand en maakte zich meesier van hel horologie van een’ der agenten, die juist niet droomde, dat men hem Van dit noodige werktuig beroofde, WEENEN, 28 Jannarij. Gelijk bereids per telegraaf is gemeld maakten de Montenegrijnen en Turken zich tot eenen beslissenden strijd ge* reed. Werkelijk is het onmiddellijk daarna tot een belangrijk treffen gekomen. De Turken hebben met groote overmagt en veel onver» schrokkenheid eenen aanval gedaan óp de stad Grahovo en haar, na een bloedig gevecht, in genomen. liet opperhoofd dier gewesten bond genoot der Montenegrijnen, moet, met veertig strijders, die hem omringden, in handen der Turken gevallen zijn. In het district Nahie Czernizza strijden 2000 Montenegrijnen tegen 10,000 Turken waarbij de laatsten niettegenstaande hunne overmagt voortdurend nederlagen lijden. Vorst Danielo zelf heeft aan hel hoofd van eenige troepen, het Turksche legerkorps, an der bevel van Reis Pacha in diens versterkte legerplaats bij Ostroga aangevallen; de Turken werden bij die gelegenheid met belangrijk ver lies terug geslagen, Niettegenstaande de heldhaftige en tot dus verre meest immer met goed gevolg bekroonde pogingen der Montenegrijnen zullen zij einde* lijk voor de overmagt moeten bukken indien niet de Russisch-Oostenrijksche diplomatie tus- schen beiden treedt, De graaf v. Leiningen is dan ook dezer dagen met eene tweeledige bui, tengewone' zending van de Oosten rij ksclie rege ring naar Konstantinopel vertrokken. II j jg overbrenger eener memorie die de talrijke grie ven behelstwelke Oostenrijk aan de porie ten laste legt, waarbij Oostenrijk zich vooral be klaagt over de additionele regten die de Turk sche autoriteiten heffen bij den invoer in Bos nië en de Herzegovina zonder daartoe geinag. tigd te zijn noch door de tractate» van Passa. rovicz noch door eenige andere overeenkomst. Aan de andere zijde heeft de graaf in last, om als bemiddelaar op te treden in de aangelegen, heden van Montenegro. Intusschen neemt Oostenrijk eene zeer ern stige houding aan en zendt een observatie-dvorps ter sterkte van 20,000 mannaar de Turksche grenzen. WEENEN, 29 January. Het bevestigt zich dat de stad Grabovo door de Turken ingenornep en volkomen verwoest is het huis van het op perhoofd der stad werd verbrand, Achttien inwoners, onder welke zich de broeder vap het opperhoofd bevond, hadden het gebouw met de grootste dapperheid verdedigd toen zij eindelijk voor de overmagt moesten wijken verkozen zij liever door de vlammen om te ko men dan zich over te geven, Grahovo lag van. alle kanten bloot voor den vijand en niemand koesterde eenigen twijfel of de Turken zoudep zich van die plaats meester maken, (lp alle andere punten verdedigen de Montenegrijnen zich met bewonderenswaardige dapperheid, Mep weet nog niet of het opperhoofd zelf zich door de vlugt heeft kunnen redden dan wel of Inj in handen van de Turken geraakt is, FRANKFORT, 28 January, Ook hier heeft de laatste verklaring van den nieuwen Frap, scheu keizer eenen onaangenamen indruk ge, maakt. Ofschoon zij geene regtstreeksche he, dreiging behelst blijkt toch daaruit duidelijk genoeg dat hij op geene entente oardiale i»e[ de Duitsche mogendheden op den duur rekent en L. te volge de toekomst leeren, Het schijnt, dat zelfsonder de lagere klas, se der bevolking, het geloof bestaat aan eenep nieuwen wortelstrijd met Frankrijk, In eene herberg van het naburige Sachsenhausensprong gisteren een persoon bijna naaktop eene ta, fel van waar hij in profetischen toon aankom digde, dat, ip het jaar 1854de Rijn en Mein rood geverwd zullen zijn van het bloed dat in die rivieren zal stroomen. Hij werd in ver. zekerde bewaring genomen en over de grenzen gebragt. FRANKFORT29 January. Naar men ver- neemthebben op vele plaatsen de Turksche ingezetenen aanvankelijk geweigerdom tegen de Montenegrijnen te velde te trekken, Waar, om,” zeiden zij, «zullen wij huis en hof ver, laten om te vechten daar wij toch evep alg WEENEN, 23 January. De aanval der Tur ken op de Montenegrijnen, den 15 dezer, is geheel mislukt. Omar Pacha is, na een hevig gevecht, volkomen geslagen. Den volgenden dag had een tweede gevecht plaats ook daarin bleven de Montenegrijnen overwinnaars. Zij verdedigen zich met eene voorbeeldelooze dap perheid en hebben gezworenom of met de wapens in de hand te sneuvelen, of de onaf hankelijkheid van hun grondgebied te handha ven. Men zegtdat de Turksche bevelhebber het gebergte met zijne geheele krijgsmagtop vijf punten tegelijk wil aantasten. Het bevestigt zich tot dusverre niet, dat Grahovo door de Turken stormenderhand is ingenomen. Algemeen is men van gevoelen dat zoo de Turken in het eerstvolgende gevecht niet zege pralen en zich van de hoofdstad des lands dan niet meester maken deze expeditie wel voor een goed gedeelte als mislukt kan beschouwd worden. Onderscheidene stammen die in hun ne getrouwheid ten opzigte van den vorst van Montenegro aan het wankelen geraakt waren, hebben hem op nieuw trouw gezworen. WEENEN 27 January, De redevoering van den keizer der Franschen, bij de aankondiging van zijn huwelijk aan de hooge staats-ligcha- men uitgesproken vooral de daarin vervatte toespeling op het huwelijk van Napoleon I met Maria Louisa verwekt bij voortduring eene ze kere beweging in onze diplomatieke wereld. Het is zeer waarschijnlijk dat eerlang een pro test tegen sommige uitdrukkingen in die rede voering hel licht zal zien. voornemens is, zijnen eigen weg Waarheen die voeren zal dit zal 1 1- k. c If 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1