MEOWS- EN ADIEIiTENTIE-BLAD 1001! DE STAD EN HET ABBONDISSEMENT SNEER. 1853. Nd. 12. den 9 February. WOENSDAG M 8sle Jaarpan#'Vr, ^ZELfLEW^j-U. 2 ■Wmiiiw 1- k T .xVtSÏ'X SNEEKER hare stiefmoeder- te zijn geweest BINNENLAND. i ■r derwijze, dat de waterstand haat en verachting, '<-1111(111111111)11 i ter het IJ. x er- een B. die zoo cscf- Beyma den heer mr. H. van Uit het berigt voor de droogmaking |k- air pi- La- lei» or- ,:ns ten op lid- nu tee- >est Ige- lig® die der ide- van Vucbt, ge- Uihje de Vries, en aange- com#T BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, voldoende aan de uitnoodiging bij besluit van Ueeren Gedeputeerde Staten de zer Provincie, van den 31 Januarij 1853, no. 6, brengen door deze ter kennis van de. Inge zetenen dat het termijn van hel invoeren of in werking brengen der door Zijne Majesteit bij besluit van den 8 October 1852no. 64 goedgekeurde bepalingen voor de helling over 1853 van twee provinciale belastingen geacht Wordt te loopen van af den 1 Februarij 1853. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 5 Februarij 1853. Burgemeester en IEet houders voornoemd S. TEN CITE, De Secretaris HAGA. SNEEK 8 Februarij. Jarig boren den 15 April 1776 en geboren den 19 Maart 1772 echtelieden alhier woonachtig vierden zondag hunne 55jarige echt- vereeniging. Zij zijn gezond en hebben van hunne zeven kinderen nog vijf, en van hunne zesenveertig kinds-kinderen nog achtentwintig in leven met nog één kindskinds-kind. Bij dit bijzondere en zeldzame komt nog dat deze oude stamvader, die altijd tot de arbeidende klasse behoorde, nog in staat is. iets tot zijn onderhoud mede te verdienen gelijk ook dat hij des zondags nog geregeld tweemalen kerk gaat en nimmer de viering van l._ Avondmaal verzuimt. Sedert onze laatste opgave van den 2 Fe bruarij, zijn er, in de gemeente W ijmbritsera- deel op nieuw 26 runderen wegens de long ziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1450. Te Leeuwarden is, tot lid der provinciale staten van Friesland van het hoofd-kiesdistrict Leeuwarden gekozen jhr. mr. S. VV. IJ. A. •van Beyma thoe Kingma bij herstemming tegen der Kooi. van wege de commissie van liet Haarlemmermeer, betreffende de maand Januarij blijkt dat de voordeelige boezemstanden van rende die maand te midden van polders en droogmakerijen zoo open winter, hebben toegelaten, pompwerktuigen bij afwisseling in brengen Meer, in weerwil regen twee n. de heer Dullertbevindt zich sedert eenige da gen wederom in deze residentie. Men verneemt thans stellig dat de tweede kamer der staten— generaal bijeengeroepen is tegen dingsdag den 15 Febr. as. tot hervatting van hare werkzaam heden. Onder de verschillende ontwerpen van wet, die aan hare overwegingen zullen worden onderworpen behooren in de eerste plaats, dat over het armbestuuren ten tweede, zoo als thans wordt verzekerd dat over de regterlijke organisatie. Dit laatste ontwerp moet dezer dagen aan den raad van state verzonden zijn. Het zou naar men wil wat den inhoud aan gaat, aanmerkelijk verschillen van dat, hetwelk in het vorige jaar bij de tweede kamer aanhan gig is geweest en toen de goedkeuring dier vergadering niet heeft mogen verwerven het geen de aftreding van den toenmaligen minister van justitie ten gevolge had. HELDER, 3 Februarij. Men is hier voor een paar dagen weder begonnen met het haring- trekken hetwelk eene groote levendigheid en veel vertier te weeg brengtmaar bovendien aan een aantal lieden een doorgaans goed be staan verschaft. Hoewel de haring in het begin der visscherij niet rijkelijk wordt gevangen wordt dezelve nogtans voor hooge prijzen opgekochtimmers wordt daarvoor eerst ƒ2.50 per tal of 200 stuks besteed welke prijs tot 50 ets. afdaalt voor minder geld gaan de visschers niet in zee. In de eerste maand der visscherij komen do Maashoekersen koopen de haring voor aas waarmede zij op kabeljaauw visschen het zoo genaamde plompen met lijnen waaraan hoeken zijn bevestigdwaaraan zij het aas met garen bevestigen. Later echterin het begin van Maart komen de Fransche visscherlieden dik wijls met eene geheele vloot, om eveneens en tot hetzelfde doel de haring van onze visschers op te koopen dan heerscht er eene levendig heid op deze reede waar de Fransche visch- sloepen ten anker liggen, om op het aanbren gen van aas te wachten die dikwijls belangrijk isom te zien. In vroegere jaren toen er zoo menigvuldig haring werd gevangen kochten de Fransche visscherlieden de haring op, zoutteden die in en bragten dezelve naar Frankrijk; en men her innert zich hier dat een enkel buisje hetwelk op deze kust haring trok, in 12 jaren tijds ƒ40,000 verdiende; thans echter is de haring, in vergelijk van die jaren, uiterst schaarseh te noemen en evenwel is die visscherij een be langrijke steun voor vele ingezetenen dezer ge meente. (Zondbl.') HOORN2 Februarij. Al weder heeft men een slagtoffer van den sterken drank te betreu ren. Zaturdag namiddag 11. verlieten drie al hier welbekende personen in vrolijke stemming de markt en begaven zich naar huis naar de zoogenaamde Bangerteen half uur van de stad gelegen. Onderweg werd eene herberg be zocht en men bleef drinken tot dat het don ker was geworden. In eenen staat van alge- heele dronkenschap, begaven zij zich naar huis en niet in staat de een den ander eenige hulp toe te brengen geraakte één van hen A. de Jong, in de sloot, waarin hij stikte, zonder dat zijne beide even dronken geleiders hem aan den dood ontrukken of hem eenige hulp toe brengen konden. MÜ1DERBERG, 1 Februarij. In onze ge meente is de longziekte onder het rundvee op eene verontrustende wijze uitgebroken. Op den eersten dag dezes jaars, begaf een onzer groot ste veehouders zich, des morgens vóór 9 ure, van huis, na alvorens zijne koeijen waaraan hij nog niet het minste ongemak had bespeurd behoorlijk verzorgd te hebben. Tegen 1 ure terug komendevond hij drie zijner beesten bezweken, en thans telt hij reeds acht dooden. De man schijnt het intusschen overbodig te ach. ten de hulp van eenen veearts in te roepen. HARDENBERG, 2 Februarij. Men verhaalt het volgende: Een schipper te Dniet verre van hier kocht gepasseerde herfst cents aanzienlijke partij aardappelen op voor niet ga ringen prijsin de vooronderstelling dat dit geene slechte speculatie zoude zijn en wel ruim schoots renten zoude oplcveren. Voor eenige Rijnland, gedu- een voor alle ongunstigen om de stoom- i beweging te van het van den zoo overvloedigen gedurende deze maand niet meer dan duimen is gerezen en op den laatsten Jan. op 3 el 67 d. onder AP. is waargenomen. De Leegliwatcr heeft 280^ uur gewerkt de Crutjuius 445| uur; de Lijnden 2511 uur; liet stoomgemaal te Sparendam 418 uren. Het stoom gemaal te Halfweg heeft nog niet door de fa brikanten kunnen worden opgeleverd, hetwelk reeds in hel najaar van 1852 bad behooren te zijn geschied. Men leest het volgende in hel Gooiland: Naar men verneemt, heeft te Uil versum eene gruwelijke, der menschheid onteerende, mis handeling van een kind plaats gehad. Een meis je van 19 jaren uit een eerste huwelijk het welk bovendien door toevallen als anderzins reeds ongelukkig was, blijkt het voorwerp van baat en verachting, zoo van eigen vader als van BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK noodigtter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het kiesregt enz., van den 4 Julij 1850, [(Staatsblad no. 37) de inwoners dezer Gemeente uit, oin zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 dezer maand te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 5 Februarij 1853. Burgemeester voornoemd S. TEN CATE. hare stiefmoeder te zijn geweest en wel zoo* danig, dat men vermoeden moet, dat het voor nemen bestond om dit ongelukkige schepsel door honger en gebrek te doen omkomen. Reeds Ij jaar lang hebben deze ontnenschen haar als een zwijn achter de deur, in eene soort van hok, zoo bekrompen gehouden dat het zich niet uitstrekken of opstaan koude, waardoor het in alle vuil en drek als hel ware met de knieën tegen de borst vergroeide. Eenmaal in de week werd het hok als van een varken met de greep uitgemest, terwijl men, met een paar emmers water over en rondom haar heen te werpen dit voor mooi genoeg achtte en het meisje zel ve maar in haar vuil liet liggen zonder te reinigen. Het is gebleken, dat zij niet veel meer dan beestenvoeder verkreeg. Wij vernemen dat van regeringswege een onderzoek naar deze afschu welijke daad is ingesteld. Men leest in de Groninger Courant: Tot de oprigting van eene school voor doof- stommen-onderwijs naar de Duitsche methode te Rotterdam, ten welken einde een aantal ge achte geneeskundigen aldaar zich tot eene com missie hadden vereenigd werd eene circulaire door die commissie aan de ingezetenen dier stad gerigt. Deze circulaire heeft aanleiding gegeven tot zeer verschillende beschouwingen omtrent de leerwijze welke bij liet doofstommen-on- derwijs verdient gevolgd te worden en wel be paaldelijk omtrent die, waarvan men zich bij het reeds sinds 1790 bestaande Instituut te Gro ningen bedient, in tegenoverstelling van de Duitsche methode. Vond de inrigting van het Instituut te Groningen en de daar gevolgde leerwijze eenen verdediger in den schrijver van drie achtervolgende artikelen van de Rotterd. Courant van den 11, 14 en 16 December II., zij werd daarentegen hevig bestreden door den president van bovengezegde commissiedr. J. B. Molewater, die de Duitsche methode in ee nige achtervolgende artikelen in dezelfde Cou rant tegen de Nederlandsche methode verdedig de. De afkeurende beoordeeling der leerwijze van doofstommen, aan het Instituut te Gronin gen gevolgd deed de hoofd-directie van het Instituut besluiten om aan de beide Instituten ren de lieeren dr. C. Guyot en mr. R. T. Guyot, op (e dragen, eene volledige en naauw- keurige opgave der aan het Instituut gevolgde leerwijze te ontwerpen en de gronden uiteen te zetten waarop die leerwijze de voorkeur verdient boven het uitsluitend volgen der zoo genaamde Duitsche methode. Ten gevolge van die opdragtis eene verdediging dier leerwijze door de lieeren Gnyot ontworpen, die thans het licht ziet. Bij het verschil van meeningen in dezen wenschen wij de aandacht te vestigen op deze verdediging die daarom belangrijk ge acht mag worden omdat zij uitgaat van man nen wier geheele leven toegewijd is geweest aan het vinden der beste middelen om doof stommen als nuttige leden aan de maatschappij terug te geven en die, hunne studiën betrekke lijk deze zaak niet alleen practisch maar ook theoretisch voortzettende, daardoor bewijzen, hunne onvermoeide pogingen in het werk te stellen om langs de beste wegen tot waren vooruitgang te geraken. In 1853 herdenkt men in Rusland de vol gende merkwaardige gebeurtenissen waarvan in dit jaar een jubileum kan worden gevierd 150 jaren zijn verloopen sedert het opriglcn der baltische vloot en 150 jaren sedert de stich ting van Petersburg (16 Mei 1703); 100 jaren, sedert de opheffing del" binnenlandschc tollen (20 Dcc. 1753) 50 jaren sedert de vaststel ling van het nieuwe reglement voor de keizer lijke akademie van wetenschappen (25 Junij 1803) sedert de eerste reis rondom de wereld door Russen sedert de stichting van het St. Katharina-Instituut te Moskou en sedert de in lijving van Mingreliën in het Russische rijk (2 Dcc. 1803) 25 jaren zijn verloopen sedert het sluiten der vrede met Perzie in Turkman- schai (10 Febr. 1828) en sedert de grondvesting van hel pedagogische hoofd-instituut (30 Sept. 1828). ’sGRAVENHAGE. 2 Februarij. De voorzit- ter van de tweede kamer der staten-generaal 1 r ir ui

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1