CO NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ABIIOWMT SNEEK ■SSggg—llll 1 r 1833. No. 1.1 ZATUHDAG den 12 February. 8ste v I C VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK k. B. l A 9 TE v IZEG' E'’ feu r gr® A T SNEEKER ul BINNENLAND. BUITENLAND. tarief voorstellen. 1111)111)1111)11111 o' er- ti een die zoo bescf- i l 5 1 II d :1’ el d- 6° al' en i> en iet' ijk’ Yan ipi- La- lien aor- telis ft en op »nd- tee- loest s ge- lilige die fiidei' vade- Idem van brijken. Reglement Missi i e branden en is toen tot Povia teruggetrokken, Alle berigten komen daarin overeen dat de Turken overal waar zij komen eene schande, lijke en bloedige weerwraak nemen over de ne. derlagen die zij lijden? zelfs grijsaards, vron- wen en kinderen worden door hen op du wreedaardigste wijze vermoord. Oostcnryk rust overigens met allen spoed zijnu troepen uit om naar de Turksche grenzen tu trekken, Het wil daardoor alle kracht bijzetleii aan het ultimatum dat graaf v, heiningen be. last is aan de porie over te brengen, De ne gende Qostenrijksche leger-afdeeling grooten- deels te Weenen garnizoen houdende, heeft, bevel ontvangenom zich gereed te maken om naar de Oostenrijks-Turksche grenzen ;e marcheren. Ten dien einde zullen tevens 20,000 man in Croatie en 20,000 man in Dalmatie ge concentreerd worden. FRANKFORT 4 February, Uit Berlijn ver neemt men, dat de Fransche gezant aldaar zich bij voortduring zeer beklaagt over de vijandige taal door eenige Berlyngr dagbladen tegen h< t huwelijk des keizers gevoerd hij moet zelfs gezegd hebben, dat, door dergelijke aanrandin gen der Pruissische drukpers de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de beide regerin gen veelligl verbroken konden worden, De ver» langde maatregelen, tot beteugeling der dagbla den zijn echter tot dusverre niet door du Pruissische regering genomen. Ondershands schijnt deze regering zich intus. schen voor te bereiden voor alle eventualiteiten. Zij houdt zich niet alleen bezig met de verdere organisatie van den Bandwehrmaar ook met de vermeerdering van hel aantal paarden bij het leger, FRANKFORT, 6 February. Dooreen firman des sultans is het belangrijkste gedeelte der Turksche constitutie opgeheven, Hierdoor wor den de Christelijke ingezetenen die in de laat, ste tijden nog al eenige bescherming genoten weder aan de vroegere Turksche willekeur prijs gegeven. Heden is alhier eene afgrijsselijke mis daad gepleegd, die, vooral om de verregaande vermetelheid opmerking verdient, De Israëliti sche koopman S. werd, op helder lichten dag op zijn kantoor den hals afgesneden, in welkt» staat hij gevonden werd zijnde alle kisten en kasten opengebroken en beroofd. Men schijnt vermoeden te hebben dat deze daad gepleegd is door twee fatsoenlijk gekleedc jonge lieden voor zijn vertrek plantte Z. M, nog voorplein een beukenboom ter herin- van het schoone feest van dezen dag allen een diepen indruk heeft gemaakt langen tijd met blijdschap zal herdacht wor den band van Oranje en meer I king van dat doel ondersteunde. - ^«2/ r1' NT. van orde voor die Kamer, van de Kamer van Koophandel be trekkelijk liet tarief voor de Turfmelers. Brief van mr. B. Haga houdende aanneming van de benoeming tot Secretaris der Gemeente. Beëediging. Rapporten en SNEEK II Februari]. Hare Majesteit de koningin-moeder deed op nieuw blijken van lid. belangstelling in de alhier bestaande Ver- eeniging tot ondersteuning van behoeftige ge huwde kraamvrouwen, door ook thans weder, even als vorige jaren die Vereeniging eene be langrijke gift van ƒ50 te doen loekomen. ’sGRAVENHAGE. 6 February. Bij besluit van 27 Jan. jl. heeft Z. M. het contingent sup- pletie-trocpen over bet loopende jaar naar de koloniën uit te zenden bepaald op 1200 man voor Oost-Indië en 200 man voor Wesi-Indië. SCHEVEN1NGEN 7 February. Helgrootste gedeelte van de vloot is alhier reeds met vrij aanzienlijke ladingen visch die met netten ge vangen wasaangekomen. Door de vervroegde vergunning om met de netten te mogen vis sollen zal in de armoede, die bij den visschers- stand vooral ten gevolge van het dit jaar op nieuw mislukken van de visscherij met het hoek- want heerscht doelmatig worden voorzien, AMSTERDAM. 9 February. Men verneemt dat de kouing even als in vorige jaren het verlangen heeft te kennen gegeven, dat er, bij gelegenheid van Hds. aanstaanden verjaardag (19 dezer), geene openbare festiviteiten zullen worden gehouden maar dat die uitgesteld wor den tot 17 Junij aanst. den verjaardag van 11. M. de koningin. HELDER 7 February. Gisteren zijn alhier aangevoerd 1600 stuks kabeljaauw die voor hel grootste gedeelte verkocht zijn a ƒ1.25 het stuk en dadelijk naar Amsterdam zijn vervoerd geworden. TEXEL, 8 February. De landman L. Lei- jep nabij het dorp de Waal, had voor eenigen tijd eenen Engelschen ram aangekochtom daar door dat ras op dit eiland aan te fokken, lang tijdsverloop ontdekte hij dat de ram vrij was van de gewone schurftziekleen gaf daarvan kennis aan de commissiebelast met het toezigt over de vee-fokkerij die na gedaan onderzoek, oordeelde, niet alleen den ram, maar ook al de schapen van den landman (wier getal nog al vrij aanzienlijk was) van het eiland te vcrwyderepom daardoor den roem der Texelsche vee-fokkerij te behouden en die scha pen aan bet Zand te verkoopen. De landman werd evenwel schadeloos gesteld door een be sluit dier commissie genomen dat elk eigenaar WEENEN, 3 February, De laatste, per te legraaf ontvangen berigten (loopende tot 26 en 27 Jan.) van bet oorlogstooucel in Montenegro luiden zeer ten gunste van de Montenegrijnen.’ De Montenegrijnen hebben onverhoeds het gebergte verlaten en zijn er volkomen in ge. slaagd om de communicatie en de vereeniging der Turksche leger-afdeelingen in de valei van Zetate beletten, Hoe sterk de positie van Reis-pacha bij liet klooster van Ostrog ook was zag hij zich echter door die maneouvre der Montenegrijnen geheel aan zijn eigen lot over gelaten hij heeft daarop hel klooster doen ver is toen tot Povia teruggetrokken, Z. M. daar onder anderen met nadruk de zekering dat liet steeds zijn grootste genoegen was den band die er bestond tusschen het huis van Oranje en het volk van Nederland meer en meer te bevestigen en hij tot berei- I van harte ook deze instelling Voor het hoofdgebouw wer den vervolgens aan vier familiën de vaandels uitgereiktwaarop men de namen gesteld had van de leden van het vorstelijk stamhuis ter wier gedachtenis zij waren opgerjgten onder hield Z. M. zich op eene minzame wijze met onderscheidene kweekelingen, terwijl deze met eenige spelen zich vermaakten. Weinige oogen- blikken voor zijn vertrek plantte Z. M. nog op het nering dat op en I den. STEENWIJK, 6 February. Het Handelsbloei van 1 dezer bevatin een artikel uit Veen huizen ongunstige mededeelingen betreffende de winterrogge. Dit berigt behelst waarheid mits men het tot de koloniën der maaschappij van weldadigheid te Veenhuizen beperkc. De slechte toestand van de roggevelden in die ka lonie heeft namelijk zijnen grond in eene aan die kolonie bijzonder eigene oorzaak namelijk gebrek aan behoorlijke afwatering, als gevolg van eenen bij den aanleg dier kolonie beganen groven misslag. Daar overigens dat berigt aan leiding zou kunnen geven tot ongegronde ge. luchten omtrent eenen ongunstigen toestand van dat wintergraan acht ik mij verpligt te berig. ten dat uit een opzettelijk onderzoek door onderscheidene landlieden dezer dagen in Dren the, Overijssel en Friesland gedaan, is geble ken dat het rogge-gewas niets te wenscln ii overlaat, daar ook de wortel, en hier komt het hoofdzakelijk op aan overal bevonden i«t in eenen gezonden toestand te verkeeren. Ook is het niet zoo vorderlijk, als men zulks ten gevolge van het zachte winterweder zou mogen verwachten. De oorzaak van dit ongunstig ver- schijnsel moet waarschijnlijk in de aanhoudende) nattigheid gezocht worden, waardoor de mest den grond minder heeft kunnen verwarmen. van schapen naar evenredigheid van de zijnen moet afzonderen en genoemden L. daardoor weder in hel bezit stellen van Texelsche scha pen. Ter voorkoming, dat deze ziekte geene verdere sporen zal achterlaten, is bepaald, dat het land van genoemden L, gedurende den lijd van een jaar zal moeten braak liggen en daarop niet mag geweid worden. AMERSFOORT, 7 February. Eene groote onvoorzigtigbeid had een achttal menscheii het leven kunnen kosten. Het huisgezin van een ingezeten alhier had gisteren den middag-maal- tijd bestaande in snijboonen genuttigd doch gevoelde zich den volgenden morgen zeer ern stig ongesteld. Geneeskundige hulp werd ont boden en het bleek dat mendoor het koken van eenen koperen bodem van eene koffijketel in de snijbopnen ten einde ze eene licht groene kleur te geven acht personen vergiftigd bad. liet is den stads-geneesheerdr. A. de Jong, gelukt hen allen in het leven te behouden. LEEUWARDEN, 5 Februanj. Op onze we- kelijksche beestenmarkt begint zich weder meer levendigheid te vertoonen en gaat de verkoop der vette waar tegen hooge prijzen vrij graag van de hand. Gisteren bedroeg de aanvoer pl. m. 500 stuks, waarbij een vette os, wegens zijne grootte aller aandacht trok hij woog naar gissing 700 a 750 N. pond en is verkocht voor ƒ340. zegge 340. GRONINGEN 7 February. Vrijdag avond te 5| ure ontdekte J. J, Ploegschrijn werkers- gczel wonende in de Kleine Raamstraat alhier dat bij de II eerepoorten boog een kind in liet water lag. Oogenblikkelijk begaf hij zich of schoon niet kunnende zwemmen, in het diep, en had het geluk den reeds zinkenden knaap te vatten. Reeds is hij met zijn last bijna aan den wal toen hij nog een tweede kind ziet op het punt van te zinken. Ook dit grijpt hij en haalt het boven, maar, wie schetst zijne ontroering, toen hij zich door dit knaapje hoort toevoegen: Vader, mijn klompen liggen nog in ’t water.” Op dat woord, vader, bad hij bijna de hem zoo noodige tegenwoordigheid van geest verloren maar hij vermande zich en bragt de beide knapen gelukkig aan den wal waar hij vervolgens hulp vond bij de toeschouwers. De knaap, die Ploeg het eerst vatte, heet Cor nells Bruins. Beide knaapjes hebben denzelfden ouderdom 9 jaar. R1JSSELT, 5 February. Tegen 12 ure werd heden de landbouw-kolonie Nederlandsch iïlet- Iray met een bezoek van Z. M. onzen geëer- biedigden koning vereerd. Met eene groote belangstelling bezigtigde Z. M, achtereenvolgens het hoofdgebouw de onderscheidene fapiilic- woningen en de school waar de kweekelingen 60 in getal door het aanheffen van liet gelief de volkslied Wilhelmus van Nassauwen en an dere gezangen voldoende proeven gaven van de vorderingen, die zij aanvankelijk in de zang kunst gemaakt hebben, In een treffend ant woord op de toespraak van den voorzitter en en den direkleur der Eereeniginy herhaalde Z. M. daar onder anderen met nadruk de ver- MAANDAG DEN 14 FEBRUARIJ 1853, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING: Besluit, houdeude magtiging tot wyzinging van het reglement voor de trekschepen. Idem houdende arreslering van de Gemeenle- rekening over 1851. Missive, betrekkelijk de over 1853 te heffen opcenten op de grondbelasting. Besluit, omtrent de grondslagen voor hoof delijke omslagen enz. Idemtol afstand van grond tegen grond- pacht. Missive, betrekkelijk het nemen van maatre gelen tegen het ontstaan en de verspreiding van de hondsdolheid. Adres van de trekschippers, betrekkelijk de verpachting der tollen. Adres van P. T. Potma omtrent het straat- en walgeld. Missive, betrekkelijk het reglement en voor het beurlveer van Bakhuizen. Rekening van uitgaventer gelegenheid der Paardenmarkten in 1852. de Kamer van Koophandel en Fa- Na niet en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1