NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ADDONDISSEIIENT SNEEk. 1853. No. 14. WOENSDAG den 16 February. L FL A gEGL-8sie Jaargang, O BINNENLAND. id A. B. r die ft zoo 1 bescf- A'c; SNEEKER COUR J» - tweeën tachtigjarige» ouder weed deld 1 ijden. De Directeur ad int. voornoemd SOMBEEK. i t it ii e- jU B® au e» inge. cel ;cu lad ter >gel ird- Tijk )ege laar nel» .en lecu I d o'er na een (en en zal dit eer dief lijk’ Val» ka pi* B La- dien voor- Jgens liften lop lland- in» c tee- moest de ge* leilige rdie tonder vade- ditiën plaats hebben des morgens ten 7| en 9 uur. voor de lijders welke het hebben aangewend eenig te laten. geled De DIRECTEUR ad int. van het POSTKAN TOOR te SNEEK maakt bekend datbij be sloten water, de brieven naar Leeuwarden, Groningen en Oostfriesland dagelijks zullen worden verzonden des morgens ten 8 uur per voetbode en ten 9| uur met den gewonen post SNEEK 15 February. De heer mr. Minne Bakker, advocaat en regter-plaatsvervanger bij de arrondisseinents-regtbank alhier is dezer dagen door Z. M. benoemd tot procureur bij die regtbank. Jl. zaturdag heeft, in eene openbare pleg- tige zitting van het provinciaal geregtshof van Friesland, de installatie plaats gehad van den heer mr. G. Hiddema Jongsma als raadsheer in dat bof. De heeren president en procureur- generaal hielden bij die gelegenheid toepasselij ke aanspraken waarop de heer Jongsma in har telijke taal antwoordde terwijl ten slotte den nieuwen raadsheer geluk werd gewenscht door den heer mr. B. Albarda namens de orde der advocaten en door den heer mr. C. C. C. War- molls uit naani van heeren procureurs. Een boerenknecht met zijn meisje, die gisteren avond van een afgelegd bezoek bij fa milie op schaatsen huiswaarts keerden hadden het ongeluk, onder het behoor van het naburig dorp Gauw door het ijs te geraken. Het meis je is hierbij verdronken. Sedert onze laatste opgave van den 8 de zerzijn er, in de gemeente Wijmbrilseradeel op nieuw 16 runderen wegens de longziekte afgemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1466. Aangezien in den jare 1852 weder ver schillende valsche muntspeciën aan de uitspraak van het munt-collegie zijn onderworpen gewor den waarschuwt de minister van financiën de ingezetenen tegen het aan nemen en weder uit geven van valsche muntspeciën meestal ken baar aan afwijkingen van het wettige gewigt onzuiverheden in den beeldenaar, onnaauwkeu- rige nabootsing van den rand buigzaamheid of ook aan eene loodaclitige kleur, en herinnert bij deze, dat geene nagemaakte of valsche noch ook eenigzins vervalschte in waarde vermin derde verminkte of geschonden muntspeciën in ’s rijks schatkist worden aangenomen en dat niemand gehouden is dusdanige muntspeciën aan te nemen. Dezelfde minister heeft ter kennisse der in gezetenen gebragt, dat gedurende het jaar 1852 aan ’s rijks munt de navolgende speciën zijn vervaardigd en afgeleverd: a. voor rekening van het rijk 2,027,560 halve cents ƒ10,137.80; 6. voor rekening van bijzondere personen 4.546,764 rijksdaaldeis of twee en een halve guldenstuk ken ƒ11,366,910, zijnde dus aan zilveren stand penningen en koperen pasmunt geslagen voor een bedrag van elf millioen drie honderd ze venenzeventig duizend zevenenveertig gulden tachtig cents. Den 9 February is een der meest geachte ingezetenen van Amsterdam de heer Josua Teissèdre l’Angeleeraar bij de VVaalsche ge meente aldaar, in dom overleden. Den 12 dezer werd op ’s rijks werf te Am sterdam weder de kiel gelegd voor een oor logschip, met hulp-schroefverinogen en wel een fregat van de grootste soorten lang ook geschieden voor eenen schroefschoe- ner zoodat alsdan reeds drie zoodanige bodems hier in aanbouw zullen zijn en die van de korvet zeer bespoedigd wordt. Twee gewone stoomschepen van 300 en 150 paardenkracht naderen ook hunne voltooijing. en het laatste komt spoedig in dienst met bestemming naar Oost-Indië. In de oostelijk van Doesborgh gelegene gemeenten (den zoogenaamde» Achterhoek) doen zich thans verscheidene gevallen van hondsdol heid voor, zoodat reeds een aanzienlijk getal dezer in dien toestand zoo gevaarlijke dieren is afgemaakt en de overigen worden vastgehou den. Het zal dus zaak zijn dat de gemeen tebesturen de vaststelling van verordeningen ten deze, hun door den minister va» binnenl. zaken in overweging gegeven bespoedigen. De commissie van landbouw in de provin cie Utrecht heeft openbaar bekend gemaakt, zullende de laatste busligtingen voor die expe- dat in de zes laatste maanden van liet jaar I852 in dit landschep 867 runderen door de long ziekte zijn aangetast, en dat 537 daaraan zijn gestorven; dat intusschen de inënting aan ’s rijks vee-artsenijschool te Utrecht en bij een veertig tal veehouders is verrigtmet dit gunstig ge volg, dat van 553 ingeente runderen, die voor liet grootste gedeelte te voren met longziek vee m aanraking waren geweest, deze ziekte zich slechts bij 29 dieren heeft vertoond waarvan 10 zijn gestorven en slechts zes van 285 run deren de pluim, of een gedeelte van den staartten gevolge der inëntinghebben ver loren. De kantonregter te IJattcm baron Van Ittersum maakt in het llandelsblad van 10 dezer het volgende bekendhetgeen wij om het belang der zaak gaarne overnemen De 78jarige deurwaarder, Peter Proper, wo nende alhier is bij opvolging van zijnen vader, grootvader en overgrootvader, in het bezit van een geheim middel hetwelk volgens hem nooit zonder gewenscht gevolg aangewend is maar ten allen tijde, zonder eenige uitzondering, even voldoende uitkomsten heeft opgeleverd niet alleen bij menschen maar ook bij dieren door dolle honden gewond. Over de uitkomsten in vroeger tijd niet kun nende oordeelen kan ik even wel getuigen dat gedurende den loop der ruim 20 jaren welke ik alhier heb doorgebragtzoo hier, als elders in den omtrek, verschillende gevallen van ver wondingen door dolle honden hebben plaats gevonden, zonder middel van Proper ongunstig gevolg na Eenige weinige jaren geleden werden te Kam pen door eenen dollen hond een kind uit een weeshuis en een Jood gewond. Het kind op de gewone wijze geneeskundig behan- en stierf kort daarna onder vreesselijk De Jood begaf zich naar Hattem ge bruikte het middel van Proper en ondervond daarna niet de minste ongesteldheid. Gelijk vroeger geeft Proper zich geene moei te om zijn middel algemeen bekend of daar van voor zich eene winstgevende zaak te maken. Niet eenvoudig hoop gevende, maar volkomen voor de zaak instaandeverkoopt hij met op gave van de behandeling aan ieder, welke zich in persoon of met vrachtvrije brieven tot hem wendt, zijnen drank voor de flesch en staat dien even gaarne voor niet af aan hen welke voorzien van een bewijs van onvermogen komen. Zijn geheim zorgvuldig bewarende bestaat er alle reden om het daarvoor te houden dat met zijn overlijden zijn middel zal verloren gaan. Er bevindt zich thans in het huis van arrest te Rijssel eene vrouw die tot eenige maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens pogingen tot smokkelarij op de grenzen. Haar zoon is tolbeambte en deze zag zich zonder ling genoeg in den tweestrijd geplaatst tus- schen zijnen pligt en zijne kinderlijke genegen heid de laatste week voor de bepaalde voor schriften van zijn consigne; hij heeft de fraude aangegeven en bijgedragen tot de inhechtenis neming zijner moeder. Toen hij eenmaal zijn pligt had vervuld, sprak de kinderliefde alleen en hij is eenige dagen geleden zijne moeder in de gevangenis komen bezoeken en troosten. Een eigenaar van stoombooten in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika die met zijne ondernemingen eene zeer aanzienlijke for tuin heeft gewonnen heeft een heerlijk en reusachtig middel uitgedacht om een gedeelte dier winst te verteren. Hij zal een stoomjagt uitrusten, dat, geheel gereed 125,000 meer zei kosten dan een gewoon vaartuig van gelijke grootte. Daaruit alleen kan men opmaken met hoe vecj smaak en rijkdom alles op dien bodem is ingerigt. In Mei aanstaande, zal de rijke ei genaar, met zijne zonen en dochters en met een veertig- of vijftigtal zijner vrienden zich aan boord begeven om de volgende reis te doen eerst naar Londen overigens naar Kop penhagen Slokholin, Petersburg, Havre, Bor deaux Lissabon, (Gibraltar, Marseille Napels Malta en naar andere havens overal zal hij feesten geven om daardoor te trachten aan Europa een denkbeeld te geven van den bijna ongeloofel ijken vooruitgang, dien de Yankees, in de laatste zestig jaren hebben welen te ma ken. De vermaarde Uncle Tom, het bekende boek van de Amerikaansche schrijfster mistress Stowe tegen de slavernij zet zijne reis door de wereld voort. Ook in Rusland wordt eene slechte Fransche vertaling van dat belangwek kende werk gretig gelezen en gunstig beoor deeld. Dit in Rusland geopenbaarde medelijden met den slavcnstand wordt door de regering niet verboden. Men weetdat in genoemd land de vrijmaking aan de orde van den dag is en dat zonderling voorwaar, maar het feit bestaat het woord uncle door de Ame rikanen in zwang gebragt, ook daar als gemeen zame uitdrukking zeer in gebruik is het woord uncle wordt in Rusland in den zin van wel. willendheid en harlelijke genegenheid gebezigd. In de eerste dagen na de ontvangst van het boek van mistress Stowe waren de exemplaren schaarsch en één ging van de eene hand in de andere door de geheele stad Moskou het werd door ieder twee uren gehouden en stipt op den bepaalden tijd afgegeven zoodat da moskovische aristocratie in Ruslands oude hoofd stad het slechts bij gedeelten kon lezen. Het dus rondgaande exemplaar werd door vertrouw, de bedienden bezorgd en gehaald het was in eene zijden of andere kostbare stof gewikkeld en in eene portefeuille besloten. Thans echter zijn duizenden exemplaren van Uncle Tom's cabin in Petersburg en Moskou verspreid en in handen van de bezitters van lijfeigenen. Men spreekt zelfs van eene Russische vertaling van het werk, door eenen zeer voornamen persoon die daartoe vergunning moet hebben erlangd. AMSTERDAM, 11 February. Hoogbejaard en met eere vergrijsd, ontsliep gisteren namid dag te dezer stede mr. David Jacobus van Len- nep oud-hoogleer aan de Doorluchtige School alhier en buitengewoon lid van gedeputeerdo staten der provincie Noord-Holland. Rusteloos woekerende met de talenten hem door hooger hand geschonken heeft hij ruime winsten ge daan voor het rijk van het Ware Schoone en Goede. Niet alleen in veler harten maar ook in de werken van velen door hem voor liooge betrekkingen gevormd, zal de edele ontslapene blijven leven. KATWIJK, 10 February. Op 31 Jan. jl. viel alhier aan den Rijn een kind van acht jaar in het water, dat oogenblikkelijk in do diepte des stroomenden Rijns verdween. Op het geroep van eene menigte toeschouwers snelt zekere W. Schaap, een jongeling van 19 jaar, toe, springt onverwijld in liet water, duikt naar de diepte en brengt het kind dat reeds in stervenden toestand verkeerde, van den bo dem naar boven zwemt er meê naar wal eit geeft het aan de radelooze ouders weder. Na aangebragte hulp, is het kind tot onbeschryfe. lijke vreugde der ouders hersteld; genoemde jongeling, een varensgezel, zoekt met nog eeni ge jongemaals eene plaats ter koopvaardij, APPELTERN5 February. Nadat, tegen de nog vigerende wetten, de onderwyzersbetrekking die alhier steeds met die van koster en voor zanger is vereenigd geweest, bijna 7 jaren va cant geweest washad er den 30 Nov. 1852 een vergelijkend examen plaats, lot hetwelk sollicitanten, onverschillig van welke geloofs belijdenis toegelaten werden waarom daags tc voren door het collegie van kerkvoogden notobelen tegen dat examen protest was i diend. Door den heer schoolopziener werden de drie uitgemunt hebbenden den gemeenteraad opgegeven, doch deze, hiermede geenszins te. vreden vormde zelf een drietalwaarop geen der drie bekwaamste» geplaatst werd. Beide drietallen werden den minister toegezonden I i\

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1