EN ADVERTÉNT18-BLAD ¥0011 DÉ STAD EN HET AIIIIOA’DISSEMENT SNEER, NIELWS- r ZATURDAG den 19 February. 1853. NoJ5. 'Himiiiiiiiiii lit COÜffANT. SNEEKER ilflliilillWïllDlWWll esn BINNENLAND. I (die van den heer Van openlijke erken- 7" "'."'i.lllll)llllllü!)lllllllllllil overneemt burg rust. Met De be- scliuid. en i IVZK BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken door deze bekend dat voorloopig isj* vastgesteld hel Kohier van Om slag voor liet jaar 1853 wegens liet derde vijf de gedeelte van een deel der kosten besteed aan liet vervloeren van de zoogenaamde Parks- haven, en dat hetzelve van heden af, geduren de 14 dagen ter Secretary dezer Gemeente voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. En opdat zulks komc ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en aangeplaktzoo als gebruikelijk is. Sneek den 18 February 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris I1AGA. Omtrent de zaak van liet 19jarige meisje, dat te Hilversum, door hare ouders zeer hard zou behandeld zijn loopen verschillende ge ruchten die zoo ze waarheid behelzen de zaak ernstiger maken, dan men, na de door sommige dagbladen geleverde tegenspraak zou de vermoeden. Men zegt o. a. dat de vader van het meisje, een schaapherder van beroep, thans met zijne derde vrouw gehuwd en het ongelukkig meisje eene dochter der eerste vrouw is dat het meisje aan zenuwtoevallen leed en men haar heeft opgesloten gehouden onder voorgeven van krankzinnigheid hoewel vol gens anderendaarvan geen sporen aanwezig zouden zijn; dat de ongelukkige gedurende de laatste 12 maanden, als cenig kleedingstukin eenen zak zou gezeten hebben welke slechts om den hals werd toegemaakt; dat deze zak haar eens per week, ter gedeeltelijke reiniging werd afgedaan door eene buurvrouw die daar voor telkens tien cents ontving bij welke gele genheid de moeder het meisje dan wat afschrob- de. Men gaat verder en beweertdat tegen den gewenschten dood van bet ongelukkige voor werp aan meergemelde buurvrouw f'i zou be loofd zijn dat er wel eens van rattenkruid sprake was geweest, wat echter niet gemakkelijk te krijgen was dat het kind in twee begrafe- nis-fondsen was ingeschreven enz. Het is niet te bepalen, in hoe verre deze ge ruchten geloof verdienen; men zou eer kunnen aannemen, dat de zaak gaande weg vergroot en met akelige kleuren verhaald wordt maar men kan te dezer gelegenheid niet onopgemerkt la ten dat de verstandige maatregel onlangs door den minister van b/.menl. zaken genomen (dat geen krankzinnigen hoegenaamd meer in par ticuliere woningen mogen opgesloten gehouden maar door de gemeente-besturen naar een ge sticht moeten opgezonden worden) zelfs de gelegenheid beneemt, om misdaden, als waar van hier sprake is te bedrijven en vol te hou den. Het meisje is thans door de gemeente buiten het huis barer ouders besteed en wordt dage lijks door twee deskundigen bezocht. Zij is zeer zwak en vergroeid. Men leest het volgende in liet Handels- bladTe Oudendijk digt onder Hoorn maak te eene boerendochter, Geertje Molman ge naamd, gepasseerde!! woensdag een einde aan haar leven door zich in de vaart te werpen. Deze jonge dochter, op de Beets wonende, en slechts 14 jaren oud kreeg twist met hare broeders, terwijl haar vader dronken op den vloer lag, welke twist zoo hevig liep, dal zij, met het te kennen gegeven voornemen om zich te verdrinken de woning verliet en haar voornemen digt onder Oudendijk een eind- wegs van hare woning af, werkelijk ten uitvoer bragt. Kort daarna werd door den aldaar voor bij varenden schipper van Edam door de zui ging van den schuit, het lijk ontdekt, opge haald, herkend en bij den vader, dien men nog dronken op den vloer vond liggen, bin- nengebragt. In de zitting van de B.oyal Literary So ciety te Londen van den 12 January heeft de heer Watkins Lloyd eene verhandeling ge lezen over eenige sterrekundige phenomena en tijdperken betrekkelijk den bouw der pyrami ded Hij zegt daarin te gelooven dat het zoo wel een godsdienstig als een astronomisch denk beeld is geweestdat aan de pyramiden hare rigting naar het Oosten heeft gegeven even als dit het geval is met een Sphinx, die mede naar liet Oosten is gerigt. De schrijver bewijst, dat de hoek van afwijking in de rigting van de twaalf voornaamste pyramiden slechts verschilt van 51 gr. 10 m. lot 52 gr. 32 m.dat is, iets meer dan een derde van een’graad en hij is van meening dat zoodanige gelijkvormigheid geen werk van hel toeval kan geweest zijn. Hij acht het zeker, dat, buiten harehoofdzakelijke bestemming, die was, om ze tot begraafplaat sen te doen dienen de pyramiden althans in de bedoeling der stichters, ook nog de strek king hadden om het tijdstip der evening van dag en nacht en van den zonnestilstand aan te duiden. ’s GRAVENHAGE14 February. Aanstaande donderdag, 17 dezer, zal voor de arrondisse- ments-regtbank alhier (correctionele kamer) te regt staan jhr. R. L. van Andringa de Kem- penacr beschuldigd van mishandeling gepleegd op den heer J. 11. Stratenusgewezen luitenant by het regement lansiers. Door bet openbaar ministerie zijn als getui gen gedagvaard: de neide g'eAeiwz-schfijvers van den beklaagde Stahl en Schiedges alsmede de Fooi, bediende in het Fransche koflijhuis van den heer Peters Van der Waal van be roep blikslager, en Van Druten van beroep kastelein. Als getuigen a décharge zijn door den beklaagde gedagvaard: de heer Eilbrecht van beroep steenteekenaar en de dienstmeid van de tapster Francoise Massart. De heer Stratenus, zich zullende stellen civile partij zal door een’ der voornaamste advocaten der residentie worden bijgestaan. De verdedi ging van den beklaagde zal naar men wil door den heer advocaat mr. D. van Raalte wor den voorgedragen. Dit proces wekt uit aan merking van den persoon dien het betreftte ’s Gravenhage de algemeene belangstelling op. ’s GRAVENHAGE, 16 February. In de zit ting van den gemeenteraad van ’s Gravenhage gisteren gehouden is ingekomen een voorstel van den controleur der gemeente-belastingen tot opheffing der vleeschmarktwelk voorstel is gesteld in handen van burgemeester en wet houders. Daarna is beraadslaagd 1) over cel» voorstel van burgemeester en wethouders, om, onder zekere voorwaarden den koninklijken schouwburg van Z. M. over te nemen, algemeene stemmen is daartoe besloten, doelde voorwaarden zijn dat de stad eene van f 106,700, die op den schouw- Z. M. zal ’sjaars een subsidie vai» ƒ20,000 geven voor het gebruik der konink lijke loges, die echter alle jaren moet worden aangevraagd; terwijl Z. M. daarenboven nog het llollandsch tooneel ruim zal blijven subsidiëren j 2) over het voorstel om over eene som van ƒ11,000 te mogen beschikken, zoowel tot den aankoop van een geschenk dat namens de ge meente aan Z. K. H. prins Hendrik bij gele genheid van Hds. huwelijk zal worden aange boden als tot bestrijding der kosten welke de openbare festiviteiten bij die gelegenheid mogten vorderen. Daartoe is met eenparige stemmen op ééne na (die van den heer Van der Duyn) besloten. AMSTERDAM15 February. Van hoeveel waarde al die geleerde weers-voorspillingeu zijn is thans op nieuw gebleken. Men had gedacht en voorspeld dat wij geen’ winter zouden krijgen omdat hier of daar een vogel zong, of hier en daar een tuinboom of aard bezie in vollen bloei stond. Iloe bedriegelijk deze zoogenaamde voorteekenen van eene vroege lente zijn is nu ten krachtigste bewezen daar wij ons sedert een paar dagen als door eenet» tooverslag in Siberië verplaatst kunnen achten cn het alles ijs iswat men om zich heen ziet. UTRECHT, 13 February. Prof. Visseher hield gisteren morgen eene geïmproviseerde lijk rede op den Amsterdamschen hoogleeraar Van Lennep den 10 dezer overleden. Hij rekapi- tuleerde bij die gelegenheid de voornaamste La- tijnsche en Hollandsche geschriften door dien achtbaren geleerde nagelaten prees hem voor namelijk als dichter en redenaar, las vervolgens eenige treffende plaatsen uit zijne geschriften voor, en kwam, bij wijze van peroratie, op den lof der klassische en den lof der Hollaiid- sche litteratuur. Het slot was dat men nu meer dan ooitbehoorde te letten op de tee- kenen des tijdsen zich, boven alles, moest vasthouden aan de oude letterenaan de ge schiedenis van het vaderland en aan de Heilige Schrift: drie artikelen, zeide de spreker, die ook Van Lennep overdierbaar waren en zonder welke een Nederlander van dien zin der vade ren ontaardt. GOUDA, 15 February. Gisteren avond oier- leed alhier, in 74jarigen ouderdom, na een kortstondig lijden mevrouw de weduwe A. B. van Meerten geb. Schilperoort. Ieder, die deze achtenswaardige vrouw gekend heeftzoo uil hare werken als uit hare daden zal besef- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het Kohier van Om slag, strekkende tot restitutie der kosten van onderhoud van sommige Straten binnen deze Gemeente, over het jaar 1852, en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen ter Secreta ry dezer Gemeente, voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktzoo als gebruikkelijk is. Sneek den 18 February 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HA&IA. SNEEK 18 February. Wij vernemen zegt de Prov. Fries. Cour. dat de dienst maagd van Huizum wier veroordeeling lot 2 jaren corr. gevangenis wij in ons no. van jl. donderdag meldden in cassatie is gekomen van dat arrest. Niet alleen heeft het lot der ver oordeelde de deelneming der lagere volksklasse die op zoo ongepaste wijze haren wrok jegens meester en meesteres dier meid heeft lucht ge geven opgewekt, maar genoegzaam algemeen is de sijmphalie, die alle weldenkende en de notabelste ingezetenen van Huizum voor haar vervult. Haar vroeger onbesproken gedrag, de teruggave van het ontvreemde geld dat zij zoo zij voorgeeft slechts verborgen had om de kunst cencr waarzegster (ter dier huize naar bare opgave, dikwijls geraadpleegd) op de proef te stellen schijnen tot die algemeene deelne ming aanleiding gegeven te hebben. Gisteren had A. Frantzen timmerknecht alhier, den Oosterdijk passerende het ongeluk door de gladdigheid op de vlakke straat te val len waardoor hij zich aan zijn’ eenen voet zoo danig heeft bezeerd dat hij naar huis gedragen moest worden, en momentelijk tol gaan en arbei den ganschelijk onbekwaam is. De Leeuwarder Courant deelt het vol gende mede: Stettin den 2 Nov. 1852. De kapitein J. A. van der Zee voerende bet schip de jonge Al bertvan Heerenvcen bestemd van Straalsund naar het Noorden, bemerkte, gedurende den storm van 3 Oct. jl. in de nabijheid van IJ- stad een op de lading drijvend en in zinken den toestand verkeerend jachtschip. Hij stuur de er terstond op heen en redde met groote inspanning en gevaar, de zich op het wrak be vindende bemanning, en wel door haar in het voorbijzeilen eenen ligten tros toe te werpen waardoor eerst twee man, en later, nadat men het schip had doen wenden en ten tweeden ma le voorbijzeilên een derde man de kapitein aan boord werden getrokken. De jonge Al bert moest deze manoeuvre met gereefde be zaan- en stagfok uitvoeren zoodat aan kapitein Van der Zee die met voorbijzien van eigen gevanr, deze redding ten uitvoer bragt, daar voor eervolle vermelding cn openlijke erken ning toekomt. n. e. m 1»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1