NEWS- EN ADAERTENÏIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1853. No. 16. WOENSDAG l>S I SNEEKER BINNENLAND. hel postpaket van Ki- zecmagt BUITENLAND. waarvan waarna liet. AMSTERDAM, 19 Februarij. Per telegraaf den heel de kamer 11). bij liet de opgraving bijgewoond en gereedschappen zalen. leden van welkomd minzaamst met regenten, alsook met de er H. M. hoogst voldaan het gesticht i geschreven of gedicht heeftkenmerkt zich door dien natuurlijken gedachten loop en die edele eenvoudigheid van uitdrukking, die hij in de meesterstukken der Grieksche en Rotneinsche oudheid bewonderde en anderen leerde bewon deren. Wie kent zijnen Duinzang niet, dat juweel van Dollandsche poëzij. Men vindt daar in eenen afdruk van Van Lenneps eigenaardig heid: een geest, doorvoed van de edelste vruch ten der klassieke oudheid, gepaard aan een echt Hollandsch hart. ’s GRAVENHAGE 19 Februarij. Ter gele genheid van ’s konings verjaardag werden de weezen in de gestichten der verschillende ge loofsbelijdenissen door Z. M. onthaald op een keurig en smakelijk middagmaal. Uet Evange- lisch-Luthersche weeshuis werd door 11. M. de koningin bezocht terwijl de weezen aan tafel H. M. werd aldaar door regenten en het kerkbestuur ontvangen en ver en onderhield zich daarna op liet weezen één 11. M. in dichtmaat toesprak ver- de liooggeb. heer prins van Salm-Salm een ander met kracht en wet wilde doorzetten zou Kaatsheuvel zich deerlijk bedrogen vill en het raadhuis aan Loon op Zand moe. Men zegt echterdat mcerge- om des vredes wil op zijns een nieuw raadhuis zou latei» M< n kan alzoo zeer goed nagaan met men hier den afloop de un en dan den ten teruggeven, noemde heer kosten alhier bouwen, hoe veel belangstelling zer gewigtige zaak tegemoet ziet. KOLONIËN. BATAVIA 29 December. De inwoners var» Batavia werden in den nacht van 20 op 21 Dcc., kwartier voor één ure, met schrik ge wekt door eene zwaar dreunende en trillends beweging van den grond van het Z. 0. naar het Z. W. voorafgegaan door een onderaardsch gedruisch als van eenen rollenden wagen. Do schokken die vrij hevig waren hebben eenigs minuten aangehouden. Van onderscheidene woon huizen zijn tic muren gescheurd. Van anders belangrijke schade is tot nu toe niets verno men. In het huis van den schout-bij-nacht, was alles zóódanig in beweging, dat op de eer ste verdieping de deuren en ramen openspron gen drie scheuren in de muren ontstonden on stukken steen van de kroonlijst naar beneden zijn gevallen terwijl de pendules in het bene denhuis stil bleven staan de lampen eene halve el over en weder slingerden en de spiegels en schilderijen scheef langs de muren bleven han gen. Aan hel hotel van den gonverneur-gene- raal en het residentiehuis te Buitenzorg zijn belangrijke scheuren ontstaan en ook ander» gebouwen zijn min of meer beschadigd. Van Buitenzorg verneemt men nog dat do fabrijk van den heer Weber (dezelfde wiens fa- bnjkaat van ramévlas op de Londensche ten toonstelling bekroond is) vrij wal schade heeft geleden. Hel metselwerk is gedeeltelijk gescheurd of ingestort, waarbij het opmerkelijk is, dat de schoorsteen die horizontaal door midden is gebroken door de balancerende beweging is blijven staan. Enkele personen hebben, onder ...2i van eene goot bekomen doch ernstige onge- W EENEN, 15 Februarij. Volgens eenen brief uit Weenen aan een Silezisch dagblad zou men in Hongarije eene uitgebreide zamenzwering zijn op het spoor gekomen. Reeds moeten talrijke arrestatiën hebben plaats gehad zoowel van mannen als vrouwen. Onder deze laatstcn b< - vindt zich de echtgenoot van Eugcnius Brothy commissaris in Zevenbergen tijdens de ontwen- teling; zij is in hechtenis genomen te Presburg en was voorzien van eenen Engelschen pas. Do geestdrift, waarmede de keizer werd begroet door het Hongaarsche regement Schwarzenberg toen het naar Dalmatië op marsclt ging, vormt een zonderling contrast zegt bedoeld blad met de woelingen der onverbeterlijke rustv< r- stoorders in Hongarije. WEENEN, 13 Februarij. Cnz regering beeft twee krachtige nota’s gezonden aan Engeland en Zwitserland. In de eene verwijt zij Engeland van de on lusten te Milaan onmiddelijk te hebben bevor derd doordien het de organisatie van de revo- lutionnaire committéste Londen, heeft toege- gelaten. SNEER 22 Februarij. Sedert onze laatste opgave van den 15 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel op nieuw 19 runde ren wegens de longziekte afgemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1485. Men leest in de Slaats-Courant het vol gende In de provincie Noord-Holland is dezer da gen eene belangrijke oudheidkundige ontdekking gedaan. Op de Heide, uur ten Z. Z. 0. van nu versum het zoogenaamde Gooische Bosch werden bij het omspitten van den grond meer dan vijftig stuks oude steenen gereedschappen gevonden afkomstig van de vroegste bewoners dezer landen waarover in de geschiedenis geene berigten gevonden worden. liet zijn wiggen beitels, lans- en pijlpunten, messen, slijpstee nen en slingerballen van kwartsiet en sieniet- Steen tamelijk ruw bewerkt en van onderschei den grootte. Zij werden gevonden op en drie bevloeringen van veldsteenen die p. ééne vierkante el groot waren een halve el onder den beganen grond en 28 el van elkan der lagen terwijl boven die bevloeringen veel aseb en houtskolen gevonden werden ten be wijze dat daarop gestookt moest zijn. Het meerendeel der gevonden gereedschappen droeg ook duidelijke kenmerken van in liet vuur geweest te zijn. De heer Janssen conservator museum van oudheden te Leyden die van ééne dier steenbevloeringen bestierd en toen ook eenige dier gevonden en verworven heeft is van oordeel, dat die ontdekking zeldzaam is en dat sommige voorwerpen als geheel eenig tot bijzondere aanwinst van gemeld museum strekken terwijl men die stukken te meer op prijs stelt omdat in ons vaderland in het alge meen maar vooral in de provincie Holland betrekkelijk weinig voorwerpen uit de zooge noemde steenperiode gevonden zijn. De be vloerde stookplaatsen schijnen hem toe gediend te hebben om aan dw<:teenen gereedschappen meerder hardheid te geven. Over deze ontdek king heeft men uitvoeriger berigten van zijne hand tegemoet te zien. Volgens in de Slaats-Courant van 17 de zer gedane oproeping, is er weder gelegenheid om jongelingen tusschen de 16 en 20 jaren oud onder de daarin gestelde voorwaarden als kweekelingen aan ’s rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht te plaatsen ter opleiding als officier van gezondheid voor de land- en zecmagt en voor de Oost- en VVest-lndië. Uit ’s Gravenhage wordt aan de N. Roti. Courant geschreven dat de organisatie der Roomsch-katholieke kerk haar beslag zal krij gen en een aartsbisschop en vier bisschoppen zullen benoemd worden. In een artikel der Amslerd. Cour, over den hoogl. Van Lennep leest men De overtuiging was bij hem onwrikbaar, dat de studie der oude letteren bij uitnemendheid geschikt is om aan de verstandsvermogens van den jongeling die ontwikkelingskracht te geven waardoor voor de levensbetrekkingen waarin denken, spreken en schrijven te pas komteene duurzame voortreffelijkheid kan verkregen wor den. Die overtuiging bleef onveranderd bij hem door de ondervindingen van zijn leven en hij staafde haar, door zijn eigen voorbeeld. In elke van de groote menigte maatschappelijke bemoei- jingen van verschillenden aard waartoe hij bui len zijn hoogleeraars-ambt is geroepen gewor den trok hij de bewondering van allen die zijne adviezen hoorden of zijne rapporten en memoriën lazenwegens de helderheid zijner denkbeelden de klaarheid of om een woord aan zijn geliefkoosd Latijn te ontkenen, de limpidileit zijner voorstelling, en den voortref- fehjken taktwaarmede hij alle zaken gemakke lijk wist te behandelen. Wanneer hij zich daar over eenigen lof hoorde geven moest hij wel toepassenwat hij in alles betrachtte, Deo soli gloria maar hij wees op de studie der oude letteren in de rigting door hem gevolgd als het middel waardoor hij geworden was die bij was. Al wat hij ook in zijne moedertaal ontvangen wij het berigt dat gisteren namid dag eenen aanslag op den keizer van Oostenrijk is gepleegd. De keizer is gekwetstdoch de wond is niet gevaarlijk. De dader is gevat. Volgens latere berigten is die aanslag ge pleegd bij gelegenheid dat Z. M. in den na middag van gisteren eene wandeling deed ge volgd slechts door één adjudant. De keizer is door een messteek ligtehjk aan het achterhoofd gewond. De dader een Hongaar Lass 01e- meneyi genaamd vroeger huzaar en thans klee- dermaker van beroep bevindt zich in han den der justitie. De keizer kou zich te voet begeven naar het paleis van den aartshertog Ka rei waar hem de eerste geneeskundige hulp werd toegediend. lieden is alhier een bulletin nopens den toe stand des keizers verschenen het meldt dat Z. M. den afgcloopen nacht rustig heeft door- gebragt de wondkoorts is gering en de toestand overigens niet zorgbarend. Z. M. heeft benoemd tot directeur der Nederlandsche Handel-Maatschappij N. Tra-Kranen vice-president van van koophandel alhier. UTRECHT, 17 Januarij. De Nederlander meldt: Gelijk wij in een vorig nommer eene gilt van ƒ5000 van eenen onbekenden gever ten behoeve der diakonie-scholen mogten ver melden verblijden wij ons ook thans te kun nen berigten, een even aanzienlijk geschenk van ƒ5000, ten behoeve der kerkelijke administratie van de Nederd. Hervormde gemeente. Voor waar een treffend blijk dat er in Nederland zijn die even als het voorgeslachtdoor da den toonen belang te stellen in de zegeningen van Christelijk onderwijs en Evangelie-verkon diging, HELLEVOETSLUIS, 16 Februarij. In het laatst der vorige week heeft, in den otntrek de zer gemeente een hond rondgeloopen bij wien zich sporen van hondsdolheid vertoonden. De eigenaar er van op de Paauwenstee nabij Nieu wenhoorn woonachtig heeft terstond last gege ven het dier te dooden waaraan reeds gevolg is gegeven. De maatregel van ons stedelijk be stuur, betrekkelijk liet muilbanden of vastleg gen van honden wordt algemeen geprezen. LOON 01’ ZAND, 17 Februarij. Omtrent de zoo veel gerucht gemaakt hebbende kwestie aangaande het raadhuis dat van hier naar Kaats heuvel verplaatst is en ten gevolge waarvan deze arme gemeente steeds den grooten last van inkwartiering gevoelt, mag het volgende niet onvermeld blijven: Men zegt, dat onder de papieren van den hooggeb. heer prins Salm- Salm heer van Loon op Zand en thans wo nende in Frankrijk, bewijzen zijn gevonden, dat door de voorzaten van Z.Hooggeb. aan deze plaats, niet aan deze gemeente het raadhuis is ten geschenke gegeven zulks moet ook te bewijzen zijn door de Latijnsche inscription die op de dorpsklok alhier gevonden worden welke klok te gelijker tijd door bovengenoem den heer aan die plaats is geschonken. Indien blijven staan, 1 anderen door het nederstorten ligte kneuzingen 1 lukken zijn er niet voorgevallen. -Den 30 November jl. des avonds te 7| ure, werd de inlander Sodjojo, die belast was met het overbrengen van hel poslpaket van Ki- derie naar Madioen op den grooten weg van de dessa Lobessor (residentie Kedirie) door oenen tijger besprongen. Hoewel de aanval geheel onverwachts plaats greep verloor hij zijne te genwoordigheid van geest niet, maar bragt den tijger eenen hevigen sabelhouw toe waarop deze in het boscli vlugtte. Weinige oogenhlik- ken later kwam bet dorpshoofd van Mening, met gevolg, voorbij dezelfde plaats, en werd, waarschijnlijk door denzelfden tijger, aangegre pen en in het boscli gesleept. Alle pogingen van zijn gevolg om hem te ontzetten waren vruchteloos noch van hem noch van den tij ger werd eenig spoor meer gevonden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1