CO NIEUWS- EN ADIEIITENTIE-BLAIJ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 11 I 1853. No. 17. ZATLRDAG <len 26 February. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 28 FEBRUARIJ 1853, des voormiddags ten tien uur. BINNENLAND. BUITENLAND. illlRIW I SNEEKER K. tijdingen mIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIII Zljl da. gen ouderdom de lieer ffir. J. A. Fruitierrid oud-Iid vincie kingen was vooral ook digheidzoodat de armen Veel i zen. ƒ6000 TE 1 •’■.ZIGELEn; - - -■'1MM maar immer mogelijk is in de haven te bren- gen of de nog aan boord zijqde passagip;^ (zijnde Park G. de Jong P. A. de Wilde en D. de Jong zeelieden van Harlingen) eii de ekwipage van het beurtschip te redden, aaügé-, zien het vaartuig in het gróotstö gevaar ygi- keert. Naschrift des avonds te 6 ure. onvermoeide pogingen is het schip kant van schers reede sagiers BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat het contin gent voor de Nationale Militie dit jaar te le veren voor deze Stad bedraagt 23 man. Sneek den 25 February 1853. But-gemeesler en Wel houders voornoemd g. TEN CATE. De Secretaris MA«A. Na vele eq aan den oost- het eiland gebragt (op de oude vis- van Urk) en zijn de overige pas-, aan wal gekomen. Morgen zal men trachten het schip in de haven te brengen, GRONINGEN 20 February. Ten behoeve der Ned. Hervormde gemeente, is op de thans circulerende lijsten voor één bedrag van p. m. ƒ7000 geteekend zoodat er hu nog een teko;^ van ƒ2000 is, dat, tiaar men hoopt, door dé liefdadigheid der Groningers weldra verdwenen zal zijn. Gisteren morgen overleed alhier in 80jari- gen ouderdom de heer fftr. J. A. Fruitierrid-, der der orde van den Nederlandschén Leeuw van gedeputeèrdé stalen in deze pro- een man die in Verschillende betrek- nuttig werkzaam én algemeen geacht om zijné uitgestrekte liefda- in hem verjie-. Aan twee zijner dienstboden o. a. beeft en 4000 gelegateerd. PUNTEN TER BEHANDELING: Missive van HH. Burgemeester en Wethou ders van Leeuwarden betrekkelijk bet wijzigen van een artikel in het reglement voor de trek- veeren. Zes brieven waarbij worden ingezonden ver antwoordingen over 1852 van rekcnpligtigen. Brief van Diakenen der Hervormde gemeente over de inhuring van drie woningen. Zes rapporten en twee voorstellen. SNEEK 25 Eebruarij. Gisteren nacht is er te Bols ward brand ontstaan in de bakkerij bewoond door J. Kijl ten gevolge waarvan naar wij vernemen, alles is afgebrand, behalve de voorwoning. Wij maken onze lezers opmerkzaam op eenc onderstaande advertentie volgens welke het Muzijk-corps der DD. Schutterij alhier voor nemens is, om op woensdag den 2 Maart ek. een concert te geven, welker opbrengst zal strekken ten voordeele der armen van alle godsdienstige gezindheden. Heeft dit corps dikwijls getoond, luister te willen bijzetten aan publieke feesten tot veraangenaming van Snee kers ingezetenen nu toont liet zich ook bereid te zijn iets te willen bijdragen tot leniging van liet lot hunner verarmde natuurgenooten. Wij wenschen dat dit concert aan velen onzer stadgenooten eenen genoegd ijken avond moge verschaffen en de bijdragen ten voordeele der armen, vele mogen zijn Bij den minister van financiën zijn ont vangen twee coupons, te zamen groot ƒ6.93, door eenen onbekende, zich leekenendeR. on der het postmerk Rotterdam van den 19 de zer, ter voldoening van verschuldigd successie- regt ingezonden. In 1852 zijn aan ’s rijks munt vervaardigd 1,395,700 blaauwe 1,096,800 roode en 507,500 gele postzegelste zamen voor een nominaal bedrag van ƒ255,590. Door de Nederlandsche Handel-Maalschap- pij. zijn bevracht geworden 16 schepen als van Amsterdam 11; van Rotterdam 5. Uit ’s Hage worden aan de Amsterd. Cour. de volgende particuliere berigten uit Oost-Indië medegedeeld Aan den heer Wijnmalen adjunct-secretaris van het Indische gouvernement is eene conces sie verleend tot ontginning van mijnen speciaal kolenmijnen op Borneo. Eene uitbreiding in de exploitatie der kolenmijnen op dit onmetclijk eiland kan eenen hoogst gunstigen invloed ter verbetering uitoefenen op de stoomvaart en bet fabrijkwezen in Azië, en bijzonder in den Oosl- indischen Archipel. De resident der Preanger-regentschappen de heer Steinmetz was met verlof te Buiten zorgtoen hem een droevig ongeluk overkwam. Te paard gezeten werd hij door hetzelve ter aarde geworpen daar het dier schrikte voor bet geraas van koperwerk in een Chineesch huis dat hij voorbijreed. De val was zoo hevig.dat de lieer Steinmetz zijn been brak dat echter door spoedig aangebragte hulp werd gezetzoo dat men eene gelukkige herstelling mag tegemoet zien. Eene omstandigheid nogtans maakte zijn ongeval te meer klagenswaardig. Bij de laatste aardbeving namelijkwaarvan de berigten gc- WEENEN, 16 February. Volgens tijdingen uit Bosnië, schijnen de Oosten rij ksclie en Rus- sische nota’s toch éenig'en indruk op de Verhe vene Porie gemaakt te hebben. De uit Konstan, tinopel commissaris heeft een firman aangekön- digdkrachtens Welke aan Christenen en Isra ëlieten dezelfde regten als aan de Turkeq wor den toegekend; wijders wordt daarin ook ver klaard, dat Katholieken, Grieken en Israëlieten mede in den grooten raad van bestuur zullen toegelaten worden. Ook in het tegenwoordige drukkende stelsel van belastingen zullen de noo- dige verbeteringen worden ingevoerd. WEENEN, 18 February. De telegraaf heeft bij gelegenheid van den qpstand te Milaan goede diensten bewezen. Een kwartier uur$ na het uitbarsten van het oproer, was het be- rigt daarvan reeds aan ons bof bekend en voort durend kwamen telegrafische depêches, zoodat men hier tegen den avond niet slechts de tij ding had ontvangen dat de opstand gedetppt was, maar mén kende zelfs den gehee|en loon der zaak tot in de kleinste bijzonderheden. De instructieter zake van de beweging te Milaan bragt eene zamenz. wering met eei) aantal vertakkingen aan het licht, die zich uit strekken tot Londen én andere buitcnlandsche sleden. Het getal der tot dqs verre gearresteer de personen is 120, dié met dé wapens in de hand aan den opstapd hebben deelgenoinetj. Ongeveer 500 dolken heeft men óp de stratpii verspreid gevonden. WEENEN, 19 February. Gelijk (per tele: graaf) gemeld heeft een aanslag op het leven des keizers plaats gehad. De later bekend ge worden bijzonderheden kotnep op de volgen de neder: De keizer, vergezeld door graaf O’Donnell wandelde gisteren middag ten l ure naar ligt Bastion daar’ aangekomen plaatste Z. M. ziel) aan de borstwering en staarde, in voorover ge bogen houding naar de exercitiën van bet krijgsvolk. Plotseling verscheen een plan die zich op Z. M. wierp en hemmet een lang mes eenen hevigen slag stoot toebragt de kei zer week echtei'stiel ter zijde doch ontving degj niettemin eene wonde aan het achterhoofd dooi de hulp van Graaf O'Donnell, werd vervol gens den moord met geweld belet en de moor denaar in hechtenis genomen. Hij is een Hon gaar, Lasso Lemengi genaamd en woonachtig te Sinhlweissenburg waar hij het beroep van kleer maker uitoefende; hij stond vroeger als hpzaag in militaire dienst. Met moeite heeft piep liep; kunnen beschermen tegen de volkswoede. |)c keizer kon zich te voet begeven naar het paleij van den aartshertog Kareinadat hem daar cjc eerste geneeskundige hulp was toegediend, j)e: waagden, vlugtte elk uit liet goüvernements- paleis te Buitenzorg maar de heer Steinmetz die zich aldaar lijdelijk bevond was aan zijne legerstede geboeid zonder echter gelukkiger wijze eenig letsel te bekomen, uitgenomen de ontsteltenis. Naar aanleiding van eene daartoe van den gouverneur-generaal van Nederlandse)] Indiëont- vangene uitnoodiging wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat alle rekesten, aan die'n landvoogd gerigten van plaatsen bui ten Nederlandsch Indië gelegen door middel van den post aan hem verzonden wordendebe lmoren te zijn gefrankeerd. Te Hoiig-Kong (China) is in het laatst des vorigen jaars een proces gevoerd ttisschen de weduwe van dr. Gützlaff en den zendeling Neu mann. In de nalatenschap van Gützlaff bevond zich een groot aantal Chinesclic typen die vol gens het beweren van Neumann aan de Chris telijke vereeniging in China behoorden de we- duWe daarentegen zeidedal! zij wel degelijk de eigendom van haren overleden eclitgenqot wa ren. De regtbank heeft de typen aan den lieer Neumann toegewezen en de weduwe Gützlaffin de kosten van het proces veroordeeld. ’s GRA VENHAGE 21 February. Bijgelegen heid van den verjaardag des koningsop eer gisteren hebben de heeren Perk en Zonen bierbrouwers alhiereenige vaten bier ter be schikking van regenten van het diakonie oude vrouwen- en kinderhuis der Nederd. Here, ge meente alsmede van regenten van het Roomsch- katholieke wees- en armhuis gesteld, ten einde op dien dag aan de oude vrouwen en kinderen te worden uitgedeeld. AMSTERDAM, 21 February. Wij vernemen met belangstelling, dat onze geachte stadgenoot de heer W. H. Suringar door Z. M. den ko- ning benoemd is tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. LEYDEN, 22 February. De faculteit der godgeleerdheid aan de Ütrechtsche hoogeschool noodigt den schrijver eener bij haar ingezonden prijsverhandeling onder de zinspreuk: Rien n' est beau que le vraiuit, om aan de facul teit zijnen naam bekend te maken en haar de vrij heid te geven het bijgevoegde naambriefje te openen, alzoo aan die verhandeling een accessit is toegewezen. NIEUWE DIEP19 February. De beugvis- scherij op deze kust slaagt bij voortduring naar wensch en leVert den visschervooral in den vastentijd goede voordeelen. Als bewijs eener goede vangst deelen wij mede, dat gisteren twee visschersschuiten in deze haven binnen kwamen die in twee zoogenaamde trekken behalve een aanzienlijk getal leng en kabeljouw vijf hon derd stuks ijlbotten hadden gevangen, waaron der vele van eene aanmerkelijke zwaarte. Bijna al die visch wordt, bij het thans besloten wa ter op wagens gepakt en naar elders vervoerd. URK, 16 February. Op zondag 13 dezer, zag men van ons eiland een beurtschip op een mijl afstands te midden van het ijs. Zonder naar eenig te geven sein te wachten begaven zich 8 wakkere personen in eene reddingboot (ijslooper) en baanden zich door en voor het ys eenen weg naar genoemd schipom het de noodige hulp te verleenen hetwelk bij hun ne aankomst bleek te zijn het beurtschip van Amsterdam naar Harlingen, kapt. A. de Boer, die des vrijdags namiddags van Amsterdam was vertrokken verscheidene passagiers aan boord had en zich door het ijsin het grootste ge- i vaar bevond. Vijf personen werden door hen medegenomen welke eerst den volgenden mor gen te 11 ure alhier behouden aankwamen, zijnde de heeren J. Vellinga scheepsmakelaar te Harlingen en zijn zoontje; T. C. Bolger heel- en vroedmeester te Franeker; G. J. van Oordt, directeur aan het postkantoor te Delf- en D. H. Meijer, hulponderwijzer te Gou- Onmiddellijk begaf zich daarop eene tweede reddingboot naar gemeld schip en werden he den namiddag de navolgende personen aan wal gebragt: L. Hanekamp, van Harlingen; A. M. Sloos van Winkel; Geertje Wendeïj, geb. De Jong, van Leeuwarden, en J. G. Blok van Har lingen. Daarop begaven zich weder twee red- dingbqoten naar het schip om dit zoo zulks

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1