1 F NIEUWS- EN ADIEHTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. J 1853. No. 18. <len 2 Maori. WOENSDAG J I 'sic Jaarganir. r? 1 I liiliiMlii SNEEKER BINNENLAND. beroepen V voor* pCt. bepaald dat BUITENLAND. COURANT. dat ver- i de Naar wij door de regering een met de Ncderlandsclie wel onder de volgend I WEENEN, 21 February, liet geregtelijk on derzoek in de zaak van den booswichtdie een aanslag op het leven des keizers heeft gepleegd SNEEK 1 Maart. De heer J. II. M. Spree ontvanger der registratie en domeinen, alhier, is door Z. M. benoemd tol inspecteur dier mid delen 3de klasse. Sedert onze laatste opgave van den 22 Febr. zijn er, in de gemeente Wijmbritsera- deelop nieuw 6 runderen wegens de long ziekte afgemaaktzoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1491. Men meldt van Harlingen 24 February jl. dat de Groenlandsvaarders Durkje Adema en Spitsbergen dien morgen onder gunstige om standigheden uit hare haven zijn vertrokken. Op uit. December 1852 bedroeg de bevol king der stad ’s Gravenhage (Seheveningen daar onder begrepen) 74,388 zielen te weten: 34,188 mannen en 40.200 vrouwen; zij was, wat betreft de godsdienstige gezindheid ver deeld als volgt: Nederd. Hervormden 42,974, Roomsch-katholieken 22,421 Ned. Israëlieten 3627Evang. Lutherschen 3367 Waalsche Herv. 771, Christelijk Afgescheidenen 368 Port.-Israëlieten 280, Remonstranten 263, Jan senisten of oud-Roomschen van de Bisschoppe lijke Cleresie 116, Doopsgezinden 62, Episco paten 50, Herstelde Lutherschen 36, Engeisch Presbyterianen 25, Grieken 10 leden der Schot- sche gemeente 6, Hernhutters 2, Kwakers 1, Armenianen 1 terwijl 8 personen geene der opgenoemde godsdienstige gezindheden hebben. Betreffende de passagiers van den Amster- damschen beurtman op Harlingen die in het gezigt van Urk in bet ijs bezet is geweest schrijft men uit Zwolle het volgende: Nadat deze passagiers 8 in getal eene ge- heele week op dat eiland vertoefd hadden, zijn zij in den vroegen morgen van 22 Febr.in eene ijsboot, bemand met 7 bootslieden vertrokken en daar men geene mogelijkheid zag, om aan den Frieschen wal te komen langs Schokland naar Kampen gewerkt, alwaar zij des middags tusschen 2 en 3 ure aankwamen. Hun togt die in eene opene boot bij afwisselende koude en sneeuw 10 en een half uur geduurd heeft, heeft hen veel ongemak doen uitstaan vooral was een knaapje, naar gis 10 a 11 jaren oud, om zijne opgeruimdheid en goeden moed b<- wonderenswaardig. Men verwacht dat de vijf nog op Urk geblevene, waaronder eene vrouw, eerstdaags, door de zorg der plaatselijke overheid mede aan den vasten wal zullen worden ge- bragt. Het schip is in den loop der weck ge lost en de lading op Urk geborgen thans be vindt zich bij liet schip nog eene boot met acht koppen om de ekwipaadje die liet uiterste aan boord wil afwachten, bij verandering van weder te helpen om het schip te bergen of, zoo dit ónmogelijk werd, de mcnschenlevens te redden. Aan eene Engelsclie brik met suiker gela dendie mede op die hoogte in het ijs bezet is heeft men reeds twee malen van den wal hulp geboden, doch dezelve is van de hand gewezen aangezien de loodsen begrijpen er voor dit vaartuig nog geen gevaar is. Onuitputtelijk zijn de geredden in den lof van het gemeente-bestuur en de sloeproeijers en ook omtrent de belangloosheid waarmede op dit waarlijk arme eiland gehandeld is zijnde niet alleen ruimschoots in hunne behoeften voor zien zonder bevorens te vragen wie der gered den in staat zoude zijn te betalen maar heb bende de sloeproeijerszoowel bij het afhalen van boord als bij het aanbrengen te Kampen geenerlei prijs op hunne diensten gesteld maar vrijgelaten, om te geven wat men wilde of kou de terwijl er, bij de acht hier doorgekomenen ivjee geheel belioeftigen waren. Men vleit zich echter, dat de directiën der redding-maatschap- pijen de taak der geldelijke belooning onbekrom pen zullen volvoeren en dat de provinciale kas niet karig zal zijn in bet terugbetalen der kosten, die liet gemeente-bestuur heeft gemaakt opdat in volgende dergelijke gelegenheden het sehoone voorbeeld door Urk in deze gegeven in alle zeeplaatsen en bij alle zeelieden navol ging vinde. -Volgens de dagbladen, is bij de commissie voor de weduwen en weezen der negen veron- houden. Met belangstelling ziet loop der verkooping en I teeken der oudheid onderga HASSELT, 23 February. vette varkens zijn in deze streken hoog alsme de in andere plaatsen van dit gewest. De oor zaak hiervan is toe te schrijven digbeid dat, gedurende en 1 pen herfst op marktplaatsen enz. een aanzien lijk getal is opgekocht en naar Hannover en Pruissen vervoerd. Had deze speculatie niet plaats gehad, dan zouden, naar men uit eene goede bron verneemt, de prijzen zich tot eene mindere waarde hebben gezet en niet tot de te genwoordige hoogte zijn geklommen. LEEUWARDEN, 23 February. Dezen middag stonden voor de arrondisseinents-regth- alhicr teregt twee veerschippers en één parti culiere voelbodewegens het transporteren van brieven en pakjes beneden de van regeringswege aangegeven zwaarte. Zij zijn allen veroordeeld tot f 20 boete, of, bij wanbetaling daarvan tot eene gevangenisstraf van zes dagen. MEPPEL 23 February. Door de policie is alhier gearresteerd de persoon H. S. vroeger te dezer plaats bij zijne ouders woonachtig thans als matroos varende op ’t oorlogschip genaamd Doggersbank waarvan hij voor ongeveer 6 we ken is gedeserteerd en heeft zich gedurende dien tijd op verschillende plaatsen aan alle nasporin- gen weten te onttrekken. Echter vrijdag jl. verspreidde zich hier het gerucht, dat hij zich hier bij zijne ouders of familie bevond hetwelk ten gevolge had, dat onze ijverige policie-agen- ten zich onmiddelijk op surveillance begaven ten einde hem op te sporen hetwelk hun spoe dig mogt gelukken daar de bedoelde persoon zich alhier, in de woning van zijnen oom, had verborgen. Vair genoemd schip, gelijk men zegt, zijn mede gelijktijdig nog 24 andere matrozen gede serteerd waarvan men nu reeds naar men wil 12 of 13 heeft terug bekomen door middel van de nasporing der politie. Zulke feiten, dunkt ons, bewijzen wederom eenigermatedat de discipline bij de marine over ’t algemeen te strak is zooals bereids reeds dikwijls en nog onlangs door onderscheidene, waardige mannen teregt is betoogd immers de meeste matrozen zullen toch wel personen zijn die vroeger een vrij en misschien een bijna ge heel onafhankelijk leven gewoon waren nu zich op het schip bevindende kunnen zij zich niet zoo spoedig en gemakkelijk schikken naar de gestrenge discipline, die er op de schepen heerschende is zoodat het wel in den aard der zaak ligtdat de gevolgen moeten worden zoo als men die hier heeft zien gebeuren dat ze zich op deze of dergelijke wijze het juk zoeken af te schudden. (ZondbL) gelukte varensgezellen, te Ilellevoetsluis de be langrijke som van ruim ƒ40,000 ontvangen, welke in inschrijving Ned. Werkelijke Schuld belegd zijn. Ieder weduwe ontvangt daarvan ieder week ƒ3 en voor elk kind bovendien 70 cents. Bovendien wordt voor elk huisgezin de personele belasting, het schoolgeld en de aan- deelen in zieken- en begrafenis-bossen voldaan. Naar luid van de Tielsche Courantzijn in de laatstverloopene week in de gemeente Ap- peltern nieuwe moeijelijkheden gerezen en wel ter zake van het begraven van lijken 1 mits de koster der Hervormde gemeente en nieuw benoemde onderwijzer beide aanspraak maakten op het vervullen der betrekking van doodgraver. De onderwijzer had aan het ge- meenle-bestuur te kennen gegeven dat hij die betrekking dacht waar te nemen aangezien hij beroepen was op al de tractementen en emolu menten die vroeger aan den post van onder wijzer waren verbonden geweest. Het hoofd van het bestuur had beweerd dat zulks niet kon worden Moegegeven en de onderwijzer dan ook als koster en voorzanger der Hervormde gemeente zou moeten optreden; dat, bij de oproeping van sollicitanten geene melding was gemaakt van den post van doodgraveren alzoo de koster’ met dien post belast bleef. Er was inmiddels een lijk tot begrafenis aangegeven en ten gevolge der gerezene bezwaren omtrent het uitbelalen der kosten van wege den armen-mees- terwas de kist door de dragers voor het hek van het kerkhof nedergezet. Deze laatsten had den zich van daar verwijderd na het lijkkleed van de kist te hebben medegenomen. Ter voor koming van gewelddadigheden en botsingen waartoe de opgewondene menigte welligt zou zijn overgegaan, bad de burgemeester, onder steund door den veldwachter en eenige mare- cliausseés, zich bij liet kerkhof geplaatsten het volk tot bedaardheid aangespoord. Nadat de ontdekte kist omstreeks een geheel uur voorliet hek had gestaan, zijn de bezwaren, welke door den armen-meester waren geopperd uit den weg geruimd, en is het lijk door tusschenkomst van een’ der kerkvoogden begraven. ’s GRAVENHAGE 24 Ecbruarij. vernemen is dezer dagen nieuw contract gesloten Handelmaatschappij, en wel onder de volgende hoofdvoorwaardende regering betaalt sedert 1 January 1853 van de 10 millioen gulden die de Handelmaatschappij haar blijft leenen in plaats van 4, slechts 3| pCt. rente; de provi sie voor te verkoopen producten wordtin plaats van op 2| pCt.voor dit jaar en het volgende op 2*- pCt. bepaald na 1 Jan. 1855 zal zij slechts 2 pCt. bedragen. Voorts zal er eene aanzienlijke hoeveelheid producten in Oost-Iu- dië worden verkocht. DELFT 26 February. Sedert gisteren mid dag is alhier vermist een der brievenbestellers van het postkantoor, met brievenzak en ver moedelijk nog onbeslelde brieven. Wij haasten ons dit mede te deelen in het belang dergenen wier brieven niet mogten bezorgd zijn en te vergeefs op antwoord wachten. ZALT-BOMMEL 22 February. Naar wij ver nemen heeft de bakker II. v. 0. alhier, vroe ger bekeurd wegens het bakken van rogge met haver, en deswege door de arrond. regtbank te Tiel veroordeeld tot betaling eener boete van ƒ400 en de kosten der procedure, welk von nis voor het prov. geregtshof van Gelderland is bevestigd, zich vervolgens tot Z. M. den kouing gewend, met verzoek om gratie; dat verzoek is echter gewezen van de hand. HAAMSTEDE, 19 February. Een paar maan den geleden verspreidde zich alhier het gerucht dat de ambachtsvrouwe dezer gemeente vrouwe Mogge Muilman hare heerlijkheid en bezittin gen in deze gemeente en den omtrek zou ver- koopen. Dit gerucht verwekte een algemeen leedwezen, daar men in haar steeds eene goede en milde ambachtsvrouw had gevonden, en zoo iets indien het waarheid mogt zijn voor deze gemeente een wezenlijk verlies achtte. Sedert heeft zich dit gerucht volkomen bevestigd en de dag en plaats der verkooping zijn reeds in de nieuwsbladen bekend gemaakt. In deze ver kooping is ook het slot van Haamstede begre- IEgMEM.ll «1 lil. ,1, .1. pen dat zulk een schoon gedenkstuk der oud heid is en waaraan zich vele geschiedkundige herinneringen vastknoopen. Het slot was eeuwen geleden een aanzienlijk kasteel. Zijn hooge ou derdom laat zich eenigzins afleiden uit eenige Latijnscbe verzen door den heer Jacob van den Einde onder eene schilderij van het oude vervallen slot geplaatst, die melden, dat, toen het in 1525 door den brand voor een groot ge deelte werd vernield het reeds 400 jaren lang de verblijfplaats der edelen van Haamstede was geweest, zoodat zijne stichting van het begin der 12de eeuw en waarschijnlijk nog vroeger dagteekent. Ongeveer eene eeuw is bet in dien vervallen toestand gebleven toen genoemde heer Van den Einde in 1608 eigenaar dier heer lijkheid werd, die, na vooraf van haren ver vallen toestand bovengemelde schilderij te heb ben doen vervaardigen daaraan de noodige herstellingen heeft gedaan. In 1679 1680 en 1681 is het weder verbeterd. In het begin der 18de eeuw, heeft het door den toenmaligcn heer van Haamstede, Rutscher Mogge, aanzienlijke verbeteringen ondergaan en is na dien tijd wei nig veranderd, doch steeds behoorlijk onder- t men den af- het lotdat dit gedenk- lan zal tegemoet. De prijzen van de in andere plaatsen van dit gewest. i aan de omslan- sedert den afgeloo-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1