NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN DET AllliONDISSEHENT SNEER. 1853. No. 19. ZATURDAG den 5 Maart. ste Jaargang. ’K g M als ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiii SIEüXEB cou T. i !UlHi|ll)Bi|iiiliiiiiiiil BINNENLAND. was de on waarop verschillende stukken voortreffelijk ge hoord werden onder anderen het Hazeu’s ge zang 39, Juicht nu Chris tenschaarmet tus- schenspel. Alles wordt door Bos en zijne zoons zelven bewerkt, zonder ooit onderligt in de mu- zijk te hebben genoten. Beminnaars van muzijk worden door den berigtgever uitgenoodigd om naar Godlinze te reizen om er de klokken van genoemden kunstenaar te gaan hooren. Te Assen en ommestreken worden bijzi der veel vossen gevangen. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft dien ten gevol ge aan M. F. Schürmann en andere jagers al daar vergunning tot hel houden van drijljagten verleend, waarvan de eerste voorleden zaturdag is gehouden. Te 9 ure kwamen de jagers in het veld, en reeds te 11 ure waren er vier lossen gevangen. Wegens de sneenwjagl eii liet ongunstige weder kon de jagt op gemeldevoor de wildbaan zoo nadeelige, diersoort niet wor den vervolgd doch men denkt die weldra te hervatten. Den 27 Febr. jl. is Z. K. II. de groother tog Paul Frederik August v. Oldenburg plotse ling overleden. De ontslapene was 13 July 1783 geboren, volgde 21 Mei 1829 zijnen va der in de regering op en nam den 28sten dier- zelfde maand den grooth. titel aan. Hij wordt opgevolgd door zijnen zoon uit een tweede hu welijk, Nicolaas Frederik Peter, geboren den 8 Julij 1827, die 10 Febr. 1852 in den echt is getreden met de prinses Elisabeth Paulina Alexan dria v. Saksen-Altenburg. ’sGRAVENHAGE, 28 February. Heden is van Z. K. H. prins Frede- e wijze herdacht. Tegen er in zijn paleis een dejeuner - -gezin plaats gehad, familie-diner bij II. M. de Uithoofde van de veel geval- gewonc groote parade geen de 56ste verjaardag rik op de gebruikelijk den middag heeft van de leden van het kon. Des middags was er koningin-moeder. leti sneeuw heeft de voortgang kunnen hebben. AMSTERDAM, 2 Maart. Op gisteren avond werd in de vergadering van het coiiegie Zee manskoop door den waarnemenden commissaris voorzitter, den heer C. Koert, aan kapt. D. Crap Hellingman, met eene gepaste aanspraak, overhandigd een keurig bewerkt zilveren schrijf- garnituur, vervaardigd door den heer A. D. Verschuur alhier, met het opschrift: Het coi iegie Zeemanskoop te Amsterdam aan kapt. D. Crap Hellingman ter herinnering aan de redding van drie schipbreukelingen van het Christmas-eiland23 Augustus J852. De heer Hellingman betuigde zijnen dank voor dit ge schenk. Men zal zich herinneren dat aan ge zegden kapt.gezagvoerder van het schip Ami- ciliaen aan den stuurman en bootsman van dien bodem, onlangs in hetzelfde coiiegie zijn uitgereikt* de medailles en getuigschriften hun wegens voornoemde redding toegedacht door de Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen. ROTTERDAM 27 February. Gisteren avond traden twee zeer jeugdige kinderen den winkel binnen van eenen in de Breedstraatop den hoek der Lange Lijnstraat, alhier woonachtigen broodbakker, en verlangden een halfje brood te koopen. De banker gaf het aan de kinderen doch naauwelijks hadden zij het in handen of zij snelden de deur uit en namen zonder te betalen, de vlugt. Fluks sprong echter de bak ker over de toonbank, snelde de kinderen na, en had de kleinen dan ook weldra achterhaald hij bragt ze naar den winkel terug liet eenige agenten van policie halen en leverde de jeug dige misdadigers in hunne handen over. Intusschen had een en ander de aandacht der voorbijgangers tot zich getrokken er vormde zich eene zamenscholing voor het huis des bak kers, en toen de menigte van het gebeurde ken nis bekwam begon zij partij te trekken voor de beide kinderen, die, zoo meende zij, alléén uit honger den diefstal van het halfje brood hadden beraamd. Men sloeg alras tot dadelijk heden over en wierp bij den bakker de glazen stuk. De ten spoedigste toegesnelde wacht tracht te dit te beletten en de verbitterde volksmenigte te verdrijven. Nadat een der belhamels gevan gen genomen was en de bakker zijnen winkel SNEEK4 Maart. De laat ingevallen vorst van dezen winter voor velen zeker onaange naam voor duizenden drukkend zwaar is tevens zeer ongunstig voor de gewone ijsverma ken waarmede men anders, in deze provincie bijzonder veel opheeft. Onbruikbaar, onder de sneeuw bedolven ijs belet volkomen het gelief koosd schaatsenrijden te meer daar het wei felende weder van vorst en dooi liet maken van banen ondoeulijk maakt. Men heeftop ver schillende plaatsen wel beproefd hardrijderijen te houden doch vrij algemeen kwamen ze niet ten uitvoer. Slechts enkele gingen door, gelijk zulks hier, in de laatste dagen, met twee hard rijderijen het geval was. De eene werd gehou den door knapen van 10 tot 16 jaren en de andere door jongelingen allen hier te huis be- hoorende. Bij gelegenheid der eerste was het sneeuwachtig, dooi weder, met week cn waterig ijszoodat de kunst van schaatsenrijden in loo- pen en het vlugge glijden en doorgaans vlie gen in struikelen en vallen ontaardde en wat de andere die der jongelingen waaronder an ders fiksclie rijders, was en wei moest zijn, zal men zich kunnen verbeelden, als men weet, dat ze gehouden werd op zaturdag den 26 Fe bruary toen het een weder was, dat nelijk een Friesch spreekwoord zegt een goed boer zijnen hond niet zoude uitjagen. Sneeuw in overvloed laat intusschen nog al één der win tervermaken toe, namelijk, het zoogenaamde narrenmet paard en belslede. Daarvan heb ben dan ook, eergisteren namiddag, eenige lief hebbers alhier gebruik gemaakt door eenen wedstrijd om prijs en premie op den Ooster- dijk te houden, welke, bij tamelijk gunstig we der, eene talrijke menigte toeschouwers lokte cn goed en zonder ongelukken afliep. Wij vernemen, dat ter vervulling der va cature Van regter in de arrondissements-regt- bank te Sneek ontstaan door de benoeming van den heer mr. Hiddema Jongsma lot raads heer in liet hof van Friesland, door genoemde regtbank op de aanbevelingslijst zijn geplaatst de heeren: mrs. M. Bakker, advocaat en reg- ter-plaalsvervanger te Sneek J. A. Fontein kantonregter te Oldeberkoop en M. van Heloma substiluut-griflier van dezelfde regtbank. (Pr. Fr. Cl.) Naar men verneemt, worden eerlang, in gevolge het bepaalde bij art. 293 der gemeente wet bij de staten-generaal verschillende wets- voordragten tegemoet gezien betreffende het vereenigen van gemeenten, geen vijfentwintig kiezers voor den raad tellende. Zoo wij verder goed zijn onderrigt, dan worden, behalve voor dein bovengenoemde termen der gemeente wet vallende gemeenten ook nog spoedig een aantal andere wetten verwacht, tot vereeniging van kleine gemeenten, van welke, ofschoon méér dan vijfentwintig kiezers tellende, het echter, volgens het gevoelen der betrokkene autoriteiten, voor wenschelijk wordt gehouden dat zij met grootere naburige gemeenten worden vereenigd. (’s Gr. N.) Van wege het ministerie van koloniën wordt ter kennis van belanghebbende ouders of voog den gebragt, dat met 1 September e. k. weder twee jongelingen zullen worden bestemd om onder het oppertoezigt van den hoogleeraar Mulder te Utrecht, te worden opgeleid tol apo thekers bij het leger in Oost-lndië, en dat, wanneer zij hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te brengen deze op 1 Junij ek.des morgens te 10 ure, in het scheikundig laboratorium der Utrechtsche lioo- geschool zullen worden toegelaten tot het afleg gen van een vergelijkend examen. De leercur sus zal 4 jaren duren.cn de kweekelingen zul len gedurende dien cursus eene jaarlijksche toe lage van ƒ500 genieten. -Naar aan de Prov. Gron. Cour, wordt berigtwoont te Godlinze een borologiemaker J. B. Bos, die als zeer bekwaam wordt geroemd in liet maken van klokken en het stellen van muzijk daarop of het vervaardigen van zooge naamde speelklokken. Hij wordt daarin bijge staan door zijne zoons. Zoo hoorde de berigt gever onlangs bij genoemden Bos twee klokken gesloten had gelukte dit volkomen en orde hersteld. Van den 28 Febr. Wij zijn thans nader geïnformeerd, dat de bakker, bij wien eergis teren een brood werd weggenomenen ten gevolge waarvan de volksoploop is ontstaan, veel dergelijke bedriegerijen te verduren had. Eenige straatjongens maakten ersedert onge veer 6 weken, hun werk van, om, als het des zaturdags avonds druk was, in den winkel b. v. voor een cent iets te komen koopen. Terwijl dan' de dochter des bakkers (een meisje, dat kreupel is en met eene kruk loopt) het gevraag de krijgt, nemen zij hunne kans waar, om een of meer brooden weg te nemenen zijn dan dadelijk spoorloos verdwenen. Hetzelfde had nu eergisteren avond plaats. Het was daaren boven niet om hunnen honger te stillen, dat zij brood stalen, maar, zoo als men zeker schijnt te weten om liet te verkoopen en met het geld te dobbelen, zoo als men dik werf langs de straat ziet. WEESP28 February. Heden avond is da diligence van Buwalda bespannen met vier paar den van Amsterdam naar Hilversum, een on geluk overkomen dat zeer ernstig had kunnen afloopen. De wagen gleed op de ’s Graveland- sclie brug alhier af en, na eerst den stijl van de brug aanmerkelijk te hebben beschadigd, kwam zij zoo hevig tegen eenen ijzeren schoor aan dat het onderste gedeelte geheel verbrijzeld werd de wagen werd door den schok zeer zwaar be schadigd de paarden raakten los en op den holten gevolge waarvan de twee voorsten bui ten de ’s Gravclandsche poort in het water ta regt kwamen en niet dan met veel moeite wer den gered. Gelukkig zijn de elf passagiers met den schrik vrijgekomen en hebben de reis tot aan de plaats hunner bestemming verder per rijtuig voortgezet. MUIDEN, 28 February. Gelijk meermalen in dit saizoen begaven zich donderdag 24 dezer verscheidene visschers op hel ijs in de Zuider zee buiten deze plaats, om te spieringen. Daar mede bezig, ging het ijs, door eenen plotseling opgekomen harden windonverhoeds los en begon weg te drijven. De visschers wilden zich ijlings verwijderen, en door zich te veel op één punt te begeven zakten acht personen allen vaders van huisgezinnendoor het ijs. Niet dan met zeer veel moeite en inspanning werden zij door de overigen gered. Het is opmerke lijk, dat het ijs, donderdag plotseling wegge dreven op zaturdag met Z. W. wind is terug gekomen zoodat de zee thans weder geheel digt is. HARLINGEN, 26 February. Heden morgen vertrok voor het eerst van hier de nieuwe ijze ren stoomboot, City of Norwich, aan boord hebbende 80 a. 90 landverhuizers via Liverpool naar Noord-Amerika waarvan een veertigtal aan Bonnema van Kimswerd zich heeft aange sloten, om in de nieuwe wereld fortuin te zoe ken althans den kost te winnen. Te 9 ure vertrok de boot, ten aanschouwen van eene zeer talrijke menigte waaronder velen van na burige plaatsen, deels door nieuwsgierigheid wer den gedreven deels ook waren gekomen om vrienden of bloedverwantenbij het verlaten van den vaderlandschen grond nog een laatst vaarwel toe te roepen. Ongelukkig kwamen eenigen wier goederen reeds aan boord waren te laatom ineê te reizen. Mogen zij hun reis gezelschap nog te goeder ure inhalen vóór de afreize van Liverpoolen allen in hun nieuw vaderland werk en brood vinden! GRONINGEN, 28 February. Door de arron dissements-regtbank alhier is den 25 Februari) II. regtsingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen en zijn dientengevolge den 26 daaraanvolgende alhier gevankelijk binnenge- bragtB. J. II.van beroep landbouwersche T. D. Z. daglooner en S. S. B. daglooner, alle wonende te Sidderburenals verdacht van in de zaak tegen de wedw. S. IL A. en hare dochter, te Tjuchem op donderdag den 16 Fe bruary 11.ter correctionele teregtzitting ter za ke van frauduleuse slagting veroordeeldten voordeele dier beklaagden valsche getuigenis to hebben afgelegd. TE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1