NIEÜWS- EN ADVEllTfflTIE-liLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. I I ll II I I rd 1 1853. No. 20. den 9 Maart. WOENSDAG sic Jaargang. MMMWl <4 I /Vxr!. -W c- C V li SHEERER BINNENLAND. otn Ml BUITENLAND. van hooilanden te za- de gemeente be- ƒ9160, in 1850 aan den stadswaag extra zware en vette os van den beer W. C. Smit nabij Noorderhoogebrugonder waren en waarvan de de ander 767 Neder!. ponden ge- Bast wilde zelf hij zijn doel kon bereiken daartoe geladen geweer en zoon en de knecht TE •rZEGELENy.) COURANT somma van vijfenzeventig gulden als een ge schenk ten behoeve van de nagelatene betrek kingen van wijlen Johannes van Midden. UTRECHT 1 Maart. In de vergadering van den raad dezer stad, van 24 Febr.heeft de commissie belast met het onderzoek der poli- cie-verordeningen op de hondenbelasting en het houden van honden verslag uitgebragt. Zij is van oordeel dat alle honden die iosloopen voortdurend van eenen muilkorf belmoren voor zien te zijn; en dat zij, die honden voor eenen wagen spannen zich niet daarop mogen zel en vóór de honden moeten loopen als er len. Eene belasting op de en noodzakelijk tevens, zijns meesters opeen Zij voert het voorbeeld sedert de invoering der e vermin- 77 over loting den aan 7 ure steld goed vriend half uur om omstreeks veertien dagenkwamen hier twee mannen met het doel otn eene verloting te houden van lampen, eenige stukken huisraad enz. enz. De prijs per lot was slechts 75 cl. geen wonder dus, of onze gegoede en goede burgers betaalden dadelijk, bij de ontvangst van het nummer, de eenige centen aan de verloters. Binnen korten tijd hadden deze dan ook verre honderd loten geplaatstde dag van ver zou den belanghebbenden wel nader wor- gekondigd. Op maandag avond te 6 of werd nu een gedeelte hier en daar be- bij de loting aanwezig te zijn. Een van den berigtgever dezes had slechts een half uur afstand van zijne woning af te leggenom zich van den goeden afloop der zaak te overtuigen. Maar hoe keken de goede vrienden elkander verbaasd aantoen er geen verloter en verlotingswaar te dier bestemde plaats aanwezig was. Velen uit dezelfde buurt daar te zamen gekomen, vertellen de daarbij plaats gehad hebbende omstandigheden en kwamen eindelijk tot het droevemaar tevens noodza kelijke besluit, zich in hunne teleurstelling ta schikken, en, om de doorgestane koude, want het was een gure winteravond door verwarming te verdrijven! Spoedig bood zich iemand aan, om proces-verbaal van het voorgevallene op te maken en aan het Ed. Achtb. bestuur in te leveren wij weten echter niet naauwkeurig op te geven wat hiervan geworden is. Twee dagen later werd onder eenige ingeze tenen dezer plaats eenige prijzen der bovenge melde verloting rondgedeeld. De verloting had. nl. in stilte elders plaats gehad omdat de waak zame en ijverige burgemeester zoodanige verlo ting streng verboden heeft. En zoo liep deze winteravondpretslechts ten genoege van enkels personen, gnnstig af! IZondbl.') VEENHUIZEN, 2 Maart. In de laatste drie maanden is de bevolking der bedelaars-koloniën met 290 personen vermeerderd, en zij bedraagt thans 10,463 zielen. Hiervan werken 2682 bij den landbouw en 2305 zijn fabrijk-arbeiders handwerkslieden enz. Behalve de 1455 dag- scholieren zijn er 1359 werkende jongelieden. Met den fabryk-arbeid ging het over 1852 vrij voorspoedig terwijl de 404 getouwen der ka toenweverij liet geheele jaar door gewerkt hebben. HOUTENISSE. 28 February. Men is alge meen van gevoelen, dat het tegenwoordige we der voor de veldgewassen allezins gunstig is en slechts op eene enkele plant nadeelig kan werken, nl, op het koolzaad, dat, ten gevolge van het vroegere zachte weder, reeds ver was uitgeloopen en nu zeer slecht de vorst verdu ren kan vooral niet bij afwisselend dooi we derzoo als men dat nu eenige dagen gehad heeft. SNEEK 5 Maart. Buiten de voormalige Oos- terpoort alhierwoonde aan de algemeene vaart een talrijk huisgezin bestaande uit man vrouw (eene blinde) en zeven kinderen waarvan het oudste 12 jaren telt. Heden namiddag werd dit gezin door een ontzettend en diep grievend ongeluk getroffen, dewijl de man en vader plot seling om het leven kwam. Hij met name Hen drik Bast, van beroep wever en poelier, had namelijk daar zijne woning onmiddellijk aan het vrije veld grenstop bet met sneeuw be dekte land eenig aas gelegd ten einde bonte kraaijen te lokken. Dat bij zulks deed met oog merk otn deze dieren indien ze op liet aas vielen, ook te vangen, blijkt daaruit, dat hij zich toen er werkelijk bonte kraaijen versche nen naar een paar buren begaf, zijnde de zoon en de knecht van den korenmolenaar Wil lem Molenaar alhier, en dezen verzocht, daar zij een geweer hadden met hem naar zijne wo ning te gaan en hem zijn plan te helpen uit voeren. Zijn verzoek werd ingewilligd; men er op dat oogenblik verwijderden zich voor- en lieten het geladen ge- den weverswinkel staan. WEENEN28 February. In Hongarije heerscht thans eene vrij levendige gisting; er hebben zich zelfs onderscheidene geheime genootschap pen georganiseerd een en ander geschiedt ou der den invloed van Kossuth, die, zoo veel in zijn vermogen istot den opstand aanhitst. Er hebben in de laatste dagen dan ook weder tal rijke arrestatiën plaats gehad de meesten der gearresteerden zijn naar Weenen opgezonden. WEENEN, 28 February. Te Altofen is, bij het bouwen van een buis, een voor de oud heidkundigen zeer belangrijk voorwerp gevon den. Toen de werklieden bezig waren met het omhalen van eenen ouden muur, kwam eena tafel van kalksteen met Egyptische hieroglyphen te voorschijnwaarvan een groot fragment in het museum te Weenen is geplaatst. De af beelding daarvan is gezonden aan Lepsius op dat deze eene archeologische verklaring geve. WEENEN, 2 Maart. Z. M. de keizer bevindt zich thans buiten gevaar, doch dit was, eeniga dagen geledenniet het geval. De officiële bulletins waren niet overeenkomstig de waar heid want zij bemantelden den ongunstigen toestand waarin de keizer verkeerde. Het blijkt thans ook dat het gezigtsvermogen van den keizer, door den ontvangen stoot op het achterhoofdzeer geleden heeftmen hoopt evenwelhem ook hiervan te genezen. ten paarden voorbijrijd honden acht zij billijk dat eiken hond den naam stalen halsband drage. aan van Berlijn, waar hondenbelasting en de daarop gevolgd dering van het getal honden bijna geene honds dolheid meer wordt waargenomen. Dat de min vermogenden geen honden zullen kunnen hou den acht de commissie zeer wenschelijk en in verband daarmede herinnert zij een besluit van 1775 dat op vroegere ordonnantiën steunde en waarbij het aan de minvermogenden strengelijk verboden was honden te houden. Overeenkomstig met deze hare beginselen beeft de commissie eene concept-verordening aan den raad aangeboden. WAALWIJK, 2 Maart. Gisteren heeft men in het naburige Baardwijk weder een voorval van hondsdolheid opgemerkt. Drie jonge meis jes werden onder het spelen door het dolle dier gebeten de ouders verkeeren in zeer be angsten toestand. Men beeft het dier en ver scheidene andere honden die gebeten waren onmiddellijk afgemaakt. De gemeente-besturen van Baardwijk, Waalwijk en Bezoijen hebben heden doen afkondigen, dat de ingezetenen hun ne honden moeten vastleggenbij gebreke van dien op eene boete van f‘i. GENEMUIDEN, 2 Maart. Gisteren had al hier de verpachting plaats, voor 3 jaren, 119 perceelen buitendijksche men groot 150 bunders, aan hoorende. De opbrengst was was die ƒ8251 en in 1847 6948. Een be wijs derhalve, dat de landerijen nog met elke verhuring stijgen. Wanneer het vloeyings-stel- sel op dit land blijft toegepast, waarmede van wege de gemeente het voorgaande jaar is begon nen dan zal de reële waarde van den bodem nog verhoogd worden door verbetering van het product. De prijs op stam per 500 N. P. wordt nu gerekend op ƒ8. GRONINGEN, 3 Maart. Met leedwezen ver nemen wij dat in den nacht van gisteren op heden alhier, na eene korte ongesteldheid, is overleden de heer J. Petersbroeder van de orde van den Nederlandschen Leeuw hoofd onderwijzer aan het Instituut voor Doofstommen te dezer stede. Hij bereikte den ouderdom van 70 jaren, waarvan hij 51 jaren aan genoemde lurigting op hoogstverdienstehjke wijze mogt werkzaam zijn. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat zich 11. zaturdag alhier onder de lotelingen voor de nationale militie, ligting 1853, een gepen sioneerd militair bevond genaamd II. C. Gaa- zendam, wonende in de Prinsenstraat alhier. In bijna löjarigen ouderdom als tamboer bij het 8ste reg. infanteriedepót-bataljon te dezer stede in garnizoen in dienst getreden is hij later als tamboer-hoornblazer overgeplaatst bij het 3de bataljon, 1ste kompagnie, in garnizoen te Amsterdam, waar hij door te groote inspan ning bij liet behandelen van een blaas-instru- mentongesteld is geworden, en later bevonden voor de dienst ongeschikt te zijn. Behalve dat deze loteling op broederdienst reclameerde heeft hij zich ook vrij geloot. Dingsdag werden alhier levend gewogen twee sen die op den stal 1 pelmolenaar deze gemeentegemest een 800 en wigt had. OUDE PEKELA 1 Maart. Gefopt, of niet gefopt Zoo vragen velen elkander. Voor en hem zijn plan te helpen Zijn verzoek werd ingewilligd; ging ter jagt doch daar geene goede kans was melde helpers weder, i weer in eenen hoek van Er mag een vierde uur na hun vertrek verloo- pen zijn toen er weder vogels bij het aas kwa men. Bast wilde zelf nu eens beproeven of nam hij het ging naar buiten toen de van den molenaar voornoemd juist weder terug kwamen. Nu kwam men over een dat eerstgenoemdede zoon zou schie ten deze legde aan trok af, maar het geweer weigerde, en de vogels vlogen weg. Nu schijnt men besloten te hebben om tijd te verbeiden zich te verwijderen en het geweer aan Bast in bewaring te laten immers Jan Molenaar reikte liet nog geladen geweer aan Bast over; deze vatte het aan bij den tromp en in dezen oogenblik ging het schot af, jui.st gerigt op het hart van den laatstgenoemde die schier ©Ogen blikkelijk den geest gaf. De beide jongelingen zijn wel dadelijk na bet gebeurde, gearresteerd, doch, na voorloo- pig geboord te zijn, weder in vrijheid gesteld; terwijl het lijk van den verslagene door de jus titie genaderd is ten einde geschouwd te worden. SNEEK 8 Maart. Sedert onze laatste op gave van den 1 dezer, zijn er, in de gemeente Wymbritseradeel op nieuw 16 runderen we gens de longziekte afgemaakt zoodat het geza menlijk getal thans bedraagt 1507. Naar men verneemt, heeft Z. M. het vol gende kostuum bepaald hetwelk de burgemees ters indien zij dit verlangen, bij plegtige ge legenheden kunnen dragen zwart lakensche rok met witte knoopen waarop het gemeentewapen of de burgerkroon de kraag en de opslagen in bet zilver geborduurd met eikentakken ter breedte van drie duimen zwarte broek staan de degen driekante hoed met zwarte liggende pluimen zilveren lis en knoopen als aan den rok en oranje kokarde. AMSTERDAM, 3 Maart. Wij vernemen dat het onderzoek van het gewijzigd wetsontwerp op liet armbestuur in de afdeelingen der tweede kamer gisteren ten einde is gebragt. Onze be rigtgever voegt er bij Het verdient opmer king dat tot rapporteurs benoemd zijn de hee- ren Godefroi Heemskerk Groen Van Heiden Reinestein en Blaupot ten Cate, allen, gelijk men verzekerttegenstanders der wetzoo als zij thans is voorgedragen. Bij de behandeling van hetzelfde wetsontwerp ten vorigen jare telde men onder de rapporteurs de heeren Van der Linden Poortman en Metman ijverige voorstanders van het regeringsvoorstel. Uit ge melde keuze der afdeelingen meent men te kun nen opmaken dat de ingenomenheid met het stelsel van den minister van binnenlandsche za ken betrekkelijk dit onderwerp ook bij de twee de kamer niet is toegenomen en de wijzigingen door dien minister in zijn primitief stelsel ge bragt weinig bevredigend geacht worden.” ROTTERDAM 4 Maart, liet heeft Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden behaagd, aan den heer II. Nijghalhiertoe te zenden de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1