EN ADVEKTENTIE-JJLAD VOOR DE SIAD EX DET AllllOXDISSEilENT SNEEK. NIEUWS- f I I 1853. No. 21. den 12 Maori. ZATURDAG 0 ll VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 14 MAART 1853, des voormiddags ten tien uur. BINNENLAND. van I BUITENLAND. WMliH I PUNTEN TER BEHANDELING: Besluit betrekkelijk liet aanleggen van een benrt- veer van Bakhuizen op Sneek. Idem houdende opgave van de in 1852 alge- kondigde verordeningen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat door hen op heden is vastgesteld de lijst, aanwijzende de personendie in deze gemeente tot het kiezen van leden voor den gemeente-raad bevoegd zijn dat bedoelde lijst is aangeplakt en van nu af, gedurende 14 dagen, op de stads se- cretarij voor een’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt, dat, bij de herziening der lijst, zijn geschrabd de navolgende namen B. Bakker, Jenfje Bakker, G. G. Bijlsma, F. Boschma, H. M. Bokma, S. BruinemanIJ. ten Cate, A. ten Cate, J. van der Feer, R. For tuin, T. Grabal, A. van der Werf Heslinga, Mr. G. Hiddema JongsmaA. Jongbloed T. van Koten, C. Kisjes, S. Kisjes, J. H. Lassche, J. F. Martin, P. van Meurs, Jan Meijer, W. van der MolenT. OsingaP. ReijengaJ. Repco J. van der Stel, A. Sijperda, IJ. Sevensma B. SchuursmaP. van der SlootK. P. Tiggelaar en P. S. Zwart; allen personen, die daarop verkeerdelijk zijn gebragt, die ééne of meerdere der in de kiezers gevorderde vereischten hebben verlorenen die overleden zijn. En opdat zulks kome ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 12 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen: dat door hen op heden zijn vastgesteld de lijs ten aanwijzende de personendie tot het kie zen van leden voor de tweede kamer der staten- generaal en van de provinciale staten binnen de ze gemeente bevoegd zijn; dat deze lijsten zijn aangeplakt en van nu af, gedurende 14 dagen, op de stads secretarij voor een’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt, dat, bij de her ziening der lijsten, daarvan zijn geschrabd de na volgende namen: B. Bakker, R. Bakker, Jentje Bakker, G. G. Bijlsma, A. ten Cate, A. S. Drijfhout, J. van der Feer, IJ. Haanstra A. van der Werf Heslinga, Mr. G. Hiddema Jongsma, P. Jongbloed, J. S de Jong, A. Jongsma, G. H. de Leeuw, J. F. Martin, W. Osinga, T. Osinga, P. Reijenga, J. PrinsS. RodenburgA. G. SchrauwersJ. StokerH. S. TjalsmaH. W. de VriesJ. Wil bers, II. Walstra en P. S. Zwart; allen personen, die daarop verkeerdelijk zijn gebragt, die ééne of meerdere der in de kiezers gevorderde vereischten hebben verlorenen die overleden zijn. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktzoo als gebruikelijk is. Sneek den 12 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. SNEEK, 11 Maart, gesteld aan onze len dat het Harmonic-concert, gegeven door liet corps Idem betrekkelijk het beleggen van geld. Idem houdende magtiging tot voldoening pretentién uit daarbij aangewezene fondsen. Idem betrekkelijk den aankoop van vastigheden. Missive omtrent de voldoening van eene obli gatoire schuld aan de Stad. Missive betrekkelijk het maken van eene wij ziging in het reglement voor de trekveeren. Missive omtrent de benoeming en aftreding van de leden van de Spijs-commissie. Rekeningen van de Stads Algemeene en Roomsch- Katholieke Armvoogden over 1852. Dagvaarding in cassatie in zake J. C. C. Erbé contra J. H. Simon. Adres van Wijbren Reinouts van Haga tot her stel van eene waterlossing. Adres van Walstra en Hekmanom wijziging in het reglement voor het beurtveer op de Pekela. Twee kohieren van omslag. Verzoek van de Amsterdamsche beurtschippers, om wijziging in het reglement voor dat veer. Missive dienaangaande van de Kamer van Koop handel en Fabrijken. Adres van D. de Jager, om ontheven te wor den van het onderhoud van straat en walhout. Rapporten, waaronder twee, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Voorstel betrekkelijk het Stads Werkhuis. SHEERER J COURANT. S. TEN CATE. De Secretaris haga. die zich volgens de uitdrukking van vader Bil» derdijk vertuit op de oude sleur, op hunne huljens als op pijpensteelen gevoelen" bewe gen hemel en aarde en brengen al de rade» ren uener kleinstadtische camarilla-machine in beweging om hunne kreaturen en vooral hunne ondergeschikten nevens hen plaats te doen nemen. Zoo telt men hier nu, in den ste- delijken raad een’ commies van de marine, als wethouder; een’permanenten houtsleper van da marine als raadslid een’ zee-officier van over, twintig jaren onder-inspecteur van het loods wezen met zijn ed. gestr. tonnenleggerbeide als raadsleden twee van z. ed. gestr. klerken tevens geëmployeerden bij dc marine, als raads leden zoodat al deelen wij dan ook ni«l bijzonder in de gunstige opinie van Z. Exc. den minister van marine, al zien wij onzer stad, nog de eerste zeehaven van het koningrijk bijna alle hulpbronnen ontvallen, al is het voor onze welvaart zoo doodelijk besluit, om hier geenu groote schepen meer uit te rusten of te doen binnenvallen in werking, wij ons echter nog kunnen verblijden in het schitterende voor, uitzigt, dat de stedelijke raad weldra eene soort van garnizoens-compagnievan klerken en ge. emploijeerden van de alhier bestaande directie van de marine zal worden. Wel is waar, al len zijn het personen, toegerust met uitstekende talenten, parlementaire bekwaamheden, juridie. ke kennis enz. enz. enz. en daarom - en daarom ook alleen hebben die heeren tcu gevolge eener vrije keus!!! zitting genomen. Wij arme burgers kunnen ons hart lucht ge. ven door het bekende referein van Ilendrik IV te zingen pauvres moutons ah vous aves beau faire toujours on vous tondra, HASSELT, 6 Maart. Naar men verneemt, begint men in deze streken ook naar hooi om te zien. Reeds is er eene hoeveelheid opgekocht en naar elders vervoerd. De prijzen zijn thans van ƒ9 tot ƒ10.50 de 500 Nederl. ponden. Gisteren heeft men in deze omstreken voor het eerst kievieten gezien. Men twijfelt nietof dit zijn voorteekens van aanstaand lenteweder. ’s Ï1ERT0GENB0SCII 5 Maart. De volgendo edele, doch levens zeer zeldzame, daad van erkentelijkheid achten wij der vermelding over, waardig. Een voor korten tijd alhier in garnizoen ge, komen officier der infanterie badvoor ruim 22 jaren (24 Julij 1830) toen hij nog onder officier was, het ongeluk, op zijne reis van Delft naar deze stad, van de stoomboot in de Maas te vallen en zoude toen waarschijnlijk in de rivier den dood hebben gevonden in dien niet een schippersgezelmet name C. Sin» joor, eigen levensgevaar trotserende, den dren keling nagesprongen en het geluk had gehad hem behouden aan wal te brengen. Destijds ontving hij van den geredde, uit erkentenis en ter nagedachtenis aan zijne menschlievende daad eene zilveren tabaksdoos, met de belofte, dat, indien eenmaal zijn stand en rang hem in betere omstandigheden mogten plaatsen hij hem niet zou vergeten. Dc edele man thans tot kapitein bevorderd heeft woord gehouden. Want in deze hoedanigheid dezer dagen alhier in gap» nizoen komende, waar zijn eerste werk was, den redder zijns levens op te zoeken en tot zijn leedwezen vernemende, dat deze thans door lioogen ouderdom en eene bijgekomen kwaal ter naauwernood meer in staat was in zijn onderhoud te voorzien besloot de geredde terstond van de hier ter stede bestaande gele, genheid gebruik te maken om zijnen redder in het oude mannen-gesticht te koopen en al hoewel hiertoe eene belangrijke som vereisclit werd, aarzelde hij geen oogenblik, nu het do onbezorgde toekomst van den behouder zijns levens gold. Eere den waardigen man die door deze schoone daad toonteen edel mensch en waardig officier te 'zijn BEKENDMAKING. De Secretaris II Af. A WEENEN 3 Maart. De sedert lang voorbe. reide wet, houdende afschaffing van al de lieer, lijke reglen in Hongarije Croatië en Slavonic is thans in werking getreden. Het is een zeep belangrijke maatregeldie zonder twijfel do Thans zijn wij in staat lezers te kunnen mededee- op den 2 de zer gegeven door liet corps muzijkanten der dd. schutterij alhier, ten voordeele der armen van alle godsdienstige gezindheden te dezer ste de en hetwelk zeer goed moet zijn uitgevoerd na aftrek van eenige weinige onkosten heeft opgebragt de som van ƒ130.45 zijnde liet lo caal door den societeithouder Agema voor dien avond geheel vrij afgestaan. Hieruit blijkt, dat de deelneming in de inteekening juist niet on aanzienlijk geweest is; echter zouden wij met velen gaarne gezien hebben dat ook de deel neming aan het concert zelve meer algemeen geweest ware, ten blijke van erkentelijkheid je gens de ontwerpers cn uitvoerders van dit wel dadig plan en werk. Wij vernemen van goederhand dat de thans alom bekende Iloogduitscbe Operislen binnen kort, ook onze stad met een bezoek vereeren en in de concertzaal alhier eene voor stelling geven zullen. Ten einde de horologiemakers voor be- boctingen te waarborgen deelen wij mede dat de minister van financiën, bij resolutie van den 21 Jan. II. heeft beslist, dat ook zij onderwor pen zijn aan de wet van den 28 September 11. (Staalsbl. no. 178) omtrent den waarborg van goud- en zilverwerken. AMSTERDAM, 7 Maart. Twee aanzienlijke giften hebben gisteren het bedrag der collecten voor de diakonie in de Zuiderkerk en in de Walenkerk eene buitengewone hoogte doen be reiken. In elke dier kerken zijn onder de in gezamelde liefdegiften twee bankbiljetten ieder ad ƒ1000, dus ƒ2000 voor elke gemeente, ge vonden. Naar luid eener mededeeling van Zr. Ms. gezantschap te Konstantinopel van 10 Febr. jl. waren de graanprijzen aldaar dalende. Vol gens de jongste tijdingen uit Rumelië en Ana- tolië, werden de vooruitzigten op eenen buitenge woon goeden oogst algemeen bevestigd. Op vele plaatsen in Rumelië zijn nog aanzienlijke hoe veelheden granen voorhanden, die evenwel eerst .tegen het voorjaar naar Konstantinopel kunnen worden gebragt. Ter plaatse zelve kosten de granen slechts gedeelte van den prijs in deze hoofdstad. VLISS1NGEN, 5 Maart. Voorheen hief men hier en daar, en soms niet ongegrond, luide klagten aan over familieregeringindringen van favoristen en wat dies meer zij dat euvel is nu, dank hebbe de gemeente-wet en bare milde uitvloeiselen sterk verminderd. Eiken burger is het nu vergund eenigen staatkundigen in vloed in het kiezen zijner vertegenwoordigers, uit te oefenen. Dat dit evenwel niet overal couleur de rose is, kan de zamenstelling van den gemeente-raad in dit stadje getuigen, Zij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1